!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Вангеловски побарал од Прибе во реформите активно да бидат вклучени и судиите


Скопје, 27 јуни, 2017 - 16:27 (META) 

Актуелната состојба во судството и препораките од извештајот на експертската група на Европската комисија од 2015 година биле во фокусот на средбата меѓу претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, и експертот на Европската Унија, Рајнхрад Прибе.

На средбата, како што соопштија од судот, Вангеловски истакнал дека реформите во судскиот систем треба да се спроведат со активно учество на судиите, заради подобрување на состојбите на владеењето на правото во Македонија.

Вангеловски и Прибе на средбата договориле разговорите да продолжат во текот на следниот месец.

Водачот на експертскиот тим на Европската комисија, кој треба да ѝ помогне на Владата во процесот на спроведување на реформските приоритети во текот на неговата еднодневна посета на земјава, денеска имаше средби со министри во Владата (шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи) и со опозацијата, односно со членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров.

Прибе на средбата со Димитров и со Османи ја нагласил неопходноста од засилен ангажман и од мобилизација на релевантните институции во земјата за спроведување на препораките од извештајот и на реформските приоритети.

Како што соопштија од Делегацијата на Европската Унија во Скопје, Прибе и неговиот тим експерти повторно ќе бидат во „работна посета“ на Македонија од 17 до 21 јули.


ЕУ го казни „Гугл“ со 2,7 милијарди американски долари


Брисел, 27 јуни, 2017 - 15:18 (META) 

Регулаторната комисија на Европската Унија одлучи да ја казни компанијата „Гугл“ со глоба во износ од 2,7 милијарди американски долари за злоупотреба на позицијата на пазарот и на антиконкурентни практики, јавува „Би-би-си“.

Компанијата е обвинета за намалување на видливоста на веб-страниците за интернет-купување и тоа за да стави својата продавница „Шопинг бокс“ на врвот на резултатите од пребарувањето.

Интернет-гигантот сега се соочува со серија закани за тужби од конкурентите, кои тврдат дека интервенирањето на „Гугл“ во резултатите од пребарувањето негативно влијаело врз нивниот бизнис.


Ван дер Белен – Земан: На Западен Балкан местото му е во ЕУ


Прага, 27 јуни, 2017 - 15:11 (META) 

Претседателите на Австрија и на Чешка, Александар ван дер Белен и Милош Земан, денеска во Прага побараа Европската Унија да посвети повеќе внимание на Западен Балкан и, секако, да го одржи ветувањето дека земјите ќе влезат во ЕУ.
– Со претседателот Земан разговаравме за Западен Балкан и за тоа дека е неопходно да се одржи нивниот влез во ЕУ. Постојат одредени ставови кога станува збор за развојот на БИХ. Сметаме дека ЕУ треба да посвети повеќе внимание отколку досега – рече Ван дер Белен.

Претседателите, освен за економските односи, разговарале и за бегалците. Австрискиот претседател рече дека со неговиот чешки колега немаат исти ставови по ова прашање.

– Немаме идентична позиција. Можеби тоа е и прашање на традиција. Да речеме, за време на војната во поранешна Југославија, во Австрија стигнаа околу 80.000 бегалци од БИХ. Половина од нов останаа во земјата, а многу од нив се од муслиманска вероисповед. Немаме никакви проблеми – рече Ван дер Белен.

Земан го повтори своето несогласување со австрискиот колега за бегалските квоти и за прифаќање муслимански мигранти, и тоа во име на целата Вишеградска група.

– Како што се вели, се согласивме да не се согласиме. Морам да кажам дека го пренесов ставот кој не е само мој личен, туку став на Вишеградската група, да не се согласуваме со бегалските квоти што ги воведе ЕУ. Секако, ме интересираше и ставот на Австрија, затоа што Австрија има далеку поголеми искуства со мигрантскиот бран, мислам на муслиманската миграција, отколку Чешка – рече Земан.


Анѓушев до Ромео: Владата е посветена на обврските што произлегуваат од Берлинскиот процес


Скопје, 27 јуни, 2017 - 15:07 (META) 

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, со италијанскиот амбасадор Карло Ромео разговарал за побрза интеграција на земјите од овој регион во Европската Унија. Средбата доаѓа во пресрет на самитот за Западен Балкан во Трст, што ќе се одржи на 12 јули, а се одвива во рамките на Берлинскиот процес.

Ромео, чија земја е домаќин на годинашниот самит за Западен Балкан, ги презентирал приоритетите на италијанското претседавање со самитот, како и деталната агенда за време на самитот. Тој го поздравил формирањето на Владата и изрази надеж дека процесите за интеграција на Република Македонија, како и на целиот регион во Европската Унија, ќе се одвиваат со побрза динамика, како и дека Република Италија како актуелен претседавач со процесот ќе помогне за интензивирање на активностите.

