!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Казахстан предлага „исламски Г-20“


Астана, 10 септември, 2017 - 16:20 (META) 

Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев денеска излезе со иницијатива петнаесетте најразвени држави од Организацијата за исламска соработка да создадат форум за развој на науката и економијата налик на Г-20.

Назарбаев предлогот го даде на самитот за наука и технологија на ОИС во Атана, јави ТАСС.

– Сметам дека треба да создадеме форум, како Г-20, неофицијална група за развој на науката и на економијата во исламскиот свет. Од развиените 15 држави во ОИС може да се создаде организацијата ОИС-15. Развојот на науката и на технологијата е мошне важен за нас – смета Назарбаев.


СДСМ: Пресудите против Ристески и Панов се доказ за коруптивното владеење на ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 20 август, 2017 - 10:19 (META) 

Судските пресуди против градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ, Марјан Ристески и Александар Панов се првите институционално потврдени докази за децениското криминално, коруптивно и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ на секое ниво на власт, се вели во утринското соопштение на СДСМ.

Во него се додава дека „ВМРО-ДПМНЕ веќе има двајца градоначалници кои се осудени за несовесно и неодговорно владеење“.

„Владимир Талевски е првоосомничен во случај на Специјалното јавно обвинителство за сторен криминал тежок 360.000 евра, пари на граѓаните. По ова, логично се поставува прашањето уште колку криминалци градоначалници има во редовите на ВМРО-ДПМНЕ? Уште колку локални шерифи краделе од граѓаните и кој од  градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ крадел најмногу од граѓаните и државата?“, се додава во соопштението.


Светска банка ќе издвои 57 милијарди долари за Африка


Вашингтон, 20 март, 2017 - 12:35 (META) 

Светска банка соопшти дека ќе издвои околу 57 милијарди долари за инвестиции во следните три години во државите во Африка.

Најголем дел од тие средства, 45 милијарди долари, ќе ги издвои Агенцијата за меѓународен развој во рамките на Светска банка, која ќе дава бескаматни кредити на најсиромашните земји.

Претседателот на Светска банка, Џим Јонг Ким, оваа недела ќе ги посети Руанда и Танзанија каде што со властите ќе разговара за финансиската поддршка на тој дел на Африка.

Светска банка е одговорна за обезбедување финансии и за давање совети на земјите за да се засили нивниот економски развој и да се намали сиромаштијата, но и за да се сочуваат меѓународните инвестиции.


Велика Британија ќе воведе такса за работниците од ЕУ


Лондон, 11 јануари, 2017 - 17:57 (META) 

Британската влада сака да воведе такса од 1.000 фунти за секој британски работодавец што ќе вработи работник кој потекнува од некоја од земјите членки на Европска Унија.

Британскиот министер за миграција, Роберт Гудвил, пред Горниот дом на британскиот парламент истакнал дека е можно воведување на такса за работниците од ЕУ.

Гудвил истакнал дека ќе има програми кои ќе дозволуваат работниците во земјоделството да добиваат краткорочни, сезонски договори за работа во Велика Британија.

Велика Британија веќе ги зголеми таксите за работниците од земјите кои не се членки на ЕУ и тие ќе стапат на сила во април.

Работниците од 27 земји членки на ЕУ сега имаат право да живеат и да работат во Велика Британија, но тоа ќе се промени кога земјата ќе излезе од Европска Унија.


Американците утре ќе гласаат за нов претседател


Вашингтон, 7 ноември, 2016 - 10:17 (META) 

Утре 225 милиони Американци ќе гласаат за нов претседател, а ќе победи кандидатот кој ќе освои 270 електорски гласа, апсолутно мнозинство од 538. Во трка се демократската кандидатка Хилари Клинтон и републиканецот Доналд Трамп.

Изборите се одржуваат во вторникот по првиот понеделник во ноември, на секои четири години, а гласањето е во еден круг во секоја од 50 американски сојузни држави.

Победата во некоја држава одредува како ќе гласаат членовите на изборниот колегиум, орган кој потоа ќе го избере идниот претседателот на САД.

Најновата голема анкета на „Еј-би-си“ и на „Вашингтон пост“, објавена вчера, ѝ дава на Клинтон предност од пет процентни поени во однос на Трамп.


Мароко по 40 години повторно сака членство во Африканската унија


Рабат, 23 септември, 2016 - 20:00 (META) 

Мароко поднесе официјално барање за приклучување кон Африканската унија (АУ) по 40 години, соопшија денеска од таа организација.

