!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Хан со осуда за нападот врз пратениците: На насилството не му е местото во Собранието


Брисел, 27 април, 2017 - 20:19 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, на својот твитер-профил ги осуди насилствата и нападот на пратенциите во Собранието на Република Македонија, порачувајќи дека демократијата треба да продолжи по својот курс.

„Најостро ги осудувам нападите на членовите на парламентот. На насилството не му е местото во Собранието. Демократијата мора да продолжи по својот курс“, напиша Хан на „Твитер“.

Парлементарното мнозинство, предводено од СДСМ, попладнево, по прекинот на 20. продолжение на конститутивната седница, го избраа пратеникот на ДУИ, Талат Џафери, за нов претседател на Собранието. По ова, демонтранстите од т.н. иницијатива „За заедничка Македонија“ го пробија полицискиот кордон и влегоа во Собранието. Внатре тие нападнаа дел од пратениците на СДСМ. Меѓу повредените пратеници се лидерот на СДСМ, Зоран Заев, неговите колеги Дамјан Манчевски и Максим Димитриевски.

Ситуацијата во Собранието и понатаму е тензична.


Јункер и Меј следната недела во Лондон ќе разговараат за подготовките за Брексит


Брисел, 20 април, 2017 - 20:37 (META) 

Претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер, в среда ќе отпатува за Лондон, на разговори со премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, околу подготовките за преговорите за излегувањето на земјата од Европската Унија (Брексит).

Портпаролката на ЕК, Мина Андреева, денеска соопштила дека заедно со Јункер во Лондон ќе отпатува и главниот преговарач на ЕУ за Брексит, Мишел Барние. Таа додала дека станува збор за посета на покана на британската премиерка.

Јункер вчера изјави дека преговорите за излегување на Британија од ЕУ ќе почнат по предвремените парламентарни избори во Велика Британија, закажани за 8 јуни.

Прашана за коментар на пишувањата во медиумите дека Меј ќе ја укине слободата на движење на граѓаните на ЕУ во Велика Британија пред изборите, Андреева го повторила ставот на Брисел дека човековите права мора да се почитуваат и дека никој не треба да ги користи како адут во преговорите.

„Сакаме повторно да ги увериме граѓаните на ЕУ што живеат во Велика Британија, како и британските државјани во ЕУ, дека нивните права и понатаму ќе се почитуваат без дискриминација, како и тоа дека ова ќе биде многу важно прашање во преговорите, кога тие ќе почнат“, истакнала портпаролката на ЕК, пренесуваат агенциите.


Коцијанчич: Итно да се избере спикерот на Собранието и да се стави крај на несигурноста


Брисел, 19 април, 2017 - 19:03 (META) 

Европската комисија денеска повторно повика да се почитуваат резултатите од изборите и претседателот Ѓорге Иванов да ја ревидира својата одлука.

– Како што ЕУ и претходно соопштуваше, резултатите од неодамнешните парламентарни избори мора да се почитуваат, да се стави крај на сегашната несигурност и владата мора да се оформи без понатамошно одложување врз база на парламентарното мнозинство кое е формирано – изјави за „Мета“, портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, одговарајќи на прашањето дали ЕУ планира некакви мерки за деблокрање на кризата и дали е можно доаѓање на нови високи претставници на ЕУ во Македонија.

Таа потсети на претходните изјави на високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, еврокомесарот Јоханес Хан и на Европскиот парламент, кои повеќепати побараа Иванов повторно да ја разгледа одлуката.

– Го охрабруваме претседателот итно да го преиспита својат став. Сега очекуваме сите политички лидери и институциите да дозволат демократските процеси да го продолжат својот тек. Тоа вклучува избор на спикер на Собранието, без понатамошно одложување – рече Коцијанчич.


ЕК му порача на Рама да одржува добри односи со соседите


Брисел, 19 април, 2017 - 15:10 (META) 

Најважно да се одржат добри соседски односи и соработката со сите мора да биде рамноправна, изјави портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, одговорајќи на прашање како ја коментира изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за обединување на Албанија и на Косово.

Коцијанчич рече дека каква било форма на политичко влијание е штетна за зацврстување на добрососедските односи.

– Како што е неодамна потврдено во Европскиот совет, регионот на Западен Балкан има јасна европска перспектива. За да ја постигнеме таа цел, соработуваме со сите партнери во регионот, без да се отстапи од принципот на помирување и на регионална соработка – рече Коцијанчич.

Рама вчера во интервју за бриселски „Политико“ изјави дека ако продолжи да бледее перспективата за членство на земјите од Западен Балкан во ЕУ, тогаш би можело да се случи и обединување на Албанија со Косово.

