!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

ВМРО-ДПМНЕ: Колку и да се труди, Манчевски нема да најде 180 илјади административци


Скопје, 13 август, 2017 - 19:38 (META) 

Колку и да се труди, Дамјан Манчевски не може да најде 180 илјади или некој друг имагинарен број на вработени во јавната администрација со кој упорно ја манипулира јавноста, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на министерот за информатичко општество и администрација.

Според опозициската партија прес-конференцијата на Манчевски е скандалозна бидејќи тој отворено кажува дека не го почитува и нема намера да го почитува Изборниот законик.

„Судејќи по изјавата на Манчевски и доставениот број на вработени, може да се заклучи дека наместо да ја повтори утврдената процедура, која бара сериозен ангажман, на ДИК и доставил нецелосен список на вработени, во кој според објавената бројка од 115.729 вработени очигледно недостасуваат десетина илјади вработени. За да имаме веродостоен список на вработени од кој ќе се формираат комисиите за локалните избори, Манчевски мора да седне и да си ја заврши работата. Ако не знае како, не е срамота да праша, наш предлог е да го праша Александар Кирацовски од СДСМ кој активно учествуваше во подготовката на списокот за изборите во декември, минатата година, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.


Нема реална слика колку администрација имаме, регистарот не работи


Скопје, 13 август, 2017 - 14:41 (META) 

Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) нема официјална и веродостојна бројка на вработени во јавната администрација бидејќи регистарот за вработените не функционира, односно во него нема податоци од сите државни институции, а и оние што ги има, постојат сомневања дека голем број од нив не се уредно пополнети.

Ова денеска на прес-конференција го соопшти министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, кој истакна дека дополнителен проблем е и тоа што Министерството, согласно Изборниот законик, мора да достави податок до Државната изборна комисија за бројот на вработени во јавната администрација.

Како што изјави министерот, во Македонија има 1.302 институции, од кои 197 не побарале согласност за систематизација со МИОА и за нив нема никакви податоци.

Според Манчевски, 150 институции имале одобрена систематизација, но таа не била активна, односно овие инстутиции никогаш не внеле податоци.

Поради овие недостатоци, потенцираше министерот, министерството до Државната изборна комисија вчера доставило податоци добиени со вкрстување на базите на податоци од повеќе различни институции и се однесуваат на 115.729 вработени во јавниот сектор.

– Оваа бројка не е официјална и не ја претставува реалната слика. Согласно тоа, МИОА не може да гарантира за целосна веродостојност на податоците, но сметаме дека доставените податоци ќе одговорат на потребите на Државната изборна комисија за распишување на локалните избори – рече Манчевски.

 


ДИК е подготвена за спроведување на локалните избори


Скопје, 4 август, 2017 - 19:02 (META) 

Прирачниците за едукација на општинските изборни комисии и избирачките одбори беа усвоени на денешната 124. седница на Државната изборна комисија (ДИК), а како што соопштија, ова се досега најдобро подготвените прирачници кои ќе придонесат за законито спроведување на изборните дејства. Со ова, како што се наведува, Државната изборна комисија е целосно подготвена за спроведување на локалните избори кои се предвидуваат во октомври 2017 година.

На денешната седница ДИК го разгледала и усвоила проектот за проверка и проценка на пристапноста на избирачките места за лица со посебни потреби на територијата на Република Македонија, кој е и прв проект од ваков тип што ќе се реализира.

Биле усвоени и извештаите од спроведената функционална анализа во ДИК, извештајот за институционална проценка на подрачните одделенија и канцеларии на ДИК, предлог-правилникот за внатрешна организација и делокруг на работата на стручната служба на ДИК, како и предлог-правилникот за систематизација на работните места во стручната служба на ДИК.

Во соопштението се наведува дека ДИК на седницата особено внимание посветила на ребалансот на буџетот предвиден за тековната година и за изборните дејства.


Вељаноски за петок ја закажа конститутивната седница на Собранието


Скопје, 28 декември, 2016 - 17:22 (META) 

Претседателот на Собранието во заминување, Трајко Вељаноски, за петок во 13 часот ја закажа и ќе претседава со конститутивната седница на новиот собраниски состав.

