!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

8,8 милиони евра се предвидени за задржување на младите во државата


Скопје, 19 јули, 2017 - 14:46 (META) 

Нова владина мерка, наречена младинска гаранција, најави денеска премиерот Зоран Заев на деловниот појадок со Сојузот на стопанските комори. Целта на оваа мерка, за која до крајот на годината се предвидени 8,8 милиони евра, е младите да останат во државата и да работат тука.

– Младинската гаранција значи во одреден период државата да финансира директно пари за бруто-плати на млади луѓе кои завршиле образование и се подготвени да се обучуваат или трајно да се вработат. За бизнис-заедницата тоа ќе значи бесплатно подготвување кадар, обучување на претходно теоретски подготвените млади луѓе, со намера, ако навистина вредат, да добијат трајно вработување и да биде искористен нивниот потенцијал – изјави Заев.

Тој побара помош од компаниите да обезбедат работни места за младите луѓе. Дел од средствата од оваа мерка ќе бидат пренасочени за универзитетите, за доедукација на младите, а најголемиот дел од нив се за бизнис-заедницата.

Премиерот истакна дека заминувањето на секој млад човек, Македонија ја чини околу 100.000 долари.


Заев очекува долгот на државата кон стопанството да остане под 700 милиони евра


Скопје, 19 јули, 2017 - 11:41 (META) 

Премиерот Зоран Заев не очекува долгот на државата кон стопанството да стане поголем од 700 милиони евра.

– Сè уште се прават анализи. Стигнавме до ставка од 400 милиони евра. Сепак, не очекуваме долгот на државата кон бизнис-заедницата да надмине 700 милиони евра – рече Заев, пред бизнис-средбата со стопанските комори, одговарајќи на новинарско прашање.

Тој рече дека инвеститорите кои ќе почнат гринфилд-инвестиција во Македонија ќе добијат поддршка и дека за сите ќе важат истите услови, без разлика дали инвеститорот е странски или домашен.

Прашан за работата на инспекциските служби, Заев рече дека нивната главна функција ќе биде превентивна, односно дека пред сè ќе издаваат предупредувачки мерки, наместо да казнуваат како што досега било практика.


СДСМ: Почнува процес на ослободување на заробените институции


Скопје, 15 јули, 2017 - 16:52 (META) 

„Владата предводена од СДСМ почнува процес на ослободување на заробените институции од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Департизацијата и професионализацијата на институциите почна, колку и тоа да не го разбира ВМРО-ДПМНЕ“, порача СДСМ во одговор на прес-конференциите на ВМРО-ДПМНЕ денеска, во кои новата власт беше напаѓана за реваншизам и за партизацијата на државата.

„Секој граѓанин ќе го најде своето место во заедничкото општество кое ќе пружа еднакви можности за сите, а лицата кои правеа поделби, вршеа притисоци и сееја омраза, веќе не смеат да управуваат со државни институции и ќе мора да носат одговорност за своите постапки“, нагласува СДСМ. Владејачката партија истовремено обвини дека „преку 11-годишното неодговорно, криминално и расипничко владеење, ВМРО-ДПМНЕ ја направи најголемата партизација и злоупотреба на државните институции кои наместо да бидат сервис граѓаните, се претворија во сервис за исполнување на желбите и на интересите на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ“.

„Додека мнозинството граѓани живееја во сиромаштија и во долгови, ВМРО-ДПМНЕ без никакви критериуми инсталираше партиски кадри во  државните институции, а голем број членови и поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ членуваа во неколку управни одбори истовремено. Додека голем дел од граѓаните преживуваа, функционерите на ВМРО-ДПМНЕ ги трошеа парите на граѓаните на луксуз, скапа гардероба и на ручеци од неколку стотици евра“, се вели во соопштението од СДСМ.


Заев до ракометарите: Вашиот успех е мотив Владата силно да го поддржи спортот


Скопје, 7 јуни, 2017 - 15:29 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со ракометарите на „Вардар“ кои го освоија првото место во Лигата на шампиони, со раководството на клубот, како и со претседателот и со претставници на Ракометната федерација на Македонија.

Тој, од името на Владата, им врачи плакета за благодарност.

„Вашиот успех е амбасадорска промоција на Македонија, не само во Европа, туку и во светот. Исто така, вашиот успех е мотив Владата силно да го поддржи спортот“, рече во обраќањето до ракометарите премиерот Заев.

Тој најави можности за практично инвестирање во спортот, преку ваучери што ќе ги издава Министерството за финансии на спортските клубови, законска поддршка на спортот како професија, со што ќе се овозможи пензиско и здравствено осигурување на спортистите и посветеност на новата Влада да го обезбеди заслуженото достоинство на спортот во Македонија.

