Екстерното се укина, државното никако да почне


Скопје, 16 ноември, 2018 - 9:24 (META) 

На почетокот на оваа учебна година, заменик-министерот за образование и наука Петар Атанасов најави дека државата ќе спроведе тестирање на државно ниво кое треба да ги замени екстерните тестови.

Првото тримесечие од оваа учебна година измина, а сè уште е неизвесно од кога би почнало да се спроведува ова тестирање.

Министерот Арбер Адеми досега не ја информирал подетално јавноста во врска со оваа новина, а не одговара ниту на нашите телефонски повици.

За „Мета“, Атанасов вели дека има волја и кај странците и кај одговорните во Државниот испитен центар (ДИЦ) ова тестирање да се реализира.

– ДИЦ е расположен да понуди и има капацитет, да работи на идејата „Национално тестирање“ бидејќи тие ја работат и матурата, а и странци се заинтересирани да ни помогнат. Во моментов тие анализираат, се бараат одговори зошто имаме слаби резултати на ПИСА и на другите меѓународни тестови. Тешко е да се одговори кога ќе започне да се спроведува. Треба да се има предвид дека сите масовни тестирања се прескапи и пресложени – вели Атанасов.

Во овој момент нема тестирања во образованието освен државната матура и влезни тестови во некои училишта што се полагаат при упис.

– ДИЦ треба да предложи, и ние како министерство, со закон треба заеднички да го спроведеме националното тестирање. Јас сметам дека не смее тоа да се реализира секоја година и не смее да се спроведува секаде. И се разбира, тоа треба да постои за потребите на политиките на министерството, а не да влијаат резултатите на успехот на учениците – додава тој.

Атанасов во септември првично изјави дека се планира учениците да бидат тестирани двапати во текот на основното образование. Еднаш во четврто одделение, а вторпат во деветто одделение. Ваков модел се спроведува во Словенија.

Во Македонија до минатата година имаше екстерно тестирање, кое поранешната министерка за образование и наука Рената Дескоска го укина. Сите оценки беа впишувани во свидетелствата, дури и единиците, кои исто како и другите оценки влегуваа во просечниот успех.


Министерство за образование: Екстерното тестирање е укинато


Скопје, 2 јуни, 2017 - 11:08 (META) 

Со објавувањето на трите закони за измена на законите за основното образование, за средното образование и за наставниците во основното и во средното образование во „Службен весник на Република Македонија“ бр.67 од 1 јуни 2017 година, екстерното тестирање во Македонија е укинато и нема да се спроведува, соопшти Министерството за образование и наука (МОН).

„Сите почнати постапки во врска со екстерното проверување на знаењето на учениците запираат“, соопшти МОН.

Собранието на Република Македонија вчера попладне, на четвртата седница, ги донесе Законот за изменување на Законот за основното образование, Законот за изменување на Законот за средното образование и Законот за изменување на Законот за наставници во основните и во средните училишта, со кои се укина екстерното тестирање.


Собранието го укина екстерното тестирање


Скопје, 1 јуни, 2017 - 18:26 (META) 

Со 64 гласа „за“, ниту еден против или воздржан, попладнево на четвртата седница, Собранието на Република Македонија го укина екстерното тестирање. Беа направени измени на три закони – за основно образование, за средно образование и законот за во наставници во основното и во средното образование.

Епилогот на гласањето беше аплауз во салата, во која отуствуваа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

Како единствен претставник од ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев претходно истакна дека поради инцидентот со пукањето врз поранешниот министерот за здравство, Никола Тодоров, нема да учествуваат во расправата и побара таа да се одложи.

Законите беа предложени од пратеници на предизборната коалиција на СДСМ.


Собранието денеска ќе го укинува екстерното и ќе го продолжува мандатот на општините


Скопје, 1 јуни, 2017 - 9:36 (META) 

Собранието за денеска има обемна програма за работа, бидејќи покрај изборот на собраниските комисии, ќе решава и за предлог-закони за да се продолжи мандатот на градоначалниците и на советите на општините, како и за укинување на екстерното тестирање.

Продолжувањето на мандатите на општинските татковци и совети ќе се прави со предлог-закон за изменување и за дополнување на Изборниот законик по скратена постапка. Предлогот е поднесен од Оливер Спасовски, Ејуп Аљими, Африм Гаши и од Весел Мемеди.

Екстерното тестирање ќе се укине со изменување и со дополнување на законите за основното и за средното образование, како и на законот за наставници во основните и во средните училишта. Сите три закони се поднесени од коалицијата на СДСМ.


