!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Турција бара од Германија да и испорача наводен учесник во пучот


Анкара, 16 август, 2017 - 14:06 (META) 

Турција побара од Германија да и го испорача теологот осомничен дека имал важна улога во минатогодишниот обид за воен удар, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Турција испратила дипломатска нота со барање за екстрадиција на Адил Оксуз, кого турските власти го опишуваат како „имам“ на припадниците на турското воздухопловство кои ја бомбардираа зградата на парламентот при обидот да го симнат од власт претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Властите наведуваат дека Оксуз е приведен во близина на воздухопловната база во Анкара, неколку часа по воениот удар, но дека судијата го ослободил два дена подоцна, по што тој се дал во бегство.

Турските медиуми јавуваат дека Оксуз е забележан во Франкфурт и во Улм и дека германската покраина Баден-Виртемберг му дала привремена дозвола за апрестој.


Грчкиот суд одлучи да се екстрадира пребеган македонски специјалец од „Диво Насеље“


Атина, 25 мај, 2017 - 19:05 (META) 

Грчкиот Врховен суд одлучи да се екстрадира македонскиот државјанин Дејан Вуковиќ, поранешен началник на антитерористичка единица на Македонија. Според информациите во Грција, за него има потерница во Македонија откако тој избегал од државата по неговото апсење за поседување бомба и марихуана во септември 2016 година.

За конечната одлука за негова екстрадиција треба да одлучи грчкиот министер за правда, а во исто време се чека и одлуката, дали ќе биде прифатено неговото барање за азил во Грција.

Вуковиќ беше уапсен во Солун во февруари. Апелацискиот суд во Солун одлучи за негова екстрадиција, но Вуковиќ потоа поднесе жалба за одлуката до грчкиот Врховен суд.

Адвокатката на Вуковиќ, Наташа Заралиду, изјави дека, „ако тој биде вратен во Македонија таму ќе биде претставен како криминалец и линчуван и дека планираат и натамошна правна активност по одлуката на Врховниот суд.“

Одбраната тврди дека Вуковиќ  ја предводел специјалната полициска единица во случајот „Диво Насеље“ во Куманово. Таа тврди и дека „за време на владеењето на премиерот Никола Груевски тој важел за херој, но потоа бил прогонуван од албанските сили во Македонија, му бил наместен случај за поседување дрога и бомба и поради тоа избегал во Грција.“


По 23 години МВР ја заврши најдолгата потрага по бегалец од затвор


Скопје, 25 мај, 2017 - 17:12 (META) 

Македонската полиција извести дека со екстрадицијата на македонскиот државјанин Д.М. од Италија во Македонија на крајот од минатиот месец, Секторот за меѓународна полициска соработка на МВР ја завршил најдолгата потрага по бегалец во историјата на македонската полиција, која траела цели 23 години еден месец и 14 дена.

Според соопштението на полицијата, на 12 јануари 1989 година Д.М. со соучесник извршиле брутално убиство на маж со секира, кого потоа го искасапиле. На 19 јуни 1989 година тогашниот Окружен Суд во Битола ги осудил Д.М. на 15 годишна а соучесникот на 12 годишна затворска казна за убиство.

На 14 март 1994 година Д.М., избегал додека бил на викенд отсуство од затворот „Идризово“. Следниот ден е распишана меѓународна потерница, како и меѓународната потрага, која траеше цели 21 година, 8 месеци и 12 денови, до неговото апсење во Италија на 27 ноември 2015 година.

По двегодишната екстрадициона постапка тој е спроведен во КПУ Идризово каде што треба да ја одлежи затворската казна изречена во 1989 година.


Каде да (не) се бега: Екстрадиција имаме само со Италија, Србија, БИХ, Хрватска и Црна Гора


Скопје, 6 мај, 2017 - 11:21 (META) 

Македонија досега има склучено билатерални договори за екстрадиција на сопствени државјани со пет држави. Последниот ваков договор беше постигнат со Италија во јули минатата година, а информациите од Министерството за правда беа дека во тек се преговори за постигнување вакви договори и со други држави од регионот и од Европска Унија.

