!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Фабриката „Санос“ произведе автобуси за извоз во Казахстан


Скопје, 19 јули, 2017 - 17:47 (META) 

Фабриката за автобуси „Санос“ произведе пет автобуси за извоз во Казахстан, а вредноста на зделката изнесува 800.000 евра, информираа денеска од компанијата.

Автобусите се целосно произведени во фабриката во Скопје, со вградени агрегати на германската компанија „Ман“. Од „Санос“ исто така информираа дека планирано е во Казахстан да бидат испорачани 70 автобуси.

Фабриката „Санос“, поранешен ФАС „11 Октомври“, ја купи бизнисменот Славе Распашковски во 2004 година и оттогаш до денес, успеа да ја рестартира.

Денеска фабриката ја посети и премиерот Зоран Заев, кој уште еднаш ја нагласи поддршката на Владата за македонските компании, за да можат да произведуваат и да извезуваат.


АХВ: Храната во „Леар“ била соодветно чувана и послужена, а мензата чиста


Скопје, 9 јули, 2017 - 14:40 (META) 

Храната во „Леар“, каде 23 лица вчера пријавија лесни симптоми на труење, била соодветно дистрибуирана, чувана и послужена, во оригиналното пакување и со адекватен рок на употреба, а мензата ги исполнува хигиенските услови поради што не е изречена мерка за нејзино привремено затворање, соопшти денеска Агенцијата за храна и ветеринарство.

Инспектори на АХВ во соработка со Санитарната инспекција денеска и вчера направиле вонредна контрола во тетовската фабрика при што зеле мостри за лабораториско испитување од храната која била послужена, од работните површини во мензата, како и од вработеното лице што ја послужувало храната, а на кое му било извршен и дополнителен здравствен преглед

– Агенцијата за храна и ветеринарство ќе продолжи да го следи случајот и да ја информира јавноста за секоја новина поврзана со него. Како одговорна институција за безбедноста на храната, Агенцијата за храна и ветеринарство апелира во услови на висока температура и зголемен ризик од расипување на храната и појава на труења, граѓаните да внимаваат од каде купуваат храна, односно да ја набавуваат од регистрирани оператори, каде се запазени безбедносните критериуми, како и да водат сметка за личната и за хигиената при подготовка и чување на храната – апелираат од АХВ.


Повторно труење со храна кај вработени во тетовската фабрика „Леар“


Тетово, 8 јули, 2017 - 16:41 (META) 

Дваесет и пет вработени од фабриката „Леар“ биле примени во тетовската клиничката болница заради интервенција поради гадење и повраќање. Работниците потоа се пуштени на закрепнување дома. Тоа се случило по денешниот појадок, а од тетовската брза помош информираа дека кај дел од луѓето интервенирале во фабриката, а некои самите дошле да побараат помош.

Според неофицијалните сознанија, труењето најверојатно настанало од консумирање салама или паштета кои за време на појадокот им биле дадени на работниците.

– Колегите добиле повик, па на самото место во фабриката за производство интервенирале и на прв преглед кај четворица констатирале симптоми на гадење, повраќање и болки. Не им дале терапија, туку ги однеле во инфективна клиника за да се консултираат со инфектолог. По некое време со возила на „Леар“ донесени во нашата служба се околу седум пациенти со гастроинтестинални симптоми, со повраќање и со болки, а некои и колабирале, но без драматична клиничка слика. Потоа дошле уште од работниците и во инфективна клиника. По добиената терапија сите се испратени дома – изјави доктор Гзим Нуредини од тетовската брза помош.

Ова е вторпат да се случи вработените да имаат здравствени проблеми по јадење во фабриката. Во март дури 223 работници беа однесени во болница поради повраќање и слични симптоми поради стафилокока во тестенините со месо, кои ги конзумирале во фабриката.


Експлозија во фабрика во Бангладеш – осум загинати и 50 повредени


Дака, 4 јули, 2017 - 17:51 (META) 

Најмалку осум лица загинаа, а 50 се повредени откако котел експлодира во фабрика за текстил во Бангладеш, соопштија локалните власти.

Меѓу повредените има и луѓе кои во моментот на несреќата минувале покрај фабриката, соопшти директорот на противпожарната служба, Мохамед Ахтерузман, додавајќи дека експлозијата била толку силна што уништила делови од фабриката.

Според директорот на фабриката, Месебе Фаруки, главната зграда била затворена во моментот на експлозијата, но група работници го надгледувала сервисирањето на котелот.

Текстилната индустрија во Бангладеш е позната по лошите услови за работа, односно во халите нема ниту вентилација ниту клима-уреди.


Осуммина загинати во експлозија во хемиска фабрика во Кина


Пекинг, 5 јуни, 2017 - 15:58 (META) 

Осум лица загинаа, а девет се повредени при експлозија и пожар што се случија во фабрика за хемикалии во источната кинеска провинција Шандонг.

Несреќата била предизвикана од експлозија на танкер со течен гас на терминал за полнење во фабриката.

