!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Шекеринска: Како никогаш досега потребно ни е единство за брзо членство во НАТО и во ЕУ


Скопје, 17 август, 2017 - 14:47 (META) 

За доброто на нашата Република Македонија, за доброто на сите нејзини граѓани како никогаш досега потребно ни е единство без оглед на пол, вера, етничка припадност и политичка провиниенција да се обединиме кон целта сите заедно во најскора иднина да застанеме под државното знаме кое гордо ќе се вее како знаме на држава, полноправна членка на НАТО и на Европската Унија.

Ова денеска го истакна министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, која ја отвори музејската изложба „25 години Армија на Република Македонија“ во Воениот музеј во Скопје, а по повод 18 Август – Денот на АРМ.

На изложбата ќе бидат поставени опрема, оружје, фотографии и ексклузивитети од вооружувањето на специјалните единици од 25-годишниот историјат на Армијата.

– Армијата на Република Македонија е секогаш прва кога тоа е потребно за државата и за граѓаните, а тоа го покажуваат примерите и со помошта во справувањето со неодамнешните пожари, минатогодишните поплави, и секогаш кога државата се наоѓа во услови на загрозеност и криза. Во изминатиов период нашата Армија помина низ повеќе процеси на трансформација. Од регрутен систем денес имаме целосна професионализирана армија која нуди еднакви можности на припадниците на двата пола. Армијата беспрекорно ги извршуваше сите стратешки одлуки на највисокото државно раководство и вашите успеси беа и остануваат еден од главните двигатели на Република Македонија во евроатлантската интеграција – рече министерката, додавајќи дека припадниците на АРМ се најдобрите претставници на Македонија во меѓународната заедница, за што говори учеството во меѓународните мисии во Авганистан, Ирак, Босна, Либан…

На отворањето на изложбата во Воениот музеј во Скопје, присуствуваа и началникот на Генералштабот на АРМ, генерал потполковник Методија Величковски, министерот за култура Роберт Алаѓозовски, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, високи претставници во Министерството за одбрана и АРМ, амбасадори и воени аташеа во Македонија.


Заев-Бејли: Договорот со Бугарија ги зајакнува напорите на Македонија за побрз влез во ЕУ


Скопје, 15 август, 2017 - 20:49 (META) 

Премиерот Зоран Заев и американскиот амбасадорот Џес Бејли денеска ги потврдија пораките пренесени на Самитот на земјите членки на Јадранската повелба одржан на почетокот на месецов во Подгорица, со кои се зацврстуваат евро-атланските перспективи на земјава, соопшти владината прес-служба.

На средбата Бејли ги реафирмирал пораките од билатералната средба на премиерот Заев со потпретседателот на САД, Мајк Пенс, дека Република Македонија може да смета на поддршката на САД за членство во Северноатланската алијанса.

„Премиерот Заев и амбасадорот Бејли, дискутираа и за Договорот за пријателство, добрососедство и соработка кој го потпишаа Република Македонија и Република Бугарија и оценија дека истиот претставува основа за проширување и унапредување на постојната соработка на земјите од регионот, како и тоа дека овој договор ги зајакнува напорите на Македонија за побрза интеграција во Европската Унија“, стои во соопштението и се додава дека соговорниците разговарале и за реформските активностите на новата Влада на Република во првите месеци од формирањето.


Лондон сака привремена царинска унија со ЕУ по Брексит


Лондон, 15 август, 2017 - 10:23 (META) 

Велика Британија сака да преговара со Брисел за „привремена царинска унија“, по излегувањето на земјата од Европската Унија, соопшти денеска британското министерство за Брексит.

Во соопштението се наведува дека британската влада сака „транзициски период“ за време на кој би се одржала „блиската врска“ со европската царинска унија.

„Еден од можните пристапи е привремена царинска унија меѓу Велика Британија и ЕУ и за време на тој период на транзиција, кој би бил договорен со Брисел, Британија би договарала нови трговски договори ширум светот“, стои во соопштението.

