Поранешниот градоначалник на Демир Капија повикан на разговор во Финансиска полиција


Скопје, 24 октомври, 2018 - 17:05 (META) 

Поранешниот градоначалник на општина Демир Капија, Трајче Димитриев, ќе биде кривично гонет заради продажба на општински објект на негов роднина, јави „Алсат – М“.

Според телевизијата, во периодот 2008-2009 година, објектот бил реновиран со 500.000 евра од ЕУ, а потоа бил продаден на роднина на градоначалникот Димитриев, за сума од 32.500 евра. Како што дознава „Алсат-М“, по продажбата, објектот бил пренаменет во казино.

Како што јави МИА, Димитриев и поранешниот претседател на Советот на општина Демир Капија, како и уште две други лица, денеска биле повикани на разговор во Управата за финансиска полиција.


Владата утре ќе расправа за евроатлантските интеграции и за користењето на ЕУ фондовите


Скопје, 14 ноември, 2017 - 18:59 (META) 

Разгледување на состојбата и напредокот во процесот на европската интеграција, користењето и имплементацијата на фондовите на ЕУ, статусот на реализација на приоритетите за влез во НАТО, се едни од најбитните точки што утре ќе бидат на дневниот ред на 38. седница на Владата.

Министрите ќе расправаат и за информациите за модели за подобрување на функционирањето на проектот „Отворање на народни кујни“, како и за книгите од проектот за превод и печатење на 50 универзитетски учебници кои се употребуваат на првите 10 рангирани универзитети согласно Шангајската листа за 2015 година.

На седницата ќе се разгледа и информацијата за потребата од склучување анекс на Договорот за доделување на државна помош склучен со Владата на Република Македонија и компанијата корисник на ТИРЗ Штип „Џонсон Контролс ДООЕЛ Штип“, извести владината служба за информирање.

Исто така, ќе се разгледува и информацијата за изменување и дополнување на Спогодбата помеѓу Владата и Европската комисија за финансирање во однос на повеќегодишната оперативна програма „Регионален развој“.


Владата на тематска седница ќе го утврдува правецот на реформските приоритети


Скопје, 19 јуни, 2017 - 11:51 (META) 

Владата денеска ќе одржи тематска седница што ќе биде посветена на утврдувањето на правецот на реформските приоритети.

Седницата, како што соопштија од Владата, е закажана за напладне, а еден час подоцна, односно во 13 часот, владиниот кабинет ќе ја одржи седмата редовна седница.

„Во согласност со предложениот дневен ред, на седмата владина седница ќе бидат разгледани состојбите и напредокот во процесот на европската интеграција, користење и имплементација на фондовите од ЕУ, како и статусот на реализација на приоритетите на Република Македонија за влез во НАТО и статус на реализација на Рамковниот договор. На редовната владина седница ќе бидат разгледани и кадровски решенија, како и други информации од економскиот и од политичкиот систем и тековната политика“, стои во соопштението од Владата.


Eвропско СЈО ќе ги гони тие што крадат од ЕУ-фондовите


Брисел, 5 април, 2017 - 13:50 (META) 

Советот на Европската Унија соопшти дека 16 земји членки на ЕУ испратиле известување до европските институции дека ќе поведат постапка, со т.н. „засилена соработка“, за основање на канцеларија на европски јавен обвинител, пренесува хрватскиот весник „Нови лист“.

Според соопштението на Европскиот совет, канцеларијата на европскиот јавен обвинител ќе биде надлежна за водење истраги, кривичен прогон и за поведување судски постапки против „извршители на кривични дела насочени против финансиските интереси на Унијата“.

Поради измами и злоупотреби, од сметките на Европската Унија годишно „исчезнуваат“ во просек околу 500 милиони евра. Ова уште пред четири години било утврдено од Европската комисија, која тогаш предложила основање на канцеларија на европски јавен обвинител, кој ќе се занимава со тие што се обидуваат (или ќе успеат) да „дрпнат“ пари од сметката на ЕУ, како, на пример, средства од ЕУ-фондовите.

Како што пишува „Нови лист“, канцеларијата е пред основање и засега ќе биде поддржана од 16 земји членки преку т.н. институт за „засилена соработка“, која овозможува на државите што сакаат да соработуваат во одредена област, да го направат тоа без да чекаат за тоа да се согласат сите 28 членки на ЕУ.

Зад иницијативата стојат Белгија, Бугарија, Кипар, Чешка, Германија, Шпанија, Грција, Финска, Франција, Литванија, Луксембург, Португалија, Романија, Словенија, Словачка и Хрватска.


Амбасадорката на ЕУ во Албанија под истрага во Брисел поради злоупотреба на фондови


Тирана, 9 февруари, 2017 - 19:13 (META) 

Амбасадорката на Европската Унија во Албанија, Романа Влахутин, е под истрага во Брисел поради сомнежи за злоупотреба на финансиски средства од фондовите на ЕУ и за прекршување на правилата за вработување, пишува порталот „Хаштаг.ал“.

Порталот не го открива изворот на информациите, но тврди дека тие биле потврдени од релевантен извор од Делегацијата на ЕУ во Тирана. Истрагата, според информациите, ја спроведува канцеларијата за борба против злоупотреби на буџетот на ЕУ (ОЛАФ).

Порталот наведува дека јавниот обвинител на Албанија, Адриатик Љаља, неодамна бил повикан во Брисел, каде се сретнал со висок претставник на ОЛАФ.

Шефицата на делегацијата на ЕУ во Албанија, Романа Влахутин, беше актуелна во албанските медиуми поради наводна вмешаност во корупциски скандал поврзан со купување куќа вредна 1,6 милиони евра во најлуксузниот дел на Тирана.