!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Димитриев го искара Рама на „Фејсбук“


Скопје, 21 април, 2017 - 11:50 (META) 

Додека мојот колега од Албанија „од ракав“ вади сценарија за спојувања на Албанија и на Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од регионот, негови дежурни адвокати се трудат да го правдаат со теза дека тоа што Рама бара домашни предизборни поени преку брутално мешање во македонските процеси било од „пријателска природа“, вели техничкиот премиер Емил Димитриев на својот фејсбук-профил.

– Каква неодговорност од социјалист кој најотворено подгрева национализам! Додека владее конфузност кај политичари во соседството дали сакаат да поддржат навистина пријателски дух во регионот или не, сакам да им порачам дека ние, иднината на Македонија ја гледаме во Европската Унија и немаме дилема во однос на овој стратешки приоритет. Ваквите изјави не се во прилог на добрососедството и на градењето пријателски односи. Напротив, додаваат масло на огнот кој тлее и ги разгоруваат националистичките чувства кај сите поединечно. Дури и Европската Унија нема дилема дека иднината на државите од регионот е во ЕУ. Само Рама со неговиот тим ги има и очигледно мисли дека со неговите алтернативи добива предизборно и ги покрива домашните слабости – вели Димитриев.

Според техничкиот премиер, никакво територијално прекројување, обединување или разединување не е во насока на поголема стабилност и мир, ниту на просперитет.

– Секоја држава од регионот е суверена држава, a главна цел треба да ѝ биде зголемување на стандардот на граѓаните, во сопствените граници. Иднината на регионот не е во обединувањето на две држави или повеќе територии, туку иднината е во обединувањето на сите околу европските вредности во Европската Унија – додава Димитриев.


Груевски на „Фејсбук“: СДСМ со тиранската платформа прави изборна измама


Скопје, 26 март, 2017 - 12:19 (META) 

Влада која ќе ја спроведува тиранската платформа направена и оформена во друга држава, не може да биде реформска, туку е антидржавна, а однесувањето на СДСМ е како да нема народ во државата или како тој воопшто да не е важен, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на својот профил на „Фејсбук“.

– Наспроти ова, улиците на градовите се преполни со народ кој протестира и изразува незадоволство што јасно укажува дека ваквите политики на СДСМ се осудени на неуспех. Недозволиво е за најклучните прашања во оваа држава поврзани со нејзините суштински обележја да не се праша народот и да се носат одлуки кои се предмет на неколкумина кои прават меѓупартиски договор, а не базирани на изборна програма одобрена од граѓаните на избори. Тоа се вика изборна измама. Доколку се оди по логиката на СДСМ, тогаш се губи суштината на одржување на избори. Ако може една или повеќе партии да носат суштински одлуки без да се прашаат граѓаните и ако мнозинството Македонци се испратат во опозиција, заради спроведување на таа изборна измама, тогаш демократијата се укинува. Нивниот прв чекор е голема изборна измама на народот – вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски нагласува дека за ВМРО-ДПМНЕ единствениот реален и логичен излез од целокупната политичка криза се брзи избори кои ќе бидат референдум на граѓаните за иднината на државата и додава дека тие нема бидат нов трошок или губење време, бидејќи ќе се одржат заедно со локалните избори.


По тепањето, новинарите ги плукаат во живо и на социјалните мрежи


Скопје, 3 март, 2017 - 13:11 (META) 

По физичкиот напад врз новинарот и врз камерманот на порталот „А1он“, зачестија виртуелните напади на социјалните мрежи, но и обидите за заплашувања кон истакнати критичари на досегашната власт на ВМРО-ДПМНЕ.

Се разгоре битката и нетрпеливоста помеѓу „патриотите“ и „предавниците“.

Сите што не се согласуваат со ставовите и со постапките на ВМРО-ДПМНЕ се етикетираат како „соросоиди“ кои „сакаат да ја разнебитат државата“.

Последниот случај на напад врз новинар и неистомисленик со власта се случи вчера, во скопски ресторан, каде уредникот на порталот „Нова“, Борјан Јовановски, бил плукнат и наречен „предавник“ од младо момче.