Дескоска за утре најави укинување на екстерното, Ристовски обвини за популизам


Скопје, 31 мај, 2017 - 15:35 (META) 

Првиот чекор во образованието го правиме со тоа што утре на дневен ред на седницата на Собранието ќе се најдат три закони со кои ќе биде укинато екстерното тестирање во основните и во средните училишта, изјави денеска на прес-конференција, кандидатката за нов министер за образование, Рената Дескоска, додавајќи дека за таа цел денеска е одблокирана работата на Собранието.

– Заврши конститутивната седница со избор на Комисијата за избори и за именувања, а денеска ќе бидат и избрани комисиите што се надлежни за законите во областа на образованието. Затоа сакам да упатам порака до учениците и до нивните родители дека оваа година екстерно тестирање нема да има – рече Дескоска.

Прашана дали ќе има доволно време да се донесат законите за укинување на екстерното тестирање, бидејќи тоа е закажано за понеделник, Дескоска рече дека ќе направат сè законот да се донесе.

– Утре ќе работиме цел ден, сабота и недела имало обичај Собранието да работи, така што ќе бидат направени сите напори законот да биде донесен. Доколку не биде донесен, во што јас не верувам, има и резервни варијанти како да се реши проблемот – вели кандидатката за министер за образование.

ВМРО-ДПМНЕ, во реакција на изјавата на Дескоска, укинувањето на екстерното тестирање го оцени како политичко додворување на СДСМ на дел од родителите и на учениците и како нивна злоупотреба заради политички поени.

– Предложената влада на СДС не е реформска туку антиреформска. Првите чекори што ги најавува идната влада не се проекти или решенија со кои би се подобрил квалитетот на веќе почнатите процеси, туку блокади и укинување. Екстерното тестирање е тестирање на реалното знаење, кое се применува во сите европски земји. Со ова укинување СДС го враќа повторно на мала врата образовниот процес од времето на транзицијата, кога оценките не беа одраз на знаење, туку резултат на притисоци врз наставниците, влијанија од родителите и спуштање на критериумите кои потоа ќе се одразат на пазарот на трудот. Оваа популистичка антиреформа на СДС ќе предизвика криза на вистинските вредности. Децата ќе бидат изедначени по оценки и нема да се вреднуваат трудот и квалитетот – изјави на прес-конференција во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, заменик-министерот за образование и наука во заминување, Спиро Ристовски.


Лутфиу апелира пратениците по скратена постапка да го укинат екстерното тестирање


Тетово, 26 мај, 2017 - 15:43 (META) 

Министерот за образование и наука Пиштар Лутфиу апелираше пратениците што поскоро да го процесираат законот за укинување на екстерното тестирање, кои го подготвиле парламентарните групи на СДСМ и ДУИ. Ако не се стигне со роковите за укинување на екстерното тестирање, министерот Лутфиу советуваше да се почитуваат роковите за спроведување на овој начин на тестирање, кое до година според него со сигурност ќе се укине.

– Парламентарните групи на ДУИ и на СДСМ, веќе го подготвиле законот за укинување на екстерното тестирање, сега зависи од нив, но зависи и од наредните денови, штом ќе се формира влада да се процесира законот. Апелирам до пратениците, ако евентуално деновиве имаме нова влада да го процесираат законот за укинување на екстерното тестирање по скратена постапка и што поскоро да се стигне со роковите, затоа што треба најмалку 8 дена да помине, а треба и во службен весник да излезе. Ако стигнеме да го укинеме екстерното тестирање во ова време добро, ако не пак апелираме нема што да се секираат ни учениците ни наставниците, ќе влезат најнормално и без стрес на тестирањето затоа што и така од наредната година нема да има екстерното тестирање – изјави Лутфиу кој учествуваше на церемонија по повод доделувањето на дипломи на студентите на Универзитетот на Југоисточна Европа.

Тој на новинарско прашање дали денеска ќе биде објавена новата влада, тој рече дека нема таква информација, но рече дека ако не денеска тогаш деновиве сигурно ќе биде оформена.


Љутфиу вели дека годинава сепак ќе има екстерно тестирање


Скопје, 24 мај, 2017 - 16:33 (META) 

Министерот за образование и наука во заминување Пиштар Љутфиу изјави дека сепак, и на крајот на оваа учебна година ќе има екстерното тестирање иако мандатарот за состав на новата влада, Зоран Заев, најави дека екстерното тестирање ќе се укине веднаш штом Собранието почне да работи.

-Силно верувам дека новата влада нема да донесе закон против граѓаните и учениците во Македонија, затоа би апелирал учениците да се подготват за екстерно тестирање бидејќи донесувањето на законите на се случува преку ноќ, туку треба да биде во консултација и со правниот сектор со правните експерти за да донесе добар закон. Потоа законот ќе мора да помине на комисии, ќе треба во Парламент, па верувам дека ќе треба да помине извесно време по доаѓањето на новата влада. Затоа, повторно апелирам дека и покрај желбите на СДСМ да се донесе законот за укинување на екстерното тестирање, потребно е време – изјави Љутфиу.