„Врз основа на член 63 од Уставот на Република Македонија, кој предвидува дека новоизбраното Собрание се состанува на конститутивна седница најдоцна 20 дена од одржаните избори и конститутивната седница ја свикува претседателот на Собранието од претходниот состав, Вељаноски ја закажа конститутивната седница на деветтиот парламентарен состав за петок, 30 декември 2016 година, во 13 часот“, стои во соопштението од кабинетот на Вељаноски, испратено доцна попладнево.

Државната изборна комисија денеска на овластените претставници на политичките партии им ги врачи уверенијата за добиените пратенички мандати.

Новиот деветти собраниски состав ќе има 120 пратеници, а нема да има пратеници од дијаспората поради недоволниот број на освоени гласови од кандидатите.

Претседавачот со првата седница (Трајко Вељаноски, н.з.) од избраните пратеници треба да назначи двајца, кои по потреба ќе го заменуваат во претседавањето со седницата, а потоа со прозивка треба да го утврдува бројот на присутните избрани пратеници.

Собранието може да се конституира ако на седницата присуствуваат мнозинството избрани пратеници, а откако ќе се утврди кворумот, се избираат претседател и членови на Верификационата комисија на Собранието, кои ќе ги верифицираат мандатите на пратениците.


ДИК утре свечено ќе ги врачи уверенијата на новоизбраните пратеници во Собранието


Скопје, 27 декември, 2016 - 16:14 (META) 

Државната изборна комисија (ДИК) утре свечено ќе им ги врачи уверенијата на претставниците на коалициите и на политичките партии кои освоија пратенички мандати на предвремените парламентарни избори, кои се одржаа на 11 декември. Ова го отвора патот за свикување конститутивна седница на новото собрание.

„Ве известуваме дека уверенијата за пратениците избрани на предвремените избори за пратеници во Собранието на Република Македонија, Државната изборна комисија ќе им ги врачи на овластените претставници на коалициите и на политичките партии кои освоија пратенички места, на свечен настан закажан за 28 декември 2016 година (среда) со почеток во 14 часот. Настанот ќе се одржи во седиштето на Државната изборна комисија (во зградата на поранешниот НИП „Нова Македонија)“, стои во соопштението на ДИК.

На предвремените парламентарни избори Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеничко место, Коалицијата предводена од СДСМ – 49, ДУИ – 10, Движење Беса – 5, Алијанса за Албанците – 3 и ДПА – 2 пратенички места.

По прогласувањето на конечните резултати и врачувањето на уверенијата, според Уставот, крајниот рок за конституирање на новото Собрание е 31 декември, односно 20 дена од одржувањето на изборите, кои во овој случај беа на 11 декември.

Се очекува претседателот на претходниот собраниски состав, Трајко Вељаноски, следните денови да ја свика конститутивна седница, а доколку тоа не го направи од некоја причина, честа да ја свика и да ја води првата седница, според Деловникот на Собранието, ќе ја има највозрасниот пратеник од новоизбраниот состав – Бранко Маноиловски од ДУИ.


Весела владина математика: 49+10+5+3 или 49+10+5+3+2 или 51+10+2 или 51+10+3+2?


Скопје, 26 декември, 2016 - 11:48 (META) 

Откако Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека и по прегласувањето во Теарце, соодносот во новиот собраниски состав меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ останува 51 – 49, почнуваат да течат роковите за формирање нова влада, но и да се прават извесни комбинаторики и математички формули, кои сите како суштинска ја имаат бројката од најмалку 61 пратеник.

Во очекување на официјалните и конечни резултати, партиите на вонредните парламентарни избори ги освоија следниот број мандати, односно пратенички места:

ВМРО-ДПМНЕ – 51; СДСМ – 49; ДУИ – 10; Движење Беса – 5: Алијанса за Албанците – 3 и ДПА – 2.

