!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Хојт Ји: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е важен за целиот регион


Блед, 5 септември, 2017 - 11:01 (META) 

„Го поздравувам Договорот за пријателство, добрососедство и за соработка со Република Македонија. Тој е важен за народите на Република Бугарија и на Република Македонија, но и за целиот регион“.

Ова го изјавил заменик-помошникот државен секретар на САД, Хојт Брајан Ји, на средбата со бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, во рамките на Бледскиот стратешки форум во Словенија, соопшти бугарското МНР.

– Се надевам дека овој договор ќе создаде одлична атмосфера, во која Република Македонија ќе ги подобри односите и со другите соседи – додал Ји.

Захарива на средбата истакнала дека една од најголемите придобивки на договорот е тоа што тој е изработен без странска помош, со што двете страни покажале дека ги решаваат прашањата без посредници.

Захариева и Хојт Ји разговарале и за актуелната политичка ситуација во регионот и за иницијативите на Бугарија во надворешната политика.


Димитров – Захариева: Владите имаат капацитет да решаваат отворени прашања


Скопје, 1 август, 2017 - 18:06 (META) 

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, попладнево констатираа дека денешното потпишување на Договорот за пријателство, добрососедство и за соработка меѓу двете земји ќе отвори нови перспективи за односите и за соработката меѓу двете држави.

Министрите, како што се вели во соопштението од македонското МНР, изразиле задоволство што владите на двете држави практично покажале дека имаат капацитет самостојно да решаваат отворени прашања, како и визија за заедничка европска и евроатлантска иднина, пример кој отвора нови перспективи за стабилен и интегриран регион.

– Денеска е историски ден. Договорот е манифестација на цврстата волја да се решаваат отворените прашања и заедно да чекориме напред, кон иднината и Европската Унија. Договорот е инспирација за целиот регион – рече Димитров.
Министерката Захариева изразила благодарност до министерот Димитров и до премиерот Заев, како и до тимовите кои работеа на Договорот.

– Јас сум цврсто убедена дека ако твоите соседи не се добро, ни ти нема да бидеш добро. Договорот е прв чекор за нештата што треба да ги градиме заедно. Ефектот од овој договор допрва ќе се мери – рече Захариева.

Таа додаде дека Бугарија е подготвена да ѝ понуди експертска помош на Македонија за реформите што претстојат и изрази надеж дека следната година Македонија конечно ќе има позитивен почеток во преговарачкиот процес со ЕУ.


Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат итна и јавна седница за договорот со Бугарија


Скопје, 20 јули, 2017 - 17:17 (META) 

Пратениците од Коалицијата за подобра Македонија, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, ќе поднесат барање за свикување итна и отворена за јавноста седница на Собранието на Република Македонија, за разгледување на договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија, изјави денеска пратеникот Антонио Милошоски, на прес-конференција во Собранието.

Барањето, како што рече Милошоски, доаѓа по денешната изјава на министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, дека текстот на договорот е затворен и дека Софија нема намера да преговара за евентуални измени.

– Пратениците на Коалицијата за подобра Македонија увидоа пет суштински слабости кои овој договор го прават штетен за интересите на Република Македонија и дадовме пет препораки, за денеска да добиеме официјална изјава од министерката за надворешни работи на соседна Република Бугарија, госпоѓата Захариева, која наспроти тврдењата на Заев дека текстот на договорот е отворен и може да има подобрувања, тврди дека текстот на македонско-бугарскиот договор за добрососедство е затворен… Очекуваме на нашата покана, повик и барање, Собранието да одржи итна и отворена седница за договорот помеѓу Македонија и Бугарија, да се придружат и да го поддржат и пратениците на владејачкото мнозинство, а Заев да го декласифицира текстот на договорот, да каже дали е конечен или дали сè уште е нацрт-договор – рече Милошоски

Тој нагласи дека Собранието и Владата се одговорни да отворат јавна дискусија за договорот за да може јавноста да знае што ќе биде потпишано и колкава и која ќе биде користа од овој текст за Бугарија, а колкава може да биде штетата за Македонија.


Захариева: Бугарија нема да преговара за измени на текстот од договорот со Македонија


Софија, 20 јули, 2017 - 9:39 (META) 

Бугарија нема намера да води нови преговори за текстот на договорот за добрососедство со Македонија, изјави вицепремиерката и шефица на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева, додавајќи дека текстот е финализиран.

–  Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето останува да се заврши уште многу работа. Договорот ќе биде потпишан на македонски јазик, според Уставот на Република Македонија, и на бугарски, според Уставот на Република Бугарија – рече Захариева во интервју за државната „Бугарска национална телевизија“ (БНТ).

Захариева наведе дека договорот се темели на Декларацијата од 1999 година и дека во него се вградени механизми за следење на неговата примена. Таа истакна дека експертска комисија ќе работи на подобрување на наставните програми, врз база на легитимни историски извори.

Во однос на барањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ да се признае постоењето на македонско малцинство во Бугарија, таа истакна дека Бугарија не води преговори со политички партии, туку со влада.

– Во Скопје треба да решат дали ќе продолжат да бидат изолирани уште 11 години од своите соседи и од светот, правејќи се многу големи, или сакаат да имаат европска перспектива и развој – рече Захариева.


Македонија и Бугарија постигнаа основа за компромис за договорот за добрососедство


Софија, 9 јули, 2017 - 19:11 (META) 

Постигната беше основа за компромис за договорот за добрососедство меѓу Бугарија и Македонија, следната фаза се консултации и внатрешни процедури, објави бугарското МНР по консултациите што викендов во Софија ги одржаа шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и неговата бугарска колешка Екатерина Захареива.

„Делегации од Министерството за надворешни работи на Република Бугарија и од Министерството за надворешни работи на Република Македонија, предводени од министерот Екатерина Захариева и од министерот Никола Димитров, одржаа дводневни консултации за проектот на договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете држави. Разговорите, кои се одржаа во Бугарија, поминаа во конструктивна атмосфера. Постигната беше основа за компромис. Следниот чекор е пристапување кон консултации и внатрешно усогласување“, се вели во соопштението на бугарското МНР.

Премиерот Зоран Заев на 20 јуни беше во Софија каде што се сретна со неговиот бугарски колега, Бојко Борисов. По средбата двајцата изјавија дека договорот меѓу двете земји е речиси при крај и дека останува уште мал дел да се договори на ниво на министерства за надворешни работи и дека договорот би можел да се потпише на 2 август.


Захариева: Никој не ја негира историјата на Македонија, ниту на Бугарија


Софија, 25 јуни, 2017 - 12:09 (META) 

Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик во согласност со Уставот на Република Македонија, изјави шефицата на бугарската дипломатија и вицепремиерка, Екатерина Захариева, додавајќи дека не гледа ништо спорно со признавањето на македонскиот јазик.

Таа во интервјуто за бугарската национална телевизија БТВ вели дека посетата на високо ниво на премиерот Зоран Заев и на македонските министри претставува затоплување на односите со Бугарија, притоа потсетувајќи дека последната посета на македонски премиер на Софија била во 2013 година и дека таа траела само 50 минути.

Захариева, исто така, истакна дека Бугарија е тука да ѝ помогне на Македонија, секогаш кога ќе се побара помош.

– Пораката на двата премиери беше многу јасна. Бугарија ќе помага кога ќе биде побарано. За јазикот, не гледам каков проблем има тука. Ние сме ја признале македонската држава и нејзиниот Устав – вели Захариева, додавајќи дека никој не ја негира историјата на Македонија, ниту на Бугарија.