!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Евакуирана метро станица во Лондон поради дефект на воз


Лондон, 15 август, 2017 - 13:32 (META) 

Британската полиција соопшти дека ја евакуирала подземната железничка станица Холборн во Лондон поради чад на платформата, предизвикан од дефект на еден од возовите.

Противпожарната служба и полицијата претходно соопштија дека нивните припадници се упатени на лице место по пријавата за пожар и чад, кој избил во еден од вагоните на возот.

– Работиме на повторно отворање на подземната станица Хелборн, откако дефектниот воз предизвика евакуација – соопшти полицијата.


Евакуирана метро-станица во Лондон


Лондон, 11 август, 2017 - 12:24 (META) 

Станица на подземната железница „Оксфорд циркус“ е евакуирана откако во еден воз се појавил чад, пишува британски „Телеграф“.

Лондонската противпожарна бригада добила повик од станицата „Оксфорд циркус“, а станицата во меѓувреме е затворена.

– Се наоѓаме на местото на настанот и водиме истрага – рече портпаролката на лондонската противпожарна единица.

Еден очевидец вели дека мирисало на запалена пластика.


Пожар во луксузен хотел во Турција, евакуирани 400 лица


Анкара, 29 јули, 2017 - 14:05 (META) 

Најмалку 400 лица се евакуирани откако пожар избувна во хотел со пет ѕвездички во турското летувалиште Кемер на Средоземното Море, јави телевизијата „Хабер Турк“.

Пожарот избувна утринава, околу 8.00 часот, во кујната на хотелот, чие име не се соопштува.

Телевизијата наведува дека противпожарните сили евакуирале и некои од луѓето од балконите на хотелот.


Ќе се евакуираат 400 луѓе од село во Словенија зашто соселанец донел авионска бомба дома


Љубљана, 24 јули, 2017 - 11:42 (META) 

Евакуирани ќе бидат сите, речиси 400 жители на селото Вурберк во североисточниот дел на Словенија, откако нивни сосед нашол неексплодирана авионска бомба и со камион ја донел дома. Селаните ќе бидат евакуирани утре, а ќе им биде дозволено да се вратат во своите домови откако деминерите ќе ја онеспособат бомбата.

Селанецот ја нашол бомбата играјќи „Потрага по богатство“ во близина на замокот Вурберк и наместо да ја извести полицијата, ја откопал и со камион ја донел во својот двор, кој е блиску до селската црква, а дури потоа се јавил в полиција.

– Со оглед на видот на бомбата, тој имал многу среќа. Сè можело да заврши многу лошо. Со оглед на тоа дека бомбата била отстранета од местото на кое паднала за време на бомбардирањето и доколку не се ракувало со неа како што треба, новонастанатите промени би можеле да предизвикаат неконтролирана експлозија – изјавил за новинарите Игор Бох од одделението за неексплодирани средства.

Операцијата за деактивирање на бомбата ќе биде многу комплицирана и ќе се изведе во вторник, кога ќе биде евакуирана целата област во радиус од еден километар, односно, ќе се евакуираат 400 жители.

Човекот кој ја открил бомбата би можел да биде обвинет за нарушување на јавниот ред и мир и осуден на казна до пет години затвор.


Евакуирано седиштето на ОН во Њујорк поради аларм за пожар


Њујорк, 18 јули, 2017 - 20:44 (META) 

Повеќе од 2.000 луѓе се евакуирани од седиштето на Обединетите нации во Њујорк, откако во подрумот на зградата се активирал аларм за пожар.

Заменик-портпаролот на ОН, Фархан Хак, изјави дека алармот бил проверен и дека се утврдило дека нема пожар. Тој рече дека зградите од комплексот биле веднаш евакуирани по алармот и тоа во знак на „претпазливост во случај на евентуален пожар“.

Дипломатите, вработените и посетителите можеле да се вратат во зградата дури по 25 минути.
Поради тревогата, за 40 минути беше одложена седницата на Советот за безбедност на ОН посветена на Хаити.


Во Полска евакуирани 10.000 луѓе поради бомба од Втора светска војна


Варшава, 9 јули, 2017 - 13:21 (META) 

Во Бјалисток на североистокот на Полска почна евакуација на 10.000 луѓе поради бомба тешка половина тон од Втора светска војна.

Бомбата е откриена за време на градежни работи на една улица.