Ако се има ова предвид, можни (и веројатни) се најмалку четири сценарија:

  1. Владина коалција меѓу  СДСМ, ДУИ, Беса и Алијансата за Албанците со мнозинство од 67 пратенички места во Собранието (49+10+5+3);
  2. Влада со СДСМ, ДУИ, Беса, Алијансата на Албанците и ДПА со 69 пратеници (49+10+5+3+2);
  3. Влада со ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА со мнозинство од 63 пратеници (51+10+2);
  4. Влада со ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и Алијансата на Албанците со 66 пратеници ( 51+10+3+2);

Ова е „веселата“ математика и можните комбинаторики за евентуална владина коалиција, при која треба да се има предвид дека од Движењето Беса досега категорично изјвуваа дека во никој случај нема да коалициираат со ДУИ.

Во саботата, на иницијатива на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, партискиот врв одржа средба со претставниците на Алијанса за Албанците, на која иако беа повикани, не дојдоа лидерите на Беса и на ДПА. На средбата требаше да се договори заедничка платформа на сите албанските партии со која тие ќе влезат во преговорите со партиите од македонскиот блок за идна владина коалиција.

Според информациите, Ахмети неделава повторно ќе се обиде да ги собере сите албански партии, кои освоија пратенички мандати, а од средбата евентуално би произлегла заедничката платформа со барања албанскиот да стане втор официјален јазик во цела држава, редефинирање на уставно-правниот поредок, консензуално одлучување за сите битни општествени и политички прашања, рамномерна распеделба на буџетот, продолжување на мандатот на Специјалното јавно обвинитество и целосна имплементација на препораките од Прибе.

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во петокот минатата недела ги повика албанските партии што имаат освоено пратенички мандати во Собранието да не коалицираат со ВМРО-ДПМНЕ и со нејзиниот лидер, Никола Груевски, бидејќи, во спротивно, тоа би значело поддршка на режим и на диктатура, наспроти волјата на мнозинството граѓани.

Заев неколкупати изјави дека на изборите победил концептот на СДСМ, за демократски промени во државата и дека Македонија „ќе добие влада што ќе работи во интерес на сите граѓани во државата“, притоа отворено алудирајќи дека тој ќе биде новиот премиер.

Идентични тонови доаѓаат и ВМРО-ДПМНЕ, од каде велат дека тие се победници на изборите и остануваат „посветени на идните чекори околу формирање нова влада“, за чие составување, како што претходно соопштија оттаму, мандатот му припаѓа на лидерот на партијата, Никола Груевски.


Шилегов: Теарце ја има честа да ја запечати победата на демократска Македонија


Тетово, 21 декември, 2016 - 15:49 (META) 

Теарце ја има таа чест да ја запечати победата на граѓанска и демократска Македонија, рече носителот на кандидатската листа за пратеници од коалицијата предводена од СДСМ во шестата изборна единица, Петре Шилегов, кој денеска со своите сопартијци го посети Теарце, каде, по вчерашната одлука на Управниот суд и денешната на Државната изборна комисија, в недела, на 25 декември, ќе има прегласување на избирачкото место 2011.

Избирачкото место на кое ќе се прегласува се наоѓа во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ во Теарце.

– Македонија извојува победа над режимот. Повеќе од шестотини илјади граѓани на Македонија одбраа живот, го одбраа заедништвото наспроти политиките на раздор со кои владееше режимот на Никола Груевски. Во Македонија го враќаме животот. Теарце ја има таа чест да ја запечати победата на граѓанаска, демократска Македонија. Граѓаните во Теарце, како и граѓаните во цела Македонија, одбираат европска Македонија. И тука во Теарце граѓаните заслужуваат да имаат и водовод и канализација како секаде во современиот свет од 21 век – изјави Шилегов.

Тој додаде оти не верува дека ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во прегласувањето во Теарце, како што претходно неделава најави претседателот на партијата, Никола Груевски.

