СЈО бара притвор за обвинет во „Шамарите“ бидејќи три пати не дошол на судење


Скопје, 13 март, 2018 - 11:55 (META) 

Обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, кога слушна денеска дека обвинетиот Милан Андоновски во случајот „Шамари“ за насилство во Општина Центар, по третпат не доаѓа на судење, побара мерка притвор против него, објави „СДК“.

Претходните двапати не го оправдал отсуството, а денеска неговиот адвокат поднесе доказ од приватна лекарска ординација, која наведува дека имал ларингит и му препорачува да нема физичка активност и му отвора боледување од 14 дена.

– Ако дојдеше денеска Андоновски во судница, немаше да има никаква физичка активност. Следниот пат ќе се разболи некој друг обвинет, бидејќи целта е да не почне ова судење никогаш – кажа Фетаи.

На ова се надоврза обвинителот Гаврил Бубевски кој рече дека ларингит имаат половина од присутните во судницата и побара на обвинетиот да му се одреди притвор.

– Ако дојде во судница, нема да го тера никој да копа или да има друга физичка активност. Барем температура да ставеше во оправданието. Ларингит имаме половина од присутните во судницава. Да му се одреди притвор за непочитување на судот и на останатите обвинети и следниот пат да си биде спроведен со неговите „амоксиклави“ што си ги пие тој и многумина во судницава во овој период на годината – дополни обвинителот Гаврил Бубевски.

Судењето за овој случај на СЈО не може да започне година и пол поради болести на обвинетите, процедурални блокади и смена на судија. Следните рочишта се закажани за 3 и 19 април.

Во случајот „Шамари“ обвинети се 14 лица за поттикнување на насилството што се случи при протестите пред општина Центар во јуни 2013 година. На претходните рочишта, вина за настаните признаа четвртообвинетиот Томислав Лазаров и петообвинетиот Јордан Ристевски и добија по шест месеци условна казна.

Првообвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и Даниела Рангелова.


СЈО: Немало обид за атентат врз Фатиме Фетаи


Скопје, 11 февруари, 2018 - 14:43 (META) 

Специјалното јавно обвинителство попладнево ги демантираше информациите објавени во одредени медиуми дека бил извршен обид за атентат врз специјалната обвинителка Фатиме Фетаи.

Ова Јавно обвинителство категорично ги демантира написите на некои медиуми во кои се тврди дека определен инцидент во село Боговиње, случен на 7 февруари оваа година, е поврзан со обвинителката Фатиме Фетаи и во кои се шпекулира дека во заднината на инцидентот бил обид за атентат врз неа. Информираме дека на тој ден обвинителката ниту била во Боговиње, ниту пак тој настан има каква било поврзаност со Фетаи“, гласи соопштението од СЈО.


Фетаи: Ако има добра волја ќе се најде решение за подигање обвиненија и за новите истраги


Скопје, 30 декември, 2017 - 12:25 (META) 

Обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи во интервју за емисијата „360 степени“ на „Алсат-М“, изјави дека „несреќниот член 22“ од Законот за СЈО го ограничува ова обвинителство во овој момент да подига обвиненија, но, формално правно не го ограничува да отвора нови истраги.

Таа најави дека е можно некои од отворените истраги, кога ќе стигнат до фаза за подигање на обвиненија, да бидат предадени на работа во редовното Јавно обвинителство.

Станува збор за случаите „Странски служби“, „Друмарина“, „Рентген“, „Продуцент“, „Лидери“, „Тарифа 2“, „Транспортер 2“, што СЈО ги отвори на 19 декември, како и истрагата за случајот „Талир“ за финансирањето на ВМРО-ДПМНЕ, што беше отворена во мај, која не го фати рокот од 18 месеци за подигање на обвиненија.

– Наша должност е ние да гониме кога постојат докази дека е сторено кривично дело кое се гони по службена должност. Самата кривична постапка е составена од повеќе фази. Имаме предистрага, после истрага, фаза на прибирање на докази, односно кога постои основано сомнение дека е сторено кривично дело кое се гони по службена должност, и фаза на подигање на обвинение. Тоа е оној момент кога јавниот обвинител ќе собере доволно докази од коишто основано може да се очекува донесување осудителна пресуда. Во таква ситуација, можно е таков предмет да биде предаден на работа на редовното Јавно обвинителство, и на тој начин би биле и законски покриени – изјави Фетаи.

Прашана околу дилемата дали би било законски спорно тоа што предмет на СЈО ќе биде предаден на потпишување на некој од редовното обвинителство, со оглед дека Специјалното јавно обвинителство е исклучиво надлежно за гонење на кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското прислушување, Фетаи вели дека „ако има добра волја може да се најде и некое законско решение тие предмети да преминат во редовното обвинителство“.

