Кацин: Компромисот на Македонија и Грција во регионот треба внимателно да се проучува


Скопје, 14 февруари, 2019 - 10:46 (META) 

Без разрешување на сите билатерални спорови нема да има понатамошно проширување во Западниот Балкан, во изјава за „Јуропиан Вестерн Балканс“ порачува Јелко Кацин, постојан претставник на Словенија во НАТО и поранешен известувач во Европскиот парламент за Србија и Црна Гора.

Одлуката Република Северна Македонија да го смени името е резултат на историски политички договор, нагласува тој.

– Тоа е политички компромис што треба внимателно да се проучува од другите земји во регионот што се уште не ги разрешиле сите билатерални проблеми со соседите што избија по распаѓањето на поранешна Југославија  – вели Кацин.


Претседателот на ЕП, Тајани, против предлогот за Нобелова награда за Ципрас и Заев


Атина, 8 февруари, 2019 - 12:08 (META) 

Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани и заменик – претседател на Европскaта народна партија (ЕПП) во која членуваат партиите на европската деница –  не ја поддржува кандидатурата на Алексис Ципрас и Зоран Заев за Нобелова награда за мир, јави грчка „иЕфимерида“.

Тој на седница на Бирото на ЕПП во Атина објасни дека како заменик – претседател на ЕПП не може да ја потпише кандидатурата, како што тоа го направија претседателите на Социјалдемократите, Уду Булман и Грен Скелер, и на Левицата, Гиби Цимер, бидејќи на Ципрас му претстојат избори во Грција.

– Нема да потпишам кандидатура за Нобелова награда за премиер пред избори – рече Тајани.

Номинацијата на Заев и Ципрас на 18 декември минатата година во Скопје ја објави добитничката на Нобеловата награда за мир во 2015 година, Уидед Бушамауи на церемонијата што се одржа на Универзитетот ФОН. Бушамауи рече дека Договорот од Преспа покажува дека две држави заедно се способни да седнат, да преговараат и да постигнат договор.


Курц: Беше многу важно да се реши спорот за името на Македонија


Стразбур, 15 јануари, 2019 - 13:34 (META) 

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, од говорницата на Европскиот парламент, утрово го поздрави враќањето на Западниот Балкан во центарот на европските преокупации и ја истакна важноста од решавањето на спорот за името во овој контекст.

Себастијан Курц утрово се обрати пред европските пратеници во Стразбур во рамки на дебатата за австриското претседателство на ЕУ. Канцеларот ги наброја постигнувањата и приоритетите на неговото претседавање и им се заблагодари на сите европски институции.

Говорејќи за третиот приоритет на австриското претседателство – соседската политика, Курц рече дека „како Австриец сум многу благодарен што Западниот Балкан се врати во центарот на преокупациите на ЕУ“.

-Многу е важно да имаме силни држави на Западниот Балкан, беше многу важно да се реши спорот за името на Македонија, како и спорот меѓу Србија и Црна Гора, тоа е многу важно за европската перспектива – рече Курц.

Канцеларот се заблагодари за бугарското претседателство кое, како што рече, „отвори нова ера на давање поголема важност на Западниот Балкан“.


ЕУ ја забранува пластиката за еднократна употреба од 2021 година


Брисел, 19 декември, 2018 - 14:13 (META) 

Стапчиња за уши, чинии од пластика, лажици, вилушки, ножеви, потоа сламки за пиење, лажичиња за мешање пијалоци, вилувчиња за помфрит – сите изработени од пластика – како и чашите и садовите за брза храна од полистирен, од 2021 година ќе бидат забранети во Европската Унија.

Политичкиот договор за оваа забрана денеска го постигнаа Европскиот парламент и Советот на ЕУ, откако Европската комисија на крајот на мај годинава ја презентираше нацрт-директивата за забрана на пластиката за една употреба. Советот на ЕУ на 6 ноември почна преговори со Европскиот Парламент (ЕП) за новата забрана, коишто завршија успешно денеска. Следниот чекор е предлог-директивата да биде прифатена од амбасадорите на членките во ЕУ, по што ќе оди на изгласување во ЕП, а потоа на конечно усвојување во Советот на ЕУ.

Оваа директива е дел од големата Стратегија за пластиката на ЕУ а целта е да се намали количеството исфрлена пластика, од која најголемиот дел завршува во морињата и океаните, наштетувајќи му во огромна мерка на живиот свет таму.

Така, забранети ќе бидат десетте најприсутни пластични работи за една употреба, за кои има поеколошка алтернатива или можност да бидат целосно исфрлени. Освен стапчиња за уши, чинии од пластика, лажици, вилушки, ножеви, потоа сламки за пиење, лажичиња за мешање пијалоци, вилувчиња за помфрит – сите изработени од пластика – како и чашите и садовите за брза храна од полистирен, ќе бидат забранети и сите нешта изработени од охо-пластика и цевчињата за балони.

Еврокомесарката за животна средина, морски прашања и рибарски басени Кармену Вела рече дека со денеска постигнатиот договор меѓу ЕУ и ЕП е направен огромен чекор напред.

