Загинаа најмалку 25 лица, уништени цели села во ерупција на вулкан во Гватемала


Гватемала, 4 јуни, 2018 - 10:25 (META) 

Најмалку 25 лица загинаа, а стотици се повредени во најсилната вулканска ерупција во последните пет децении во Гватемала.

Вулканот Фуего, што се наоѓа на околу 40 километри југозападно од главниот град Гватемала, исфрла камења, црн чад и пепел на небото.

Лавата буквално го прекри селото Ел Родео, при што голем број од жртвите загинале во своите домови. Главниот аеродром во главниот град Гватемала, е затворен, а претседателот Џими Моралес објави тридневна национална жалост.

Меѓу загинатите има деца и припадници на агенцијата за спасување.

Видеа објавени од локалните медиуми покажуваат шокантна слика на тела прекриени со пепел. Жителите сметаат дека бројот на загинатите е многу поголем.

Властите упатија апел до жителите да носат маски за заштита од пепел во четири региони на Гватемала.

Според локалните експерти, оваа ерупција е најголема од 1974 година.


Евакуирани 10.000 жители поради вулканска ерупција на Хаваи


Хаваи, 4 мај, 2018 - 12:00 (META) 

Околу 10.000 жители на Хаваи се евакуираат принудно, поради новите ерупции на вулканот Килауеа.

На излевањето на лавата и пепелта од вулканот на островот Хаваи, најголемиот од сите острови на Хавајскиот Архипелаг, им претходеше  земјотрес со интензитет од 5 степени.

Властите стравуваат и од можноста лавата да дотече до куќите, но пред сè од сериозни последици по дишните патишта на луѓето и од задушување.

Еден очевидец вели дека видел како тече лавата како „завеса од оган“, како и дека почувствувал мирис на сулфур и запалени дрвја.


Еруптира вулканот Шинмоедаке во Јапонија, наредена евакуација на населението


Мијазаки, 11 октомври, 2017 - 11:42 (META) 

Вулканот Шинмоедаке во јужниот дел на Јапонија еруптираше првпат во последните шест години, исфрлајќи облаци пепел во висина од неколку стотина метри, јавуваат светските агенции.

Јапонските власти веднаш издале предупредување и го повикале населението во близина на вулканот на евакуација.

Вулканската пепел достигнала висина од 300 метри кога почнала ерупцијата, која најверојатно ќе продолжи и ќе стане поинтензивна, навеле од јапонската метеоролошка агенција.

Пепелта била распослана во круг од повеќе од два километри околу кратерот на вулканот. Нивото на предупредување е подигнато на трет степен, што значи забрана за приближување до вулканот.

Јапонија лежи на познатиот Пацифички огнен појас и има неколку активни вулакни кои неретко предизвикуваат и земјотреси. Во септември 2014 година вулканот Онтаке по 90 години ненадејно еруптиташе, при што загинаа 63 лица.


Голема сончева бура може да ја погоди Земјата утре и задутре


Вашингтон, 7 септември, 2017 - 16:06 (META) 

Од утре попладне до сабота околу пладне, голем дел од светот би можел да ги почувствува последици од големата соларна ерупција што се случила вчера, алармираше Центарот за вселенска метеоролошка прогноза при американската Национална администрација за океаните и атмосферата.

Русија, балтичките републики, Јужна Шведска, Данска, Обединотото Кралство и голем дел од северните држави на САД ќе бидат земјите кои веројатно ќе ги почувствуваат најсилно последиците од сончевата бура, предизвикана од ерупцијата на Сонцето со сила Х 9,3, која е најсилниот „факел“ исфрлен од Сонцето во последните 10 години.

Три часа претходно имало ерупција, односно „факел“, со сила Х 2,2, која избила од голема дамка на површината на Сонцето, а потоа уследила и гигантската ерупција од Х 9,3б, за која се очекува да предизвика магнетни бури и други последици на Земјата од утре попладне до задутре до пладне.

Последната толку силна ерупција, која имала сила Х 9, се случила во 2006 година, кога на осончаната површина на Земјата предизвикала прекин на радиосигналите во период од еден час и ги нарушила фрекфенциите. Научниците сметаат дека новата ерупција може да предизвика штети на сателити, комуникациски апарати и системи, па дури и на електропреносната мрежа.

