Заев и Мицкоски им честитаа на ракометарите за победата над Словенија


Скопје, 14 јануари, 2018 - 11:10 (META) 

Преку своите профили, премиерот Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вчеравечер им ја честитаа победата на македонските ракометни репрезентативци кои со победа над машката репрезентација над Словенија од 25:24 ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во Хрватска.

„Одличен почеток на нашата репрезентација на Европското првенство во ракомет. Вие сте нашата гордост и заедно се радуваме на овој успех. Посакувам среќа и многу голови во следните натпревари со Црна Гора и Германија“, напиша премиерот Заев.

Нови победи на македонските ракометари им посака и претседателот на најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ.

„Упорноста се исплати, со срце и силна волја се бранат боите на Македонија. Честитки за победата на македонските ракометари. Нека се множат победите јунаци“, напиша на својот ФБ профил лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во честитката до ракометарите.

По нерешените 11:11 на крајот на првото полувреме, „црвено-жолтите“, во второто полувреме од почеток настапија агресивно и со серија од 4-0 за четири минути, а во 35.м инута празен гол за плус 5 од својата половина промаши Дејан Манасков, по што Словенците го постигнаа првиот гол во продолжението. Тука ситуацијата се сврте и следуваше подобра игра на словенечкиот состав и постојана тесна трка на резултатите се до драматичен финиш, во кој поуспешни беа нашите репрезентативци.

Најефикасни во македонската селекција беа Дејан Манасков со осум и Кире Лазаров со седум погодоци.

Следниот натпревар на ЕП во Загреб Македонија ќе го игра в понеделник со Црна Гора, во  2-то коло од Ц-групата.


Одбојкарите освоија сребрен медал и никој не ги пречека


Скопје, 4 јули, 2017 - 11:26 (META) 

Машката одбојкарска репрезентација на Македонија, која вторпат го освои сребрениот медал во Европската лига, вчеравечер се врати дома, но за неа немаше организиран пречек, како за ракометарите, па сами минаа низ Порта Македонија, на плоштадот ја отпеаја македонската химна и потоа заиграа оро.

Како што извести „Екипа“, од „пречекот“ директен пренос од својот мобилен телефон преку „Фејсбук“ правел капитенот Никола Ѓорѓиев.

Во финалето на Ф4-турнирот одбојкарите со 3:1 загубија од Украина, но на земјава ѝ го донесоа второто сребро од ова натпреварување.

 


Сениорската женска кошаркарска репрезентација пријавена на квалификациите за Евробаскет 2019


Скопје, 31 март, 2017 - 14:20 (META) 

Сениорската кошаркарска репрезентација во женска конкуренција по три години отсуство од кошаркарската сцена во Европа, ги почнува активностите. Тоа што претседателот на Македонската кошаркарска федерација, Петар Наумоски, како и генералниот секретар, Моника Гаврилоска, го најавија минатата година на собирот со сениорките, оваа година ќе стане реалност – националниот А-тим е пријавен и ќе учествува во квалификациите за Европското првенство, кое ќе се одржи во 2019 година, соопшти Македонската кошаркарска федерација.

Ждребот за групите ќе биде одржан на 4 јули 2017 година во Минхен, по завршувањето на годинашното Европско првенство што ќе се одржи во Чешка.

Сите селекции ќе се натпреваруваат во двокружен систем (дома-гости). Првите евроквалификациски натпревари ќе се одиграат на 10 и на 14 ноември 2017 година, а вторите наредната година, на 10 и на 14 февруари, додека последните натпревари од квалификациите ќе се одиграат на 17 и на 21 ноември 2018 година.

Само 16 национални селекции ќе учествуваат на Европското првенство во 2019 година, од кои едно или две ќе бидат резервирани за домаќинот односно домаќините.

Последна активност на националниот состав во женска конкуренција се квалификациите за Евробаскет 2015, одржани во 2013 година, кога сениорската репрезентација не успеа да се избори за пласман на еден континентален собир.


Португалија е нов европски првак во фудбал


Париз, 11 јули, 2016 - 1:46 (META) 

Фудбалската репрезентација на Португалија е нов европски првак, откако во големото финале Европското фудбалско првенство ја совлада домашната селекција на Франција со 1-0.

Стрелец на победничкиот гол беше Едер во 109. минута од натпреварот.

