!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Европа треба да се врати на своите корени, порача папата Франциск


Ватикан, 9 јануари, 2017 - 15:36 (META) 

Папата Франциск денеска повика Европа да го врати својот идентитет во момент кога се соочува со бегалска криза, Брексит и со верски инспирирани насилства.

Својот годишен говор за надворешната политика, папата го посвети на промовирање мир во време на масовни миграции, економска стагнација и на екстремистички терор во светот.

Поглаварот на Римокатоличката црква ги пофали европските земји кои примиле бегалци и истакна дека и другите треба да пружат „достоинствен пречек“ и истовремено да се борат со сиромаштијата и со општествените проблеми кои се последица на верскиот фундаментализам.

Говорејќи пред амбасадорите кои се акредитирани во Ватикан, папата апелираше Европа да ги врати своите идеали во годината кога се обележуваат 60 години од потпишувањето на Римскиот договор.

– Потребно е Европа да се врати на корените за да ја обликува својата иднина – рече папата.


Се интензивира фашистичката реторика во Европа и во САД, оценија ОН


Њујорк, 9 декември, 2016 - 11:39 (META) 

Стандардите за заштита на човековите права во светот се под невиден притисок, соопштија синоќа Обединетите нации, предупредувајќи дека „фашистичката реторика“ станува застапена и во Европа и во САД.

Говорејќи во пресрет на Меѓународниот ден за човекови права, кој е одбележува на 10 декември, високиот комесар за човекови права на ОН, Зеид Рад ал Хусеин, побара луѓето во светот за се спротивстават на опасната ерозија за заштита на човековите права.

– Оваа 2016 година беше катастрофална кога станува збор за човековите права во светот – вели Ал Хусеин, предупредувајќи дека на крај сите ќе имаат штета „ако порасне ерозијата на внимателно изградениот систем на човекови права и владеењето на правото“.

Тој нагласи дема многу лидери не влијаеле ефикасно, ниту искрено на таквите проблеми, што придонело да се искористи стравот на луѓето, за да се испраќаат дезинформации и поделби и да се даде ветување кое не може да се исполни.

„Во некои делови на Европа, како и на САД, реториката против странците е полна со неиздржливи критики и со омраза, се шири во застрашувачки размери и таа не запира и не се намалува, Фашистичката реторика веќе не е ограничена на тајното подземје, таа стана составен дел од дневниот дискурс“, предупреди Ал Хусеин.

Високиот комесар за човекови права на ОН, кој утре треба да го отвори кампот „Денеска стани за нечии права“, од сите побара да го отфрлат насилството и омразата кои му се закануваат на денешниот свет.


Австрија како иден претседавач со ОБСЕ ќе бара дијалог со Русија, порача Курц


Хамбург, 8 декември, 2016 - 14:09 (META) 

Австрија следната година, како претседавач со ОБСЕ, ќе бара дијалог со Русија, која со кризата во Украина го прекрши меѓународното право, порача денеска на министерскиот состанок на земјите членки на ОБСЕ, шефот на австриската дипломатија, Себастијан Курц.

– И покрај сите црвени линии кои се пречекорени, неопходно е да ѝ се пристапи на Русија, затоа што сè друго нема да води кон позитивен развој – оцени Курц, кој на самитот во Хамбург ја презема раководната палка со Организацијата за стабилност и безбедност на Европа.

Според Курц, ОБСЕ во изминатиот период добила поголемо значење и тоа под ташки околности. Тој оцени дека стабилоста и безбедноста, кои со години се сметало дека се „од Господ подарени“, веќе не постојат.

Шефот на австриската дипломатија оцени дека конфликтот во Украина покажал дека е можно и во Европа да избувнат воени судири. Тој рече дека како претседавач со ОБСЕ ќе се обиде конфликтите, како оној во Украина, да не станат уште подраматични и пострашни. Тој не ја исклучи можноста за проширување на мандатот и на ангажманот на ОБСЕ во Украина.

Тој оцени дека конфликтите како украинскиот, како и санкциите кон Русија, придонесуваат за миграција и други предизвици. Затоа, како што рече, ќе се заложи за градење мостови и за враќање на довербата меѓу државите, а не за градење блокови, кои наместо да останат во историјата, повторно стануваат актуелни.

Австрија, за време на своето претседателство, ќе се посвети и на борбата против радикализацијата, особено затоа што, како што рече Курц, сите 57 земји членки мора да бидат единствени во борбата против тероризмот.

Курц рече дека на просторот на ОБСЕ се наоѓаат повеќе од 10.000 лица кои се приклучиле кон терористите од Исламска држава и оти тие лица претставуваат ризик за сите, особено кога ќе се вратат во матичните земји.


