!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Во експлозија, повреден поранешниот грчки премиер Пападимос


Атина, 25 мај, 2017 - 19:51 (META) 

Поранешниот грчки премиер Лукас Пападимос е повреден во експлозија на писмо-бомба во неговиот автомобил во центарот на Атина. Поранешниот премиер е надвор од животна опасност. Експлозивниот материјал бил поставен во писмо адресирано до Пападимос и експлодирал при отворање, додека тој се возел низ градот.

Во експлозијата се повредени Пападимос, неговиот возач и еден член на неговото обезбедување од грчката Народна банка, кои биле со него во автомобилот.

Повредите не се сериозни по живот, но тројцата се префрлени во една од поголемите болници во Атина. Според информациите во Грција, Пападимос ќе биде опериран со цел, темелно да му бидат исчистени раните. Поранешниот премиер според информациите е повреден во делот на нозете, градниот кош и стомакот.

Благодарение на тоа што автомобилот бил блиндиран, експлозијата не предизвикала штети надвор од возилото.

Пападимос е поранешен заменик-претседател на Европската централна банка и поранешен технички премиер на Грција, кој за време на оваа функција беше главно воздржан од политички изјави и посветен на спроведување на мерките договорени со кредиторите.

Во Грција последнава година има зачестени напади на функционери, судии и официјални институции, а за поголемиот дел од нив одговорност презема терористичката организација „Огнени јадра“ како реакција против политиката на грчките влади во соработка со меѓународните кредитори. Неодамна писма со експлозивна содржина со грчки печат беа испратени и до неколку европски функционери.


ИД ја презеде одговорноста за терористичкиот напад во Манчестер


Манчестер, 23 мај, 2017 - 11:03 (META) 

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во Манчестер во кој загинаа 22 лица. Припадниците на терористичката организација на социјалните мрежи објавија видео запис во кој велат дека тие се одговорни за нападот.

Во експлозијата за време на концертот на американската пејачка Ариана Гранде во Манчестер синоќа загинаа 22 лица, а повредени се 59.

Полицијата соопшти дека експлозијата се третира како терористички напад и верува дека напаѓачот делувал сам и дека загинал во експлозијата.


Најмалку 22 лица загинаа, а 59 се повредени во терористички напад во Манчестер


Манчестер, 23 мај, 2017 - 8:40 (META) 

Најмалку 22 лица загинаа, меѓу кои и деца, а 59 се повредени во експлозија која се случи на завршување на концертот на пејачката Ариана Гранде во Манчестер, изјави шефот на полицијата Јан Хопкинс.

Според него, полицијата е уверена дека напаѓачот кој ја активирал бомбата загинал во експлозијата и дека само тој го извршил нападот. Тој информираше дека напаѓачот носел импровизирана експлозивна направа и дека истрагата ќе утврди дали бил дел од терористичка мрежа.

Британската премиерка Тереза Меј рече дека инцидентот се третира како терористички напад и ако тоа се потврди, тоа ќе биде најсмртоносниот напад во Велика Британија од 2005 година, кога четворица муслимани во бомбашки напад убија 52 лица во Лондон.

– Работиме на утврдување на сите детали и она што полицијата го третира како терористички напад. Нашите мисли се со жртвите на семејствата на оние кои се повредени во овој инцидент – се вели во соопштението од кабинетот на премиерката.

Улиците околу арената каде што се одржал концертот и понатаму се затворени, а има голем број на полицајци и припадници на антитерористички единици кои и понатаму го пребаруваат теренот.

Полицијата соопштила дека експлозијата се случила око 22.30 часот по локално време во арената каде што се одржувал концертот, а во кој може да собере 21.000 публика.

Сведок кој присуствувал на концертот изјавил дека слушнал голема експлозија додека излегувал од арената, а потоа и врескање и стампедо на луѓе кои се обидувале да ја напуштат зградата.

На видео-снимките се гледа дека посетителите на концертот, претежно млади, врескаат и трчат низ арената, но и родители кои си ги бараат своите деца.


Дваесет лица се повредени во експлозија на бомба во болница на Тајланд


Бангкок, 22 мај, 2017 - 10:36 (META) 

Најмалку 20 лица се повредени во експлозија на бомба во болница во Бангкок, соопштија денеска тајландските власти. Истражителите на местото на експлозијата пронашле остатоци од батерија и жици од експлозивна направа.