– Сè уште не сме дојдени во таква ситуација, да имаме некоја наша истрага којашто би била дојдена во фаза да биде поднесено обвиниение, меѓутоа во тој момент кога ќе имаме некој таков предмет, ќе се изнајде решение за се. Доколку постои добра волја, особено кога е во прашање остварувањето на правдата, може да се најде решение – вели Фетаи.

Обвинителката на СЈО појаснува дека за случаите „Актор“ и „Скопје 2014“, кои што во изминатиот период се преземени од другите обвинителства, СЈО има нов рок од 18 месеци, којшто е различен од оној рок што измина, за подигање обвиненија.


Груевски стаса на рочиштето за „Траекторија“ дури откако тоа се одложи


Скопје, 26 декември, 2017 - 10:18 (META) 

Откако судијата Горан Бошевски на самиот почеток го одложи за денеска закажаното рочиште за случајот „Траекторија“ а потоа замина и обвинетиот поранешен министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, во Основен суд Скопје 1 со задоцнување стаса и поранешниот премиер Никола Груевски.

Судијата Бошевски даде два предлога за следното продолжение на судењето – 31 јануари и 14 февруари, но не образложи зошто го одложил денешното рочиште.

На адвокатите на обвинетите Груевски, Јанакиески и поранешниот вицепремиер за економска прашања Владимир Пешевски им рече дека Специјалното јавно обвинителство ги доставило преводите на македонски на дел од доказниот материјал и ги покани од утре да дојдат во судот и да ги земат.

Како што во неформален разговор кажаа адвокатите, причина за одлагање на денешното рочиште е и тоа што судијката Верка Петковска, која е дел од судечкиот совет за дел од овој предмет, со новиот распоред на претседателот на судот, Иван Џолев, е префрлена во друг оддел, односно не е повеќе во одделот за организран криминал.

Специјалните обвинителки Фатиме Фетаи и Лиле Стефановска немаа приговори за одложувањето на денешното рочиште.

Груевски, Јанакиески, Пешевски се обвинети за злоупотреба на службената положба за незаконско склучување договори за изградба на автопатите Кичево – Охрид и Миладиновци – Штип. Притоа, нанеле штета на буџетот на Република Македонија од најмалку 155 милиони евра, стои во обвинителниот акт од СЈО.


Уште еден обвинет од „Шамари“ ја призна вината, Фетаи го искара Груевски


Скопје, 29 ноември, 2017 - 12:10 (META) 

На денешното судењето за случајот на СЈО за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година, во јавноста познат како „Шамари“, Јордан Ристевски, еден од обвинетите, ја призна вината за случувањата.

Тој рече дека размислувајќи за тоа за што е обвинет, сфатил дека се чувствувал виновен и дека се кае.

Неговиот адвокат Боро Тасевски му го откажа полномошното бидејќи, како што рече, не може да застапува повеќе обвинети со различни интереси.

Обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, побара раздвојување на постапката за Ристевски, кој беше советник на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Центар, и побара процесот за него да продолжи денеска. Судијката Татјана Михајлова донесе одлука да се издвои процесот за Ристевски, а главната расправа ја одложи за 7 декември, затоа што не беше присутен Дончо Наков, адвокатот на обвинетиот Даниел Трифуновски.

Со тоа се согласи и обвинителката Фетаи, која рече дека има разбирање бидејќи Наков уште претходно го најавил патувањето во Кина.

Фетаи рече дека ова е последен пат да се сложи да биде одложено рочиште на барање на бранителите. Таа реагираше и на доцнењето на обвинетите Трифуновски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

– Денешното доцнење од 17 минути на Даниел Трифуновски и доцнењето од 19 минути и 35 секунди на обвинетиот Никола Груевски укажуваат дека немаат елементарна почит кон судот, обвинителството и кон другите учесници во постапката. Ако ова се повтори на следното рочиште, барам од судот да бидат преземени сите процесни мерки за спроведување на обвинетите – рече Фетаи.


Судењето за „Триста“ повторно одложено, Поповски отворил боледување


Скопје, 21 ноември, 2017 - 10:36 (META) 

Поради отсуство на обвинетиот Ѓоко Поповски, поранешен помошник-министер во Министерството за внатрешни работи, во Основниот суд Скопје 1 денеска повторно беше одложено рочиштето за предметот „Триста“ на СЈО, за набавката на 300 возила за МВР, со која буџетот бил оштетен за 453.570 евра.

