!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

НБРМ: БДП стагнира наспроти очекувањата за умерено зголемување


Скопје, 27 јули, 2017 - 13:31 (META) 

Домашниот бруто-производ (БДП) стагнира, наспроти очекувањата за умерен економски пораст во априлскиот циклус на проекции, велат од Народна банка.

Надолен ефект врз БДП имал послабиот пораст на личната потрошувачка од очекуваниот, како и негативниот придонес на нето-извозот кон порастот, наспроти очекувањата за негов позитивен придонес во првиот квартал од годината.

„Од друга страна, динамиката на инвестициската активност беше нешто подобра од очекуваната. Од аспект на структурата, извозот и понатаму има највисок индивидуален позитивен придонес кон годишната промена на БДП, главно како резултат на активноста на новите индустриски капацитети, но закрепнување се забележува и кај дел од традиционалните сектори“, се вели во кварталниот извештај на Народна банка.


Заев – Багиров: Азербејџански бизнисмени гледаат потенцијал за инвестирање во Македонија


Скопје, 25 јули, 2017 - 17:25 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Азербејџан за Македонија, Фаик Багиров.

На средбата било разговарано за соработка на економски план, а Багиров му соопштил на Заев дека имало повеќе азербејџански бизнисмени кои гледаат потенцијал за инвестирање во Македонија.

Премиерот Заев се заблагодарил за добрата соработка помеѓу Македонија и Азербејџан и најавил нејзино понатамошно развивање во областа на трговијата, економијата, енергетиката, туризмот.


Бектеши и Шаровиќ договориле економска соработка меѓу Македонија и БИХ


Сараево, 24 јули, 2017 - 13:15 (META) 

Министерот за економија на Македонија, Крешник Бектеши, и министерот за надворешна трговија и економски односи на БИХ, Мирко Шаровиќ, на средбата во Сараево иницирале преговори за склучување договор за економска соработка помеѓу двете земји.

Босна и Херцеговина е единствената земја од регионот со која Македонија нема потпишано ваков договор.

– Босна и Херцеговина во последните неколку години е меѓу првите 20 земји со кои Македонија остварува најголем обем на трговска размена, регулирана во согласност со договорот ЦЕФТА, како солидна основа за отварање нови можности преку конкретни заеднички проекти – информираат од Министерството за економија.

Министерот Бектеши го реафирмирал и прашањето за склучување договор за соработка во областа на туризмот, отворено од босанска страна уште во 2013 година.

На средбата со босанскиот колега била разгледана и можноста за пуштање директна авиолинија Скопје – Сараево, со што би се олеснил транспортот и на туристите, но би се зголемил и бројот на деловни посети во двете земји.


СДСМ: Ребалансот на буџетот ги пренасочува парите кај граѓаните


Скопје, 17 јули, 2017 - 16:08 (META) 

Не постои поголемо и поштетно задолжување од тоа што ВМРО-ДПМНЕ им го направи на граѓаните на Македонија за време на 11-годишното криминално владеење, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за ребалансот на буџетот.

Од владејачката партијата велат дека ВМРО-ДПМНЕ се задолжувала расипнички, тајно и нетранспарентно, а парите од скапите задолжувања ги трошела непродуктивно, за луксузирање и за криминално богатење на поединци.

„Таквиот расипнички однос на ВМРО-ДПМНЕ кон парите на граѓаните, резултираше со јавен долг од повеќе од 50 проценти од домашниот бруто-производ, со околу 500.000 осиромашени граѓани и повеќе од 180.000 граѓани кои живееа со само 40 денари дневно. Ребалансот на буџетот е првиот чекор кон поправање на економските штети предизвикани од криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ и враќање на парите кај граѓаните. Преку ребалансот се решаваат долгогодишни проблеми на граѓаните, се намалуваат животните трошоци и се создаваат услови за придвижување на економијата и за севкупен економски пораст“, се вели во соопштението.


НБРМ: Инфлацијата се засилува, слаб пораст на економијата


Скопје, 12 јули, 2017 - 12:58 (META) 

Констатирано е одредено засилување на инфлацијата во јуни, ликвидноста на банките благо се зголемила, а економијата забележала слаб пораст. Износот на благајничките записи, пак, ќе се намали.

Тоа се главните сознанија од комисијата за оперативна монетарна политика на Народната банка на Република Македонија (НБРМ).

Во поглед на редовното преиспитување на ликвидноста на банките,  по зголемувањето на бројот на благајничките записи од почетокот на март до првата декада на јуни, е донесена одлука на денешната аукција на вакви записи да се понудат помалку записи од достасаниот износ.

По стагнацијата во првото тримесечје од годинава, констатирала комисијата, високофреквентните показатели покажале засилување на економијата во месеците од април до јуни, што се должи на порастот на индустриското производство и на порастот кај трговијата. Сепак, овој заклучок се темели на нецелосни податоци, се предупредува во соопштението од НБРМ.

Констатирано е и дека во јуни инфлацијата умерено се засилила во однос на предвидената стапка од 1,5 отсто, при што во првата половина од годинава цените просечно се зголемиле за 0,9 отсто. Цените на храната најмалку учествувале во тој пораст, односно тие или минимално се зголемиле или, пак, останале на исто ниво или се намалиле.

Значителна промена е забележана и кај вкупните депозити на месечна основа во јуни, наспроти нивното намалување во првите пет месеци од годинава.

Кредитната активност на банките во претходниот месец бележи пораст.


