!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Макрон најави историска посета на Иран


Париз, 14 октомври, 2017 - 17:16 (META) 

Францускиот претседател Емануел Макрон планира да го посети Иран, што ќе биде прва посета на шеф на француска држава или влада на Техеран од 1971 година.

Макрон во телефонски разговор со иранскиот претседател Хасан Рохани потврдил дека Франција останува посветена на нуклеарниот договор и покрај одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп.

Макрон би можел да го посети Техеран следната година.

Иран и шесте светски сили – САД, Русија, Кина, Велика Британија, Франција и Германија –  на 14 јули 2015 година постигнаа договор со кој се ограничува иранската нуклеарна програма во замена за укинување на меѓународните санкции кон таа земја.


Макрон: Турција останува важен партнер на Европската Унија


Атина, 7 септември, 2017 - 12:32 (META) 

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека Турција останува важен партнер на Европската Унија и оти врските треба да бидат сочувани и покрај тоа што земјата во последно време се движи во непосакуван правец.

– Реално гледано, Турција се оддалечува од Европската Унија во текот на последните месеци и ја премина границата, на начини кои не можат да се игнорираат, особено во поглед на царинската унија – вели францускиот претседател во интервју за денешното издание на грчкиот весник „Катимерини“.

Тој истакнува дека Турција е клучен партнер во многу кризи пред кои Европа е исправена, особено предизвиците кои произлегуваат од миграциските бранови и од терористичката закана.

Изјавата на Макрон доаѓа откако германската канцеларка Ангела Меркел во неделата рече дека треба да се прекинат преговорите на Турција за членство во ЕУ.


„Викиликс“ објави 21.075 мејлови од кампањата на Макрон


Париз, 31 јули, 2017 - 13:52 (META) 

„Викиликс“ објави 21.075 мејлови од претседателската кампања на францускиот претседател Емануел Макрон.

Како што е соопштено на интернет-страницата на „Викиликс“, чиј основач е Џулијан Асанж, станува збор за архива која може да се пребарува и во која има 21.075 верификувани мејлови кои се однесуваат на претседателската кампања. Мејловите датираат од април 2009 до 24 април 2017 година.

Се наведува дека нивната автентичност е потврдена низ системот на „Викиликс“.

Целата архива што ја поседува „Викиликс“ содржи 71.848 мејлови со 26.506 закачени документи од 4.493 единствени испраќачи. Сепак, низ системот на „Викиликс“ се верификувани 21.075 мејлови. Врз основа на проверките, се тврди дека најголем дел од остатокот од мејловите исто така се автентични.

Неодамна беше објавена веста дека Руси се обиделе да го хакираат Макрон, преку инфилтрирање во неговата предизборна кампања и креирање лажни профили на „Фејсбук“.


Путин, Порошенко, Макрон и Меркел телефонски разговарале за Украина


Киев, 24 јули, 2017 - 18:54 (META) 

Лидерите на Русија, Украина, Франција и на Германија разговарале телефонски околу решение за конфликтот на истокот на Украина.

Владимир Путин, Петро Порошенко, Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел прво го слушнале извештајот на претставникот на набљудувачката мисија на Организацијата за европска безбедност и соработка во Украина за почитување на прекинот на оган.

„Лидерите потоа разменија идеи околу ситуацијата на југоистокот на Украина, земјаќи ги предивид сериозните препораки за примена на мировниот договор од Минск од февруари 2015 година“, се наведува во соопштението од Кремљ.

Ова е прв телефонски разговор во таканаречениот Нормандиски формат од почетокот на мандатот на францускиот претседател Емануел Макрон, кој на крајот на мај побара тој состанок да се одржи што побргу.

Лидерите се договориле да ги продолжат контактите, вклучувајќи ги и оние на највисоко ниво.

Во тригодишниот конфликт кој ја подели Украина, досега загинаа повеќе од 10.000 луѓе. Киев и Западот ја обвинуваат Русија дека финансиски и воено ги поддржува бунтовниците, што Москва го демантира.


Франција предлага подобра контрола на муницијата на Балканот


Трст, 20 јули, 2017 - 12:00 (META) 

Франција на неодамнешниот самит за Западен Балкан во Трст предложила иницијатива што треба да овозможи подобра контрола на муницијата и на лесното вооружување во балканските земји.

– Предложивме подобра соработка кога станува збор за складирање оружје и подобра контрола на лесното вооружување, што е водечки проблем во регионот. Сметам дека тоа е чекор напред во поглед на безбедноста. Слично на тоа, имавме можност да поведеме иницијатива во борбата против криминалот и борбата против радикализацијата, што е исто така еден од проблемите во регионот. Постои насилен фундаментализам што се развива таму – изјави францускиот претседател Емануел Макрон.

Во Трст на 12 јули, во рамки на Берлинскиот процес, се одржа самитот ЕУ – Западен Балкан, на кој присуствуваа високи претставници на Европската Унија, на земји членки на Унијата и лидерите на Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија и на Косово.


Третото ракување на Трамп и на Макрон – „најчеличното“ досега


Париз, 15 јули, 2017 - 18:05 (META) 

На нивната прва средба, на 25 мај годинава на самитот на НАТО во Брисел, претседателите на САД и на Франција, Доналд Трамп и Емануел Макрон, имаа „двобој“ со две невообичаено долги ракувања.