Откако Јовановски на „Фејсбук“ ја опиша незгодата што му се случила, со серија коментари, исто така на „Фејсбук“, се јави повиканиот Миленко Неделковски, кој го сподели видеозаписот од инцидентот и им честиташе на тие што го нападнале Јовановски, кого го нарече „гнида“.

Свежи се сеќавањата како ликувавте врз “новинарските” достигнувања на Шамарлитико. Кога шеташе со телефончето. Вознемируваше луѓе.
И сеа шо праиме? Мечката Борјане заигра на твоја врата.

Не знам кои се момциве што патриотски му влепија балгам в лице на Борјан во Воденица денеска, ама од мене имаат частовка по нивен избор.

Posted by Миленко Неделковски on Thursday, March 2, 2017

 

На овој статус, свој коментар остави и дописникот на државната новинска агенција МИА од Брисел, Бобан Нонковиќ, кој напиша: „Какво кашкавалче му залепи дечково на кодошкиов син … таман со салатата“.

Слични вакви ситуации имале и доскорешниот извршен директор на Фондацијата „Отворено општество“, Владимир Милчин, и новинарот и колумнист Бранко Тричковски.

Млади момчиња со качулки на главите го посетиле домот на Бранко Тричковски, кому му рекле „Тричковски како не ти е срам, предавнику!“, но тој не реагирал туку ја затворил вратата.

Слична ваква ситуација пред неколку дена имал и Владимир Милчин. Младо момче седело на клупа пред неговиот дом и го прашало „Зошто не му се придружите на македонскиот народ на протестите“.

„Момчето седеше на клупа пред куќата во која живееме. Немаше капа. Држеше телефон. „Андроид“. Кога Ема и јас излеговме, стана и ми се обрати: „Господине Милчин, зошто не му се придружите на македонскиот народ на протестите?“ Му одговорив дека не одам со тие што тепаат новинари. На тоа тој изговори антологиска реченица: „Моментално не тепаме!“ Тоа беше вчера, малку пред инцидентот кога момче со капа го плукнало Борјан“, напиша Милчин.

Фејсбук-статус со лични навреди и со навредливи коментари за новинарката Катерина Блажевска напиша сопственичката на порталот „Инфомакс“, Наталија Ивчева.


Груевски на „Фејсбук“: Ако се изгласа оваа влада, таа ќе биде влада на еден амбасадор


Скопје, 26 февруари, 2017 - 19:02 (META) 

„Принципот на коалицирање „победник со победник“ со потегот на ДУИ е засекогаш уништен. Никој, па ни ВМРО-ДПНЕ во иднина нема да има таква обврска да коалицира со победникот“, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во својот статус на „Фејсбук“, откако ДУИ реши потписите за состав на нова влада да ги даде на СДСМ.

– Оваа влада е направена под жесток надворешен притисок кон ДУИ, во кој многумина учествуваат, а најактивен е еден амбасадор. Ова е операција во голема мера поддржана од Сорос. Голем дел од финансиите и од логистиката се од него. Но, покрај него и некои надворешни моќни центри, значајна улога играат домашните соработници, тргнувајќи од Зоран Заев, па надолу – вели Груевски во статусот.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека „ако се изгласа оваа влада, таа ќе биде влада на еден амбасадор“.

– Потоа тој ќе пристапи и судот да биде негов суд. Тој, всушност, подолго време работи на тоа. Обвинителство веќе си има. Поданици, НВО и платеници во значаен број. Си има и раководства на партии. Но, и тој нема да е вечен амбасадор и тој е со ограничен мандат – вели Груевски.

За изборната кампања на СДСМ вели дека „биле потрошени многу странски црни пари, а се трошат и сега“.

– Цели тимови се ангажирани да влијаат и да ги доведат во заблуда граѓаните. Имаат под своја контрола многу медиуми, многу поединци платеници во форма на аналитичари, интелектуалци, колумнисти, новинари, платени демонстранти, крупни бизнисмени, судии, едно цело обвинителство, политички партии, НВО и млади заведени и индоктринирани луѓе на кои со години со предавања и со пари им го перат мозокот по разни семинари и сл. и се разбира многу пари. Ако народот остане рамнодушен, ќе ја преземат државата, комплетно ќе ја редефинираат и ќе управуваат со тој народ – вели Груевски.