Засега никој не ја презема одговорноста за експлозијата во воената болница, кој исто така е отворена и за цивили.

– Имаше бомба. Пронајдовме делови кои се користени за изработка на бомбата – изјави шефот на полицискиот тим за експлозии, Хамтхорн Аухароен и наведе дека властите ги проверуваат снимките од надзорните камери.


Експлозија во центарот на Рим


Рим, 12 мај, 2017 - 12:04 (META) 

Во центарот на Рим дојде до експлозија при која оштетен е еден автомобил, јавуваат светските агенции. Претставници на полицијата информираат дека нема повредени лица.

До експлозијата дошло пред поштата, додека локалните медиуми наведуваат дека станува збор за писмо бомба.

Во близина на местото на кое се случила експлозијата се наоѓа и претставништвото на Обединетите нации.

Полицијата ги затворила околните улици и влезните места кои водат до местото на експлозијата, по што на местото пристигнале пожарникари и специјалните полициски единици.

Според зборовите на сведоците, експлозијата била многу силна.


Најмалку двајца загинати и седумдесетина затрупани во рудник во Иран


Техеран, 3 мај, 2017 - 17:22 (META) 

Најмалку двајца загинати, десетици повредени и седумдесетина затрупани рудари, е досегашниот епилог на експлозијата во рудник за јаглен во Североисточен Иран, јавуваат светските медиуми.

Досега од рудникот Земестанјорт кај градот Азадсхар во провинцијата Голестан се извлечени 26 рудари, а десетици сè уште под земја.

Според властите, дошло до екплозија на насобран метан. Неколку од спасувачите биле извлечени на површината откако почнале да се задушуваат, бидејќи во рудничките ходници и по експлозијата имало големо количество метан.

Ова е втора голема несреќа во рудникот Земестанјорт во изминатава година. Во идентична експлозија во јули лани, загина еден рудар, а двајца беа повредени.


Девет лица загинале во експлозија на бомба во Пакистан


Исламабад, 25 април, 2017 - 13:15 (META) 

Најмлаку девет лица денеска загинале, меѓу кои две деца и две жени, во експлозија на бомба поставена на пат во северозападниот дел на Пакистан, јавуваат светските агенции, повикувајќи се на соопштение на локалните власти.

Бомбата, која била поставена на пат недалеку од градот Годар, во племенската област Курам, била ативирана при поминувањето на минибусот, во кој се наоѓале жртвите.

„Потврдено е дека девет лица загинале во експлозијата, а најмалку 13 лица се повредени“, изјавил Ирфан Али, претставник на локалните власти.

Засега никој не ја презел одговорноста за нападот.

Во областа Курам, која е едно од упориштата на талибанците, чести се судирите меѓу сунитите и шиитите, кои сочинуваат 20 отсто од населението на Пакистан.


Бомба фрлена на општинската зграда во Зрењанин


Зрењанин, 15 април, 2017 - 14:57 (META) 

Засега непознато лице утрво околу 5.30 часот фрлило експолозивна направа на оштинската зграда во Зрењанин, јавуваат српските медиуми.

Полицијата соопштува дека нема повредени во експлозијата, од која е искршена влезната врата на општината и оти работат на расветлување на сличајот.


Во експлозија во фабрика во Турција, 29 лица се повредени


Анкара, 12 април, 2017 - 11:20 (META) 

Најмалку 29 работници се повредени во експлозија што денеска одекнала во текстилна фабрика во северозападниот турски град Черкези, јавува телевизијата „Си-ен-ен Турк“.

Според информациите на телевизијата НТВ, експлозијата била последица на истекување токсични хемиски супстанции, а 29 работници се хоспитализирани.

Во регионот се испратени противпожарни екипи, полиција и возила на брза помош.


Експлозија во турскиот град Дијарбакир


Анкара, 11 април, 2017 - 12:32 (META) 

Повеќе лица се повредени од силна експлозија која денеска го потресе југоисточниот турски град Дијарбакир.

Полицијата и возила на брзата помош се на местото во квартот Баглар, во кој се активни курдските сепаратисти.

Засега не се знае причината за експлозијата.