Експертите, пак оценуваат дека ќе биде многу тешко да се испреговара нов трговски договор меѓу Велика Британија и ЕУ пред земјата да ја напушти Унијата, што треба да се случи во 2019 година.

Пратеникот на лабуристите во британскиот парламент, Крис Лесли предлогот за привремена царинска унија го опишал како „список на убави желби“.

Преговорите меѓу Велика Британија и ЕУ почнаа во јуни, оваа година и засега се водат околу три клучни точки – правата на граѓаните на ЕУ во Британија во иднина, финансиските детали и границата со Ирска.


Високите температури предизвикаа пожари во Грција, Португалија и на Корзика


Лисабон, 14 август, 2017 - 12:13 (META) 

Високите температури и сувиот воздух предизвикаа нови пожари на југот на Европа, а најмногу во Грција, Португалија и на Корзика.

Пожарот што изби во село кај Атина, уништи неколку куќи и го примора локалното население да ги напуштат домовите.

На францускиот остров Корзика поради пожари евакуирани се околу 1.000 луѓе. Пожарите избувнале во четвртокот, пренесуваат локалните медиуми.

Повеќе од 4.000 пожарникари се борат со 250 шумски пожари низ цела Португалија, која побарала помош од Европската Унија во совладување на огнената стихија.

Портпаролката на агенцијата за цивилна заштита, Патрисија Гаспар, изјавила дека во саботата во Португалија избиле 268 пожари, што е најголем број на пожари во еден ден.

Поради топлото лето, во Португалија ова лето се случија најлошите пожари во Европа. Животите ги загубија 64 лица.

 


ЕУ ги прошири санкциите кон Северна Кореја


Брисел, 10 август, 2017 - 20:17 (META) 

Европската Унија денеска ги прошири сакнциите кон Северна Кореја, додавјќи на црната листа неколкумина севернокорејски функционери и фирми, јавуваат светските агенции. Ваквата одлука на ЕУ следи по заострувањето на реториката меѓу Северна Кореја и САД поради нуклеарните проби и тестирањата на балистички ракети што ги врши Пјонгјанг.

На списокот, како што пренесуваат агенциите, се додадени девет лица и четири фирми. Со ова, на црната листа на ЕУ сега се наоѓаат 103 лица и 57 фирми.

Северна Кореја вчера предупреди дека би можела да истрела ракета во правец на американскиот остров Гуам во Пацификот, на што претседателот на САД, Доналд Трамп, им порача на властите во Пјонгјанг дека ќе се соочат со „оган и гнев“.

Советот за безбедност на Обединетите нации на 5 август донесе резолуција која предвидува воведување нови, поостри санкции кон Северна Кореја, откако во јули властите во Пјонгјанг тестираа нова интерконтинентална балистичка ракета, која, како што изјави севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, може да го погоди копното на САД.


Брисел наскоро ќе се изјасни за трговската криза што ја предизвика Хрватска


Брисел, 4 август, 2017 - 16:43 (META) 

Европа сериозно ја разгледува кризата што ја предизвикаа хрватските власти со одлуката за 22 пати да се зголемат таксите за фитосанитарна контрола на увозот на овошје и на зеленчук од трети земји, меѓу кои Македонија.

Како што јавува српскиот портал „Новости“, се очекува многу набргу Брисел да го изнесе својот став и да се обиде да ја реши кризата, од која се погодени и Србија и Босна и Херцеговина.

– ЕУ го поддржува развивањето на трговски и на економски интеграции. Сите страни мора да ги почитуваат своите обврски. Во контакт сме со властите на државите на кои се однесува ситуацијата. Во моментов ја проценуваме ситуацијата – изјавиле од Брисел за „Новости“.

Хрватска на 14 јули ги зголеми надоместоците за фитосанитарната контрола на овошјето и на зеленчукот на нејзината граница од 12 на 274 евра, а притоа како причина го наведе усогласувањето со стандардите на Европската Унија. Србија и БИХ веќе реагираа до хрватските власти и до Брисел и најавија дека ако не се реши проблемот, ќе воведат контрамерки, но не соопштија какви.

