!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Горивата поскапуваат од ноќеска на полноќ


Скопје, 18 април, 2017 - 12:45 (META) 

Бензинот од ноќеска на полноќ поскапува за 2,5 денари, а дизел-горивото за два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 67,5 денари за еден литар, литар „еурoсупер БС 98“ ќе се продава за 69,5 денари, а литар „еуродизел“ за 52,5 денари.

РКЕ ја утврди новата цена на горивата врз основа на движењето на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и курсот на доларот во однос на денарот.


Минимално намалување на цената на „еуросупер БС-98“


Скопје, 19 септември, 2016 - 12:43 (META) 

Малопродажните цени на „еуросупер БС-95“ и на „еуродизел“ ќе останат на исто ниво, одлучи Регулаторна комисија за енергетика.

„Еуросупер БС-95“ ќе продолжува да се продава по цена од 62 денари за еден литар, додека малопродажната цена на „еуродизел“ изнесува 48 денари за литар.

Малопродажната цена на „еуросупер БС-98“ се намалува за 0,5 денари за еден литар и од вечерва тој ќе чини 63,5 денари.

 

 


Бензинот поевтинува за половина денар


Скопје, 27 јуни, 2016 - 14:13 (META) 

Бензинот и дизел-горивата поевтинуваат за половина денар по литар, објави денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Од полноќ, малопродажната цена на „еуросуперот БС-95“ ќе изнесува 63 денари за еден литар, на „еуросуперот БС-98“ 64,50 денари за литар, а еден литар „еуродизелот“ ќе чини 49,50 денари.