– Груевски рекол – Груевски порекол. Сите информации кажуваат дека уште во текот на вчерашниот ден активистите на ВМРО–ДПМНЕ се на терен, одат по куќи. Веќе имаат набавено списоци со приматели на социјална помош. Продолжуваат и понатаму со нивните подли политики на раздор, на делба, на уценување на граѓаните. Токму заради тоа велиме дека во Македонија конечно мора да владее слободата, во Македонија конечно граѓаните треба да бидат оставени сами, самостојно, без уцени, закани и притисоци да одлучуваат кому ќе го дадат својот глас – нагласи Шилегов.


Управниот суд ја уважи тужбата на СДСМ и го поништи гласањето во Теарце


Скопје, 20 декември, 2016 - 17:40 (META) 

Советот на Управниот суд ја прифати како основана тужбата на СДСМ и го поништи гласањето на гласачкото место број 2.011 во општина Теарце, во шестата изборна единица.

Приговорот и тужбата на СДСМ за ова гласачко место се однесуваат на тоа дека на почетокот на гласањето било констатирано дека недостига гласачко ливче, кое на крајот при пребројувањето на гласовите било најдено во избирачката кутија сосе кочанот и серискиот број, како и тоа дека недостигал образецот број 15 во доверливиот гласачки материјал.

„Тужбата на овластениот претставник на листа на кандидати за избор на пратеници во Собранието на Република Македонија на коалицијата предводена од Социјалдемократски сојуз на Македонија – СДСМ, – Стевица Јосифовски, се уважува. Решението на Државната изборна комисија УП1.бр.10-488 од 18 декември 2016 година, се преиначува и се одлучува: Приговорот УП1.бр.10-488 од 13 декември 2016 година, на овластениот претставник на листа на кандидати за избор на пратеници во Собранието на Република Македонија на Коалицијата предводена од Социјалдемократски сојуз на Македонија се уважува. Гласањето на гласачкото место бр.2011 во Општина Теарце за изборна единица број 6, се поништува“, стои во пресудата на Управниот суд донесена од судиите Лулзим Салиу (претседател на советот), Нада Иванова, Едита Насковска, Снежана Трповска и Исмета Амет (членови на советот).

Воедно, во образложението на пресудата се наведува дека Државната изборна комисија решението со кое го одбила приговорот го донела во постапка спротивна на законот, бидејќи за оспорувањето на приговорот гласале осум членови на ДИК, четири „за“, четири „против“, а еден член, односно Субхи Јакупи, самиот се иззел од гласањето, што е, како што утврдил советот на Управниот суд, спротивно на Изборниот законик и на правилникот за начинот и за постапката за решавање по приговори.

Управниот суд попладнево ги соопшти и одлуките по уште две тужби на СДСМ, кои по разгледувањето, од страна на судот се одбиени како неосновани и се потврдени претходните одлуки на Државната изборна комисија, со кои беа одбиени двата приговори. Станува збор за приговорите на СДСМ за гласачките места 2.025 во Општина Теарце и 1.978 во Општина Тетово, и двете во шестата изборна единица.

Одлуките на Управниот суд се конечни и по нив не е дозволена жалба.

Управниот суд треба да ја соопшти одлуката по уште една тужба на СДСМ, како и одлуката по тужбата на ВМРО-ДПМНЕ поради прифатениот приговор на Беса од страна на ДИК која го поништи гласањето на едно избирачко место во општина Гостивар, каде што друго лице се потпишало на местото на гостиварката Фатиме Сулејмани, која поради ова не гласала.


Експратеничка на ВМРО-ДПМНЕ ќе го води советот на Управниот суд за тужбите


Скопје, 19 декември, 2016 - 16:47 (META) 

Управниот суд со жрепка ги избра петтемина судии што на јавна седница ќе одлучуваат по тужбите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ за одлуките што Државната изборна комисија (ДИК) ги донесе по приговорите за текот на гласањето на изборните на 11 декември.

Претседател на петчелниот совет е судијката и заменик-претседател на Управниот суд, Весна Јовановска, а членови се судиите Бурим Сејдини, Анета Џигерова, Ѓоко Живковски и Драгослав Радичевски, соопштија денеска од Управниот суд.

Првите две сесии на петчлениот совет на Управниот суд се закажани за вечерва, во 18 часот, односно во 18.30 часот, а на нив, како што стои во соопштенијата од судот, ќе се одлучува по две тужби на СДСМ.

