Кукан и Мекалистер: Веруваме дека политичарите ќе ја искористат историската шанса


Брисел, 18 октомври, 2018 - 17:01 (META) 

Договорот од Преспа е историска можност за Македонија и веруваме дека политичарите, и покрај тешкотијата на изборот, ќе ја искористат оваа историска шанса да ја обликуваат евро-атлантската иднина на Поранешната југословенска република Македонија, порачаа Дејвид Мекалистер, претседател на Комисијата за надворешни работи во Европскиот Парламент и Едуард Кукан, претседател на работната група за Западен Балкан при комисијата за надворешни работи во Европскиот Парламент.

„Договорот од Преспа од 17 јуни 2018 дава историска можност да се обезбеди европската иднина на Поранешната југословенска република Македонија. Влегувањето во ЕУ е стратегиски избор базиран на вредностите, при што помирувањето и добрите меѓуетнички и добрососедски односи се клучните компоненти на политиката за проширување на ЕУ. Парламентарците во Собранието – коишто не се сврзани и имаат слободен мандат – имаат клучна одговорност да го дефинираат политичкиот правец на земјата. Го сфаќаме тешкиот избор во врска со применувањето на Преспанскиот договор. Сепак, верувам дека сите политички актери ќе ја искористат оваа единствена шанса конструктивно да ја обликуваат евро-атлантската иднина на Поранешната југословенска република Македонија. Користејќи ја оваа шанса, Собранието треба да ја преземе својата одговорност и да го отвори патот кон успешна, просперитетна и европска земја“, велат Кукан и Мекалистер во заедничкото обраќање во исчекување на гласањето во Собранието за владиниот предлог за уставни измени.


Ова ќе биде референдум за втора независност, рече Заев во Европскиот парламент


Стразбур, 13 септември, 2018 - 13:19 (META) 

За нашиот македонски народ ова е историски момент. Ова е прв пат, еден премиер на нашата земја да одржи говор пред Европскиот парламент, на својот, мајчин јазик, рече премиерот Зоран Заев, за време на неговото обраќање во Европскиот парламент во Стразбур.

Говорејќи за референдумот на 30 септември, Заев рече дека тој е шанса која Македонија долго ја чекале и потенцираше дека тој ќе биде референдум за втора независност.

– Во 1991 година гласавме за независност. На референдум. Сега, повторно на референдум треба да го направиме следниот чекор: Да создадеме реална можност да станеме 30-та земја членка на НАТО, и да го започнеме, да затвораме поглавје по поглавје до членство во Европската Унија, во европското семејство. Референдумот на 30 септември, е многу повеќе отколку само референдум за Договорот од Преспа. Тоа е референдум за иднината. Тоа е референдум за нашата втора независност – рече Заев пред европратениците.

Заев им се заблагодари на колегите Борис Борисов и Алексис Ципрас и повика да се следи моделот на договорот кој го постигнаа Скопје и Атина за да да се решат и други билатерални прашања во Западен Балкан.

– Ние сакаме да послужиме како пример и инспирација за решавање на сите билатерални прашања на Западен Балкан и даваме силна поддршка на изнаоѓање одржливи решенија, засновани на европските вредности и меѓународното право, кои трајно ќе го стабилизираат регионот и ќе го подготват за интеграција во ЕУ – истакна македонскиот премиер.

Според него успешен Балкан е Балкан интегриран во ЕУ и додаде дека оваа визија била мотивација за историскиот чекор кој ги поттикнал процесите на помирување, градење заедништво и сојузништво во регионот.

– Ги знаеме препораките, тие се нашите приоритети: независни и демократски институции, владеење на правото и борбата против корупцијата и професионална јавна администрација како сервис за граѓаните – додаде премиерот.

Заев посочи и дека верува оти референдумот ќе биде успешен и дека граѓаните ќе гласаат за Европа, а за денешната покана да се обрати од ЕП Заев кажа дека е голема чест и значи силна поддршка.


Заев денеска ќе се обрати пред Европскиот парламент


Стразбур, 13 септември, 2018 - 10:39 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска треба да се обрати на пленарната седница на Европскиот парламент во Стразбур.

Заев синоќа на собирот во Крива Паланка најави дека во ЕП ќе зборува за перспективите на Македонија. Се очекува да се осврне и на договорот со Грција, претстојниот референдум и за реформите поврзани со интеграцијата на земјата во Европската унија.

Пред два дена во ЕП обраќање имаше и грчкиот премиер Алексис Ципрас. Тој ги истакна дипломатските успеси на неговата влада во регионот, нарекувајќи го Преспанскиот договор „врвот на нашите напори“.

