!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Заев дека е „дрско лицемерен“ во грижата за македонскиот јазик


Скопје, 15 ноември, 2017 - 15:05 (META) 

Дрско лицемерие е тоа што на истиот ден кога пратениците на СДСМ во Собранието гласаа за потреба за носење на противуставен закон за двојазичност во целата држава, Зоран Заев говори за некаква лажна грижа за македонскиот јазик, велат од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на говорот на премиерот Заев за унапредување на македонскиот јазик.

„Ако Зоран Заев вистински се грижеше за зачувување на македонскиот јазик како силно идентитетско обележје на македонскиот народ јавно го повикуваме парламентарното мнозинство на СДС да гласа против неуставниот закон за двојазичност во државата и да не се ратификува договорот со Бугарија со кој јавно се откажа од македонскиот јазик. СДС со законот за двојазичност, кој е антиуставен и надвор од законот го деградира македонскиот јазик, неговата употреба и етапно го уништува истиот“, се вели во партиското соопштение.

Според ВМРО-ДПМНЕ, грижата на Заев за македонскиот јазик е само димна завеса за распродавање на државните и национални интереси.


„Тврдокорни“ на 2 септември ќе протестираат против двојазичност и кампови за мигранти


Скопје, 24 август, 2017 - 19:42 (META) 

Иницијативата „Тврдокорни“ преку нивната „Фејсбук“ страница повика на марш кој ќе се одржи на 2 септември во сабота, со почеток во 17 часот под мотото „Марш за аболиција на патриотите – Марш за будење на Македонскиот народ“.

Според најавите, протестот ќе почне од Соборниот храм по што ќе продолжи до Владата, а ќе заврши пред Собранието.

„Ајде сите заедно да се спротивставиме на неправдите кон македонскиот народ кои континуирано се спроведуваат десетина години наназад, сите заедно да се спротивставиме на двојазичноста, да се спротивставиме на обидот во Македонија да се населат т.н мигранти, ајде да им ставиме до знаење на политичарите дека народот е тој кој одлучува за својата иднина, и дека народот нема да седи мирен додека некој се обидува да му го одземе и тоа малку што е останато и нераспродадено, да им покажеме дека и ние имаме гордост. Ги повикуваме сите искрени патриоти да присуствуваат“, се вели во најавата на инцијативата на „Фејсбук“.


ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи законот за јазици, смета дека е спротивен на Уставот


Скопје, 5 август, 2017 - 17:05 (META) 

Вчерашниот предлог-закон за двојазична Македонија од Зоран Заев се коси со Уставот на Република Македонија, изјави членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски.

Тој додаде дека ВМРО-ДПМНЕ не може и не смее да го поддржи законот што е „спротивен на Уставот“. Милошоски појасни дека тоа што „кукавички“ е направено е тоа што на овој предлог-закон за двојазична Македонија е ставено европско знаменце.

– Тоа е злоупотреба на европското знаменце за закон кој нема врска со усогласувањето на македонското со европското законодавство. Ова е направено заради тоа за законот да може да се расправа во Собранието само три дена. Брзањето на Заев и на Шекеринска, овој закон за двојазична Македонија да го донесат во Собранието, значи дека и самите се свесни колку е штетен и колку народот е незадоволен и понижен затоа што беше излажан – рече Милошоски.

Тој нагласи дека на народот никој не му кажа пред изборите дека ќе се носи закон за двојазична Македонија.

– Долго време предупредувавме дека Заев е марионета што не ги штити македонските национални интереси, туку истите ги распродава преку тиранската палтформа, преку Договорот со Софија, а сè со цел да се искупи од кривичните дела што ги направил. Кредитот го плаќа Македонија. Нашите национални интереси се дадени на распродажба за да се заштити желбата на господинот Заев, неговата алчност, лакомост и амбиција да остане премиер на марионетска влада – изјави Милошоски.


ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните не сакаат политичари кои лажат


Скопје, 25 мај, 2017 - 10:08 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ прашува каква е состојбата со двојазичноста, поради контрадикторноста на тоа што го кажува Зоран Заев и портпаролот на Алијанса за Албанците.

„Кој лаже, Зоран Заев или Арбен Таравари? Кој ги манипулира гласачите и народот, Алијанса за Албанците или СДС?     Дали лаже Таравари кога вели дека побарале двојазичноста да се реализира експресно и Заев се согласил со тоа или лажеше Заев кога ја потпиша гаранцијата со која ја отфрли Тиранската Платформа?“, стои во утринското соопштение од партијата.
ВМРО-ДПМНЕ порачува дека „граѓаните не сакаат политичари кои лажат кај ќе стигнат“.

