!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Почнува дводневниот самит на ЕУ во Брисел


Брисел, 9 март, 2017 - 10:56 (META) 

Во Брисел денеска почнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој ќе се разговара и за состојбата на Западен Балкан.

Врз основа на нацрт-документот за заседанието, во кој имал увид британскиот весник „Гардијан“, лидерите на ЕУ ќе го обноват своето ветување дека вратата за членство ќе остане отворена за сите кандидати, но истовремено ќе го истакнат значењето на реформите и на добрососедските односи.

„Гардијан“ наведува дека членките на Унијата немаат единствен став за тоа дали треба прецизно да се укаже на надворешните фактори кои неизбежно се зајакнуваат во регионот, како што е Русија и сè поголемото влијание на Турција.

Високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, минатата недела имаше мини-турнеја на подрачјето на Западен Балкан. По својата посета, Могерини во Брисел изјави дека ситуацијата е напната и дека Западен Балкан е соочен со предизвици на внатрешен, регионален и на глобален план и дека е потребна силна и уверлива поддршка од ЕУ за интеграција на регионот.


Кој побара Иванов да ја повлече одлуката, а кој го поддржа?


Скопје, 8 март, 2017 - 11:43 (META) 

Генералниот секретар на ОБСЕ, двајца еврокомесари, министри на земји членки на ЕУ, амбасадорот на САД во Македонија, министерката за надворешни работи на Канада и заменик-помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања досега побараа македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, да ја преиспита својата одлука да не го додели мандатот на СДСМ, кој обезбеди 67 пратенички потписи, односно мнозинство во Собранието.

Генералниот секретар на ОБСЕ, Ламберто Заниер, минатата недела на „Твитер“ изрази загриженост поради одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев:

„Загрижен сум поради развојот на настаните во Скопје. Владеењето на правото мора да надвладее. Резултатите од декемвриските избори се цврста основа за формирање влада што ќе ги застапува интересите на сите граѓани“.

Високата претставничка за надворешна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, за време на посетата на Македонија, побарала од Иванов да ја ревидира својата одлука во интерес на волјата и на интересот на сите граѓани:

„Никаде во демократскиот свет не може на парламентарното мнозинство, кое го претставува мнозинството на граѓаните во унитарна држава, да не му се дозволи да формира влада. Побарав од Иванов да ја ревидира својата одлука во интерес на волјата и на интересот на сите граѓани, согласно Уставот на Македонија, кој вели дека мандатот се дава на лидерот кој има мнозинство во парламентот“.

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, порача дека „во демократија мора да се признае парламентарното мнозинство, иако некому тоа можеби не му се допаѓа“:

„Сите лидери, вклучително и претседателот, мора да го почитуваат исходот од последните избори. Политичките лидери и институции да дозволат демократските процеси да течат, во интерес на граѓаните“.

Aмбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, минатата недела  го повика претседателот на државата, Ѓорге Иванов, повторно да ја разгледа својата одлука:

„Сметаме дека ова не е конзистентно со основните демократски принципи и со владеењето на правото, кои се клучни вредности на НАТО. Како стратешки партнери на Македонија и како пријатели, со цела почит кон суверенитетот и кон унитарноста на Македонија, го повикуваме Иванов повторно да ја разгледа одлуката“.

Се огласи и британскиот министер за Европа, сер Алан Данкан, со порака објавена на веб-страницата на британската канцеларија за надворешни работи:

„67 новоизбрани пратеници кои претставуваат различни заедници во Македонија побараа да формираат влада. 67 од 120 е јасно мнозинство. Претседателот Иванов треба да си ја преиспита одлуката“.

Шефот на германската дипломатија, Зигмар Габриел, изјави дека е вознемирен од состојбата во земјава и побара Иванов да ја преиспита одлуката:

„Претседателот Иванов го лишува досегашниот лидер на опозицијата од мандатот за формирање влада, иако тој го обезбеди парламентарното мнозинство зад себе. Тоа е спротивно на демократските принципи и на европските вредности, на кои земјата се обврза. Претседателот Иванов би требало да ја преиспита оваа одлука и да ја коригира во интерес на граѓаните на својата земја“.

Повик да се почитува демократската одлука на граѓаните и да се прифати секое демократски договорено мнозинство упатија и тројцата европарламентарци Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл:

„Од суштинско значење е исходот од изборите и волјата на народот да се почитуваат и да се овозможи да се одвиваат демократските процеси, како што би се очекувало во едно демократско општество“.