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, вчера соопшти дека ќе достави нота до хрватското министерство за земјоделство и до Европската комисија. Тој најави дека в понеделник надлежните министри на Македонија, Србија и на Босна и Херцеговина ќе се сретнат во Сараево за да изградат заеднички став и за заедничка реакција до хрватската страна.

Вредноста на извозот на овошје и на зеленчук од Македонија во Хрватска е околу 5 милиони евра годишно. Најмногу се извезуваат свежи пиперки, зелка, домати, краставици, трпезно грозје и лубеници.


Москва: САД и ЕУ не се колебаа да се мешаат во внатрешните работи на Македонија


Москва, 4 август, 2017 - 14:16 (META) 

Заменик-претседателот на САД, Мајк Пенс, направи уште една серија на антируски изјави во Подгорица, заплашувајќи ги лидерите од Западен Балкан со митската „руска закана“ и притоа ја обвини нашата земја дека се обидува насилно да ги прекрои границите на регионот, стои во реакцијата на руското Министерство за надворешни работи на изјавата на Пенс дека официјална Москва се меша во внатрешните работи на земјите од Западен Балкан.

„Со жалење мора да истакнеме дека Вашингтон ја продлабочува употребата на примитивните клишеа водени од идеологијата од ерата на Студената војна, кои воопшто немаат допир со реалноста. Наметнувањето на земјите од Балканот очигледно деструктивен избор да се биде „или со Западот ли со Русија“, неизбежно ја дестабилизира ситуацијата во регионот, но и во одредени држави. Истовремено, Вашингтон активно ја промовира идејата дека не постои алтернатива за НАТО за земјите од Југоисточна Европа и продолжува да спроведува проекти кои се темелат на бескруполозна конкуренција и кои имаат контрадикторна економска логика“, се вели во реакцијата.

Руското МНР, осврнувајќи се надворешното мешање во работите на земјите од Балканот, потсетува дека САД и нивните сојузници го прекршија меѓународниот закон во 1999 година со илегалната употреба на сила за отцепување на Косово од Србија, но и со последните случувања во Црна Гора и во Македонија.

„Под силен притисок на Вашингтон, Подгорица го формализираше членството на Црна Гора во НАТО на 5 јуни 2017 година и покрај противењето на мнозинството граѓани. САД и Европската Унија не се двоумеа да ја игнорираат волјата на гласачите во Македонија и не ѝ дозволија на партијата што победи на изборите од 11 декември да формира влада. Кој се меша во внатрешните работи и користи силa на Балканот? Москва или Вашингтон?“, стои во реакцијата.

Руското МНР ги повикува своите американски колеги да престанат да ја демонизираат Русија и нејзината надворешна политика, која отсекогаш се темелела на почитување на партнерите, почитување на заедничките конструктивни работи и на заедничките интереси.


Јункер е против брз прием на Западен Балкан во ЕУ


Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер, уште еднаш повтори дека е противник на идејата за брз прием на земјите од Западен Балкан, но предупреди на ризикот од повторни војни на Балканот.

– Не сум приврзаник на брзо присоединување на Западен Балкан кон ЕУ. Но, ако им се одземе европската перспектива, повторно ќе го преживееме тоа што го преживеавме во 90-тите години на минатиот век. Во тој контекст, стабилноста на системот на ЕУ е задолжителен услов за Балканот повторно да не западне во состојба на војна – вели Јункер во интервју за белгискиот весникот „Политико“.

Истовремено, главниот противник на проширувањето на Унијата рече дека е против прекин на преговорите за членство со Турција и притоа изрази надеж дека официјална Анкара ќе соработува во Брисел.

– Не поддржувам прекин на преговорите со Турција, како што бара Европскиот парламент. Турција буквално секоја секунда се оддалечува од исполнувањето на обврските за членство во ЕУ. Не, ЕУ не се присоединува кон Турција, туку Турција кон ЕУ – рече Јункер, коментирајќи ја резолуцијата на Европскиот парламент, со која се бара прекин на преговорите со Анкара поради непочитување на човековите права и кршење на демократските начела.