– Кога имаме ситуација една година дома во пластична кеса да донесеш риба, а следната година да ја донесеш истата кеса во риба, мора да работиме напорно и брзо. Среќна сум со денешниот договор меѓу Парламентот и Советот, направивме голем исчекор кон намалување на количеството на пластика за една употреба во нашата економија, нашиот океан,  и на крајот и во нашите тела – рече Вела.


Унгарија: EП го пика носот каде што не му е место, Груевски ја бранеше Европа


Будимпешта, 30 ноември, 2018 - 11:59 (META) 

Откако Европскиот Парламент (ЕП) вчера при гласањето за резолуцијата за Македонија усвои и два амандмани за азилот на Никола Груевски во Унгарија, со кои се бара негова екстрадиција во Македонија, од Унгарија стаса остар одговор.

Владиниот портпарол, односно Државниот секретар за меѓународна комуникација на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Золтан Ковач, во интервју за телевизијата „Ехо“ порача дека резолуцијата, односно амандманите, немаат правно дејство, дека ЕП си го пика носот каде што не му е место. Ковач рече и дека единствениот „грев“ на Груевски бил што кренал ограда и го спречил продорот на мигрантите.

-Постапката за политички азил на Груевски не е политичка, туку правна работа. Европскиот парламент нема никаква врска со екстрадицијата на Груевски и она што го прави е дека го пика носот таму каде што не му е местото. Верувам дека мнозинството пратеници гласаа за резолуцијата, иако тие немаат никаква врска со случајот Груевски.  Најголемиот грев на Груевски е што изгради ограда и застана во одбрана на Европа од тероризмот и миграцијата – изјави Ковач.

Дека амандманите немаат правно дејство, но сепак се „шлаканица“ за Унгарија, вчера изјави и ректорот на ФОН, Нано Ружин.


Ружин: Амандманите во ЕП за Груевски немаат правно дејство, ама го рушат угледот на Унгарија


Брисел, 29 ноември, 2018 - 16:15 (META) 

Иако амандманите на Резолуцијата за Македонија, со кои Европскиот Парламент денеска побара Унгарија да го екстрадира во Македонија избеганиот поранешен премиер и осуденик Никола Груевски, немаат правно дејство, туку повеќе се етичко-морален став, сепак станува збор за мерка што е непопуларна за Унгарија, вели за „Мета“ универзитетскиот професор и ректор на ФОН, Нано Ружин.

– Дејство, од правен аспект, нема. Повеќе се работи за етичко-морален став на ЕП. Така е затоа што во овој момент ЕУ не е супранационална институција, туку секоја држава го задржува своето право, особено во доменот на политичкиот систем, правото итн. Но како и да е, сепак е една мерка која што е непопуларна за Унгарија. И го руши угледот како држава, како политички систем, како демократија, и нормално кога понатаму би се градел еден општ став за евентуални санкции, овие амандмани би биле еден вид аргументи против Унгарија – објаснува Ружин.


Европратениците побараа Унгарија да го екстрадира Груевски


Брисел, 29 ноември, 2018 - 14:02 (META) 

Европскиот парламент денеска при гласањето за резолуцијата за Македонија и усвои и два амандмани со кои се бара Унгарија да го екстрадира експремиерот Никола Груевски во Македонија, јави МИА.

Групите на Социјалдемократите и на Зелените пред неколку дена поднесоа одделни амандмани на оваа тема, но се стравуваше дека оној на Зелените нема да помине поради поостриот речник.

Амандманот поднесен од европратеничката на Зелените, Јудит Саргентини освен што бара екстрадиција, гласи и дека Груевски побегнал од Македонија со дипломатска помош од Унгарија за да избегне затворска казна и го смета овој потег како мешање во внатрешните работи на Македонија како и чин на презик кон судството и владеењето на правото во земјата.

Социјалдемократите поднесоа два амандмани за азилот на Груевски, и двата беа усвоени. Со овие амандмани, Европскиот парламент става на знаење дека Никола Груевски добил „транспарентен судски процес“ потврден од повеќе судски инстанци и потсетува дека тој е инволвиран во дополнителни пет кривични истраги.

Европскиот парламент ги отфрли сите грчки амандмани, вклучително и оние кои бараа да се избрише зборот „македонски“ од извештајот, како и амандманот на грчка пратеничка која бараше во резолуцијата за Македонија да се вклучи ниската излезност на референдумот, известува МИА.

Усвоен е и амандманот на групата на Зелените за загрозувањето на животната средина преку одредени инфраструктурни проекти. Европскиот парламент бара да се суспендираат проектите во Националниот парк Маврово додека не биде комплетирана „Стратешка проценка за животната средина“ во целосна согласност со европското законодавство за животна средина.

Резолуцијата на известувачот Иво Вајгл беше усвоена со 470 гласови за и 116 против.

Сами по себе, резолуциите како оваа, па и гореспоменатите амандмаи, не се строго обврзувачки, туку посочуваат политичка желба и ориентација нешто да се преземе. Имајќи ја предвид важноста на Европскиот парламент, сепак, во поголем дел од слични случаи во минатото се презеле мерки за да се спроведе посоченото од европратениците.