На средбата биле отворени некои проблеми со кои се соочуваат спортските клубови, во делот на финансирањето и на условите за работа и беше разговарано за начините за нивно решавање.

Ракометарите, сопственикот на ракометниот клуб „Вардар“, Сергеј Самсоненко и претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов, на Заев му подариле еден од шампионските златни медали добиени од Лигата на шампиони, како и дрес на „Вардар“ на кој е испишано името на премиерот.


Костовски: Со исплатата на субвенциите паднаа во вода манипулациите на СДС


Скопје, 18 мај, 2017 - 15:44 (META) 

„Од денеска, со исполнувањето на законската можност, почна и исплатата на субвенциите во земјоделството“, изјави на прес-конференција Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Тој додаде дека помагањето на земјоделството и на земјоделците секогаш било и ќе остане фокус на политиките на ВМРО-ДПМНЕ.

„Земјоделците добија повеќе од една милијарда евра субвенции додека ВМРО во изминативе 10 години го имаше мнозинството и одлучуваше околу земјоделската политика, за разлика од времето на СДС кога земјоделците не добиваа ниту евро помош од државата. Со денешната исплата, паднаа во вода манипулациите кои СДС и од нив контролираните медиуми ги ширеа дека нема пари во буџетот. Буџетот е ликвиден и пари за земјоделците се обезбедени и во согласност со динамиката за исплата, ќе бидат исплаќани“, додаде Костовски.


Коѕиас: Никој не може да ја притисне Грција да отстапи од ставот во спорот за името


Атина, 7 мај, 2017 - 15:41 (META) 

Јасна порака дека Грција ја поддржува стабилноста во Македонија, но нема да отстапи од своите барања во спорот за името под никакви меѓународни притисоци, испрати шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, во интервју за грчкиот весник „Риал њуз“.

Говорејќи за ситуацијата во Македонија и за информациите дека грчката дипломатија се подготвува за нови силни притисоци од меѓународната заедница за решавање на спорот за името, за да се забрза македонската евроинтеграција, вели дека никој не може да ја притисне Грција да отстапи од ставовите кои се најзин државен интерес.

„Не знам кој кого сака да притисне, сите знаат дека не потпаѓаме под притисоци и дека не отстапуваме од она што сметаме дека е правилно за интересите на нашиот народ и за европските вредности и принципи“, коментира Коѕиас.

Тој во интервјуто вели дека Грција е единствената држава што не се меша во внатрешните работи на Македонија, но дека е загрижена поради немањето култура на консензус и на компромиси. Посочува дека Грција ја помага стабилноста во регионот и се обидува да ја поддржи стабилноста и во Македонија и на целиот Балкан.

Коѕиас во интервјуто испраќа и остра порака дека Грција и ЕУ го осудуваат кој било обид за менување на границите во регионот и секој што би се обидел на некаков начин да ги предизвика, ќе се соочи со сериозни последици.


СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да се огради од провокациите на Груевски


Скопје, 7 мај, 2017 - 10:40 (META) 

„Раководството на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Никола Груевски се надминати и истрошени политичари, кои се грижат само за своите криминални интереси, немаат што ново да им понудат на граѓаните и затоа лажат, користат манипулации, говор на омраза, поттикнуваат насилство“, се вели во редовното утринско соопштение на СДСМ.

Во него се додава дека „ниту ќе има штети по употребата на македонскиот јазик ниту, пак, е загрозена унитарноста на државата“.

„Има писмо до Ѓорге Иванов дека е формирано новото парламентарно мнозинство, претседателот на СДСМ Зоран Заев уште еднаш ќе ја реафирмира програмата на новата влада, по што ќе се пристапи кон формирањето нова влада. Иванов е должен да постапи во согласност со уставните обврски кон граѓаните, а чесните членови на ВМРО-ДПМНЕ мора сериозно да ја сфатат сопствената улога, да се оградат од криминалците во своите редови и од нивните криминални платформи и партијата да се постави како конструктивна опозиција која ќе ги поддржи клучните реформи за граѓаните и за државата“, се вели во соопштението.


СДСМ: Новата влада се обврзува дека ќе ја почитува слободата на медиумите


Скопје, 3 мај, 2017 - 13:52 (META) 

„Македонија ќе биде земја на слободни, професионални и независни новинари и медиуми, како што доликува на една современа европска демократска држава, во каква што ќе ја претвориме заедно нашата земја“, се вели во соопштението на СДСМ по повод Денот на слободата на медиумите.