Џафери: Имаме заедничка татковина и одговорни сме да ја зачуваме и да ја развиваме


Крушево, 2 август, 2017 - 14:44 (META) 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во своето обраќање на Мечкин камен во Крушево по повод Денот на републиката, рече дека во овие 26 години државата поминала низ повеќе премрежиња и кризи, но духот на заедништво и на соживот не е нарушен. Тој рече дека темелите на тој соживот постојат и во Крушeвскиот манифест.

– Ние имаме една заедничка татковина и сите ние сме одговорни да ја зачуваме и да ја развиваме, за нас и за идните поколенија. Во исто време, сите ние кои живееме тука или барем мнозинството граѓани, споделуваме уште една заедничка определба, па ако сакате и сон, а тоа е целосна интеграција во ЕУ и во НАТО – изјави Џафери.

Во однос на решавањето на спорот за името со Грција, Џафери вели дека е оптимист.

– Актуелното парламентарно мнозинство и актуелната Влада посветено работат во насока на решавање на ова отворено прашање, во насока на затворање на други отворени прашања за што побргу да може да се посветиме на реформите кои се потребни доколку сакаме да се вратиме на таканаречената брза пруга за членство во НАТО и почеток на преговорите за полноправно членство во ЕУ – изјави Џафери.

За потпишувањето на Договорот со Бугарија рече дека како соседи „ќе направиме значаен чекор напред во билатералните односи, како и во зајакнувањето на стабилноста во регионот и неговата евроатланска перспектива“.

Џафери истакна дека периодот кој следи, налага многу работа и сериозни, а можеби на прв поглед, и тешки одлуки и решенија, кои во еден разумен рок ќе ја покажат придобивката за сите граѓани.

– Собранието, тука мислам на сите 120 пратеници и на администрацијата, има капацитет, а верувам и политичка волја да ја исполни својата обврска која произлегува од владиниот план познат како „3-6-9“. Убеден сум дека и другите столбови на власта, извршната и судската, исто така имаат капацитет да ги реализираат своите обврски – изјави Џафери.


ВМРО-ДПМНЕ нема да даде поддршка на Договорот, му порача Груевски на Борисов


Скопје, 1 август, 2017 - 20:55 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и бугарскиот премиер Бојко Борисов разговараа за односите помеѓу Република Македонија и Република Бугарија и за заедничката посветеност за унапредување на добрососедските односи во сферите од заеднички интерес, како и за интеграцијата на Република Македонија во Европската Унија и во НАТО, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски истакнал дека ВМРО-ДПМНЕ е за продлабочување на пријателството со Бугарија, за економски развој и за подобра соработка помеѓу македонскиот и бугарскиот народ.

„Во однос на Договорот за добрососедство, пријателство и за соработка, претседателот Груевски истакна дека ВМРО-ДПМНЕ во однос на оваа тема има принципиелни, долгогодишни и аргументирани ставови, чија основна идеја беше постигнување договор во кој нема да има чувство на победник и поразен и кој ќе ја реализира идејата за вистинско и рамноправно пријателство и соработка помеѓу двете држави и народи. Тој го извести својот соговорник дека во согласност со ставот на централниот комитет на партијата, ВМРО-ДПМНЕ нема да даде поддршка на договорот што го потпиша марионетската влада на Зоран Заев, а за кој ВМРО-ДПМНЕ имаше конструктивни и суштински забелешки и предлози за негово подобрување“, стои во соопштението.

Груевски и Борисов ја истакнале значајноста и потребата од што побрза интеграција на Република Македонија во НАТО и во Европската Унија, како приоритет кој ќе обезбеди трајна стабилизација на регионот и ќе обезбеди услови за дополнителен економски развој.

Соговорниците, исто така, разговарале и за соработката во областа на Европската народна партија, каде што членуваат и двете партии, ВМРО-ДПМНЕ И ГЕРБ.