Мароко е единствената африканска земја која не е членка на таа организација, која ја сочинуваат 54 држави.

Властите во Рабат ја напуштија организацијата во 1975 година поради спорот околу Западна Сахара, која АУ ја смета за независна држава, а Мароко за своја јужна провинција.

Членките на оваа АУ ќе бидат известени за барањето на Мароко, а потоа кралот на оваа држава ќе биде известен за одлуката.


Самит посветен на бегалската криза ќе се организира во ОН, в понеделник


Њујорк, 16 септември, 2016 - 19:18 (META) 

Генералното собрание на Обединетите нации (ОН) ќе организира самит посветен на бегалската криза во седиштето на ОН во Њујорк на 19 септември, в понеделник.

На самитот ќе се разговара за стратегијата за дејствување на државите на интернационално ниво, во врска со овој глобален проблем.

На овој настан ќе присуствуваат и претставници од Меѓународната организација СОС Детско село, за да се презентираат добри практики за работа со бегалците, посебно со децата и како оваа организација дејствувала за време на бегалската криза.

Една од клучните пораки ќе биде почитување на децата и детските права, без разлика на статусот на нивните родители.


Во Германија се доселиле рекорден број државјани од земјите членки на ЕУ


Берлин, 2 јули, 2016 - 17:34 (META) 

Имиграцијата на државјани од земјите членки на Европска Унија во Германија достигна рекордно ниво. Лани, во Германија се доселиле 685.485 државјани на Романија, Полска и на Бугарија, пишува весникот „Велт“, повикувајќи се на официјални статистички податоци.

Во Германија во најголем број се доселиле Романци (174.779), Полјаци (147.910), Бугари (71.709) и Хрвати (50.646).

Како најголема економска сила во Европа, Германија има многу ниска стапка на невработеност, која изнесува 6,1 отсто и е пожелна дестинација за граѓаните од другите држави, кои бараат подобри услови за живот.


СДСМ: Колку вработувања се спречија со петте милијарди евра што ги изнесе „фамилијата“?


Скопје, 24 март, 2016 - 15:52 (META) 

„Кумот Ставрески нека каже како заедно со кумашинот Груевски успеаја да изнесат криминално повеќе од 5 милијарди  евра пари на граѓаните надвор од државата и колку уништени вработувања се тоа за луксузите на фамилијата? Како е можно со пад на преработувачката индустрија од 2 отсто на годишно ниво, со пад на земјоделството од 0,7 отсто, со бруто-инвестиции еднакви речиси на нула, да креира нови работни места?“, се вели во соопштението на СДСМ.

Во него, исто така, се додава дека „крунскиот доказ дека Груевски лаже кога зборува за нови вработувања е токму историски највисокиот дефицит на Фондот за ПИОМ во 2014 година.

–  Дупката во ПИОМ во 2008 година изнесувала 165 милиони евра, за во 2014 година промашените економски политики на Груевски да ја продлабочат на неверојатни 369 милиони евра! Доколку вистински се намалуваше стапката на невработеност, дупката во ПИОМ требаше да се намалува, а не забрзано да се зголемува и да го доведе Фондот во ризик на неодржливост на среден рок, како што алармираше Светска банка – се вели во соопштението.

Од СДСМ потсетуваат дека според Светска банка, 626.312 граѓани ја напуштиле државава во потрага по работа и по достоинствени услови за живот.

– Поради промашените економски политики, 10.000 домашни фирми се затвроени, на сопствениците им се загрозени основните егзистенции, а 8.000 чекаат да бидат избришани од евиденција – додаваат од СДСМ.

 


„Твитер“ предупредува за хакерски напади спонзорирани од држави


Сан Франциско, 14 декември, 2015 - 13:04 (META) 

„Твитер“ првпат во својата историја објави предупредување до корисниците дека хакери, спонзорирани од држави, се обидуваат да украдат доверливи податоци од нивните компјутери.

Во соопштението се наведува дека нема индиции оти хакерите успеале да преземат чувствителни информации од „мала група компјутери“ кои биле мета, а компанијата исто така не понуди детали за нападот или потенцијалните осомничени во истрагата која ја спроведуваат.

„Твитер“ наведува дека мета на хакерите биле меил-адреси, ИП-адреси и телефонски броеви.

„Гугл“ и „Фејсбук“, исто така, почнаа да издаваат предупредување до корисниците кои се потенцијални мети на зачестени хакерски напади, спонзорирани од држави.