На почетокот на оваа недела, и канадската министерка за надворешни работи, Кристија Фриленд, испрати соопштение во кое ги повика македонските политички лидери да дозволат формирање влада без одложување, а претседателот Иванов да ја изврши својата уставна обврска:

„Канада ги повикува македонските лидери да го дозволат формирањето на новата влада без одложување. Апелираме до сите страни да продолжат со поддршката и со зајакнувањето на нашите заеднички демократски принципи, вклучително и почитување на демократските институции и владеењето на правото. Апелираме и до претседателот на државата да ја изврши својата уставна обврска и да го прифати формирањето на новата влада што следува по парламентарните избори во Македонија одржани на 11 декември 2016 година“.

Загриженост за актуелната состојба изрази и холандскиот министер за надворешни работи, Берт Кундерс, кој повика на почитување на парламентарното мнозинство и на смирување на тензиите:

„Сметам дека постои парламентарно мнозинство и дека Македонците треба да одлучат за тоа. Ние сме загрижени поради вербалната агресија во земјата. Мислам дека нештата мора да се решат на мирен начин и ги повикувам сите партии да го сторат тоа на мирен и на демократски начин“.

Заменик-помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Хојт Брајан Ји од Загреб ги повика сите страни во Македонија да бидат подготвени на компромис и да се формира нова постизборна влада:

„Искрено се надеваме дека македонскиот претседател ќе им овозможи на пратениците кои изразија желба за тоа и на партиите што тие ги претставуваат да формираат влада што е можно поскоро, бидејќи на Македонија ѝ треба влада која ќе ги продолжи и ќе ги доврши почнатите процеси во рамки на претпристапниот процес на Европската Унија“.

Државниот секретар на Франција за европски прашања, Арлем Дезир, во изјава за актуелните политички случувања во Македонија порача дека Уставот, резултатите од парламентарните избори од 11 декември 2016 година и демократските принципи треба да се почитуваат:

„Франција со големо внимание ги следи најновите политички случувања во Скопје. Ние ја поддржуваме заложбата на високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, за излез од политичката криза, за време на нејзината неодамнешна посета на Република Македонија и апелираме за брзо формирање на влада која ќе ги спроведе реформите како предуслов за натамошно приближување на земјата кон Европа“.

Специјалниот ополномоштеник на Министерството за надворешни работи на Германија за Југоисточна Европа, Турција и за ЕФТА-државите, Кристијан Хелбах, по средбата со претседателот Ѓорге Иванов, шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, и со лидерите на политичките партии во Македонија, рече дека е потребно брзо формирање влада која ќе биде посветена на имплементирање на реформските приоритети.

„Ние сме уверени дека претседателот Иванов ќе покаже мудрост, ќе ги почитува резултатите од неодамнешните избори и ќе овозможи мнозинството во Собранието да формира влада што е можно поскоро“.

Соединетите Американски Држави се разочарани што претседателот Иванов одби да им понуди можност да ја формираат новата влада на претставниците кои имаат јасно парламентарно мнозинство и бара од него да ја преиспита својата одлука, стои во соопштението од обраќањето на шефицата на Мисијата на САД во ОБСЕ, Кејт Брнс во врска со политичката ситуација во Македонија.

„Заедно со нашите сојузници во НАТО и партнерите од ЕУ, САД внимателно го следат процесот на формирање на влада во Македонија, по парламентарните избори на 11 декември 2016 година. САД се разочарани што претседателот Иванов одби да им понуди можност да се формира новата влада на претставниците кои имаат јасно парламентарно мнозинство. Ние сметаме дека оваа одлука не е во согласност со заложбите на ОБСЕ, основните демократски принципи и владеењето на правото, што се основни вредности на оваа организација. Како стратешки партнер и пријател на Македонија, како и со целосно почитување на суверенитетот и единството, Мисијата на САД во ОБСЕ бара од претседателот Иванов да ја преиспита својата одлука“.

Руското МНР со соопштението од 2 март и со изјавата следниот ден го поддржа Иванов:

„Еврокомесарот Јоханес Хан, високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, и други претставници на т.н. „просветлена Европа“, продолжуваат бесрамно да вршат невиден притисок врз македонскиот претседател Ѓорге Иванов, барајќи од него премиерскиот мандат да го даде на опозицијата, која ја прифати ултимативната „албанска платформа“.