Државниот испитен центар ги објави датумите на кои ќе се полага екстерното тестирање, а тоа се 5, 6, 8 и 9 јуни. Подготвени се 450 илјади прашања за сите предмети кои до 15 мај беа јавно прикажани.


Ристовски: Укинувањето на екстерното не е реформа туку е антиреформа


Скопје, 19 мај, 2017 - 15:51 (META) 

Намерата на СДСМ да го укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и претставува додворување на дел од родителите кои се третираат само како потенцијални гласачи, а не и како луѓе на кои државата треба да им обезбеди подобро образование за нивните деца и да бидат поуспешни во животот, изјави денеска Спиро Ристовски од ВМРО-ДПМНЕ.

– Екстерното тестирање е тестирање на реално стекнатото знаење. Тестирање на знаење кое постои во сите напредни земји и секаде, како и кај нас, претставува одреден стрес за ученикот, како што, впрочем, претставува секој тест, но тоа не е голгота туку неопходен дел од образовниот процес. ВМРО-ДПМНЕ го воведе екстерното тестирање како одговор на една појава која почна во периодот на транзицијата, а се манифестираше преку масовно пишување највисоки оценки без да се обезбеди дека ученикот има доволно стекнато знаење за таа оценка. Ставот на ВМРО-ДПМНЕ секогаш бил дека целта на образованието не треба да бидат високи оценки и дипломи без знаење. Партиите не треба да се пазарат со овие приоритети и со спуштање на критериумите да се обидат да им се допаднат на родителите или учениците – вели Ристовски.

Ристовски нагласи дека една партија која се бори за подобра иднина на младите треба да биде подготвена и за реформи кои не се популарни.

– Реформи кои може да ѝ нанесат политичка штета, но долгорочно ќе создадат услови за високо образовани граѓани, кои со стекнатото знаење ќе си обезбедат поквалитетен, поудобен и побогат живот, но и исполнетост поради успесите базирани на знаење. СДС со планот за укинување на екстерното тестирање ја враќа назад Република Македонија – додаде Ристовски.


Укинување на екстерното – прв предлог на СДСМ до Собранието


Скопје, 18 мај, 2017 - 14:45 (META) 

Пратениците на СДСМ денеска до Собранието на Република Македонија ќе ги достават предлог-измените на Законите за основно и за средно образование за укинување на екстерното тестирање.

Претседателот на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ) и пратеник во Собранието, Стефан Богоев, на прес-конференција истакна дека очекуваат измените на законите да бидат донесени по скратена постапка и со тоа уште оваа година да се укине екстерното тестирање за учениците од основното и од средното образование.

– Ветивме дека меѓу првите наши приоритети ќе биде укинувањето на штетниот таканаречен проект екстерно тестирање што предизвика трауми кај учениците, стресови кај родителите, казни за наставниците. Сакаме да ги заштитите учениците, родителите, наставниците и професорите уште оваа година, да не треба да поминуваат низ голготата низ која поминуваат години наназад – рече Богоев, додавајќи дека овој проект дал негативни резултати, наместо да влијае на подоборување на образовниот процес.

Богоев ги повика сите политички партии да го поддржат овој предлог на СДСМ, „во интерес на учениците, наставниците, родителите и на граѓаните“.

Инаку, Државниот испитен центар на почетокот на мај ги објави прашањата за екстерното тестирање, кое треба да се одржи од 5 до 9 јуни.


Заев: Се надевам дека до 5 јуни ќе го укинеме екстерното тестирање


Скопје, 17 мај, 2017 - 14:26 (META) 

Ние ќе побрзаме со формирањето влада за да можеме пред 5 јуни, датумот на екстерното тестирање, со одлуки или со закон да го укинеме овој експеримент, кој се покажа како неуспешен, рече мандатарот за составување на новата влада, Зоран Заев, откако претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, му го врачи мандатот.

– Ние ветивме укинување на екстерното тестирање, тоа ќе биде само уште една причина да побрзаме со формирање на владата, зашто искрено и длабоко во нашите политички концепти веруваме дека овој механизам на екстерно тестирање навистина предизвикува траума најмногу кај децата, со тоа нивните родители и нивните наставници – рече Заев.

Тој беше категоричен дека екстерното тестирање во својата досегашна форма било неуспешно и мора да се отфрли.

– Македонија мора да има корективи за испорачување на знаење кое е вредно за нашите деца, но овој експеримент кој беше имплементиран се покажа како неуспешен и затоа се надевам дека пред првиот испит ќе можеме со одлуки или со закон, како е тоа нормирано, да го отстраниме, секако, надевајќи се дека до тој рок ќе има влада – рече Заев.