Но бидејќи станува збор за Унгарија, која во текот на последните два мандати на Виктор Орбан е „бунтовното дете“ во ЕУ и многупати отворено се спротивстави дури и на директиви, сосема изгледно е дека овие две резолуции ќе останат само акти во архивата на ЕП.


Кукан и Мекалистер: Веруваме дека политичарите ќе ја искористат историската шанса


Брисел, 18 октомври, 2018 - 17:01 (META) 

Договорот од Преспа е историска можност за Македонија и веруваме дека политичарите, и покрај тешкотијата на изборот, ќе ја искористат оваа историска шанса да ја обликуваат евро-атлантската иднина на Поранешната југословенска република Македонија, порачаа Дејвид Мекалистер, претседател на Комисијата за надворешни работи во Европскиот Парламент и Едуард Кукан, претседател на работната група за Западен Балкан при комисијата за надворешни работи во Европскиот Парламент.

„Договорот од Преспа од 17 јуни 2018 дава историска можност да се обезбеди европската иднина на Поранешната југословенска република Македонија. Влегувањето во ЕУ е стратегиски избор базиран на вредностите, при што помирувањето и добрите меѓуетнички и добрососедски односи се клучните компоненти на политиката за проширување на ЕУ. Парламентарците во Собранието – коишто не се сврзани и имаат слободен мандат – имаат клучна одговорност да го дефинираат политичкиот правец на земјата. Го сфаќаме тешкиот избор во врска со применувањето на Преспанскиот договор. Сепак, верувам дека сите политички актери ќе ја искористат оваа единствена шанса конструктивно да ја обликуваат евро-атлантската иднина на Поранешната југословенска република Македонија. Користејќи ја оваа шанса, Собранието треба да ја преземе својата одговорност и да го отвори патот кон успешна, просперитетна и европска земја“, велат Кукан и Мекалистер во заедничкото обраќање во исчекување на гласањето во Собранието за владиниот предлог за уставни измени.


Ова ќе биде референдум за втора независност, рече Заев во Европскиот парламент


Стразбур, 13 септември, 2018 - 13:19 (META) 

За нашиот македонски народ ова е историски момент. Ова е прв пат, еден премиер на нашата земја да одржи говор пред Европскиот парламент, на својот, мајчин јазик, рече премиерот Зоран Заев, за време на неговото обраќање во Европскиот парламент во Стразбур.

Говорејќи за референдумот на 30 септември, Заев рече дека тој е шанса која Македонија долго ја чекале и потенцираше дека тој ќе биде референдум за втора независност.

– Во 1991 година гласавме за независност. На референдум. Сега, повторно на референдум треба да го направиме следниот чекор: Да создадеме реална можност да станеме 30-та земја членка на НАТО, и да го започнеме, да затвораме поглавје по поглавје до членство во Европската Унија, во европското семејство. Референдумот на 30 септември, е многу повеќе отколку само референдум за Договорот од Преспа. Тоа е референдум за иднината. Тоа е референдум за нашата втора независност – рече Заев пред европратениците.

Заев им се заблагодари на колегите Борис Борисов и Алексис Ципрас и повика да се следи моделот на договорот кој го постигнаа Скопје и Атина за да да се решат и други билатерални прашања во Западен Балкан.

– Ние сакаме да послужиме како пример и инспирација за решавање на сите билатерални прашања на Западен Балкан и даваме силна поддршка на изнаоѓање одржливи решенија, засновани на европските вредности и меѓународното право, кои трајно ќе го стабилизираат регионот и ќе го подготват за интеграција во ЕУ – истакна македонскиот премиер.

Според него успешен Балкан е Балкан интегриран во ЕУ и додаде дека оваа визија била мотивација за историскиот чекор кој ги поттикнал процесите на помирување, градење заедништво и сојузништво во регионот.

– Ги знаеме препораките, тие се нашите приоритети: независни и демократски институции, владеење на правото и борбата против корупцијата и професионална јавна администрација како сервис за граѓаните – додаде премиерот.

Заев посочи и дека верува оти референдумот ќе биде успешен и дека граѓаните ќе гласаат за Европа, а за денешната покана да се обрати од ЕП Заев кажа дека е голема чест и значи силна поддршка.


Заев денеска ќе се обрати пред Европскиот парламент


Стразбур, 13 септември, 2018 - 10:39 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска треба да се обрати на пленарната седница на Европскиот парламент во Стразбур.

Заев синоќа на собирот во Крива Паланка најави дека во ЕП ќе зборува за перспективите на Македонија. Се очекува да се осврне и на договорот со Грција, претстојниот референдум и за реформите поврзани со интеграцијата на земјата во Европската унија.

Пред два дена во ЕП обраќање имаше и грчкиот премиер Алексис Ципрас. Тој ги истакна дипломатските успеси на неговата влада во регионот, нарекувајќи го Преспанскиот договор „врвот на нашите напори“.

– Со премиерот Заев успеавме да стигнеме до заеднички прифатливо решение без употреба на сила, туку преку дипломатија и дијалог. Овој договор може да биде модел за решавање на споровите во нашиот регион – изјави Ципрас пред европратениците.