Ваквата изјава предизвика бурни реакции во Србија, каде изјавата се оценува како закана за мирот и уцена за ЕУ.


Брисел очекува без одложување да се избере собраниски претседател и нова влада


Брисел, 10 април, 2017 - 14:00 (META) 

Европската комисија очекува да продолжат демократските процеси во Македонија, да се избере нов претседател на Собранието, а потоа и нова влада, соопшти денеска на прес-конференција портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, одговарајќи на прашање како ги коментираат случувањата во македонскиот парламент.

– Го следиме развојот на настаните и постојано говориме, повеќепати нагласивме дека мора да се почитуваат резултатите од последните парламентарни избори, сегашната несигурност мора да заврши и влада мора да се воспостави без понатамошно одложување, базирана на парламентарното мнозинство кое постои – рече Коцинајчич.

Таа, исто така, потсети дека високата претставничка за надворешната полтика и безбедност, Федерика Могерини, и евокомесарот за проширување, Јоханес Хан, го повикаа претседателот да ја преиспита неговата позиција и да го додели мандатот за формирање влада на парламентарното мнозинство.

– Ние сега очекуваме сите политички лидери и институции да дозволат демократскиот процес да се одвива, а ова го вклучува и изборот на нов спикер, што ние би сакале да го видиме без одложување – рече Коцијанчич.


Јункер го предупредил Трамп дека колапсот на ЕУ води кон нова војна на Балканот


Брисел, 24 март, 2017 - 14:19 (META) 

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, го предупредил претседателот на САД, Доналд Трамп, дека евентуален колапс на Европската Унија ќе доведе до нова војна на Балканот.

Јункер во интервју за „Фајненшал тајмс“ изјавил дека во разговор со новиот заменик-претседател на САД, Мајк Пенс, гп предупредил Трамп да престане со реториката што поттикнува и други држави да си заминат од ЕУ по одлуката Британија да ја напушти Унијата.

„Му реков на заменик-претседателот: „Не велете го тоа, не канете ги и другите да си заминат, бидејќи ако ЕУ пропадне, ќе имате нова војна на Западен Балкан“, вели Јункер за „Фајненшал Тајмс“.

Според Јункер, многу е важно Балканот да ја има можноста и перспективата за приклучување кон европското семејство.

„Ако ги оставиме сами Босна, Република Српска, Македонија, Албанија, сите овие држави – тие повторно ќе имаат војна“, посочил Јункер.


Брисел не ја коментира „платформата на Груевски“: Не сме ја виделе и не шпекулираме


Брисел, 20 март, 2017 - 16:43 (META) 

Европската комисија не сака да ги коментира барањата што ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави до еврокомесрот за проширување и за добрососедска политика, Јоханс Хан, за време на неговата утрешна посета.

– Нема да шпекулираме или да коментираме партиски програми. Очекуваме наскоро да се формира нова влада, посветена на имплементирање на заостанатите реформи. Ќе продолжиме да инсистираме на имплементирање на сите делови од Договорот од Пржино. Тоа е клучно за да се врати земјата на патот кон ЕУ, нешто што нејзните граѓани го сакаат и го заслужуваат – велат за „Мета“ извори во ЕУ.

ВМРО-ДПМНЕ во петокот соопшти дека ќе побараат од Хан јавно да ја осуди тиранската платформа, ЕУ да се придржува до принципите што ги воспостави претходниот еврокомесар Оли Рен, односно победникот од македонскиот политички блок да коалицира со победникот од албанскиот блок, и да се одблокираат евроинтегративните процеси.

Во Брисел не сакаат да ја коментираат ниту изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дека партијата подготвува политички документ – „платформа за зачувување на Македонија“.

– Не сме ја виделе и не сакаме да шпекулираме – велат претставници на ЕУ за „Мета“.

Груевски вчера во интервју за „Канал 5“ рече дека очекува следените денови политичкиот документ да биде финализиран и да им биде понуден на сите поголеми политички партии како решение за излез од политичката криза.

– Ние подготвуваме документ за зачувување на Македонија, тоа е политички документ кој ќе понуди начин за излегување од кризата. Преку негово прифаќање ќе се излезе од кризата, но нема да се наруши унитарноста на државата. Овој документ во текот на следната недела ќе биде понуден на сите политички партии и очекуваме од нив да го прифатат како излез од политичката криза – изјави Груевски.


ЕК воведува нова алатка за укажувачите полесно да пријавуваат злоупотреби


Брисел, 18 март, 2017 - 10:59 (META) 

Европската комисија воведува нова алатка која треба да ги охрабри укажувачите (whistleblowers) и да им олесни пријавување на случаи на прекршување на антимонополската регулатива и за тајни картели. Новата алатка, во која има електронска-адреса, телефонски број и енкриптиран (шифриран) интернет-формулар ќе им овозможи на луѓето анонимно да ги пријавуваат манипулациите со цените на бизнис-картелите и анти-конкурентните практики.