Европратеничката Маријана Петир, која претседава со групата на пријатели на Македонија во Европскиот парламент, изрази загриженост за политичката состојба во Македонија и за „прифаќањето на платформата на албанските партии од страна на СДСМ“ и побара да се разгледа можноста за одржување нови избори.

„Условите на трите партии кои ја застапуваат албанската заедница во Македонија, кои по изборите формираа т.н. ‘албанска платформа’, не се во согласност со Уставот на Република Македонија…Со неа се бара на албанската заедница, која веќе ги ужива сите малцински права, да и се даде статус на државотворен народ. Доколку не е возможно да се постигне коалиција меѓу двете најголеми партии во Македонија, не треба да се исклучува одржувањето на нови избори како решение за кризата“.


Могерини: Не играјте си со оган, не претворајте го ова во меѓуетничка конфронтација


Брисел, 6 март, 2017 - 20:09 (META) 

Високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, на прес-конференцијата по завршувањето на советот на министрите за надворешни работи на ЕУ рече дека е загрижена за состојбата во Македонија и на политичарите им порача да не си играат со оган.

– Колку сум загрижена? Загрижена сум, но се обидувам да научам да се издигнам над грижите и да го видам потенцијалот за решавање на институционалната и на политичката криза. Верувам дека она со што се соочува Скопје денеска е сè уште политичка и институционална криза. Најмногу сум загрижена дека ова се претвора во меѓуетничка криза. Ова беше главната порака што им ја пренесов на тие што имаат политичка одговорност. Не играјте си со оган, не претворајте го ова во меѓуетничка конфронтација. Тоа ќе ја уништи земјата и најверојатно ќе се рашири и надвор од државата – рече Могерини.

Шефицата на дипломатијата на ЕУ истакна дека верува во решение за излез од кризата и дека институциите во Македонија ги имаат ресурсите да го пронајдат решението.

– Верувам прво во мудроста на претседателот, а второ во капацитетот на Собранието да продолжи, прво, со избирање на спикер или да ја деблокира ситуацијата за оваа институционална и политичка криза да може да се реши со инструментите што Скопје ги има, без мешање. Се надевам дека мудроста ќе надвладее – додаде Могерини.

Таа не сакаше да истакне детали за посебните излагања на министрите во врска со Македонија, но рече дека генерално сите министри силно ги поддржале пораките што таа им ги пренела по средбите во Македонија.


Кундерс: Да се смират тензиите и вербалната агресија и да се почитува мнозинството


Брисел, 6 март, 2017 - 14:16 (META) 

Министерот за надворешни работи на Холандија, Берт Кундерс, денеска повика на смирување на тензиите и на почитување на парламентарното мнозинство во Македонија, но и ЕУ да покаже единство, јавува „Дојче веле“.

– Голема е загриженоста поради состојбата во Македонија. Сметам дека мора да постои почитување на парламентарното мнозинство и мора да се нагласи важноста на тоа нештата да се одвиваат без вербална агресија. Тоа мора да биде решение донесено во самата Македонија. Отворени сме за понатамошно движење на Македонија кон ЕУ и кон НАТО, но ова мора да се реши на мирен начин – изјави Кундерс пред почетокот на состанокот на министрите за надворешни работи и за одбрана во Брисел.

Кундерс не сакаше да ги коментира позициите на ВМРО-ДПМНЕ, но рече дека е загрижен поради вербалната агресија во земјата.

– Сметам дека постои парламентарно мнозинство и дека Македонците треба да одлучат за тоа. Ние сме загрижени поради вербалната агресија во земјата. Мислам дека нештата мора да се решат на мирен начин и ги повикувам сите партии да го сторат тоа на мирен и на демократски начин – рече шефот на холандската дипломатија.

Кундерс од шефовите на дипломатиите на земјите членки на ЕУ побара единствен став кон кризата во Македонија.

– Важно е ЕУ да покаже единство во барањето Македонија да ги почитува демократските принципи, парламентарното мнозинство и мирното решение на кризата – додаде Кундерс.

На денешниот состанок на министрите за надворешни работи на Европската Унија, високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, ќе брифира за нејзината посета на земјите од Западниот Балкан. Пред почетокот на средбата, таа изјави дека ситуацијата на Западен Балкан е напната и дека ЕУ треба да покаже поголема посветеност на интеграцијата на овој регион.