Инаку, ваквите билатерални договори, меѓу другото, оневозможуваат злоупотребата на двојно државјанство од страна на лица кои сториле кривично дело. Според договорите, не постои правна пречка македонски државјанин кој поседува и државјанство на некоја од овие пет држави да биде екстрадиран во земјава, доколку е осомничен, особено за организиран криминал и за корупција.

До пред шест години, Македонија не можеше да предаде сопствени државјани на друга држава, бидејќи тоа не го дозволуваше членот 4, став 2 од Уставот.

Измените на Уставот беа направени во 2011 година, а постапката ја спроведе Министерството за правда на чело со тогашниот министер Михајло Маневски. Образожението беше токму да ѝ се застане на патот на злоупотребата на двојното државјанство за избегнување на правдата. Тој беше иницијатор и за склучување на билатералните договори за екстрадиција со Србија, Хрватска и со Црна Гора.

Во постојната одредба од членот 4, став 2 од Уставот на Република Македонија е пропишано дека на државјанин на Република Македонија не може да му биде одземено државјанството, ниту да биде протеран или предаден на друга држава. Оваа одредба во делот ’или предаден на друга држава’ претставува пречка за склучување билатерални договори со кои ќе биде уредена можноста за предавање на државјанин на Република Македонија на друга држава заради водење кривична постапка за сторено кривично дело од областа на организираниот криминал и за предавање на државјанин на друга држава за сторено кривично дело во Република Македонија. Сè почести се појавите, ивршители на тешки кривични дела од областа на организираниот криминал да го избегнуваат кривичното гонење и извршувањето на кривично-правните санкции, злоупотребувајќи го начелото за забрана за предавање на сопствени државјани на други држави за да ги задржат приносите од казнените дела. Со тоа се доведуваат во прашање превентивната и репресивната функција на казненото право и меѓународната и регионална соработка за спречување на овој најтежок криминал и обврските на државата од меѓународните инструменти

(Михајло Маневски во дел од својот говор пред пратениците во Собранието за измените на Уставот, во кој со додавањето на амандманот 32 се овозможи екстрадицијата на сопствени државјани)

Сепак, во практика, билатералните договори не секогаш се покажаа како ефикасни. Таков е случајот со поранешниот директор на Царинската управа, Драган Даравелски, кој благодарение на српското државјанство речиси две децении избегнува екстрадиција во Македонија, каде е осуден за тешки малверзации додека беше директор на Царината, во периодот од 1999 до 2002 година, за време на владата на Љубчо Георгиевски. Во март минатата година, Даравелски беше уапсен од српската полиција во Белград врз основа на потерницата од македонските власти. Оттаму беше соопштено дека е прифатено и барањето за негова екстрадиција, но по неколку часа дојде информација дека српското министерство за правда го повлекло решението за екстрадиција.

Основниот суд во Приштина на 29 октомври минатата година донел одлука со која не се дозволува екстрадиција на двајцата првообвинети за случајот „Монструм“, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, кои се осудени на доживотни затворски казни за петкратното убиство што се случи на Велики четврток, во април 2012 година, кај Смиљковско Езеро во близина на Скопје.

Благодарение на двојното државјанство, македонско и бугарско, долги години правдата ја одбегнуваат и стечајниот управник Владимир Тамбурковски, како и поранешниот министер за здравство, Владо Димов.

Последната екстрадиција во Македонија беше на новинарот и сопственик на порталот „Буревесник“, Зоран Божиновски, осомничен во случајот „Шпион“. Тој на 21 април минатата година, беше уапсен во Нови Сад и неколку часа подоцна беше екстрадиран во земјава. Божиновски беше уапсен и во ноември 2013 година во Нови Сад, по потерница преку Интерпол, и помина повеќе од една година во екстрадициски притвор, по што беше пуштен да се брани од слобода со одлука на српскиот апелациски суд.