Анѓушев истакнал дека Владата e посветена на сите процеси во врска со итните реформски приоритети, како и на обврските што произлегуваат од таканаречениот Берлински процес.

– Владата ќе работи на реформи во енергетскиот сектор, ќе работиме на создавање поволна бизнис-клима за домашни и за странски инвеститори, а конкурентноста на компаниите ќе ја подигнеме со инвестиции во инфраструктурата, како на патната, така и на железничката инфраструктура – рече Анѓушев за време на средбата.


Груевски до Хан: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржи сите реформи кои се од интерес на граѓаните


Скопје, 26 јуни, 2017 - 18:40 (META) 

Активностите кои се однесуваат на интеграциските процеси треба да се исполнат и ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржи сите реформи за кои ќе оцени дека се од интерес на граѓаните, истакнал лидерот на опозициската партија, Никола Груевски, на средбата со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан.

Груевски, како што соопштија од ВМРО-ДПМНЕ, на средбата посочил дека главна цел на Владата на СДСМ не треба да биде само добивање позитивен извештај, какви Македонија имаше пред политичката криза, туку позитивна препорака за почеток на преговори за членство во Европската Унија.

„Груевски истакна дека ВМРО-ДПМНЕ сака да ја види државата што поскоро како членка на Европската Унија и НАТО, што впрочем и го заслужи, нешто што беше констатирано на самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година, како и во 2009 година од страна на ЕУ. Доколку тогаш државата станеше членка на НАТО и почнеше разговори со Европската Унија, многу од предизвиците со кои се соочи немаше да се случат“, рекол Груевски на средбата со Хан.

Членот на тимот на Хан, Кирјакос Хараламбос, во врска со средбата, на „Твитер“ напиша дека еврокомесарот го „охрабрил Груевски да даде придонес во ЕУ-реформите, бидејќи поддршката на неговата партија е потребна, особено во билатералните односи со соседите“.

Од страна на ВМРО-ДПМНЕ биле истакнати и „неколку загрижувачки тенденции“ кои, како што посочиле од партијата, „негативно се одразуваат на актуелните состојби градејќи негативна клима во државата и лошо одразувајќи се на демократскиот капацитет“.

„СДС има иницијатива за генерален реизбор на судии и за промена на персоналниот состав на членови во Републичкиот судски совет, зад која се крие желбата за влијание и за партизација на судството, нешто со што директно се загрозува демократскиот амбиент. Во таа насока е и атмосферата во медиумите која е значително влошена откако постојат информации за медиуми кои се уценувани и врз кои е влевано страв преку СЈО и оделни членови на владата на СДС“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за средбата со еврокомесарот Хан.


Заев: До 1 јули ќе биде готов „Патоказот“ што ќе нè одведе до преговори за членство во ЕУ


Скопје, 26 јуни, 2017 - 17:29 (META) 

Владата работи на акциски план наречен „Патоказ“, што треба да се финализира до 1 јули, а во кој се опфатени сите предвидени реформи во клучните области како владеењето на правото, професионални државни институции, независни регулаторни тела и слободни медиуми. Ова го истакна премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика Јоханес Хан по седницата на Владата посветена на реформските приоритети на која учествуваше и Хан.

– Дефиниравме краткорочни, среднорочни и долгорочни реформски цели со кои имаме намера наесен Европската комисија да ја отстрани условеноста на препораката за почеток на претпристапните преговори, а во текот на следната година земјите членки на Еврппската Унија да ги фокусираме на дискусија за утврдување датум за почеток на претпристапните преговори на ЕУ со Република Македонија – рече Заев.

Премиерот истакна дека реформскиот процес Владата ќе го води инклузивно и ја повика парламентарната опозиција да се вклучи во овој процес.

– Овој чекор очекувам дека ќе биде мотивација за сите граѓани, експерти, за граѓанското општество, опозицијата. Прифатете ја подадената рака на Владата и заедно сите да се вложиме во реформскиот процес. Ние како Влада покажавме зрелост, очекуваме одговорност од сите, затоа што целта ни е заедничка – позитивни промени и членство на Македонија во ЕУ и во НАТО – истакна премиерот Заев.

Еврокомесарот Хан на прес-конференцијата рече дека неговата порака до сите денеска е да се концентрираат на задачите што претстојат.

– Сите одговорни актери, тука ја вклучувам и опозицијата и судството и сите релевантни институции, треба да работат на создавање модерно општество кое добро ќе функционира, држава која ќе работи во интерес на сите граѓани без оглед на нивната припадност. Ова попладне ќе се сретнам со лидерите на сите политички партии кои се застапени во Собранието. Се надевам дека сите ќе одиграат конструктивна и позитивна улога и дека за разлика од минатото, овојпат ќе имаме дебата што ќе се води во рамките на институциите, односно во рамките на Собранието – рече Хан, додавајќи дека ја поздравува подготвеноста на Владата да работи заедно со опозицијата на прашањата поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ.