Арифи: Повикувањето на нетолеранција не е добро за иднината на земјата


Тетово, 6 март, 2017 - 12:50 (META) 

„Повиците за поделба и за нетрпеливост не треба да бидат дел од агендите на политичките партии. Иднината на сите граѓани, без разлика на вера и на нација, е ЕУ и заради тоа е важно да се најде решение за сите прашања, а повикувањето на нетолеранција не е добро за иднината на земјата“, одговори потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи, на новинарско прашање во врска со повиците на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за етничка нетрпеливост.

Арифи денеска во Тетово се сретна со евроамбасадорот Самуел Жбогар, во рамките на проектот „ЕУ за тебе“.

Во однос на тоа што тече крајниот рок за распишување на локалните избори, Арифи додаде дека сè зависи од политичките партии и од чекорите што тие ќе ги преземат.

– Но тие чекори, треба да бидат во линија со демократските и со европските вредности и да се одвиваат според Уставот и законите – додаде Арифи.

Прашан за актуелната политичка ситуација, евроамбасадорот Жбогар додаде дека пораката на високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, е далеку поважна од тоа што тој ќе го каже.

– Ќе видиме кои се следните чекори, затоа што денеска Могерини има состанок со министрите за надворешни работи на ЕУ и ќе ги брифира овие претставници за средбата што ја имала во Скопје, така што ќе видиме какви пораки ќе произлезат од средбата. Исто така, и в четврток Могерини ќе има средба со премиерите на земјите членки на ЕУ и на таа средба ќе се разговара за состојбата, по што и оттаму ќе произлезат пораки – изјави Жбогар.

Прашан за локалните избори, додаде дека за тоа дали ќе се одложат, „треба да одговорат македонските политичари“.

На настанот денеска беше истакнато дека од фондовите на ЕУ ќе се издвојат средства за изградба на филтер-станица за отпадни води.

 


Могерини: На Западен Балкан е напнато, потребна е уверлива поддршка од ЕУ


Брисел, 6 март, 2017 - 11:38 (META) 

Ситуацијата на Западен Балкан е напната, со предизвици на внатрешен, регионален и на глобален план и потребна е силна и уверлива поддршка од Европската Унија за интеграција на тој регион, изјави денеска во Брисел високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини.

Могерини во пресрет на седницата на министрите за надворешни работи и за одбрана на ЕУ, изјави дека за посетата на Западен Балкан ќе ги информира шефовите на дипломатија, а потоа и лидерите на ЕУ в четврток ќе ги извести дека „ситуацијата таму е изложена на предизвици на внатрешен план, регионално, како и глобално“.

Таа истакна дека регионот во себе има способност и сила да се одржи и оти очекува денеска министрите, но и лидерите на ЕУ ќе искажат јасна и силна определеност кон Западен Балкан во смисла на убедливи перспективи за европска интеграција.

Могерини минатата недела беше во посета на Црна Гора, Македонија, Србија, Косово, Албанија и на Босна и Херцеговина, а порастот на напнатоста на Западен Балкан ќе биде тема и на средбата лидерите на ЕУ, која на 9 и 10 март ќе се одржи во Брисел.


Могерини ќе поднесе извештај за посетата на Западен Балкан


Брисел, 6 март, 2017 - 9:52 (META) 

Високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, денеска ќе ги брифира шефовите на дипломатија на ЕУ за минатонеделната посета на Западен Балкан, во рамки на која престојуваше во Црна Гора, Македонија, Србија, Косово, Албанија и во Босна и Херцеговина.

За време на посетата, Могерини ја пренесе пораката дека ЕУ е посветена на интеграцијата на Западен Балкан, дека вратата на ЕУ е отворена за сите држави, но дека регионалната соработка и добрососедските односи во тој контекст и понатаму се од пресудно значење.

Зголемените тензии на Западен Балкан ќе бидат тема на разговорите и на челниците на ЕУ на 9 и на 10 март во Брисел.


Додик до Могерини: РС да биде повидлива преку механизмот за координација


Сараево, 5 март, 2017 - 10:21 (META) 

Властите на Република Српска се определени за европскиот пат на БИХ, но дека сакаат Република Српска да биде повидлива на тој пат преку механизмот за координација, соопшти синоќа претседателот на Република Српска и на партијата СНСД, Милорад Додик, по состанокот со високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на ЕУ, Федерика Могерини.