Намалување на тензиите меѓу Европа и Русија, главна тема на состанокот на ОБСЕ во Хамбург


Хамбург, 8 декември, 2016 - 10:35 (META) 

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) денеска во Хамбург го почнаа дводневниот годишен состанок, на кој ќе се разговара за проблемите на безбедноста во Европа, Брексит, како и за победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД. Ситуацијата во Украина, исто така, ќе биде ставена на врвот на агендата. На состанокот учествува и шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски.

Германија, која годинава претседава со организацијата, за време на средбата планира да наметне воспоставување нов договор за контрола на вооружувањето со Русија, за да се спречи трката со вооружување во Европа поради случувањата на Крим и во Украина, но и да го отвори прашањето за зајакнување на улогата на ОБСЕ во решавањето на конфликтите.

– Потребна ни е силна ОБСЕ повеќе од кога и да е, за да ја обезбеди Европа – изјави шефот на германската дипломатија, Франк Валтер Штајнмаер, на почетокот на прес-конференцијата.

На средбата учествува и рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. Официјална Москва ја смета министерската средба за платформа „за политички дијалог на високо министерско ниво, можност за отворена дискусија за загриженоста и за заедничките предизвици за враќање на довербата меѓу земјите“.

Штајнмаер вчера имаше средба со Лавров, на која побарал поголема соработка од Москва во намалувањето на тензиите во Европа, како и „итен хуманитарен прекин на огнот во Сирија“.
За време на дводневниот состанок, министрите ќе одржат и серија билатерални средби.


Трамп го поканил Орбан да го посети Вашингтон


Будимпешта, 25 ноември, 2016 - 12:28 (META) 

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, телефонски разговарал со унгарскиот премиер Виктор Орбан, кого, меѓу другото, го поканил да го посети Вашингтон, јавуваат светските медиуми.

Орбан, во интервју објавено на интернет-изданието на унгарскиот весник „Вилагаздашаг“, вчера изјавил дека Трамп му ставил до знаење дека многу ја цени Унгарија. Унгарскиот премиер изјавил дека му рекол на Трамп оти долго не бил во Вашинготн бидејќи бил сметан за „црна овца“ од актуелното раковдство, на што идниот американски претседател се насмеал и рекол дека и него го сметаат за „црна овца“.

Орбан претходно победата на Трамп на претседателските избори во САД ја нарече „голема вест“ која ќе ѝ овозможи на западната цивилизација да се врати на „вистинската демократија и директните искрени разговори“, ослободена од „парализирачките органичувања на политичката коректност“.

Премиерот на Унгарија, исто така, изјави дека миграционата политика на Трамп е подобра за Европа и за Унгарија.

„Мислам дека Америка сега ќе има претседател кој не е идеолошки ограничен. Тој е отворена личност, многу повеќе заинтересирана за успех, ефикасност и за резултати отколку за политичка теорија“, изјави Орбан, додавајќи дека позицијата на Унгарија е значително подобрена со доаѓањето на Трамп на чело на САД.


„Шпигел“: САД цел век го предводеа светот, дојде времето на Европа


Берлин, 16 ноември, 2016 - 12:36 (META) 

САД веќе цел век го предводеа слободниот свет, а по победата на Доналд Трамп, Америка доброволно се откажа од таа улога, пишува германскиот весник „Шпигел“.

Весникот оценува дека е време Европа и Ангела Меркел да ја пополнат таа празнина.

„Во јануари, кога Доналд Трамп ќе положи заклетва како 45. претседател на САД, американската ера ќе ја прослави стотата годишнина, но истовремено тоа ќе биде нејзин погреб“, наведува весникот.

„Шпигел“ констатира дека САД долго време биле ориентир за Западот, но ако Трамп владее како што ветил за време на кампањата, „земјата на слободната волја ќе се откаже од улогата лидер на слободниот свет, а тогаш редот ќе ѝ биде на Европа“.

„Континентот треба да се спротивстави на популизмот, мудро комбинирајќи ги сериозните стравови и соочувањето со гневот, неограничувајќи ја слободата. Крајно време е Европа да почне да ѝ придава поголемо значење на Европската Унија, а шокот поради победата на Трамп може да помогне да се случи тоа“, пишува весникот.

За жал, како што се вели во анализата на „Шпигел“, Европа е во најлоша состојба во последните неколку децении. Британците ја напуштаат ЕУ, делумно од страв од слободата на другите да се населат во Велика Британија, констатира весникот и додава дека многумина истакнуваат дека тоа се прашања што ги делат, а не што ги обединуваат европските држави, кои се оддалечуваат.

„Што ќе се случи со Западот, Европа и со Германија без САД како водечка сила: Германија, која е чедо на Западот, особено на САД и која пркна благодарение на широкоградоста на Америка, сега е во состојба на длабок шок. Американскиот претседател секогаш истовремено беше и наш претседател, барем во извесна смила, а Барак Обама беше достоен претседател на Западот. Сега мора да се снаоѓаме без западен лидер“, наведува „Шпигел“.