Експлозијата запалила неколку цистерни со гориво во економската зона Линји. Околното подрачје е евакуирано.

Сопственикот на фабриката е повреден и веднаш пренесен во локалната болница.

Пожарот го локализираат повеќе од 900 пожарникари.


Во Кина уапсен активист што истражувал за фабрика која работи за Иванка Трамп


Пекинг, 31 мај, 2017 - 11:13 (META) 

Хуа Хаифенг, активист на невладината организација „Чајна лејбор воч“, кој тајно ги истражувал условите за работа на кинеската фабрика што изработува чевли за брендот „Иванка Трамп“, е притворен, соопштија кинеската навладина организација и неговата сопруга.

Според извршниот директор на „Лајна лејбор воч“, Ли Квианг, произведувачот на чевлите од брендот „Иванка Трамп“, кого Хуа го истражувал, ги кршел правата на работниците терајќи ги да работатат прекувремено, исплатувајќи им плати помали од законскиот минимум во Кина, а притиа вербално ги малтретирал и ги кршел правата на жените.

Според наводите на „Чајна лејбор воч“ уште двајца активисти, кои биле вклучени во истрагата за „Хуаџен груп“, се водат како исчезнати, јавува „Би-би-си“.

„Чејна лејбор воч“ наведува дека оваа кинеска фабрика работи и за други брендови, како што се „Карл Лагерфелд“, „Коч“ и „Најн вест“.

Тие го повикаа американскиот претседател Доналд Трамп да изврши притисок врз кинеските власти да го пуштат на слобода Ху.

Како што пренесува „Би-би-си“, кинеските власти не го коментираат овој случај.

Ли рече дека во последните 17 години, ова е првпат некој од истражителите да биде притворен поради истрага што ја води за работата во некоја од кинеските фабрики.

Иванка Трамп е ќерка на американскиот претседател и негов советник во Белата куќа.

Брендот „Иванка Трамп“ произведува женска облека, чевли и чанти.


Повреден работник во фабриката „11 Октомври“


Скопје, 21 мај, 2017 - 13:52 (META) 

Триесет и двегодишен работник во фабриката „11-ти Октомври“ е повреден кога негов колега управувајќи кран, не го забележал и му ги притиснал нозете, соопшти полицијата.

Настанот се случил вчера околу 11:30 часот кога В.С.(48) управувал кран и се движел по шините во кругот на фабриката и при поминување покрај метални конструкции, му ги притиснал нозете на И.Ѓ. од Куманово.

Повредениот бил пренесен во Општата болница во Куманово каде му биле констатирани тешки телесни повреди и е задржан на понатамошно лекување. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.


Во експлозија во фабрика во Турција, 29 лица се повредени


Анкара, 12 април, 2017 - 11:20 (META) 

Најмалку 29 работници се повредени во експлозија што денеска одекнала во текстилна фабрика во северозападниот турски град Черкези, јавува телевизијата „Си-ен-ен Турк“.

Според информациите на телевизијата НТВ, експлозијата била последица на истекување токсични хемиски супстанции, а 29 работници се хоспитализирани.

Во регионот се испратени противпожарни екипи, полиција и возила на брза помош.


Околу 220 вработени во фабриката „Леар“ во ТИРЗ Тетово биле затруени од храна


Тетово, 31 март, 2017 - 10:10 (META) 

Околу 220 вработени во фабриката „Леар“, која се наоѓа во технолошко-индустриската развојна зона во Тетово, ноќеска биле затруени, најверојатно со храна, информираат извори од Клиничкиот центар во Тетово.

Според првичните информации, тие вечерале околу еден часот по полноќ и неколку часа по вечерата, почувствувале стомачни тегоби, по што добиле дијареа.

Околу четири часот по полноќ, вработените со возила на итна медицинска помош биле пренесени во тетовската Клиничка болница, а дел од нив биле препратени во гостиварската болница.

Во Клиничкиот центар во Тетово, од околу 200 луѓе кои се примени утринава, само двајца се задржани на лекување, а другите се пуштени дома. Во болницата во Гостивар, од 30 примени пациенти, седуммина се задржани на лекување.


Голем пожар во фабрика за рециклажа во Сиднеј


Сиднеј, 23 февруари, 2017 - 11:10 (META) 

Во фабрика за рециклажа во предградие на Сиднеј избил голем пожар, во чие гаснење учествувале повеќе од 100 пожарникари, но нема повредени.

Пожарот избил околу 9.30 часот по локално време, во фабрика која се наоѓа на околу 15 километри западно од центарот на Сиднеј, по што облак од густ чад го прекрил небото над најголемиот австралиски град.

Портпаролката на противпожарната служба на Нов Јужен Велс рече дека по неколку часа пожарот бил локализиран и дека околните објекти се евакуирани.

На драматичните снимки од местото на пожарот се гледа како се урива покривот на фабриката за рециклажа.

Засега не се соопштува причината за пожарот.