Новата силна ерупција се случила во сончевата дамка во активниот регион 2673, помалата од двете масивни дамки на Сонцето. Оваа дамка е седумпати поширока од Земјината топка а висока колку девет Земји, објаснува астрофизичарот Карл Батамс.


Кратка ерупција на вулканот на Алјаска


Вашингтон, 3 јули, 2017 - 14:49 (META) 

Вулкан на Алјаска денеска на кратко еруптираше исфрлајќи пепел до висина од околу 11.000 метри, соопшти денеска американската опсерваторија за надгледување на вулканските активности.

Службата навела дека ерупцијата на вулканот се случила по полноќ, на Алеутскиот Архипелаг и траела 16 минути.

Вулканот на Богословскиот Остров, околу 1.400 километри југозападно од Енкориџ, периодично испушта пепел од средината на декември минатата година.

Алеутскиот Архипелаг, кој се наоѓа во Беринговото Море, има вулканско потекло.


Вулкан на Суматра еруптирал седум пати за 24 часа


Џакарта, 6 февруари, 2017 - 9:57 (META) 

Вулкан на планината Синабунг на северот на Суматра вчера еруптирал седум пати.

Ветерот носел пепел сè до Берастаги, туристички град на висорамнината Каро, југоисточно од вулканот.

На локалното население и на туристите им е речено да носат маски и заштита за очите за да избегнат контакт со вулканската пепел.

Околните места во се состојба на зголемена готовност, а лицата кои се наоѓаат во радиус од седум километри се евакуирани и префрлени во засолништа.

Планината Синабунг неколкупати еруптираше во септември 2013 година и секојпат беа раселувани илјадници лица.


Откажани летови во Индонезија поради ерупција на три вулкани


Џакарта, 3 август, 2016 - 11:02 (META) 

Ерупција на три вулкани во Индонезија го замати небото над архипелагот, поради што одложени се некои авионски летови.

Во изминатите неколку дена еруптираа вулканот Рињани на островот Ламбок, бо близина на Бали, вулканот на планината Синабунг и вулканот Гамалама.

Нема повредени во ерупциите, но летовите на некои аеродроми се одложени.
Меѓународниот аеродром во Ламбоку и уште неколку околни аеродроми денеска неколку часа беа затворени.


Седум лица загинаа во нова ерупција на вулканот во Индонезија


Џакарта, 30 мај, 2016 - 16:23 (META) 

Во ерупција на вулканот Синабунг во Индонезија загинаа најмалку седум лица од селото Гамбер, четири километри оддалечено од вулканот.

Синабунг синоќа исфрлил голема количина на пепел и чад, а потокот создаден од лава ги загрозува животите на луѓето во селата околу вулканот.

Првата ерупција во модерната историја на таа локација се случила во 2010 година по повеќе векови мирување. Тогаш загинаа две лица, а повеќе од 30.000 беа евакуирани.

Во ерупцијата која се случи во 2014 година загинаа 16 лица.


Седуммина загинати во ерупција на вулкан во западна Индонезија


Џакарта, 22 мај, 2016 - 14:28 (META) 

Седум луѓе загинале на западот на Индонезија при ерупција на вулканот Монт Синабунг, кој почнал да исфрла облаци вулканска пепел на висина од три километри, јавува „Би-би-си“.

Загинатите работеле на своите фарми во селото Гамбер, кое било прогласено за небезбедна област поради неговата близина до вулканот.

Според информациите вулканот и денеска исфрлал пепел што ги отежнува операциите на војската и на спасувачките екипи.

Повеќе десетици луѓе загинаа при ерупцијата на истиот вулкан во 2014 година. Монт Синабунг, исто така, еруптираше во 2010 година по 400 години мирување.

Спасувачките екипи сè уште ја обиколуваат областа, барајќи нови можни загинати и луѓе со тешки изгореници од жешкиот гас и облаците пепел ослободени при ерупцијата.


Се активирал вулканот Попокатепетл


Вашингтон, 28 март, 2016 - 13:42 (META) 

Вториот највисок вулкан во Северна Америка, Попокатепетл се активирал, јавуваат светските медиуми.

Последната ерупција се случи пред 16 години, кога беа евакуирани 40.000 лица.

Попокатепетл во воздух исфрла чад и пепел во висина од две илјади метри.