Рочиштето беше одложено откако одбраната на Поповски достави медицинска документација дека обвинетиот е на боледување и е спречен да дојде на судењето.

Обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи, побара независно вешто лице да изврши увид во медицинската документација и да даде непристрасно мислење за способноста на Поповски да присуствува на рочиштата.

– Предлагам вешто лице со соодветни познавања да утврди дали обвинетиот може да го следи судењето. На Поповски можеби ќе му требаат две години да оздрави. И ние толку ли ќе чекаме? Може да правиме и паузи на судењата, ако побара обвинетиот. Судењето не смее да зависи од неговите желби – рече Фетаи.

Судијката Лидија Петровска рече дека отсуството е оправдано и го одложи судењето за 27 ноември.

Поповски, кој е единствен обвинет во случајот „Триста“, се товари за набавка на 300 возила за МВР, со која бил оштетен буџетот за 453.570 евра, бидејќи тендерот за купување, сервисирање и за одржување на возилата им го доделил на компании што не дале најевтина понуда.


Груевски не го коментира признавањето на вина на Лазаров за „Шамари“


Скопје, 20 ноември, 2017 - 15:03 (META) 

Судијката Татијана Михајлова на предлог на обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи, ја раздвои постапката за Томислав Лазаров откако тој ја призна вината во случајот „Шамари“ за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година и сега судот треба да оформи нов предмет за него.

За другите обвинети, кои се изјаснија како невини (Груевски, Јанакиески и Рангелова), Михајлова ги одреди датумите 29 ноември, 7 декември и 18 декември за продолженијата на судењето против нив.

Обвинетите си заминаа од судот, а Михајлова даде половина час пауза по која треба да продолжи постапката за Лазаров.

Груевски не сакаше да го коментира признавањето на вина од страна на неговиот сопартиец, Томислав Лазаров, и рече дека тој можеби си има негови лични причини зошто го сторил тоа.

Груевски нагласи дека се изјаснил како невин и оти очекува што побргу да заврши судскиот процес и да се разјасни целата ситуација.

Денешното рочиште почна со правно надмудрување меѓу адвокатите на обвинетите, кои сакаа одложување, и Фетаи која инсистираше да почне главната расправа.

Судот ја раздвои постапката и за обвинетиот Димче Крстев, бидејќи поради нарушена здравствена состојба не е во состојба да присуствува на судењето.

Адвокатите приговараа во врска со раздвојувањето на постапката и бараа судијката првин да се произнесе по нивните барања во врска со доказите. Михајлова ги одби ваквите наводи и одлучи денеска да почне главната расправа.

Фетаи во образложението наведе дека на барање на Груевски, Јанакиески преку Рангелова, Лазаров и Ристески ги организирал протестите пред Општина Центар за да бидат спречени измени на деталните урбанистички планови, меѓу кои и за Мал ринг, со што, како што рече Фетаи, најмногу биле засегнати бизнис-интересите на ВМРО-ДПМНЕ и на партиските бизнис-партнери.

Фетаи пред судот експлицитно ги наведе заканите и навредите што демонстрантите пред Општина Центар ги упатувале кон тогашниот градоначалник, Андреј Жерновски, и кон советниците од коалицијата предводена од СДСМ.


Судењето за „Триста“ се одложи, обвинетиот Ѓоко Поповски бил болен


Скопје, 15 ноември, 2017 - 12:18 (META) 

Почетокот на судењето за случајот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство се одложи, бидејќи на денешното прво рочиште во судницата не беше присутен обвинетиот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски кој бил болен.

Адвокатите на Поповски до судот доставија медицинска документација со која на Поповски му се препорачува да мирува, но, не и дека е на боледување. Адвокатката, Сања Алексиќ рече дека на обвинетиот терапијата му завршува на 16 ноември и дека потоа ќе се знае дали ќе отвори боледување.

Обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи побара вештак да утврди дали Поповски со таква дијагноза може или не може да присуствува на судењето.

-Обвинетиот е лимитиран во одење и седење, но не и во зборување, тој не е неподвижен. Обвинетиот нема отворено боледување, но и кога би отворил боледување, тој може да присуствува и да зборува пред судот – рече Фетаи.
Судијката Лидија Петровска следното рочиште го закажа за 21 ноември.

Поповски, кој е единствен обвинет во случајот „Триста“ се товари за набавката на 300 возила за МВР, со која бил оштетен буџетот за 453.570 евра, бидејќи тендерот за купување, сервисирање и за одржување на возилата им го доделил на компании кои не дале најевтина понуда.

Апелацискиот суд Скопје кон крајот на септември донесе одлука прислушуваните разговори да можат да се користат како доказ во судскиот процес за случајот „Триста“.