Тој, исто така, додава дека основната причина за целата операција за уривање на власта и за носење на Зоран Заев е слабеење на државата заради промена на името и на идентитетот на Македонците.

Груевски вели и дека „ако толку по секоја цена сака Заев да биде премиер, нека не удира по државните и националните интереси“.

– Нека ја спроведува програмата од изборите без редефинирањето. Нека удри и по нас, ама не по државата и по нејзините темели. Еве, јас доброволно ќе прифатам, ако тоа му е услов на Заев, да ме уапсат, затворат и да ме малтретираат, а ВМРО-ДПМНЕ да го поддржува како малцинска влада колку време сака до наредните избори кои заедно би ги договориле, нека удри по мене, само нека се откаже од удирање по темелите на државата заради желбата да е на власт. Ова нека го сфати како јавна понуда – вели Груевски.


Јовановски го тргна „воинствениот“ статус со кој го запали „Фејсбук“, но најавува нова акција


Скопје, 16 февруари, 2017 - 17:02 (META) 

Актерот Владо Јовановски го избриша спорниот статус на неговиот „Фејсбук“ профил по бурната реакција и големиот број на коментари на социјалните мрежи – често преполни со говор на омраза, но денеска стави нов и напиша дека не се крие и дека „уште денес ќе го видат, а можеби и утре и задутре“.

Тој вчера на „Фејсбук“ сподели статус во кој меѓу другото напиша дека „ќе има нова војна“:

Фауст од Муртино потпишал. Своерачно го потпишал договорот. Го потпишал со крвта на загинатите бранители, од сегашните и минатите војни. На тој слуга, гласот му го дадоа триста и педесет илјади заблудени граѓани. Има и такви кои велат дека ѓаволот ги измамил, дека биле несвесни. Како и да е, после е..ње нема каење. Само, штетата што ја направи таа црпка е голема. Ќе има војна! Нова војна ќе има! Црпко, никој не сака во твојата кожа да биде.

По големиот број на реакции, особено од негови колеги, тој вчера го избриша статусот, но денеска напиша нов во кој порачува дека не се крие и дека „уште денес ќе го видат, а можеби и утре и задутре“:

Сите куртони кои онанираат на своите профили дека Владо Јовановски исчезнал или се сокрил, да ги утешам дека уште денес ќе ме видат, а можеби и утре и задутре.. Многу куртони ве има, не сакам со секого поединечно да се расправам, имам поважни работи во животот. Особено не со еден икористен презерватив, самозамислен глумец и писател. Не е хигиенски.


Амбасада на САД: Заканите ги пријавуваме во МВР, но не бараме кривично гонење


Скопје, 7 февруари, 2017 - 12:25 (META) 

Амбасадата на САД во Скопје ги информира македонските власти за заканите што доаѓаат до нив од разни извори, но не побарала сторителите да бидат правно гонети, туку тоа го остава на надлежните институции во земјава, велат од американската амбасада на прашање на „Мета“ во врска со кривичната пријава поднесена од МВР против скопјанец кој му се заканувал на амбасадорот Џес Бејли преку „Фејсбук“.

„Ги споделуваме информациите за закани со македонските власти, било да доаѓаат преку телефонски повици, писма или од други извори. Ние не баравме да бидат преземени правни дејства, тоа зависи од надлежните власти. Сакаме да напоменеме дека лицето подоцна се извини и ние го прифаќаме неговото извинување“, велат од Амбасадата на САД во Скопје.

Инаку, МВР вчера информираше дека секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднел кривична пријава против 34-годишниот скопјанец Т.Т., кој се товари дека преку недолични коментари објавени на официјалната фејсбук-страница на амбасадата, во април минатата година, индиректно им се заканувал на амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли, и на неговото семејство.

Скопјанецот, според МВР, е осомничен за кривичното дело повреда на углед на странска држава.


Јанкулоска: СЈО да отвори и милион истраги, нема да покрие дека е подредено на СДСМ


Скопје, 25 јануари, 2017 - 11:24 (META) 

Специјалното јавно обвинителство може да отвори уште милион измислени истраги што се производ на конструкции, без никакви докази и аргументи, но тоа нема да ги направи вистина нивните лаги и нема ја ја покрие нивната партиска подреденост кон СДСМ, напиша на „Фејсбук“, поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, како реакција на новите истраги на СЈО, „Тарифа“ и „Тенк“.