– Доколку луѓето се загрижени од бизнис-практиките за кои мислат дека не се во ред, можат да помогнат работите да се исправат. Инсајдерските информации може да бидат моќна алатка кои ќе ѝ помогнат на Европската комисија во откривањето на картели и други практики со кои се нарушува конкурентноста. Со нашата нова алатка е возможно да се даде информација и да се задржи анонимноста – вели Маргрет Вестагер, комесар за политика на конкурентност.

Комисијата, како што информираат оттаму, претходно се потпираше на програмата за дојави која им овозможува на фирмите да пријават картели во кои тие се вклучени, а за возврат да добијат намалување на казната.

Досега во 2017 година ЕК казни со по 200 милиони евра фирми инволвирани во два каретли кои работејќи заеднички зголемувале цени на производи, вклучувајќи системи за климатизација на автомобили.

Законот за заштита на укажувачите во Македонија беше донесен во ноември, 2015 година, како еден од пакетот закони што произлегоа од Договорот од Пржино.

„Транспаренси интернешнл“ во извештајот од проектот, насловен „Законот за заштита на сведоци – искуства и предизвици“, поддржан од Кралството Холандија, кој беше презентиран на средината на ноември минатата година, наведува дека законот многу малку или речиси воопшто не се спроведува во институциите, а нема ниту интерес и политичка волја кај надлежните за негова имплементација и по една година од неговото донесување.


Хан и тројцата европратеници во вторник доаѓаат во Македонија, потврди Коцијанчич


Брисел, 17 март, 2017 - 12:55 (META) 

Еврокомесарот за добрососедска политика и за проширување, Јоханес Хан, во вторник ќе допатува во Скопје, заедно со тројцата европратеници Едвард Кукан, Иво Вајгл и Кнут Флекенштајн, потврди денеска портпаролката на Евопската комисија, Маја Коцијанчич.

– Како што можете да видите на агендата, комесарот Хан во вторник, на 21 март, ќе патува во Скопје, заедно со тројцата европратеници кои добро ги познавате, Флекенштајн, Кукан и Вајгл. Тие заедно ќе се сретнат со претставници на сите парламентарни политички партии, како и со претседателот (Ѓорге) Иванов. Тие ќе ја повторат цврстата порака на ЕУ да се почитуваат изборните резултати и да се овозможи демократските процеси да продолжат и брзо да се формира влада што ќе продолжи да го имплементира Договорот од Пржино – рече Коцијанчич.

Таа потсети дека вчера, на Самитот на шесте западнобалкански лидери во Сараево, Хан ја истакнал неопходноста од регионална соработка и предупредил на ризикот од подгревање на тензиите, вклучувајќи ги и меѓуетничките, со изјави и со дејства што можат да ги поткопаат добрососедските односи.

На прашање дали се подготвува „Пржино 3“, Коцијанчич истакна дека ставот на Комисијата е дека Договорот од Пржино треба целосно да се имплементира.

– Сметаме дека покрај работите што треба да се случат е тоа што Договорот од Пржино, каков што го знаете, треба да се имплементира – рече Коцијанчич.


Брисел не ја потврдува, ниту ја негира посетата на Хан на Македонија


Брисел, 16 март, 2017 - 11:34 (META) 

Европската комисијата засега не ја потврдува посетата на еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, на Македонија. Од Брисел потсетуваат дека работните агенди на еврокомесарите за идната работна недела се прецизираат и се објавуваат во петок.

Телевизија „Телма“, вчера, повикувајќи се на дипломатски извори, јави дека Хан следната недела, во вторник, ќе допатува во неколкучасовна посета на Македонија за да го забрза процесот на решавање на политичката криза и да го убеди претседателот, Ѓорге Иванов, да ја смени својата одлука и да го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за формирање влада.

Сепак, неизвесно е дали Хан ќе има средба со Иванов, имајќи предвид дека македонскиот претседател по посетата на Азербејџан попатно ќе ја посети Унгарија, а на 24 март е во посета на Австралија.

Хан денеска е во Сараево, каде учествува на Самитот за регионална соработка на Западен Балкан, на кој учествува и македонскиот технички премиер, Емил Димитриев. Се очекува, на маргините на самитот, Хан да има билатерална средба со Димитриев, на која ќе биде разговарано за политичката криза и за начинот како да се излезе од неа.

На состанокот, ќе учествуваат и премиерите на Албанија, Косово, Србија и на Црна Гора, како и министерот за надворешни работи на Италија, Ангелина Алфана.