Надмудрувања меѓу Фетаи и Михајлова, рочиштето за „Шамари“ одложено


Скопје, 28 септември, 2017 - 11:23 (META) 

Рочиштето од судскиот процес за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година, во кој првообвинет е лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, повторно се одложи бидејќи во судницата не беа присутни обвинетите Димче Крстев и Милан Андоновски.

Како сведоци присуствуваа актуелниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, и кандидатот за градоначалник Саша Богдановиќ, а присутни беа и обвинетите Миле Јанакиески и Даниела Рангелова.

Обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, побара од судијката Татјана Михајлова да нареди Крстев на следното рочиште да биде присилно доведен бидејќи не го оправдал денешното отсуство, додека адвокатот на Андоновски, Димитар Дангов, до судот доставил медицинска белешка дека обвинетиот е со нарушено здравје.

Судот го прифати барањето на Фетаи и издаде наредба обвинетиот Крстев да биде присилно доведен на следното рочиште.

Инаку и на денешното рочиште беше видлив анимозитетот помеѓу Фетаи и Михајлова. Судијката рече дека на Фетаи ќе ѝ достави три писмени дописи во врска со барањето на обвинителката од минатото рочиште да објасни зошто списите од предметот биле во Апелација за да може, како што рече Михајлова, Фетаи да се запознае со постапувањето на судот во случај на поднесување жалба.

– Ова е обид да се оправдате за тоа што го реков минатиот пат дека намерно ги одолговлекувате рочиштата – праша Фетаи, додавајќи дека секој си е одговорен за своите постапки.

Искрења меѓу обвинителите на СЈО, Фетаи и Гаврил Бубевски, и судијката имаше и при одредување на датумот за следното рочиште.

Михајлова се правдаше дека судницата број 1 е единствената поголема во судот, на што Фетаи одговори дека тоа нив како „странки“ не ги интересира и не треба да ги интересира и дека должност на судот е да обезбеди услови за судењето.

– Ако продолжиме на овој начин, случајот нема да го завршиме до 2020 година, а предметот ќе застари – рече Фетаи.

Забелешките на обвинителката на СЈО, адвокатот Димитар Дангов ги оцени како притисок врз судот.

Следното рочиште Михајлова го закажа за 20 ноември.

– Ако даде Господ, рочиштето ќе се одржи – рече Михајлова.

По завршување на рочиштето, Фетаи за медиумите ја цитираше оваа изјава на Михајлова, додавајќи дека „Господ нема да даде да се одржи рочиштето ако судот не го почитува законот“.

Инаку и денешното рочиште, како што рече Михајлова, се водеше без да биде снимено бидејќи единствената камера повторно беше зафатена за судењето за настаните во кумановско Диво Насеље.


Фетаи сака да биде претседател на Македонија, Јанева градоначалник или пратеник


Скопје, 27 септември, 2017 - 12:47 (META) 

Ако сум жива и здрава, на 50 години сакам да бидам нормален шеф на нормална држава, вели обвинителката од Специјалното јавно обвинителство, Фатиме Фетаи, во емисијата „Трите“ на „А1 он“ за животот и за работата за трите обвинителки Катица Јанева, Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи.

– Со ова јас го достигнав врвот на мојата кариера. Сакам на 50 години, бидејќи тогаш сметам дека ќе бидам доволно емотивно стабилна, да бидам, и ќе бидам, ако сум жива и здрава, нормален шеф на нормална држава. И ќе успеам во тоа. Моите блиски мислат дека можам и сега, но за да бидеш татко на државата, не е потребно само да го знаеш законите и да си ја знаеш работата. Мислам дека тоа што мене ми недостига за да бидам на 40 години, кога ќе ги исполнам условите да се биде шеф на држава, е емотивна стабилност. Јас сум тип што бурно реагира. Тоа не е дозволиво за еден шеф на држава, меѓутоа не треба да биде ни како актуелниот – да не отвораш уста 10 години – вели Фетаи.

И специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, во интервјуто изрази политички амбиции, но за градоначалничка или пратеничка фукнција.

– Најпрво се гледам како обвинител, би сакала да продолжам со мојата професија. Имам уште енергија за нови предизвици и се надевам дека уште има што да покажам од моите стручни квалитети. Би сакала да се обидам во политиката, како градоначалник на Гевгелија или пратеник. Се надевам дека дотогаш некои работи и во политичките партии ќе се променат, дека ќе се гледа повеќе на професионалноста. Треба да биде политиката врзана за човекот, а не човекот за политиката – вели Јанева.