„Граѓаните оправдано се плашат дека криминалецот Заев е подготвен да ја реализира Тиранската Платформа, во надеж дека од позиција на власт ќе се спаси од кривичен прогон за кривични дела кои ги извршил“, вели ВМРО-ДПМНЕ.


ВМРО-ДПМНЕ: Џафери ја почна двојазичноста


Скопје, 13 мај, 2017 - 11:08 (META) 

Нелегално избраниот претседател на Собранието, Талат Џафери, поддржан од СДС, почна да го применува албанскиот јазик како јазик на кој Собранието се обраќа до јавноста, покрај македонскиот, давајќи ни само мал поглед како ќе се одвива и ќе се имплементира двојазичноста на дело, обвини ВМРО-ДПМНЕ.

Партијата вели дека Џафери кажал „дека нема намера да го почитува сегашниот закон за употреба на јазиците и дека собраниските седници ќе ги води на албански јазик, а доколку за тоа има потреба би го сменил и законот“, а СДСМ за тоа молчи.

„Граѓаните на Република Македонија можат да видат само мал сегмент како ќе функционираат институциите откако СДС би ја презел власта – целосно двојазични на сите нивоа на власта на локално и на централно ниво, двојазични банкноти и униформи, дебата за промена на државните симболи, промена на името на државата и како крајна фаза на планот од Тирана, федерализација на Република Македонија. Граѓаните не го дадоа својот глас за реализација на тиранската платформа, граѓаните се излажани и постизборно измамени“, порача ВМРО-ДПМНЕ, велејќи дека Заев е подготвен да ја реализира платформата на албанските партии „за да дојде на власт, во надеж дека од позиција на власт ќе се спаси од кривичен прогон за големиот број кривични дела што ги извршил“.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев се претвори во маша на Рама и на Тачи и закана по безбедноста во регионот


Скопје, 5 мај, 2017 - 9:44 (META) 

Криминалецот Зоран Заев во еден ден ги направи Македонците и Бугари и Срби, и покажа како планира „да ја витка кичмата“ на Македонецот во иднина, порачува ВМРО-ДПМНЕ во денешното редовно утринско соопштение за јавноста. Партијата вели дека Заев е поттикнувач и поддржувач на пеењето на албанската химна во Собранието и дека со кршење на Уставот, законот и на деловникот за работа на Собранието се обиде да избере „тирански претседател на Собранието“.

„Криминалецот Зоран Заев направи правен и политички преседан со што отвори можност во иднина, на незаконски начин, да се гласа двојазичноста, албанските банкноти, двојазичните униформи, геноцидот и сите елементи од тиранската платформа, без да се почитува волјата на народот“, порача ВМРО-ДПМНЕ.

Партијата обвинува дека Заев ги влошил билатералните односи на Република Македонија со Република Србија, за што уследија низа реакции на највисоките државни претставници од таа земја, и дека ја доведува во опасност репутацијата на Република Македонија.


Заев за БТВ: Ќе му докажеме на Иванов дека ја гарантираме унитарноста на Македонија


Скопје, 3 мај, 2017 - 21:04 (META) 

„Господинот Иванов го крши Уставот, ја штити владејачката гарнитура и сето тоа го прави за да нема трансфер на власта и да нема одговорност на врхушката на нашите политички опоненти. Јас сум убеден дека со овие чекори што ги преземаме, ќе дојде до доделување на мандатот од Ѓорге Иванов кај нас за да формираме влада и во македонското Собрание да може да ја избереме таа влада“, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за бугарската телевизија БТВ.

Прашан дали под притисок на надворешни сили ќе се случи Иванов да му го даде мандатот, Заев одговори дека тоа ќе се случи единствено поради тоа што мнозинството ги прифатило двата услови што ги поставил Иванов, па заедно со лидерите на албанските партии од парламентарното мнозинство ќе одат кај Иванов за да му ја дадат програмата на новата влада, во која се гарантира унитарноста на Република Македонија.

Заев потврди и кажа дека не само што лично тој го осудува пеењето на албанската химна, туку и дека пратениците на СДСМ го осудиле тој чин, седнувајќи во тие моменти.

– Еден од пратениците од партијата Беса излезе и ја испеа албанската химна. Тој настан јас лично го осудувам, веднаш тоа го покажавме на дело, сите седнавме кога се пееше таа химна, секако водевме грижа да не се случи немил настан или инцидент помеѓу Македонци и Албанци, заради тоа што во македонското Собрание може да се пее само македонската химна – рече Заев.

За обвинувањата дека планира да воведе двојазични банкноти и двојазични ознаки на униформите на АРМ, односно дека СДСМ заедно со албанските партии во парламентот дејствуваат против унитарноста на Македонија, Заев рече дека и тој и претседателите на албанските партии потврдиле дека нема да се менува идентитетот.