Во првото, Трамп грубо ја повлече раката на Макрон кон него. Второто, пак, беше цврст стисок од кој побелуваат зглобовите. Ни едниот ни другиот не сакаа да ја отпуштат раката прв.

Но кулминацијата се случи во Париз вчера, кога нивното ракување при заминувањето на Трамп од прославата на Националниот ден на Франција потраја речиси половина минута. Двајцата претседатели ги мафтаа рацете, ги вртеа, цело време држејќи ја дланката на другиот.

И откако Макрон првично „победи“ со тоа што ја постави својата дланка горе, Трамп возврати со познатото „влечење“, кога на кратко го исфрли од рамнотежа својот француски колега. Веднаш потоа, не пуштајќи ја неговата рака, ги изненади сите кога ја гушна и ја бакна првата дама на Франција.


Трамп најави можност „нешто да се постигне“ околу Парискиот договор


Париз, 13 јули, 2017 - 21:39 (META) 

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој е во посета на Франција, на денешната заедничка прес-конференција со својот домаќин, францускиот претседател Емануел Макрон, најави дека „нешто може да се постигне“ во врска со Парискиот договор за климата, но не прецизираше што.

„Нешто може да се случи во врска со Парискиот договор, но ајде да видиме што ќе биде тоа. За тоа ќе разговараме во престојниот период и ако се случи тоа, ќе биде одлично. Ако не се случи, и тоа ќе биде во ред исто така“, рече Трамп.

Американскиот претседател на почетокот на минатиот месец соопшти дека САД се повлекуваат од Парискиот договор за климатските промени од 2015 година бидејќи, како што рече, договорот е штетен за американската економија и побара нов договор.

Францускиот претседател, Емануел Макрон, на прес-конференцијата изјави дека со Трамп разговарал за ситуацијата во Сирија и во Ирак. Тој наведе дека неговата земја и САД бараат од дипломатите во следните недели да договорат конкретна иницијатива за ставање крај на насилствата во Сирија и за иднината на оваа земја.

Пред состанокот со Трамп, францускиот претседател имаше средба со германската канцеларка Ангела Меркел, на која двајцата констатирале дека е „важно да се одржуваат здрави врски со Трамп“.

Меркел повтори дека Европа мора да ја преземе судбината во свои раце по безбедносните и одбранбените прашања, но во исто време наведе и дека е потребна блиска соработка со САД и покрај сите разлики во ставовите.


Трамп во дводневна посета на Франција


Париз, 13 јули, 2017 - 10:34 (META) 

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска пристига во дводневна посета на Франција, каде покрај средбата со францускиот колега Емануел Макрон, утре ќе присуствува и на парадата по повод францускиот државен празник, Ден на падот на Бастилја.

Макрон свечено ќе ги пречека Трамп и неговата сопруга Меланија, по што е превиден состанок во Елисејската палата. Макрон и Трамп по состанокот ќе одржат заедничка прес-конференција.

Првиот ден од посетата ќе заврши со вечера на двајцата претседатели и на првите дами на САД и на Франција на Ајфеловата кула.

Трамп утре ќе биде почестен гостин на традиционалната воена парада на Денот на падот на Бастилја, кој годинава ќе биде во чест на американските војници, по повод стогодишнината од влегувањето на САД во Првата светска војна, како и француските сили кои се борат против Исламска држава.

Последен американски претседател кој присуствувал на парадата беше Џорџ Буш Постариот во 1989 година, во чест на 200-годишнината од Француската револуција.

Падот на Бастилја се одиграл на 14 јули 1789 година и претставува симбол на Француската револуција. Денот за заземањето на Бастилја во Франција се слави како државен празник.


Путин денеска ќе се сретне со Макрон, Меркел, Ердоган и со Јункер


Хамбург, 8 јули, 2017 - 12:35 (META) 

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Хамбург ќе има низа билатерални состаноци на маргините на самитот на Групата 20 индустриски развиени земји – Г20.

Путин најпрво ќе разговара со претседателот на Франција, Емануел Макрон, и со германската канцеларка Ангела Меркел, а потоа со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и со претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер.

Русија и САД вчера постигнаа договор за примирје на југозападот на Сирија како еден од резултатите на првиот состанок на претседателите Доналд Трамп и Владимир Путин.


Макрон: Наесен ќе се укине вонредната состојба


Париз, 3 јули, 2017 - 18:43 (META) 

Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека наесен ќе ја укине вонредната состојба во Франција која е на сила од терористичкиот напад во земјата во ноември 2015 година.

– Повторно ќе воспоставам слобода во Франција со укинување на вонредната состојба наесен затоа што тие слободи се услов за постојаност на една силна демократија – изјави Макрон.

Францускиот претседател ова го изјави во обраќањето пред двата дома на парламентот на заедничка седница во Версај.

Тој додаде дека парламентот ќе биде повикан да ги изгласа новите мерки за борба против тероризмот.

Макрон во обраќањето пред парламентот ги изнесе главните насоки за своето петгодишно претседавање.