УЕФА го прогласи дефанзивецот на Португалија, Пепе, за најдобар играч на финалето на Европското првенство помеѓу Португалија и Франција. Фудбалерот на Реал Мадрид одигра одлично финале од 120 минути.


Британски новинар незабележан ја поминал сигурносната зона на стадионот во Марсеј


Марсеј, 11 јуни, 2016 - 15:22 (META) 

Репортер на британскиот таблоид „Сан“ успеал да се инфилтрира во сигурносната зона на стадионот „Велодром“ во Марсеј без никој да го запре.

Рос Кембел успеал незабележан да пројде до местото на стадионот каде никој не смее да има пристап без акредитација, наведувајќи дека на својот пат не наишол на ниту една проверка, иако француските власти уверуваат дека се преземени сите мерки за ги спречат „непоканетите гости“ и евентуалните терористички напади.

Тој влегол во стадионот низ влезот за автомобили и таму никој не го спречил. Кембел вели дека можел слободно да шета низ стадионот 20 минути без никаква контрола и додава дека не забележал сигурносни камери.

Француските власти поради страв од терористички напади за време на Европското првенство во фудбал, најавија дека ќе воведат досега невидени мерки за контрола, за кои ќе потрошат, само во Марсеј, околу 1,85 милиони евра.

Околу стадионот „Велодром“ би требало да циркулираат околу 1.000 полицајци и 1.850 припадници на обезбедувањето, додека најмалку стотина војници ќе бидат распоредени во градот.


Во Марсеј тепачка помеѓу навивачи на Русија и на Англија


Марсеј, 11 јуни, 2016 - 11:11 (META) 

Група руски и англиски навивачи се степаа во Марсеј, а снимката од тепачката во која летале шишиња и столови е објавена на интернет.

Тепачката се случила во пресрет на натпреварот на двете фудбалски репрезентации на Европското првенство во фудбал, кое вчера почна во Франција.

Полицијата против напаѓачите употребила солзавец. Во тепачката учествувале околу 200 луѓе, а двајца Англичани се уапсени.

Натпреварот помеѓу репрезентациите на Русија и на Англија се игра вечерва, со почеток во 21 часот, на стадионот „Велодром“ во Марсеј.


Вежба за спречување терористички напад на стадионот во Лион


Лион, 31 мај, 2016 - 10:01 (META) 

Вчера вечер на стадионот „Парк олимпик“ во предградието на францускиот град Лион се одржа масовна воена вежба за спречување на терористички напади за време на Европското првенство во фудбал.

Според сценариото пред натпреварот Украина-Северна Ирска двајца напаѓачи се кренале во воздух на влезот на стадионот, при што загинале десет, а ранети се 80 лица. Гледачите се во паника, а обезбедувањето на стадионот, полицијата и жандармеријата преземаат мерки за нивно совладување.

Во вежбата учествувале војници, медицински лица, противпожарни и спасувачки служби.

Весникот „Монд“ објави дека во вежбата учествувале неколку стотици лица, меѓу кои и службениците во локалната власт на Лион и околните градови, соработници на УЕФА, вработени во француските железници и на лионскиот аеродром.

„Евро 2016“ се отвора на 10 јуни и ќе трае до 10 јули.


Македонија изигра нерешено со Норвешка


Варшава, 25 јануари, 2016 - 20:20 (META) 

Македонската ракометна репрезентација изигра нерешено против репрезентацијата на Норвешка. Натпреварот од втората фаза на Европското првенство, кое се игра во Полска, заврши со резултат 31:31.

На полувремето македонските ракометари водеа со четири поени разлика (17:13).

Играч на натпреварот беше Кире Лазаров, кој постигна 11 гола. Пет гола даде Дејан Манасков, а три Филип Миркуловски. Борко Ристовски имаше 11 одбрани. Кај Норвешка, Кристијан Бјорнсен даде шест гола, а Магнус Јондал пет.

По овој бод, Македонија сега ќе треба да се надева Полска да победи во следните два свои натпревари, а Франција да ги победи Норвежаните за официјално да обезбедиме пласман на олимпискиот турнир.

Нашите ракометари утре имаат слободен ден, а в среда го играат последниот меч на овој шампионат против селекцијата на Белорусија.