Францускиот суд ја одложи одлуката за екстрадицијата на Харадинај за 27 април


Колмар, 6 април, 2017 - 17:31 (META) 

Францускиот суд го одложи донесувањето на одлуката за случајот со Рамуш Харадинај за 27 април, по денешното две и полчасовно рочиште во судот во градот Колмар, јавува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“.

„Дотогаш ќе почекаме уште малку. Ние сме во право и правдата ќе победи. Јас не побегнав од ничиј закон, ниту од косовскиот, ниту од меѓународниот. Српската јурисдикција не ја признавам“, изјавил лидерот на Алијанса за иднината Косово и поранешен премиер, пред насобраните поддржувачи во Колмар.

Харадинај изјавил дека на денешното рочиште обвинителот ги образложил аргументите кои се однесуваат на барањето на Србија за негова есктрадиција, а одбраната барањето го оценила како неосновано и политички мотивирано.

Харадинај беше уапсен на 4 јануари на аеродромот во Базел, врз основа на потерница на Србија, распишана преку Интерпол, поради воени злосторства.

Ова е четврто рочиште на кое францускиот суд во Колмар го разгледува барањето за екстрадиција на Харадинај.


Уште двајца турски војници побарале азил во Грција


Атина, 23 февруари, 2017 - 20:54 (META) 

Грчката полиција денеска соопштила дека уште двајца турски војници, кои биле уапсени откако тајно влегле во Грција, побарале азил во земјата, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“.

Од полицијата навеле дека двајцата офицери им се предале на грчките власти во североисточниот град Орестијада, минатата недела. Војниците пред грчката полиција изјавиле дека во земјата влегле преминувајќи ја реката Еврос, долж границата помеѓу Грција и Турција.

Тие официјално побарале азил во Грција во понеделникот оваа недела, информирале од полицијата, која не го соопштила идентитетот на војниците и не изнела други детали во врска со случајот.

Грчкиот суд на 26 јануари оваа година го отфрли барањето на властите во Анкара за екстрадиција на осумте турски војници кои побегнаа во Грција на 16 јули, неколку часа по неуспешниот обид за пуч во Турција, и веднаш побараа азил.

Одлуката на грчкиот суд, кој како причина за одбивањето на барањето за екстрадиција го наведе тоа што на офицерите не може да им биде гарантирана безбедноста во Турција, ги налути властите во Анкара, кои издадоа налог за нивно апсење и упатија ново барање до Грција за екстрадиција.


Одлуката на Грција да ги ослободи војниците е политички мотивирана, реагира турското МНР


Анкара, 26 јануари, 2017 - 17:55 (META) 

Министерството за надворешни работи на Турција денеска остро реагираше на одлуката на грчкиот Врховен суд да го отфрли барањето на Анкара за екстрадиција на осумте турски војници кои во јули, по обидот за пуч, со хеликоптер пребегаа во Грција и побараа азил и заштита, јавуваат медиумите.

Од турското МНР соопштиле дека Грција ги штити заговорниците и не придонесува во борбата против тероризмот.

Во сооопштението се наведува дека сите околности укажуваат на тоа дека одлуката на судот во Грција била политички мотивирана и спротивна со меѓународното право и дека со неа се кршат правата на жртвите од неуспешниот воен удар од 15 јули минатата година.

„Протестираме поради одлуката на судот, кој спречува овие лица да се појават пред турското правосудство. Грција, која е сојузник и сосед, не успеа во борбата против тероризмот“, било наведено во соопштението на турското министерство за надворешни работи, од каде додаваат дека Анкара ќе продолжи да вложува напори војниците да бидат екстрадирани и кривично гонети.