– Бомбата е обезбедена и покај неа стражарат припадниците на надлежните служби. Моментално нема опасност по граѓаните, но може да се појави во моментот кога ќе се вади – вели градоначалникот на Бјалисток, Тадеуш Турсколаски.

Градот во договор со полицијата одлучи да затвори 60 улици во пречник од 1,3 километри околу бомбата, а домовите мораа да ги напуштат околу 10.000 лица додека специјалците не ја извадат бомбата и ја однесат на воен полигон за безбедно да ја детонираат.


Париз евакуира 1.500 мигранти од уличен камп


Париз, 7 јули, 2017 - 10:47 (META) 

Властите во Париз евакуираат околу 1.500 мигранти од импровизиран уличен камп. Градскиот совет на Париз соопшти дека мигрантите од областа Ле Шапел се преместени во други кампови во околината на градот. Ова е 34. операција на иселување мигранти во изминатите две години.

Градските власти проценуваат дека десетици лица кои бегаат од сиромаштија и од судирите во Африка и на Блискиот Исток, секојдневно доаѓаат во Париз, како и дека многу од нив заминуваат во пристанишниот град Кале, од каде се обидуваат илегално да преминат во Велика Британија.

Градоначалничката на Париз, Ен Идалго, ја повика владата да донесе закон кој ќе осигури нови мерки за сместување на мигрантите. Таа предупреди дека околниот центар не е доволно голем за да ги смести сите мигранти.

Бројот на мигрантите кои доаѓаат во Европа е зголемен летово и сè поголем број луѓе се движат по опасен пат кон европските брегови.


Повеќе од 60 згради во Велика Британија не ги задоволуваат противпожарните стандарди


Лондон, 26 јуни, 2017 - 10:59 (META) 

Британската влада вчеравечер соопшти дека досегашната истрага утврдила дека најмалку 60 згради во Британија не ги исполнуваат и се во спротивност со безбедносните стандарди против пожари. Локалните власти во земјата се на готовс во случај на нови евакуации на станари по неодамнешниот пожар во зграда во Лондон, во кој загинаа 79 лица.

„Сите надлежни служби, станари и пожарникари ги добија резултатите од тестовите и сега сите сме во контакт за преземање конкретни мерки“, изјавил британскиот министер за локални заедници, Саџид Џавид, јавуваат агенциите.

Министерот претходно изјави дека примероците од надворешните фасади на 34 згради не ги задоволуваат безбедносните стандарди.

Повеќе од сто станари во четири згради во Лондон во саботата биле исселени поради опасност од пожар и поради итно поставување противпожарна заштита.

Во зградата „Гренфел“ во Лондон, која изгоре ноќта меѓу 13 и 14 јуни, живееле сиромашни луѓе, приматели на социјална помош, кои со години се жалеле на проблеми со струјата и на други недостатоци, поради што зградата минатата година била реновирана.

Сомневањата се дека зградата брзо изгорела бидејќи при реновирањето бил вграден ефтин и запаллив термоизолациски материјал.


Една полицајка е тешко ранета, а неколкумина се повредени при престрелка во Минхен


Минхен, 13 јуни, 2017 - 10:25 (META) 

На железничка станица во Минхен се случила вооружена пресметка, а светските медиуми јавуваат дека една полицајка е ранета.

Германската полиција на „Твитер“ објави дека неколку лица се ранети, а полицајката била тешко повредена. Едно лице било уапсено.

Медиумите пишуваат дека напаѓачот пукал на полицајката при проверка на документи во воз.

Железничката станица е затворена, а патниците се евакуирани.


Евакуирани 10.000 лица во Јужна Африка поради голем пожар


Кејптаун, 8 јуни, 2017 - 13:39 (META) 

Околу 10.000 лица се евакуирани од своите домови поради пожар, кој, потпомогнат од силниот ветер, пустоши во регионот Западен Кејп во Јужноафриканската Република.

Најлошо е погоден градот Најзна со 77.000 жители, кој се наоѓа на 500 километри од Кејптаун. Во градот пожарникарите се борат со околу 26 пожари долж познатата туристичка патека Гарден рут.

Пожарот следува два дена по невремето кое го погоди регионот, откорна дрва и остави 46.000 домаќинства без електрична енергија. Невремето предизвикало вистински сообраќаен колапс во авионскиот и во железничкиот сообраќај.