Германскиот весник додава дека Европа сега веројатно ќе мора сама да се грижи за сопствената безбедност и тоа во време кога во соседството ѝ се Владимир Путин, Реџеп Таип Ердоган и Исламска држава.

„Западните лидери – без САД – се соочени со монументални задачи. Германската канцеларка Ангела Меркел е претставничка на јака држава и има силни морални темели, а тоа го покажа за време на бегалската криза. Таа не мора да биде Вудро Вилсон, но би требало да стане одлучен лидер на Европа. Ако тоа не се случи, тоа ќе значи дека не ги препознала знаците на времето“, заклучува весникот.


Иванов: Неодлучноста на ЕУ да ја деблокира интеграцијата е една од причините за кризата


Виена, 8 октомври, 2016 - 18:27 (META) 

Неодлучноста на Европската Унија и на НАТО да ја деблокираат интеграцијата на Македонија беше една од главните причини за политичката криза во Македонија, што кулминираше оваа година.

Ова, меѓу другото, го кажа претседателот Ѓорге Иванов на панел-дискусијата посветена на проширувањето на Европската Унија на конгресот на Паневропската унија во Виена.

– Неодлучноста на Унијата да ги надмине блокадите и заморот од проширувањето доведе до ретроградни процеси во Југоисточна Европа. Наместо да го европеизира Балканот, Европската Унија се балканизираше. Сега е време Европската Унија повторно да се европеизира себеси, а со тоа и Балканот – порача Иванов.

Тој оцени дека на Балканот повторно има ретроградни процеси, реториката меѓу балканските држави се заострува, додавајќи дека поради заморот од проширувањето и привлечната сила на Унијата е опадната.


Николиќ: Србија ќе мора да ги затвори границите за мигранти


Скопје, 3 октомври, 2016 - 13:29 (META) 

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, денеска изјави дека ако Европската Унија не ги прифати мигрантите, Србија ќе мора да ги затвори границите.

– Ние мора да ја затвориме границата за мигранти затоа што тие не сакале да бидат овде и да живеат со нас – рече Николиќ.

Тој додаде дека официјален Белград е во постојан контакт со ЕУ и изрази уверување дека Брисел нема да негодува поради односот на Србија со мигрантите, штом не негодувал поради референдум за квоти за прием на бегалци што вчера се одржа во Унгарија.

Министерот за труд и социјални прашања, Александар Вулин, неодамна предложи и Србија да подигне ограда на границите, но, како што подоцна изјави, со тој предлог не се сложил премиерот Александар Вучиќ.

Вулин минатата недела рекол дека од ЕУ, која изминатите години одвои 40 милиони евра поддршка за Србија за соочување со мигрантската и бегалската криза, ќе бара поголема финансиска помош. Тој рече дека Србија има исти проблеми како и земјите од ЕУ, но дека не добива ниту приближно исто пари.

По затворањето на балканската рута, Србија се соочува со зголемен прилив на илегални мигранти. Српските власти тврдат дека поголемиот број се економски мигранти, а не бегалци од земји кои се воени жаришта.

Според официјалните податоци, заедничките сили на војската и на полицијата, кои од летото ги чуваат границите, во изминативе два месеци спречиле повеќе од 9.000 мигранти да влезат илегално во земјата, а најголем дел од нив доажале преку границата кон Македонија.


Џонсон: Британија не се отцепува од Европа и ќе остане посветена европска сила


Постдам, 1 септември, 2016 - 16:51 (META) 

Велика Британија ќе остане посветена европска сила, дури и кога ќе ја напушти Европската Унија, изјави британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, за време на неформалниот состанок на шефовите на дипломатиите на Организацијата за безбедност и соработка во Европа во Потсдам.

Џонсон истакна дека излегувањето од Унијата не значи дека Велика Британија се отцепува од континентот.

– Обединетото Кралство не ја напушта Европа. Пошироко гледано, ние сме европска земја, посветена европска сила – посочи Џонсон.


Mej: Британија со Брексит не ја напушта Европа


Братислава, 28 јули, 2016 - 18:07 (META) 

Британската премиерка Тереза Меј денеска во Братислава изјави дека Велика Британија со Брексит не ја напушта Европа.

– Остануваме во НАТО. Велика Британија и понатаму ќе стои до своите сојузници на источното крило на НАТО. Неодамна одобривме засилување на британската армија за источното крило и редовно ќе праќаме наши војници на вежбите во Словачка и кај другите сојузници – рече Меј на заедничката прес-конференција со словачкиот премиер Роберт Фицо.

Меј истакна дека Велика Британија по Брексит нема намера да се затвори себеси во изолација и оти сè додека не излезе од Европската Унија, ќе биде активен играч кој сака да учествува во европските одлуки и во потрагата по заедничко решение за мигрантската криза.