Грција го одби барањето на Анкара за екстрадиција на пребеганите турски војници


Атина, 26 јануари, 2017 - 14:57 (META) 

Грција го отфрли барањето на Турција за екстрадиција на осумте турски војници. Грчкиот Врховен суд денеска одлучи да ги ослободи војниците кои во јули, по обидот за пуч во Турција, со хеликоптер пребегаа во Грција и побараа азил и заштита.

Одлуката на Врховниот суд да се одбие барањето на Анкара и војниците да не се екстрадираат назад во Турција е конечна и неотповиклива.

Со ова, грчкиот суд ги прифати аргументите на војниците дека ако се вратат назад во Турција, нема да имаат право на фер судење и нивниот живот ќе биде загрозен.

Војниците ќе бидат пуштени на слобода, откако речиси шест месеци беа во притвор, прво во Александруполи, а потоа во Атина. Војниците слетаа во Александруполи веднаш по обидот за воен удар против претседателот Реџеп Таип Ердоган и побараа азил во Грција.

Се бранеа дека не знаеле дека се работи за воен удар и само извршувале наредби за пренесување повредени кога се нашле на мета на турската полиција. Нивните барања за азил сè уште се разгледуваат.

Случајот предизвика голема вознемиреност во Грција, бидејќи владата се најде растргната меѓу желбата да не дојде до нови тензии со турските власти, од една страна, и стравувањето за кршење на човековите права и заканите по живот за војниците доколку бидат вратени назад во Турција.

Грчката влада изрази солидарност со Турција и со Ердоган, но се обиде да се огради од ситуацијата со објаснување дека конечниот збор ќе го има грчкиот правен систем.


Асанж се согласи на екстрадиција во САД само ако му се гарантираат правата


Лондон, 18 јануари, 2017 - 19:20 (META) 

Основачот на „Викликс“, Џулијан Асанж, ќе патува во САД само ако му бидат гарантирани неговите права, објави денеска „Викиликс“ на официјалниот профил на „Твитер“.

– Асанж ќе дојде во САД само ако му се гарантираат неговите права иако Белата куќа вели дека помилувањето на Менинг не било за „трампа“ со Асанж“ – пишува „Викиликс“ на „Твитер“.

Ова е објавено откако претседателот на САД во заминување, Барак Обама, донесе одлука за помилување односно ослободување на повеќе од 200 затвореници меѓу кои е и Челси Менинг.

Менинг, чие вистинско име е Бредли, осудена беше во август 2013 година на 35 години затвор за шпионажа откако објави документи на „Викликс“. Според одлуката на Обама, Менинг од затвор ќе излезе во мај.


Рама ја поздрави одлуката за условно ослободување на Харадинај


Тирана, 12 јануари, 2017 - 20:42 (META) 

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска ја поздрави одлуката на францускиот суд условно да го ослободи Рамуш Харадинај, кој на 4 јануари беше уапсен и притворен од француските власти врз основа на потерница од Србија поради воени злосторства, извршени во текот на 1998 и 1999 година.

Рама рече дека во моментот треба да се истакнат политичките и дипломатиските напори на властите во Тирана и во Приштина. Албанскиот премиер им заблагодари на сите граѓани кои дале придонес и го кренале гласот против „спектакуларната неправда“.

Лидерот на албанската опозиција, Лулзим Баша, побара правдата да биде што поскоро исполнета и Харадинај да се врати во Косово. Тој додаде дека потерниците на Србија не само што се неправедни кон Харадинај, туку и кон тие што се жртвувале за слободата на Косово.

„Овие потерници се напад на независноста на Косово и на нејзиниот политички интегритет“, рече Баша.

Рамуш Харадинај денеска беше условно ослободен од францускиот суд, а одлуката е донесена два дена откако српското министерство за правда побара негова екстрадиција.

Харадинај, според одлуката на судот, нема да може да ја напушти Франција и ќе мора двапати неделно да се јавува во француската полиција.