Хан посочи дека од утре ќе почнат да пристигнуваат првите експeрти кои ќе ѝ помагаат на Владата со реформите, меѓу кои е и германскиот експерт Рајнхард Прибе. Тој нагласи дека реформите не треба да се спроведат само за да се задоволат високи официјални претставници на ЕУ, туку за да се подобрат условите за живот на граѓаните и ги пофали позитивните чекори кои, како што рече, ги направиле премиерот Заев и шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, со нивните колеги во Бугарија и во Грција, бидејќи од суштинска важност е да се воспостават добрососедските односи.

Прашан околу проблемот за името со Грција, Заев рече дека оти е убеден дека постои решение за сè и дека „голем дел од работите зависат од нас, но овде ни е потреба и помошта и поддршката на соседите“.

– Верувам дека постои решение да се одблокираат процесите, а при тоа интензивно да се фокусираме да изнајдеме решение и на ваков сериозен проблем. Амбиентот мора да биде создаден во двете земји. Јас барам поддршка од граѓаните, владата и од парламентот на Грција, Македонија конечно да може да го направи исчекорот кој го чекаме од 2005 година во поглед на интеграциите во ЕУ и во НАТО – рече Заев.

Хан во врска со прашањето за името рече дека тоа е прашање на кое треба да работат двете земји, додавајќи дека позитивната препорака од Комисијата е тесно поврзана со напредокот што ќе се постигне во спроведувањето на реформските приоротети.

Одговарајќи на новинарско прашање за унапрадувањето на Законот за употреба на јазициите, Заев рече дека тоа е дел од приоритетите кои се составен дел на оваа агенда.

– Тоа е едно од важните прашања, со кои сакаме да ги затвориме поглавјата што произлегуваат од Рамковниот договор. Штом ќе биде сè подготвено, ова прашање ќе биде отворено за дебата, да се дискутира и да бидат донесени одлуки. Ја повикувам и сегашната опозиција, која најави позитивен однос кон граѓаните од албанско етничко потекло, конечно сите да донесеме заедничка консензуална одлука и по ова прашање. Впрочем, претходната влада двапати направи унапредување на законот за употреба на јазициите – рече Заев.


Бугарија и Грција до Македонија: Ако сакате во ЕУ и во НАТО, почитувајте ја историјата


Атина, 24 јуни, 2017 - 15:17 (META) 

Земјите од Балканот мора да ја почитуваат историјата и да развиваат добрососедство, доколку сакаат да влезат во Европската Унија и во НАТО, заклучија бугарскиот претседател Румен Радев и неговиот грчки колега, Прокопис Павлопулос, на нивната вчерашна средба во Атина.

Посетата на Радев на Атина доаѓа во време кога се зголемува фокусот за проширување на ЕУ кон Западен Балкан. Официјална Софија претходно соопшти дека една од главните точки на нејзиното претседавање со Советот на Европа во 2018 година ќе биде токму проширувањето на Унијата.

Павлопулос, како што пренесува бугарската веб-страница „Вести“, истакнал дека е потребно да се работи на создавање силна и обединета Европа и дека Грција го поддржува влезот на земјите од регионот во ЕУ и во НАТО. Сепак, тој истакнал дека има и услови што треба да бидат исполнети и дека соседните земји треба да ги почитуваат меѓународното право и европските достигнувања. Тој, исто така, ја обвинил и Турција за непочитување на културните и историските вредности.

– Немањето почит токму кон историјата, цивилизацијата и кон културата веќе ни праќа лоши сигнали. Не може да не се почитува статусот на светско културно наследство на црквата „Света Софија“ – рече грчкиот претседател, алудирајќи на минатонеделното читање на Куранот во овој храм во Истанбул.

Со сличен став е и бугарскиот претседател, кој истакнал дека без заемно почитување на историјата не може да се почнат преговори со ЕУ.

– И Грција и Бугарија ги поддржуваат овие земји и ќе продолжат да ги поддржуваат, но треба да ги исполнат условите за членство. Многу важни услови за Балканот се добрососедските односи и меѓусебното почитување на историјата. Тие треба да бидат задолжителен услов за почнување преговори за членство – рече Радев.


Хан пред посетата на Скопје: И Владата и опозицијата да се фокусираат на реформите


Брисел, 23 јуни, 2017 - 17:17 (META) 

Новата Влада и опозицијата треба да се фокусираат на имплементацијата и на реформските приоритети и на Договорот од Пржино за да ја вратат Македонија на патот кон Европската Унија, се вели во денешното соопштение на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, во пресрет на неговата посета на земјава, закажана за понеделник.

