Томи Стефановски триумфираше на Охридскиот пливачки маратон


Охрид, 21 август, 2016 - 10:13 (META) 

Македонецот Томи Стефановски е победник на јубилејниот, триесети Охридски пливачки маратон, кој се пливаше на триесет километарската патека „Климе Савин“, од Свети Наум до Охрид.

Стефановски во фото-финиш стигна прв заедно со минатогодишниот победник, исто така од Македонија, Евгениј Поп Ацев, но тој непрописно влезе со мало промашување на целта што го чинеше губење на второто место. Тоа му припадна на Едуардо Стокино од Италија, а трет беше Матеус Евангелиста од Бразил.

Во женска конкуренција, прва на целта стигна Олга Козудуб од Украина.

На маратонот беа пријавени 18 наптреварувачки од повеќе држави во светот. Маратонот се одржува под покровителство на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, додека негови организатори, покрај ФИНА, беа Пливачката федерација на Македонија (ПФМ), градот Охрид, охридскиот Сојуз на спортови и Агенцијата за спорт и млади, која го финасираше со 400 000 денари.

Охридскиот пливачки маратон е еден трите годинава кои се одржуваат во „Гран-при“ серијата на Светската пливачка федерација (ФИНА).


Денеска се плива Охридскиот маратон


Охрид, 20 август, 2016 - 10:43 (META) 

Традиционалниот Охридски пливачки маратон кој се плива на триесет километарската патека „Климе Савин“, ќе се одржи денеска.

Стартот е закажан за 12 часот од Св. Наум, а пристигнувањето на првите маратонци се очекува да биде околу 17 часот на градското пристаниште.

Пријавени се 18 натпреварувачи од повеќе држави во светот, меѓу нив е и минатогодишниот победник Евгениј Поп Ацев кој се смета за фаворит и оваа година.

Во машка конкуренција ќе учествуваат и Македонците, Томи Стефаноски и Александар Илиевски.

Во женска конкуренција ќе се натпреваруваат Чехињата, Силвие Рибарова, Русинките, Килик Дариа и Олга Козудуб, Аргентинките, Гарсија Рита Ванеса, Пилар Геијо и Викторија Мори, Хрватката, Дина Левачич, Италијанката, Елена Лионело и Венецуелката, Вичениа Наваро.

Маратонот кој годинава е јубилеен и се одржува по 30. пат е под покровителство на претседателот Ѓорге Иванов, додека негови организатори се Пливачката федерација на Македонија (ПФМ), градот Охрид, охридскиот Сојуз на спортови и Агенцијата за спорт и млади, која го финасира со 400.000 денари.

Охридскиот пливачки маратон е еден трите годинава кои се одржуваат во „Гран-при“ серијата на Светската пливачка федерација (ФИНА).