– Сè што имам ми е Македонија. Јас сум Македонец, моите родители се Македонци, и иднината на Република Македонија е утврдена согласно со нашите очекувања како граѓани во ова мултиетничко општество во кое живееме. Досега на сите можни начини и јас и претседателите на албанските партии потврдивме дека нема да се менува идентитетот, дека ќе ја запазиме унитарноста на Република Македонија, дека сè што ќе работиме ќе биде согласно Уставот. Ова што се прави во Македонија е единствено изговор од страна на ВМРО-ДПМНЕ да не ја предаде власта бидејќи се плаши од кривична одговорност во периодот на нивно владеење во периодот од 11 години – рече Заев.


ВМРО-ДПМНЕ: Да не се плашеше СДСМ од народот, ќе имаше избори во мај


Скопје, 23 април, 2017 - 15:14 (META) 

„Да не се плашеше СДС од сопствениот народ, локални избори заедно со нови предвремени парламентарни избори ќе имаше во првата половина на мај. Да не му беше на СДС поважна тиранската платформа и континуираното провоцирање кризи, граѓаните ќе гласаа согласно законот на 7 или на 14 мај, односно за две недели отсега“, одговори ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на Дејан Павлески од СДСМ.

„Аболираниот криминалец Зоран Заев одлучи дека му е поважно да формира влада врз темелите на тиранската платформа, за да се спаси себеси и раководството на СДС од кривична одговорност. Затоа Заев упорно одбива какво било решение кое води кон излез од кризата, се обидува да ја блокира државата и бега од избори. ВМРО-ДПМНЕ го повикува СДС да собере храброст и да излезе на локални избори кои би се одржале на ист трошок, заедно со предвремените парламентарни избори. Граѓаните мора да добијат шанса да се произнесат околу намерите на Заев да воведе двојазичност на територија на цела Македонија, да воведе двојазични банкноти, да ги промени грбот, знамето, химната и името на државата и да спроведе федерализација или кантонизација, онака како што ветуваше во Швајцарија“, се вели во соопштението од СДСМ.


ВМРО-ДПМНЕ: Тиранската платформа е дело на Еди Рама и е подметната како кукавичко јајце


Скопје, 28 март, 2017 - 9:44 (META) 

„Секојдневно се нижат искази и докази дека тиранската  платформа е дело на Еди Рама и дека таа има цел да ја турне Македонија во уште подлабока криза и да ја редефинира во согласност со визиите на соросовите играчи на Балканот“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Во него се додава дека „аболираниот криминалец Зоран Заев е само уценет човек, кој исплашен од затвор за сиот криминал што ги сторил, е подготвен да прифати буквално сè и да ги реализира сите барања што одат спротивно на највисоките државни и национални интереси“.

„Мнозинството граѓани на 11 декември одбраа кој има најдобра понуда, најквалитетна програма и најсоодветни персонални капацитети за да ја врати Македонија на вистинскиот пат. Тоа беше програмата на ВМРО-ДПМНЕ и на Коалицијата за подобра Македонија. Мнозинството граѓани не гласаа ниту за тиранска платформа, ниту за двојазичност, ниту за дебати за химна, грб или знаме. Граѓаните не гласаа ниту за нови пари, ниту за нови униформи“, се вели во соопштението.

Од партијата додаваат дека, според нив, тиранската платформа била отпосле подметната како кукавичко јајце за да се изигра волјата на мнозинството.

„ВМРО-ДПМНЕ уште во текот на преговорите кажа што мисли за платформата од Тирана и не преговараше врз таа основа. СДСМ, како што кажа Мухамед Зекири, во целост ја прифатил платформата. ВМРО-ДПМНЕ ги отфрли уцените и ја отфрли тиранската платформа. ВМРО-ДПМНЕ во процесот на преговори и јавно соопшти дека нема намера да формира влада по секоја цена“, додаваат оттаму.


Стотина средношколци од Охрид отворено застанаа зад „За заедничка Македонија“


Охрид, 20 март, 2017 - 12:37 (META) 

Средношколци од Охрид од утринава застанаа зад протестите на движењето „За заедничка Македонија“.

Околу стотина ученици од средното техничко училиште „Св. Наум Охридскки“, средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“ и од охридската гимназија „Св. Климент Охридски“, се собраа на градскиот плоштад.

Носејќи го државното знаме, скандираа дека се за зачувување на унитарниот карактер на државата и за поддршка на политиката на претседателот Ѓорге Иванов.

Тие тврдат дека никој не ги организирал, туку спонтано ги напуштиле училиштата за да се приклучат кон барањата да не се воведе двојазичност во земјава и да се зачува унитарноста на државата.

Некои од учениците рекоа дека имале поддршка од директорите и најавија ново собирање в среда.