– Република Српска направи сè во рамки на економската реформска агенда и единствена ги исполни условите од писмото за намери со ММФ – изјави Додик.

Тој оцени дека проблемот е во тоа што во БИХ не профункционира механизмот за координација, а за тоа го обвини Советот на министри на БИХ, кој, како што кажа, воопшто не ги исполни своите обврски.

– Колку што разбрав, тоа е приоритетот што денеска го усогласивме – истакна Додик и додаде дека власта во РС го прифати моделот со механизмот за координација што е и усвоен, но предупреди дека ќе има „проблем доколку тој не профункционира“.

Претставниците на политичките партии во БИХ на средбата со Могерини ја истакнаа определбата на земјата кон европските интеграции.


Вучиќ: Јас да дадам изјава како Хашим Тачи, странците би ме обесиле на Теразије


Белград, 3 март, 2017 - 16:13 (META) 

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска ја обвини меѓународната заедница за двојни стандарди бидејќи, како што изјави, не ги третира на ист начин изјавите на водечките политичари од Србија и од другите земји во регионот.

По состанокот со високата претставничка за надворешна и за безбедносна политика на Европската Унија, Вучиќ се осврна на изјавата на претседателот на Косово, Хашим Тачи, кој рече дека Албанците во Македонија треба да ја земат судбината во свои раце и оцени дека слична изјава од страна на Вучиќ не би била толерирана од меѓународната заедница.

Тој потсeти дека во Босна и Херцеговина или во Црна Гора има околу 30 отсто српско население и праша каква би била реакцијата на меѓународната заедница доколку тој изјави дека Србите во овие земји треба да ја земат судбината во свои раце.

– Да кажев јас дека Србите во Босна треба да ја земат судбината во свои раце, ќе ме обесеа на Теразије – рече Вучиќ, додавајќи дека очигледно станува збор за двојни стандарди, на кои ѝ укажал и на Могерини, за време на средбата, на која во најголем дел се разговарало за ситуацијата во регионот.

Вучиќ рече и дека некои политичари од соседните земји „не се однесуваат цивилизирано“ и дека е загрижен бидејќи нема никакви реакции, додавајќи дека во случај тој да даде такви изјави, на Србија ќе ѝ воведат санкции.


Иванов на Могерини ѝ ги повторил зборовите од вчерашното обраќање до граѓаните


Скопје, 2 март, 2017 - 19:30 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов на средбата со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, го повторил ставот дека „согласно Уставот, како мандатар за состав на влада нема да го определи секој оној кој преговара за платформи на други држави со кои се уценува Македонија, се загрозува суверенитет, независноста и унитарноста на државата“, соопштуваат од неговиот кабинент.

Тој истакнал дека „отсуството на јавна осуда за флангрантното мешање во внатрешните работи на Македонија ги создава проблемите и води кон поширока дестабилизација“ и дека со одредени „неконструктивни изјави кризата се продлабочува“. Иванов додал дека ова е шанса Европската Унија јавно и јасно да го осуди мешањето во внатрешната политика на Македонија и да ја повтори поддршката за неповредливоста на границите на Балканот.

Могерини, како што стои во соопштението од кабинетот на Иванов, истакнала дека „има целосно разбирање за комплексноста на состојбата и за улогата на претседателот во соочувањето со политичките предизвици“. Таа, според кабинетот на Иванов, посочила дека ги разбира правниот и политичкиот аспект, релевантни за надминување на политичката состојба и истакнала дека е подготвена да помогне моменталната политичка криза да не прерасне во меѓуетничка, па дури и во геополитичка криза.

Иванов на средбата оценил и дека со статус кво состојбата во европската интеграција, на Македонија ѝ е попречено правото на просперитет и се овозможува „зголемено влијание на други меѓународни фактори“ и нагласил дека „ЕУ не смее да дозволи ова да продолжи и треба конечно да го идентификува Балканот за еден од нејзините највисоки приоритети“.

Иванов се пожалил и на непочитувањето на пресудата на Меѓународниот суд на правдата и ја нагласил и потребата од организирање на попис на населението во Македонија.

Во однос на мигрантската и бегалска криза, Иванов истакнал дека е неопходно што побргу да заврши конститутивната седница на Собранието на Република Македонија за да може, доколку е тоа потребно, да ја продолжи прогласената кризна состојба поради илегалната миграција.