– Со премиерот Заев успеавме да стигнеме до заеднички прифатливо решение без употреба на сила, туку преку дипломатија и дијалог. Овој договор може да биде модел за решавање на споровите во нашиот регион – изјави Ципрас пред европратениците.


Оваа недела Европскиот парламент гласа дали да го зачува или „да го убие“ интернетот


Стразбур, 10 септември, 2018 - 14:19 (META) 

Оваа недела, на 12 септември, Европскиот парламент ќе гласа за нацрт-закон со кој се заканува за да го оштети интернетот како што го знаеме. Под маската на реформата на авторските права, постојат голем број на „реформи” кои ќе ги повредат основните права на интернет, ишува Internet Freedom Blog.

Една од нив е членот 11 од законот, со кој се сакаше да се забрани креирање линкови до статиите, освен ако некој претходно не побара и не добие дозвола за тоа. Во текот на преговорите, тоа беше малку разводнето, па од забрана за поврзување се премина на забрана за прикажување на фрагменти од поврзаната содржина, односно цитати од статијата.

Другата е членот 13 од законот, кој, како што е напишан сега, ќе овласти имплементација на поставување филтри од страна на сите интернет-платформи даватели на услуги. Ова би имало длабоки последици врз основните права, како што се слободата на говорот, слободата на здружување и слободата на печатот .


Димитров: Политичарите може да живеат од нерешен спор, ама и да го решат


Брисел, 29 август, 2018 - 15:22 (META) 

Политичарите можат да направат цела кариера и да живеат од нерешен спор, а можат и да се вложат и да го решат, заштитувајќи го најважното за двете страни, за граѓаните на нивните држави да живеат подобро, порача министерот за надворешни работи, Никола Димитров, зборувајќи пред Комисијата за надворешни работи во Европскиот парламент (AFET), на чија агенда е и првото читање на предлог резолуцијата на ЕП за Македонија.

На денешниот состанок Димитров пред членовите на Комитетот елаборираше за актуелностите во Република Македонија, во пресрет на историски важниот референдум и за спроведување на клучните реформи во земјата и подготовките за скрининг процесот со Европската комисија.

– Не бараме скратени патишта или незаслужени награди. Но, би сакале успешните приказни и шанси да бидат соодветно валоризирани и искористени, особено во време кога на Регионот, но и пошироко му требаат такви примери – порача Димитров.

Шефот на македонската дипломатија изрази благодарност за поддршката и конструктивниот пристап на Европскиот парламент во процесот на пристапување на Македонија во Европската Унија, рефлектирана меѓу другото и преку Жан Моне процесот на соработка со Собранието на РМ, како и во резолуциите за Македонија.

МНР Димитров оствари средби и со евро-пратениците Удо Булман (Претседавач на групата на социјалисти и демократи во ЕП), Андреј Ковачев (потпретседавач на групата ЕПП), Иво Вајгл (известител за РМ во ЕП, член на групата на Европски либерали и демократи), со Јоханес ван Бален (претседател на Групата на пријатели на РМ во ЕП, АЛДЕ), како и со Дејвид МекАлистер (претседавач на АФЕТ, член на ЕПП).


ЕП ја почна битката против враќање на километражите на автомобилите


Брисел, 1 јуни, 2018 - 11:08 (META) 

Европскиот Парламент (ЕП) вчера изгласа резолуција со која бара од Европската Комисија (ЕК) во рок од една година да изготви законска рамка со која ќе се забрани враќањето на километражите на автомобилите и километражата ќе се контролира при секој технички преглед.

Проблемот е толку голем, што во земји како Бугарија, Словачка и Полска, бројката на продадени користени автомобили со вратена километража достигнува до 80 отсто.

– Од пет до 12 отсто од користените возила што се продаваат во ЕУ и 30 до 50 отсто од оние што се продаваат надвор од границите на ЕУ се со вратена километража. Има потреба да се формираат национални бази на податоци за километражата на секое возила и да се воспостави прекугранична размена на тие податоци. Доколку ЕК подготви закони, тоа би значело придобивка од шест до девет милијарди евра годишно и би ја вратило довербата на купувачите во користените возила, а исто така ќе придонесе и за безбедноста на патиштата – рече во ЕП известувачот, европарламентарецот од Германија, Исмаил Ертуг.

Покрај тоа, се бара од производителите да воведат технологии што ќе го оневозможат враќањето на бројчаниците.

Според резолуцијата што беше изгласана во ЕП вчера, проверката на километражата треба се прави при секое сервисирање, при секој технички преглед, почнувајќи од првото регистрирање на возилото.

Враќањето на километражата предизвикува директни штети не само на купувачите, туку и на животната средина и на безбедноста во сообраќајот, се вели во резолуцијата.

