!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Саљији: Деновиве ќе биде испратено барањето за екстрадиција на Грујовски и на Бошковски


Скопје, 3 ноември, 2017 - 12:54 (META) 

Министерот за правда, Билен Саљији, денеска потврди дека министерството ја добило од Кривичниот суд документацијата за екстрадиција на поранешните началници во УБК, Горан Грујовски и Никола Бошковски, од Грција во Македонија и дека деновиве официјално ќе биде потпишано и доставено барањето за екстрадиција до грчките власти.

Саљији денеска присуствуваше на презентацијата на извештајот за соработка со француската Национална академија за правосудство.

Кривичниот суд, во средата оваа недела соопшти дека ја комплетирал документацијата за екстрадиција на Грујовски и на Бошковски и ја доставил до Министерството за правда.

Грујовски и Бошковски беа уапсени на 18 октомври на аеродромот во Солун, додека со лажни бугарски пасоши се обидувале да отпатуваат за Будимпешта. Тие во моментов се во екстрадициски притвор во Солун, а на почетокот на декември треба да се појават пред солунскиот суд во врска со лажните бугарски пасоши, постапка која беше двапати одложувана бидејќи судот не успеа да обезбеди преведувач.

Грујовски и Бошковски се обвинети во случаите „Тврдина“ и „Таргет“ на Специјалното јавно обвинителство, за незаконското прислушување и за уништување на опремата од прислушувањето.

Тие три месеци беа во бегство за да го избегнат притворот што им го одреди Апелацискиот суд, а беше потвреден и од Врховниот суд.


Судот нема да чека екстрадиција, ќе му суди на Грујовски во отсуство за „Тврдина 2“


Скопје, 2 ноември, 2017 - 13:09 (META) 

Кривичниот суд нема да ја чека екстрадицијата на поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, кој е првообвинет во случајот „Тврдина 2“, и ќе му се суди во отсуство, одлучи денеска судијката Лидија Петровска.

Таа, на денешната главна расправа, го отфрли барањето на Љупчо Шврговски, адвокат на Грујовски, судењето да се одложи на неопределено време, додека не се заврши неговата екстрадицијата од Грција.

Шврговски, повикувајќи се на Законот за кривична постапка, рече дека доколку му се суди во отсуство, на Грујовски ќе му биде ускратено правото на одбрана.

Аргументите на Шврговски ги отфрлија обвинителите на СЈО, Ленче Ристоска и Трајче Пеливанов. Според нив, судењето на Грујовски во отсуство не му го ускратува правото да бара повторување на постапката.

– Доколку биде екстрадиран, а се надеваме дека ќе биде, нема да му биде ускратено правото да побара да му се суди во присуство – рече Пеливанов.

Судењето за случајот „Тврдина 2“ продолжи зад затворени врати, односно јавноста беше исклучена, бидејќи се изведуваат докази, декласифицирани само за судската постапка.

Грујовски е во екстрадиционен притвор во Грција, откако заедно со својот колега од УБК, Никола Бошковски, беше уапсен на аеродромот во Солун додека со лажни бугарски пасоши се обидувал да замине за Будимпешта.

СЈО во случајот „Тврдина 2“ ги товари Грујовски и уште шестмина вработени во УБК за уништување на документацијата поврзана со незаконското прислушување. Поранешниот шеф на петтата управа е обвинет и во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, кои се однесуваат на незаконското следење на комуникациите и на уништување на опремата од прислушувањето.


Судот ја комплетирал документацијата за екстрадиција на Грујовски и на Бошковски


Скопје, 1 ноември, 2017 - 16:05 (META) 

Кривичниот суд во Скопје ја комплетирал потребната документација за екстрадицијата на поранешните началници во УБК, Горан Грујовски и Никола Бошковски, од Грција во земјава и ја доставил до Министерството за правда.

Грујовски и Бошковски беа уапсени на 18 октомври на аеродромот во Солун, досека со лажни бугарски пасоши се обидувале да отпатуваат за Будимпешта. Тие во моментов се во екстрадициски притвор во Солун, а на почетокот на декември треба да се појават пред солунскиот суд во врска со лажните бугарски пасоши, постапка која беше двапати одложувана бидејќи судот не успеа да обезбеди преведувач.

Грујовски и Бошковски се обвинети во случаите „Тврдина“ и „Таргет“ на Специјалното јавно обвинителство за незаконското прислушување и за уништување на опремата од прислушувањето.

Тие три месеци беа во бегство за да го избегнат притворот што им го одреди Апелацискиот суд, а беше потвреден и од Врховниот суд.


Спасовски: Имаме многу информации за логистиката на Грујовски и на Бошковски


Скопје, 26 октомври, 2017 - 12:14 (META) 

Министерството за внатрешни работи има многу податоци за логистичката поддршка што поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и Никола Бошковски, вработен во УБК, ја имале од лица во земјава, вели министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска присуствуваше на меѓународната конференција „Приватна и јавна безбедност – соработка и партнерство“, што се одржа на Факултетот за безбедност во Скопје.