СДСМ: Заврши времето кога ВМРО-ДПМНЕ енормно се богатеше


Скопје, 25 јуни, 2017 - 19:10 (META) 

Заврши времето на системско уништување на економијата од страна на ВМРО-ДПМНЕ, стои во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на Христијан Мицковски за владиниот план за менување на даночната политика.

„Заврши времето кога мала група во раководството на ВМРО-ДПМНЕ енормно се богатеше, додека другите граѓани преживуваа. Политиките на ВМРО-ДПМНЕ во економијата ќе останат запаметени по катастрофалните штети што оваа партија ги нанесе врз економијата и на граѓаните. Криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ затвори повеќе од 10.000 домашни фирми, турна 500.000 граѓани под прагот на сиромаштијата, а 180.000 граѓани преживуваа само со 40 денари дневно“, реагираат од СДСМ.

Според владејачката партија, воведувањето на праведен даночен систем, во кој тие што заработуваат повеќе ќе плаќаат повеќе од тие што заработуваат помалку, ќе го намали јазот на економската нееднкавост и ќе изврши корекција на неправедната распределба на доходот и на општественото богатство.

„СДСМ, преку новата влада што ја предводи ќе ги поправи штетите што ВМРО-ДПМНЕ ги направи во економијата. Преку зацртаните реформи, Владата предводена од СДСМ ќе обезбеди праведно оданочување, нови работни места и зголемување на платите, што ќе доведе до севкупен пораст на економијата и добро за сите граѓани“, стои во реакцијата на СДСМ.


Либански компании презентирале проекти за енергетиката и за туризмот


Скопје, 22 јуни, 2017 - 13:36 (META) 

Претставници на либански компании во Македонија, на средбата со вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, презентирале неколку потенцијални инвестициски проекти од енергетиката, со посебен фокус на обновливите извори на енергија, туризмот, лесната индустрија и од областа на мултимедијално рекламирање.

„Владата е отворена за странски инвестиции, добродојдени се нови инвеститори кои ќе донесат иновации, современи технологии и производи со повисока додадена вредност, а секој проект ќе биде вреднуван и од аспект на тоа какво влијание ќе има врз економијата“, истакнал Анѓушев.

Македонско-либанските деловни релации се интензивираа пред околу две години, додека Либанско-македонскиот бизнис-совет е воспоставен минатата година.


Финансиските пазари позитивно гледаат на политичката стабилизација во Македонија


Скопје, 21 јуни, 2017 - 15:04 (META) 

Пазарите позитивно ја перципираат стабилизацијата на политичката состојба во Македонија и перспективите за македонската економија, информираат од Министерство за финансии.

Оттаму велат дека показател за тоа е намалувањето на стапката на принос на македонските еврообврзници кои се тргуваат на меѓународните финансиски пазари.

„Од средината на мај, приносите на сите три еврообврзници бележат постојано намалување.Така, стапката на принос на последната еврообврзница што доспева во 2023 година, до средината на мај постојано беше над 4,5 проценти, а денеска е сведена на 3,9 проценти, што е историски најниско ниво за оваа еврообврзница“, се вели во соопштението на Министерството за финансии.


Богов: Жалам ако впечатокот бил дека како гувернер не сум бил доволно јасен и гласен


Скопје, 20 јуни, 2017 - 16:25 (META) 

„Доколку се стабилизираат политичката состојба и неизвесноста околу евроинтеграциите, во наредните две години може да дојде до значајно раздвижување на економијата во однос на инвестициите и граѓаните ќе можат да го почувствуваат бенефитот од нив“, рече гувернерот Димитар Богов пред членовите на Комисија за финансирање и буџет која денеска го разгледуваше годишниот извештај на работењето на Народна банка.

Пратениците на Богов му забележаа дека Народната банка, како институција, можела да даде многу поголем придонес за решавање на одредени кризни ситуации во економијата.

– Со Вашето однесување и со Вашата недоволна гласност кон одредени економски појави, придонесовте да има уште многу помали шпекулации од таа со девалвацијата на денарот. Поради нејасноста на долгот, беа одвраќани инвеститори. Требаше јасно да кажете колкаво е нивото на задолженост на земјата. Каде беше и Вашиот коментар за еврообврзницата? – забележа претникот на СДСМ, Сашо Поцков.

Богов одговори дека жали што е таков впечатокот и дека како гувернер, секогаш настапувал независно и транспарентно.

– За дејствувањето изминатите две години, НБРМ прва кажа дека политичката нестабилност ќе има последици за економскиот пораст. Секогаш сме ги кажувале јасно работите, а јас сум можеби единствениот гувернер кој зборувал за фискалната политика – рече Богов.

Во однос на еврообврзницата, тој кажа дека не ја издава гувернерот, туку се издава со владина одлука. За неговото присуство на т.н. „роуд-шоуа“, рече дека таму бил за да даде попрецизни информации кои инвеститорите ги бараат за државата.

– Инвестициите во последните години го зголемија процентот на извоз. Педесет отсто од извозот се должи токму на овие инвестиции – појасни Богов.

На првата седница на Комисијата за финансирање и буџет, се разгледуваше и извештајот за работењето на Државниот завод за ревизија во 2016 година.


Автопатот што ги поврзува Македонија и Косово треба да се пушти во октомври


Скопје, 14 јуни, 2017 - 14:27 (META) 

Автопатот „Арбен Џафери“, кој ги поврзува Косово и Македонија, се очекува да биде пуштен во употреба во октомври, информирал амбасадорот на Косово во Македонија, Илбер Хиса на средбата со министерот за економија, Крешник Бектеши.

Бектеши и Хиса разговарале за политичката и за економската состојба во двете земји, како и за потребата од проширување на меѓусебната трговска соработка.