„Земјата, со континуирана помош од Европската Унија, конечно ја надмина политичката криза преку добро спроведени избори и со формирањето ја новата Влада. Сега новата Влада, заедно со опозицијата, треба да се фокусира на имплементацијата на реформските приоритети и на Договорот од Пржино за да се врати земјата на нејзиниот пат кон ЕУ-интеграцијата. Реформите мора да бидат спроведени за да се подобри животoт на луѓето, да се работи на стабилноста, напредокот и правдата. Затоа ѝ дадов задача на групата на независни правни експерти, предводена од Рајнхард Прибе, да ѝ помогне и да ја советува новата влада за прашањата за системското владеење на правото“, напиша Хан.

Еврокомесарот в понеделник доаѓа во земјава на разговори за владините реформски планови и за да ја повтори поддршката на ЕУ во процесот на спроведување на потребните реформи за членство на земјава во Европската Унија.

Хан во Скопје, како што стои во соопштението, предвидено е да има средби со премиерот Зоран Заев, со новата влада и со политичките лидери во земјава.


Заев побара поддршка од граѓанскиот сектор за реализацијата на реформските приоритети


Скопје, 23 јуни, 2017 - 15:37 (META) 

Намерата на Владата е до крајот на годината Македонија да добие чиста препорака за почеток на преговорите со Европската Унија, а следната година и датум за почеток на преговорите за полноправно членство. Ова денеска го истакна премиерот Зоран Заев во своето обраќање на почетокот на тематските консултации што се одржаа во Владата со претставниците на граѓанското општество, за реформските приоритети и за нивно спроведување.

Премиерот посочи дека Владата обезбедила позитивен политички амбиент за реализацијата на овие цели и дека Македонија ја има поддршката од Европската Унија.

Тој побара поддршка од граѓанскиот сектор за процесот на реформите, во кој, како што рече, ќе бидат вклучени сите општествени чинители. Владеењето на правото, реформите во јавната администрација, изборите, Собранието и независните регулаторни тела, како и медиумите, се петте теми на кои ќе работат работни групи за да се подготви план по кој треба да работи Владата.

– Сакам од името на целата Влада да побарам ваша поддршка. Гласноста на граѓанското општество навистина ја позиционираше ЕУ сосема спротивно од она што беше нејзина определба пред две или три години во однос на проширувањето. Подготвени сме да учиме како Влада. Вие знаете повеќе од нас бидејќи работите експертски во многу области кои за нас се многу важни за евроинтеграциите… Сите имаме свои ангажмани. Владата инклузивно се отвори. Сите ја носиме одговорноста да се вградиме на секој можен начин. Апелирам, времето е зрело да се вградиме сите и да одработиме – рече Заев.

Тој нагласи дека ќе бидат поставени реални цели на краток рок – до три месеци, на среден рок – од шест до девет месеци и на долг рок – повеќе од девет месеци, во кои, според него, може многу да се постигне во реформите. Еден огромен дел, додаде премиерот, зависи од политичката и од општествената желба или волја, а не само од законите.

Вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, на состанокот истакна дека оваа влада наредните неколку месеци ќе ги посвети на реформските приоритети и затоа пристапила кон изработка на стратешки план, во кој ќе бидат вметнати и сугестиите и идеите на граѓанското општество. Целта е, како што рече Османи, брза испорака на резултати.

Планот за евроинтеграции ќе му биде претставен на еврокомесарот за проширување и за доборсоседска политика Јоханес Хан, кој в понеделник доаѓа во посета на Македонија, а најавено и негово учество на седница на Владата.


Шекеринска – Алтхаузер: Македонија треба да биде таму каде што припаѓа – во НАТО и во ЕУ


Скопје, 22 јуни, 2017 - 14:37 (META) 

Со реализацијата на реформските зафати, во областа на владеењето на правото, слободата на медиумите и контролата на извршната власт, за краток период ќе покажеме дека на Македонија ќе може да се гледа како на земја која повторно ја воспостави суштината на демократските принципи. Ова го истакнала министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на денешната средба со амбасадорката на Германија во земјава, Кристине Алтхаузер.

Шекеринска, како што соопштуваат од нејзиниот кабинет, се заблагодарила за континуираната поддршка од Германија на патот кон полноправно членство на Македонија во НАТО и процесите за реформи и за модернизација на вооружените сили.

„Министерството за одбрана е посветено на членството во НАТО како наша стратешка цел, а ќе работи и на унапредување на транспарентноста на институцијата и процесот на модернизација на Армијата на Република Македонија“, додала министерката за одбрана.

Алтхаузер, на средбата истакнала дека Германија недвосмислено ја поддржува интеграцијата на Македонија во евроатлантските организации.

„Македонија треба да биде таму кај што припаѓа – интегрирана во НАТО и во Европската Унија“, порачала германската амбасадорка.