Во него се додава дека „СДСМ се придружува на ставот на ЕУ дека слободното изразување и известување на медиумите придонесува за смирување на тензиите и на разликите во општеството кога граѓаните навремено, транспарентно и неселективно ќе бидат информирани преку проверени вести низ квалитетно и етичко новинарство“.

„Достоинството што го покажаа новинарите и медиумските работници на денот на крвавото насилство во Собранието и просторот и одговорноста што ја покажаа одредени медиуми да информираат објективно за потресните случувања по демократските процеси во државата, дава надеж дека во Македонија може да биде рехабилитирана слободата на мислата, говорот и на изразувањето во опшествена смисла“, велат од СДСМ.

Од партијата изразуваат голема почит кон новинарите и кон медиумските работници во Македонија кои, како што велат, за време на десетгодишниот режим, вклучително и за време на крвавиот насилен инцидент во парламентот во четвртокот минатата недела, без задршка, посветено ја вршеа својата должност за вистината да допре до граѓаните.

„Новата влада ќе се обврзе да ја почитува и да ја заштити слободата на говор и слободата на медиумите како врвни демократски вредности на цивилизираните општества“, велат од СДСМ.


Заев – Тимоние: Потребно е да се покаже зрелост за државните интереси на Македонија


Скопје, 12 април, 2017 - 18:01 (META) 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретнал со амбасадорот на Франција во Македонија, Кристијан Тимоние.

Од СДСМ информираат дека двајцата соговорници констатирале дека е неопходно стабилизирање на државата преку продолжување на демократските процеси во Македонија.

На средбата било оценето дека е потребно да се покаже зрелост за државните интереси на Македонија, а тоа се реформските процеси за квалитетен живот на сите граѓани и евроатлантски перспективи на Македонија.

– Никакви седнувања на заедничка маса од типот на Договор од Пржино 3, 4 и слично не се во интерес на потребниот развој на државата. Постои програма на новата реформска влада на унитарна Македонија, која е единствениот валиден документ за граѓаните и која гарантира просперитет за сите луѓе во Македонија и за државата. Груевски се обидува да се наметне како фактор, преку тоа што наметнува непостоечки теми, поттикнува провокации, но ние сме јасни, договор за амнестија нема. ВМРО-ДПМНЕ мора да прифати дека е опозиција. Следува формирање на новата реформска влада, воспоставување на правната држава и на независни институции – изјавил Заев на средбата со францускиот амбасадор Тимоние.


ВМРО-ДПМНЕ презентираше „Манифест за единствена Македонија“


Скопје, 2 април, 2017 - 14:00 (META) 

Членовите на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, Никола Попоски и Илија Димовски, денеска презентираа манифест за единствена Република Македонија, во просториите на центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ.

Во документот се претставува „визијата“ на партијата за државата, која, како што се вели, „претставува единствена матична земја на Македонците, каде обединети живеат со сите граѓани кои се дел од албанскиот народ, турскиот народ, влашкиот народ, српскиот народ, ромскиот народ, бошњачкиот народ и другите народи“.

Според Милошоски, „патоказот“ кој беше промовиран пред неколку дена се однесува на актуелната политичка состојба и на надминување на кризата, додека манифестот е документ со насоки, начела и со принципи кои се однесуваат за владеењето во следните 15 години.

„Поттикнати од силна желба да живееме во успешна земја со пазарна економија, заснована врз знаење, умеење, претприемништво, креативност и праведност, предлагаме национално обединување околу манифестот за единствена Република Македонија“, изјави Милошоски.

Тој истакна дека прв принцип на манифестот е обединување околу националниот интерес, втор принцип е интеграција во едно општество, трет принцип е владеењето на правото за успех на државата и четвртиот принцип е пазарна економија за подобар стандард на секој граѓанин.

За реализацијата на мисијата, членот на извршниот комитет Никола Попоски го истакна воспоставувањето на редовен дијалог помеѓу секоја власт и опозиција за прашања од национален интерес.

Во однос на името, тој истакна дека нема да се прифати промена на Уставот за промена на уставното име.

„Нема да дозволиме кое било решение да биде прифатено од страна на политичари и поединци, влада или Собрание, без претходно за тоа да се изјаснат македонските граѓани на референдум, а притоа мнозинството граѓани кои ќе излезат на референдумот да се согласат со можното решение“, изјави Попоски.

Членот на извршниот комитет Илија Димовски изјави дека мора да се спроведе попис за квалитетно планирање на политиките, како и за конструктувен дијалог на меѓуетнички теми.

„Пописот мора да е статистичка, а не политичка операција кој ќе се води строго според методологијата на европската статистичка агенција Еуростат и на Обединетите нации“, изјави Димовски.