Инаку, заменик-претседателката на Управниот суд, а сега и претседателка на советот што ќе одлучува по тужбите од политичките партии, Весна Јовановска, за судијка во Управниот суд е избрана во 2011 година. Како што може да се види од нејзината биографија на официјалната веб-страница на Управниот суд, пред да биде избрана на оваа функција таа немала судска практика, односно не работела како судија. Како дел од нејзината биографија е наведен пратеничкиот мандат во Собранието на Република Македонија, од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, во периодот од 1998 до 2002 година.

Од СДСМ, како што соопштија вчера од партијата, до Управниот суд поднеле четири тужби по одлуките на Државната изборна комисија, која ги одби сите приговори на опозициската партија, вкупно шест (СДСМ првично поднесе осум приговори, но во меѓувреме, додека траеше нивното разгледување, партијата повлече два).

ВМРО-ДПМНЕ, пак, како што информираа од партијата, поднела тужба до Управниот суд поради решението на Државната изборна комисија со кое се уважи приговорот на Беса и се поништи гласањето на едно избирачко место во општина Гостивар, каде што друго лице се потпишало на местото на Фатиме Сулејмани, што беше констатирано и од официјален графолог.

Од Беса информираа дека нема да поднесат тужби до Управниот суд, бидејќи, како што беше кажано од партијата, не веруваат во независноста на овој суд.


Тодоров: Имаме докази дека одлуката на ДИК за приговорот на Беса е незаконска


Скопје, 19 декември, 2016 - 16:12 (META) 

Шефот на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во втората изборна едница, Никола Тодоров, попладнево на прес-конференција ја образложи тужбата што партијата ја поднесе до Управниот суд во врска со приговорот на Беса и посoчи дека имаат докази кои покажуваат дека одлуката на Државната изборна комисија (ДИК), која го прифати приговорот, е незаконска и е „невиден преседан“.

Според Тодоров, ВМРО-ДПМНЕ ја поднела тужбата поради „повреди од формално-правен аспект на одредбите од Изборниот законик и подзаконските акти, погрешно и нецелосно утврдена фактичка состојба и погрешна примена на материјалното право“.

Како што образложи тој, одлуката на ДИК е незаконска бидејќи приговорот до ДИК бил поднесен без потпис од овластениот претставник на подносителот на приговорот, односно партијата Беса. Одлуката на ДИК, според ВМРО-ДПМНЕ, е донесена по истекот на рокот од 48 часа утврден со членот 148, став 3 од Изборниот законик.

„Од цитираната одредба, неспорно може да се утврди дека овој рок е преклузивен, што значи дека ДИК не може да постапува и да одлучува по истекот на овој рок“, нагласи Тодоров.

Државната изборна комисија, како што истакна шефот на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, сторила и повеќе процесни повреди на одредбите на Изборнниот законик, односно како доказ била сослушана гласачката од Гостивар, Фатиме Сулејмани, без претходна дискусија и без да се донесе одлука.

За ВМРО-ДПМНЕ е спорно и графолошкото вештачење на потписот на Сулејмани, бидејќи било направено без издадена наредба за вештачење.

„Искрено се надевам и верувам дека судиите на Управниот суд ќе одлучат да ја коригираат оваа незаконска одлука на ДИК и нема да дозволат седум невини луѓе да завршат во затвор заради незаконска одлука на ДИК“, рече Тодоров.

На прес-конференцијата на Тодоров, веднаш реагираше СДСМ, од каде велат дека „обидот на Никола Груевски преку прес-конференцијата на Никола Тодоров да изврши притисок врз Управниот суд е доказ во каква паника е Груевски од промените што следуваат“.

„Укажуваме дека времето за политичари како Груевски заврши. ВМРО-ДПМНЕ веќе е опозиција, мнозинството граѓани избраа промени. Институциите, вклучувајќи го и Управниот суд, се должни да работат единствено во интерес на граѓаните на Република Македонија“, стои во соопштението на СДСМ.