!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Горивата поскапуваат од ноќеска на полноќ


Скопје, 18 април, 2017 - 12:45 (META) 

Бензинот од ноќеска на полноќ поскапува за 2,5 денари, а дизел-горивото за два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 67,5 денари за еден литар, литар „еурoсупер БС 98“ ќе се продава за 69,5 денари, а литар „еуродизел“ за 52,5 денари.

РКЕ ја утврди новата цена на горивата врз основа на движењето на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и курсот на доларот во однос на денарот.


Бензинот поевтинува за три денари


Скопје, 22 февруари, 2016 - 12:53 (META) 

Бензинот поевтинува за 3 денари од ноќеска на полноќ, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Еден литар „еуросупер БС-95“ ќе се продава за 55 денари, а „еуросупер БС-98“ за 57 денари.

Цената на дизелот останува на 41 денар за еден литар.


Бензинот и дизелот поскапуваат од ноќеска на полноќ


Скопје, 8 февруари, 2016 - 13:17 (META) 

Бензинот од ноќеска на полноќ ќе поскапи за 0,5 денари по литар, а дизел-горивото за два денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

„Еуросупер БЦ-95“ ќе се продава за 58 денари за еден литар, а „еуросупер БС-98“ за 60 денари за литар.

Новата цена на „еуродизел“ ќе изнесува 41 денар.

Регулаторната комисија за енергетика ја утврди новата цена на горивата врз основа на движењата на цената на суровата нафта на светскиот пазар и курсот на денарот во однос на доларот во изминатите 14 дена.