Спасовски изјави дека заедно работат со Обвинителството, но дека информациите не се за споделување со јавноста.

Министерот за внатрешни работи рече дека постапката за екстрадиција на Грујовски и на Бошковски ја води Министерството за правда со меѓународна правна помош со Министерството за правда на Грција.

Одговарајќи на новинарско прашање дали постои можност поранешните началници во УБК да се „пазарат“ со грчките службите околу споделување на информации за она што го работеле во изминатите години, Спасовски рече дека нема „ниедна информација што досега не е споделена со јавноста“, односно дека јавноста преку т.н. „бомби“ имала можност да ги слушне разговорите за нивната работа.

Грујовски и Бошковски беа уапсени на 18 октомври во Солун, додека се обидувале со лажни бугарски пасоши да заминат за Будимпешта. Тие се обвинети во случаите „Таргет“, „Тврдина“ и „Тврдина 2“ на Специјалното јавно обвинителство за нелегално прислушување и за уништување на системите за прислушување.


Заев не очекува Грција да ја попречи екстрадицијата на Грујовски и на Бошкоски


Скопје, 23 октомври, 2017 - 16:34 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека не очекува Грција од политички причини да ја попречи екстрадицијата на Горан Грујовски и на Никола Бошкоски, за кои е распишана меѓународна потерница и кои Специјалното јавно обвинителство ги обвини за нелегално прислушување и за уништување на системите за прислушување.

Одговарајќи на новинарски прашања, Заев истакна дека Македонија има воспоставено соработка со Грција и дека очекува да биде испочитувано меѓународното право, односно поранешниот началник на петтата управа во МВР, Грујевски, и неговиот колега Бошкоски, да бидат екстрадирани.

– Не очекувам да се јави политичка причина за да се спроведе меѓународното право. Македонија има склучено вакви договори со Грција. И во минатото, со претходната власт, Македонија немаше проблем во сите други аспекти, освен проблемот со името. Навистина имаме соработка со Грција од секој можен аспект. Министерствата за внатрешни работи и за правда соработуваат и, верувам, ќе покажат соработка на дело, бидејќи тие се надлежни. Искрено, не очекувам потреба од каква било политичка интервенција затоа што се работи за две соседни земји кои се пријатели. Опстојува еден горлив политички проблем, кој, верувам, во периодот пред нас ќе го решиме заедно – изјави Заев.

Грујовски и Бошкоски минатата недела беа уапсени на солунскиот аеродром, откако се обиделе со фалсификувани бугарски пасоши да заминат за Унгарија.


Владата очекува да бидат испочитувани роковите за екстрадиција


Скопје, 20 октомври, 2017 - 12:17 (META) 

Владата очекува дека ќе бидат испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, за екстрадицијата на поранешните началници во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои завчера беа уапсени на аеродромот во Солун со фалсификувани пасоши.

– Би сакал да Ве упатам прво до Министерството за правда, кое е надлежно за екстрадицијата и ја води постапката – изјави Бошњаковски.

Прашан како ќе ги коментира изјавите на двајцата за грчки медиуми дека се плашат да се вратат во Македонија поради притисоци, Бошњаковски рече дека не можат да коментираат изјави бидејќи во тек е судска постапка.

Груевски и Бошковски денеска треба да бидат изведени пред суд во Солун, во врска со употребата на лажните (бугарски) пасоши со кои се обиделе да отпатуваат од солунскиот аеродром.

Двајцата бегалци, по кои македонските власти имаат распишано потреница преку Интерпол, вчера биле изведени пред јавен обвинител во Солун, каде биле информирани за обвинувањата за кои се товарат од македонските правосудни органи.

Грујовски и Бошковски веќе три месеци се во бегство за да ја избегнат мерката притвор што им беше одредена откако СЈО поднесе обвиненија за предметите „Тврдина“ и „Таргет“, поради незаконско прислушување на илјадници граѓани преку злоупотреба на системите за следење во МВР, како и за физичко уништување на дел од таа опрема.


Апелацискиот суд во Солун ќе одлучува за екстрадицијата на Грујовски и на Бошковски


Солун, 20 октомври, 2017 - 11:38 (META) 

Апелацискиот суд во Солун ќе одлучува за екстрадицијата на поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и на неговиот колега од УБК, Никола Бошковски, од Грција во Македонија, пишуваат грчките медиуми.

Грујовски и Бошковски, според истите извори, денеска треба да бидат изведени пред суд во Солун, во врска со употребата на лажните (бугарски) пасоши со кои се обиделе да отпатуваат од солунскиот аеродром.

Двајцата бегалци, по кои македонските власти имаат распишано потреница преку Интерпол, вчера биле изведени пред јавен обвинител во Солун, каде биле информирани за обвинувањата за кои се товарат од македонските правосудни органи.

Како што пренесува весникот „Та неа“, Грујовски и Бошковски ги отфрлиле обвинувата и навеле дека не сакаат да бидат екстрадирани во земјава бидејќи се плашат за своите животи и дека против нив се води политички прогон.