Редовна проверка на километражата засега функционира во Белгија и Холандија, а само шест членки на ЕУ имаат закони со кои враќањето на бројчаниците се смета за кривично дело. Во другите земји тоа се смета само за прекршок.


„Жан Моне“: На собранискиот деловник му треба „генералка“


Охрид, 21 мај, 2018 - 11:00 (META) 

Политичките партии за време на дијалогот „Жан Моне“ што се одржа во Охрид на 17 и 18 мај, го потврдиле консензусот да работат заедно за земјата да напредува кон членството во ЕУ и да се интегрира во евроатланските структури, информираат од Собранието.

Од законодавниот дом велат дека политичките партии се заложиле за да се забрза овој процес Собранието да ја има најефикасната улога преку употреба на сиот свој демократски легитимитет, надзорната и законодавната моќ и, преку започнување на серија реформи како усвојување на нов Етички кодекс и применување на итни измени на Деловникот.

За време на средбите била усогласена посветеност кон поопсежна ревизија на Деловникот за да се обезбеди Собранието да биде поефикасно, транспарентно и ефективно при исполнувањето на очекувањата на граѓаните за членство во ЕУ.

Пратениците од Европскиот Парламент, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, на почетокот на средбите изјавија дека политичкиот дијалог е суштината на секој демократски процес и дека се среќни што има заинтересираност и енергична вклученост на сите политички партнери во процесот.

Силни пораки на поддршка биле упатени и од страна на комесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан и претседателите на двете најголеми Европски политички парии- Европската народна партија и Партијата на Европски социјалисти.

Претседателот на Собранието Талат Џафери најави формирање на Работна група во Собранието, составена од претставниците на главните политички партии за да се поддржи имплементацијата на реформската агенда и следните чекори на процесот „Жан Моне“.


Лазаревски и Костовски номинирани за наградата на ЕП за свиркачи на годината


Скопје, 21 мај, 2018 - 10:56 (META) 

Во Европскиот парламент во Стразбур на 29 мај ќе бидат соопштени имињата на добитниците на наградата „Новинари, укажување и бранители на правото на информирање“, која годинава се доделува во чест Дафне Каруана Галиција, малтешката новинарка, која беше убиена со бомба поставена во нејзиниот автомобил во октомври лани.

Меѓу номинираните се и Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски,  вработените во МВР кои го открија скандалот со масовното прислушување и придонесоа за промена на власта во Македонија.

Номинирани се и Јан Куцијак, словачки истражувачки новинар, кој истражуваше даночни измами меѓу бизнисмени и словачки политичари, потоа Џулијан Асанж, основачот на „Викиликс“, Марија Ефимова, укажувач, која откри корупција поврзана со малтешките политичари и Рафаел Халет, укажувачот за даночна евазвија во Луксембург, поврзан со „Луксембург Ликс“.


Јункер: ЕУ да се отвори кон Западен Балкан за да нема нови војни


Стразбур, 17 април, 2018 - 15:59 (META) 

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска порача дека Европската Унија треба да се отвори кон прифаќањето нови членки од Западен Балкан за да се избегне ризикот од нови војни во регионот.

Говорејќи во Европскиот парламент на денешната пленарна седница, каде попладнево се презентира и извештајот на Европската Комисија за напредокот на земјите од Западен Балкан и Турција во реформите неопходни за евроинтегративниот процес, Јункер рече дека доколку ЕУ не се отвори кон овие земји што се наоѓаат во многу комплициран и трагичен регион и доколку не им даде европска перспектива, постои можност за враќање на војната во ова подрачје, каква што имаше во 90-тите години.

– Не сакам да видам нова војна на Балканот, па затоа мораме да се отвориме за нив – рече Јункер.


Европскиот парламент ја осуди турската офанзива во Сирија


Брисел, 8 февруари, 2018 - 19:50 (META) 

Пратениците на Европскиот парламент ја осудија турската воена акција против Курдите на северот на Сирија, како и апсењето на неколку стотина лица кои ја критикуваа таа операција.

Во Резолуцијата, која што беше усвоена денеска, пратениците апелираа до Турција да ја укине вонредната состојба воведена по неуспешниот воен удар во 2016 година, бидејќи се користи за „гушење на легитимната и мирољубива опозиција“.

Според Резолуцијата, потребно е да се услови обезбедувањето на финансии кои и се даваат на Турција, за подготовка за членство во ЕУ, а Анкара во замена за тоа, треба да ја подобри ситуацијата во врска со човековите права и демократијата.

Турција ги почна преговорите за членство во ЕУ во 2005 година, но тие се прекинати.