Хамас и Фатах постигнаа договор


Каиро, 12 октомври, 2017 - 11:06 (META) 

Главниот лидер на палестинското исламско движење Хамас изјави дека постигнале договор со претседателот на ривалското движење Фатах за контролата на Појасот Газа.

Лидерот на Хамас, Исмаил Хани, најави дека детали од договорот ќе бидат објавени денеска во Каиро.

Хамас раководи со Појасот Газа повеќе од една деценија откако на сила ја презеде контролата од силите лојални на умереното и секуларно движење Фатах. Тоа доведе до парализирање и до територијални и политички поделби меѓу Палестинците. Абас владееше во автономните енклави на Западниот Брег, кои се под окупација на Израел.

Претставниците на Хамас и на Фатах два дена преговараа во Каиро за враќање на палестинската управа на Абас во Газа.
Претходната недела во градот Газа се одржа седница на палестинската влада, на која присуствуваше премиерот Рами Хамдалах, прва од 2014 година. Сите досегашни обиди за помирување на двете најголеми палестински фракции од 2007 години не дадоа резултат.

Камен на сопнување е контролата над арсеналот на оружјето на военото крило на Хамас, кое трипати војуваше против Израел, а спорна е и судбината на јавните службеници на Хамас.


Махмуд Абас повторно на чело на Фатах


Рамала, 29 ноември, 2016 - 15:43 (META) 

Раководството на палестинското движење Фатах денеска на конференција едногласно повторно му додели на претседателот Махмуд Абас уште еден петгодишен мандат.

Претставникот на партијата, Салим Заноун, побара од делегатите на собирот со консензус да го поддржат Абас.
Повеќе стотини делегати станаа и му аплаудираа на Абас, кој потоа го прегрна Заноун.

Се очекува петдневната конференција да ја зацврсти контролата на Абас во Фатах и да го маргинализира неговиот главен ривал Махмуд Дахлан, кој се наоѓа во егзил.