Според информацијата што вчера стигнала до Министерството за правда од Канцеларијата за конзуларни, економски и трговски работи на Република Македонија во Солун, Грујовски и Бошковски биле уапсени во средата, околу 15 часот, кога при пасошка контрола на аеродромот во Солун било утврдено дека имаат фалсификувани бугарски пасоши, а потоа и дека за нив е распишана меѓународна потерница од Интерпол по барање на Министерството за внатрешни работи на Република Македонија.

Министерството за внатрешни работи потврди дека вчера добило известување од Интерпол – Атина за апсењето на Грујовски и Бошковски, кое веднаш било испратено до Министерството за правда, за тоа да ги достави сите потребни документи за екстрадиција.

Грујовски и Бошковски веќе три месеци се во бегство за да ја избегнат мерката притвор што им беше одредена откако СЈО поднесе обвиненија за предметите „Тврдина“ и „Таргет“, поради незаконско прислушување на илјадници граѓани преку злоупотреба на системите за следење во МВР, како и за физичко уништување на дел од таа опрема.


Јанева: Се надеваме на брза екстрадициска постапка


Скопје, 19 октомври, 2017 - 14:34 (META) 

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, се надева дека екстрадициската постапка за обвинетите Горан Грујовски и Никола Бошковски ќе заврши побргу и дека судењето ќе почне наскоро.

– Информирани сме од МВР дека двете обвинети лица се приведени во Солун. Други информации немаме, а и во понатамошниот дел од постапката ние немаме никаква надлежност. Се надеваме дека екстрадициската постапка ќе заврши што побргу, дека од грчки притвор ќе бидат префрлени во Македонија и дека судењето ќе почне наскоро – изјави Јанева за „Дојче веле“.

Бошковски и Грујовски вчера на аеродромот „Македонија“ во Солун биле уапсени од грчката полиција, кога со фалсификувани бугарски пасоши се обиделе да заминат од Грција. Тие веќе три месеци се во бегство за да ја избегнат мерката притвор што им беше одредена откако СЈО поднесе обвиненија за предметите „Тврдина“ и „Таргет“, заради незаконско прислушување на илјадници граѓани преку злоупотреба на системите за следење во МВР, како и за физичко уништување на дел од таа опрема. Бидејќи се приведени во странство, сега правната одбрана мора да ја обезбедат таму.

Во просек, екстрадициската постапка трае од три до шест месеци и зависи со каква брзина Министерството за правда ќе го испрати преведен материјалот од обвинителните акти за кои двајцата се товарат пред Кривичниот суд. Врз основа на тие докази, грчките власти треба да одлучат дали ќе ги екстрадираат приведените.


Турција бара од Германија да и испорача наводен учесник во пучот


Анкара, 16 август, 2017 - 14:06 (META) 

Турција побара од Германија да и го испорача теологот осомничен дека имал важна улога во минатогодишниот обид за воен удар, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Турција испратила дипломатска нота со барање за екстрадиција на Адил Оксуз, кого турските власти го опишуваат како „имам“ на припадниците на турското воздухопловство кои ја бомбардираа зградата на парламентот при обидот да го симнат од власт претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Властите наведуваат дека Оксуз е приведен во близина на воздухопловната база во Анкара, неколку часа по воениот удар, но дека судијата го ослободил два дена подоцна, по што тој се дал во бегство.

Турските медиуми јавуваат дека Оксуз е забележан во Франкфурт и во Улм и дека германската покраина Баден-Виртемберг му дала привремена дозвола за апрестој.


Грчкиот суд одлучи да се екстрадира пребеган македонски специјалец од „Диво Насеље“


Атина, 25 мај, 2017 - 19:05 (META) 

Грчкиот Врховен суд одлучи да се екстрадира македонскиот државјанин Дејан Вуковиќ, поранешен началник на антитерористичка единица на Македонија. Според информациите во Грција, за него има потерница во Македонија откако тој избегал од државата по неговото апсење за поседување бомба и марихуана во септември 2016 година.

За конечната одлука за негова екстрадиција треба да одлучи грчкиот министер за правда, а во исто време се чека и одлуката, дали ќе биде прифатено неговото барање за азил во Грција.

Вуковиќ беше уапсен во Солун во февруари. Апелацискиот суд во Солун одлучи за негова екстрадиција, но Вуковиќ потоа поднесе жалба за одлуката до грчкиот Врховен суд.

Адвокатката на Вуковиќ, Наташа Заралиду, изјави дека, „ако тој биде вратен во Македонија таму ќе биде претставен како криминалец и линчуван и дека планираат и натамошна правна активност по одлуката на Врховниот суд.“

Одбраната тврди дека Вуковиќ  ја предводел специјалната полициска единица во случајот „Диво Насеље“ во Куманово. Таа тврди и дека „за време на владеењето на премиерот Никола Груевски тој важел за херој, но потоа бил прогонуван од албанските сили во Македонија, му бил наместен случај за поседување дрога и бомба и поради тоа избегал во Грција.“