Ебола се шири во милионски град во Конго


Киншаса, 17 мај, 2018 - 11:23 (META) 

Десетина дена откако во рурална област во Демократска Република Конго беа пријавени првите случаи на ебола, сега опасната и многу заразна болест ебола е регистрирана во градот Мбандака, кој има над милион жители и се наоѓа на 130 километри од местото на првиот регистриран случај.

Мбандака е транспортен јазол преку кој се оди до главниот град Киншаса.

Според министерот за здравство Оли Илунга Каленга, појавата на болеста во милионскиот град раѓа сериозен страв дека ширењето на еболата тешко ќе може да се контролира.

Досега се евидентирани 42 заразени лица, од кои 23 починале.

Еболата е многу заразна болест што предизвикува внатрешни крварења и честопати завршува со смрт на пациентот.


За четири дена двајца починати од мали сипаници во Србија


Белград, 6 март, 2018 - 11:05 (META) 

Четириесетгодишно лице, чиј пол не е соопштен, починало од компликации предизвикани од морбили, односно мали сипаници, и со тоа стана осма жртва на епидемијата на мали сипаници во Србија.

Лицето било од Белград, а починало на Клиниката за инфективни и тропски болести во Белград, соопшти Институтот за јавно здравје на Србија „Др. Милан Јовановиќ – Батут“. Претходниот смртен случај беше во петокот, кога почина здравствена работничка од Институтот за ревматологија во Белград.

Од почетокот на октомври минатата година заклучно со вчера на територијата на Србија, како и на делот на Косово што гравитира околу Косовска Митровица се регистрирани 3.123 случаи на мали сипаници. Најмалиот пациент е бебе старо 15 дена, а најстариот е на 70-годишна возраст. Сепак, најголемиот број заболени се во групите на помлади од пет години и постари од 30 години.

Според српските медиуми, најголемиот дел заболени, односно 95 отсто од нив се невакцинирани, непотполно вакцинирани или со неутврден вакцинален статус.


Епидемија на морбили во Романија одзеде најмалку 17 животи


Букурешт, 12 март, 2017 - 11:57 (META) 

Најмалку 17 луѓе починале од морбили, во големата епидемија што ја зафати Романија, јавуваат балканските медиуми.

Поголемиот дел од заболените од морбили се регистрирани долж западната и југозападната граница, односно границите со Србија и со Бугарија.

Романскиот министер за здравство, Флориан Бодог, соопшти дека од појавата на првите случаи на болеста во септември минатата година досега се регистрирани околу 3.400 заболени. Поради тоа романската влада донесе одлука возраста за примање на вакцината против морбили да се намали од 12 на 9 месеци кај бебињата и препорача имунизирање на сите деца помали од 9 години.

Европскиот центар за превенција и за контрола на болестите пред неколку дена предупреди дека има „голема веројатност“ болеста од Романија да се прошири и во други земји.


Бразил се бори против епидемија на жолта треска


Бразилија, 26 јануари, 2017 - 10:01 (META) 

Бразил се соочува со можност за избивање епидемија на жолта траска, која само во последните два месеци усмрти 40 лица, соопштија претставници на земјата.

Министерството за здравство на земјата наведува дека тоа е најголем број на жртви на жолта треска во последните 14 години.

Иако постои вакцина против жолта треска, во државата Есприто Санто забележани се 22 случаи, каде вакцинирањето не е спроведено бидејќи областа се смета за подрачје со мал ризик.

– Во состојба на готовност сме, но нема причина за паника – изјави претставник на министерството.

Жолтата треска ја пренесуваат мајмуни, а на луѓето се пренесува преку каснување од комарец.

Симптоми на болеста се треска, болки и повраќање. Може да биде смртоносна, да предизвика откажување на бубрезите и на црниот дроб, како и крвавење.


Грипот коси, но далеку сме од условите за прогласување епидемија


Скопје, 6 јануари, 2017 - 17:57 (META) 

Надлежните институции досега не прогласија епидемија на грип иако бројките на заболени се алармантни и далеку поголеми од вообичаените случаи во претходниот период. Сепак, еден од условите за прогласување на епидемија е да има „невообичаено зголемување на бројот на заболени со компликации или смртен исход“.

Институтот за јавно здравје вчера соопшти дека заклучно со први јануари биле пријавени 9.485 новозаболени лица од грип, што е повеќе од двојно зголемување во споредба со претходната недела, кога биле пријавени 4.194 лица.

„Со исклучок на пандемската сезона 2009/2010, бројот на пријавени случаи оваа недела е највисок регистриран во последните 10 години, како за овој период од сезоната така и воопшто. Вкупниот број на пријавени случаи оваа недела ја надминува границата на многу висока активност“, се вели во соопштението на Институтот.

Епидемија според Законот за јавно здравје е пораст на заболувања од одредена заразна болест кој по време и место го надминува вообичаениот број на случаи во претходниот период, како и невообичаено зголемување на бројот на заболените со компликации или смртен исход.

Според член 56 од Законот за заштита на населението од заразни болести, при појава на епидемија на подрачје за кое е основан завод за здравствена заштита, епидемијата ја прогласува надлежниот завод. Во случај кога постои опасност епидемијата и заразната болест да се шират и на други подрачја, Министерството за здравство прогласува епидемија и наложува мерки за сузбивање.