Истрагите на СЈО, вели Јанкулоска, нема да го компензираат ниту „недостигот од професионален капацитет, морален кредибилитет и крајно проблематичен интегритет на Катица Јанева и на нејзиниот партиски тим во СЈО“.

Поранешната министерка реагира, како што вели, и на „партиските гласила на СДСМ финансирани од Сорос“, кои „оркестрирано, во хор се ставиле во функција на мегафони, кои не почуствуваа потреба да побараат став од никого од посочените личности и институции“.

Инаку, во соопштението на СЈО за двете нови истражни постапки, освен компанијата ЕЛЕМ, ниту со име и со презиме, ниту, пак, со иницијали се споменува идентитетот на осомничените во двата случаи.

СЈО отвори истрага со име „Тенк“, за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра, додека истражната постапка „Тарифа“ е за јавна набавка на софтвер за потребите на акционерското друштво „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ), за сума од 4.092.420 евра, кој никогаш не бил ставен во употреба, а на штета на државата.


Закани за Ермира Мехмети, ѝ го оштетиле и автомобилот


Скопје, 18 декември, 2016 - 15:47 (META) 

Поранешната пратеничка на ДУИ, Ермира Мехмети, преку својот профил на „Фејсбук“ објави дека ноќеска ѝ бил оштетен автомобилот и оти добива закани.

„Закана, уцена или порака за да ме замолчат? Можете да продолжите да кршите стакла или други работи на мојот автомобил, можете да праќате заканувачки пораки, можете да продолжите со анонимни повици по полноќ… Но, тоа не ја менува политичката реалност дека сте ништо повеќе од трагични губитници!“, напиша Мехмети на својот профил.

Инцидентот доаѓа еден ден откако Мехмети во емисијата „360“ на телевизијата „Алсат-М“ изјави дека најголеми губитници на изборите од 11 декември се ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ. Таа исто така рече дека „на прстите од една рака можат да се избројат луѓето од ДУИ кои се за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ“.


Во Србија приведено лице кое го навредувалo семејството на премиерот Вучиќ


Белград, 6 декември, 2016 - 18:42 (META) 

Српската полиција денеска во координација со обвинителството за високо-технолошки криминал, го уапси М.Р (28) кој е осомничен дека им се заканувал на членовите на семејството на премиерот на Србија, Александар Вучиќ, како на „Фејсбук“ така и во коментари на веб-страницата на еден весник, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

При претресот, полицијата кај осомничениот пронашла мобилен телефон преку кој тој пристапувал на „Фејсбук“, под псевдоним „Дете на Партизан“ и преку тој профил се заканувал, соопшти српското Министерство за внатрешни работи.

На осомничениот му е одредена мерка притвор од 48 часа, по што ќе му биде поднесена кривична пријава.

Вучиќ денеска изјави дека корисник на „Фејсбук“, на веб-страницата на дневниот весник „Курир“ пишувал навреди кон неговата малолетна ќерка и тоа тешко го поднел.

– Не знам каков психопат треба да бидете за да навредувате мртва малолетна ќерка, која притоа е жива и здрава и е најдобра ученичка која зборува три јазици – изјавил Вучиќ денеска во Собранието на Србија.

 


Лудост е тврдењето дека „Фејсбук“ му помогнал на Трамп да победи, оцени Зукерберг


Вашингтон, 11 ноември, 2016 - 14:12 (META) 

Основачот на „Фејсбук“, Марк Зукерберг, денеска ги демантираше медиумските написи дека социјалната мрежа придонела за пораст на популарноста на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, јавува „Би-би-си“.

Тој на трибината за нови технологии во Калифорнија, рече дека „Фејсбук“ не треба да се смета за одговорен за нешто такво.

– Идејата дека лажните новости на „Фејсбук“ влијаеле на исходот е ептен луда идеја. Ако во тоа верувате, мислам дека не сте ја сфатиле пораката што симпатизерите на Трамп се обидоа да ја испратат со овие избори – рече Зукерберг.

Според податоците, лажните приказни многу повеќе се споделувани на „Фејсбук“ отколку на другите социјални мрежи и на јавните дебати на кои Трамп учествувал.