Македонија загуби од Словенија и ги заврши настапите на „Евробаскет 2015“


Загреб, 10 септември, 2015 - 17:12 (META) 

Македонската кошаркарска репрезентација попладнево загуби од селекцијата на Словенија со резултат 62 – 51, во мечот од последното коло од групната фаза на Европското првенство, кое се игра во Хрватска, Германија, Летонија и во Франција.

Со денешниот пораз, македонските кошаркари не ја искористија последната шанса за пласман во втората фаза и ги завршија своите настапи на 39. Европско првенство.

Кошаркарите на Словенија уште од почетокот на натпреварот напаравија солидна разлика, која ја одржуваа до крајот на мечот.

Најефикасен во редовите на победничкиот тим беше Зоран Драгиќ, кој постигна 20 поени, додека во нашиот тим најпрецизен беше Владо Илевски со 15 поени, а Предраг Самарџиски постигна 10 коша.


„Евробаскет 2015“: Македонија загуби од Грузија со 15 поени разлика


Загреб, 9 септември, 2015 - 20:52 (META) 

Македонската кошаркарска репрезентација денеска загуби од тимот на Грузија со резултат 90 – 75, во мечот од претпоследното коло во групата Ц, на Европското првенство, кое се одржува во Хрватска, Германија, Летонија и во Франција.

Ова е трет пораз за македонските кошаркари во групната фаза од првенството, со што во голема мера се намалија шансите за пласман на нашиот тим во втората фаза од натпреварувањата на „Евробаскет 2015“.

Најефикасен играч во селекцијата на Грузија беше Заза Пачулија, кој оствари дабл-дабл од 23 поени и од 13 скока, додека во македонската репрезентација најпрецизни беа Ричард Хендрикс со 14 и Бојан Трајковски со 13 поени.

Во последното коло од групната фаза, кое е на програмата утре (10 септември), македонските кошаркари од 15 часот играат против селекцијата на Словенија.


„Евробаскет 2015“: Македонија ја победи Холандија со 78 – 71


Загреб, 6 септември, 2015 - 17:25 (META) 

Во второто коло од натпреварите по групи, македонската кошаркарска репрезентација денеска ја совлада селекцијата на Холандија со резултат 78 – 71, со што ја забележа првата победа на Европското првенство, кое се игра во Хрватска, Германија, Летонија и во Франција.

Македонските кошаркари имаа одлична реализација на шутевите за три поени, што, всушност, беше нашето главно оружје на натпреварот за кое Холанѓаните не успеаја да најдат решение.

Најефикасни во нашиот тим беа Владо Илиевски со 14 поени, а Бојан Тајковски и Александар Костовски додадоа уште по 13 коша. Кај селекцијата на Холандија најпрецизен беше Николак де Јонг со 19 поени.

За тимовите од нашата група Ц утре е слободен ден, а натпреварите продолжуваат во вторник, кога македонската репрезентација се среќава со домаќинот Хрватска.


„Евробаскет 2015“: Македонија загуби од Грција со 65 – 85


Загреб, 5 септември, 2015 - 20:14 (META) 

Кошаркарската репрезентација на Македонија загуби од селекцијата на Грција со резултат 65 – 85, во првиот натпревар од групната фаза на Европското првенство, кое се игра во Хрватска, Германија, Летонија и во Франција.

Македонските кошаркари во поголемиот дел од натпреварот беа резултатски близу со противникот. Грците клучната разлика ја направија во последната четвртина, која ја добија со 15 – 26.

Најефикасен играч во тимот на Грција беше Георгиос Принтезис, кој постигна 18 поени, додека во нашиот тим најдобра игра покажаа Александар Костоски со 20 поени и Војдан Стојановски, кој постигна 13.

Наредниот меч на „Евробаскетот 2015“ македонските кошаркари го играат утре во 15 часот, против репрезентацијата на Холандија.


Почнува „Евробаскет 2015“: Македонија денеска игра против Грција


Загреб, 5 септември, 2015 - 11:56 (META) 

Со почетокот на натпреварите во групната фаза, денеска почнува 39. Европско кошаркарско првенство „Евробаскет 2015“, на кое, првпат во неговата историја, домаќини се четири земји, односно Германија, Хрватска, Летонија и Франција.

Репрезентацијата на Македонија, која игра во групата „Ц“, денеска од 18 часот го игра првиот натпревар против тимот на Грција.

Покрај Македонија и Грција, во оваа група се уште и репрезентациите на Хрватска, Холандија, Грузија и на Словенија.

Најголеми фаворити за освојување на шампионатот се тимовите на Шпанија, Србија и на Франција, како и репрезентациите на Хрватска, Литванија и на Турција.

За Македонија оваа е петто учество на европските првенства, а четврто во низа.


МКФ му даде отказ на селекторот Џикиќ


Скопје, 22 јули, 2015 - 15:16 (META) 

Четириесетина дена пред почетокот на Европското првенство во кошарка, Македонската кошаркарска федерација (МКФ) му врачи отказ на селекторот на репрезентацијата, Александар Џикиќ.

„Македонската кошаркарска федерација со консензуална одлука на Комисијата за итност и со одобрување од телефонски консултираните членови на управниот одбор, го разреши од должност селекторот на сениорската репрезентација, Александар Џикиќ, поради нарушена соработка и недоверба во органите на Федерацијата, заблагодарувајќи му се за досегашната работа со репрезентацијата“, се вели во соопштението на МКФ.

Џикиќ на селекторкста позиција беше именуван минатата година и успеа со репрезентацијата да обезбеди пласман на Евробаскет 2015, иако во квалификациите играше со помлад состав.

Попладнево, порталот „Спортмедиа.мк“ објави дека нов селектор на македонската машка кошаркарска репрезентација ќе биде Марјан Србиновски, на кого ќе му помага спортскиот директор на МКФ, Заре Марковски.