Член 64 од истиот закон вели дека Државниот санитарен и здравствен инспекторат има право и должност додека трае опасноста од епидемија да забрани собирање на лица во училишта, кина, театри, јавни локали и други јавни места, додека трае опасноста од епидемија.

Вкупно 15.800 лица заболени од грип побарале помош во здравствените установи, заклучно со минатиот петок, информираше на прес-конференција, државниот советник во Министерството за здравство, Јованка Костовска.


И во Србија е продолжен зимскиот распуст поради зголемен број на заболени од грип


Белград, 4 јануари, 2017 - 18:44 (META) 

Училишниот распуст во Србија ќе биде продолжен поради зголемениот број на болни од грип, информира српското министерство за образование.

Одлуката била донесена во координација со министерството за здравство, па наместо на 9 јануари, учениците ќе тргнат на училиште на 11 јануари. Постои можност рокот уште еднаш да биде продолжен, доколку бројот на заболени се зголеми уште повеќе.

Најмногу заболени има меѓу предшколските и децата кои одат во основно училиште, на возраст од пет до 14 години (околу 12.000), додека меѓу средношколците има околу 3.000 заболени.

Во институтот за јавно здравје на Србија биле пријавени 50.473 болни од грип.

Во Албанија, исто така, е продолжен распустот на учениците поради грипот, но и поради најавениот студ, а во Македонија надлежните велат дека е рано да се размислува за тоа да биде продолжен зимскиот распуст, кој трае до 18 јануари.


Албанија го забрани увозот на живина од ЕУ поради птичји грип


Тирана, 23 ноември, 2016 - 20:22 (META) 

Албанија привремено го забрани увозот на живина од земјите на Европска Унија кои пријавиле случаи на птичји грип.

Министерството за земјоделство на Албанија денеска забрани увоз на пилешко месо од Австрија, Хрватска, Данска, Германија, Унгарија, Полска, Холандија и од Швајцарија, односно од земјите кои пријавиле слуачи на птици заразени со вирусот птичји грип.

Албанија, но и други европски земји, имаа епидемија на птичји грип пред десет години.


Итен состанок на СЗО поради вирусот зика


Копенхаген, 1 февруари, 2016 - 10:40 (META) 

Светската здравствена организација денеска ќе одржи итен состанок посветен на сузбивање на вирусот зика, кој се појави во Јужна Америка.

СЗО предупреди дека вирусот, кој го пренесуваат комарците, се шири со голема брзина во Америка и оти во текот на годинава се очекува да бидат инфицирани три до четири милиони лица.

Директорката на СЗО, Маргарет Чен, изјави дека експертите треба да утврдат дали постои врска меѓу ширењето на вирусот и зголемениот број случаи на микроцефалија, аномалија во големината на черепот и на мозокот кај новороденчињата.

Здравствените служби на Колумбија, Бразил, Јамајка и на Порторико веќе ги советуваа жените да избегнуваат да забременат за време на епидемијата на вирусот.

Во Европа и во Северна Америка се регистрирани неколку десетини инфицирани и тоа се претежно лица што престојувале во погодените јужноамерикански земји.

Засега не постои лек ниту вакцина против болеста.


Нов смртен случај од ебола во Сиера Леоне


Фритаун, 15 јануари, 2016 - 11:06 (META) 

Нов случај на починат од болеста ебола е регистриран во западно-африканската држава Сиера Леоне, официјално потврдиле официјални лица на земјата, само неколку часа откако Светската здравствена организација (СЗО) објави
крај на епидемијата на ебола во Западна Африка, јавува „Би-Би-Си“.

Сиера Леоне беше прогласена за слободна од вирусот на ебола на 7 ноември минатата година, а целиот регион беше прогласен за исчистен во вторникот оваа недела, кога и официјално беше соопштено дека во Либерија е искоренета болеста.

Портпаролот на Центарот за ебола во Сиера Леоне, Сиди Јахја Тунис, во изјава за „Би-Би-Си“ рекол дека тестовите врз починатото лице покажеле дека тој бил позитивен на ебола. Тестовите биле извршени од британски експерти.

И покрај вчерашното соопштение од СЗО дека е ставен крај на епидемијата на ебола во Западна Аафрика, светската организација предупреди дека, сепак, се можни нови случаи.

Во изминатите две години, од декември 2013 година, речиси 4.000 луѓе починаа од ебола во Сиера Леона, а околу 11.000 во целиот регион.


Виница пред епидемија од варичела


Виница, 3 декември, 2015 - 13:55 (META) 

Триесетина деца од предучилишна возраст и еден родител од Виница во текот на ноември заболеле од варичела, меѓу народот познатa како овча сипаница. Ноември е месецот со најголем број на заболени, со оглед на фактот дека од февруари до почетокот на декември се регистрирани вкупно 37 болни. Само во вторникот биле пријавени пет нови случаи на варичела на возраст до пет години.

Епидемиолозите размислуваат за прогласување епидемија.

– Сè уште немаме прогласено епидемија поради некои наши параметри. Се случува и неколку дена да нема заболено дете. Сепак, поголемо отсуство не е забележано, постојано се следи состојбата – изјави епидемилиогот Горан Николов од Здравствен дом Виница.

Најголем дел од заболените деца доаѓаат од детската градинка „Гоце Делчев“, каде има зголемено отуство на децата. Таму се преземаат дополнителни здравствено-хигински мерки.

Засега заболените се лекуваат дома и нема згрижени пациенти со оваа болест во болница. Лекарите препорачуваат следење на здравствено-хигиенските препораки.