!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Запленети 7 килограми хероин на граничниот премин Богородица


Гевгелија, 18 април, 2017 - 11:44 (META) 

Царинските инспектори од одделението за оперативни работи за време на велигденските празници на граничниот премин Богородица заплениле 7 килограми хероин, соопштија денеска од Царинската управа.

Како што информираат оттаму, дрогата е запленета во саботата, а била сокриена во возило што го управувал државјанин на Србија, кој бил пријавен за влез во земјава.

„При контрола на возилото во два акумулатори, од кои едниот бил сместен под хаубата, а другиот во багажниот простор, царинските службеници пронајдоа вкупно 14 пакувања облепени со леплива лента, наполнети со кафеава прашкаста материја, за која по извршеното тестирање на тестер за дрога е утврдено дека се работи за хероин со вкупна тежина од 6,9 килограми“, стои во соопштението на Царината.

Оттаму информираат дека осомничениот го набавил хероинот во Истанбул и требало да го пренесе до Нови Пазар во Србија.

Против него Царинската управа до надлежното јавно обвинителство во Велес поднело кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги и прекурсори.


Запленети 12 тони марихуана во Албанија


Корча, 9 април, 2017 - 11:15 (META) 

Магацин со 12 тони марихуана открила албанската полиција во селото Пагри, кај Пермет, во рамки на голема акција за сузбивање на производството и трговијата со дрога.
Магацинот бил контролиран и пред два месеца, но тогаш бил празен, а овој пат е најдена дрогата, која била делумно подготвена за продажба, а делумно се сушела.

Уапсени се три лица, по сопственикот на магацинот се трага, а сегашните претпоставки се дека дрогата била донесена од Скрапар и Корча.

Албанската полиција само во изминатите осум дена од април на разни локации во земјата запленила околу 20 тони марихуана.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ се блиски и соработуваат со лица од подземјето


Скопје, 19 март, 2017 - 14:59 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги обвини СДСМ и неговиот лидер, Зоран Заев, дека се блиски и соработуваат со лица од криминалното подземје, а во врска со последната полициска акција, спроведена вчера против лица од Прилеп, Битола и од Арачиново.

– Јавноста вчера беше сведок дека уште еден лик од подземјето, близок пријател на аболираниот криминалец Зоран Заев, бил инволвиран во нелегална трговија со дрога. Истиот тој честопати е во придружба на Зоран Заев и се фотографира со него, а според информациите кои беа објавени, тој е брат на првиот човек на СДСМ во Арачиново. Има ли поголем доказ за тоа на кој начин работи и се финансира криминогеното раководство на СДСМ – рече денеска на прес-конференција Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека ова „не е прв случај најблиските соработници на Заев да бидат фатени за криминалот што го прават“.

– Близок пријател на Зоран Заев е Сеад Рахиќ – Сетко, уапсен од полицијата за организирање на криминална група за продажба на кокаин во Скопје. Соработник на Зоран Заев е Захир Бекири – Чауш кој беше раководител на т.н. „Фабрика за афери“ на СДСМ. Зоран Заев соработува и со Харун Хаџибулиќ, кој е познат припадник на скопското криминално подземје. Соработници на Зоран Заев се и Даниел и Дејан Трајковски кои во скопското криминално подземје се познати како близнаците од Ѓорче Петров. Сето ова укажува за начинот на кој работи аболираниот криминалец Зоран Заев и криминогеното раководство на СДСМ – изјави Ѓорѓиевски.


Во Колумбија уништени 168 лаборатории за кокаин


Богота, 21 февруари, 2017 - 11:13 (META) 

Колумбиската полиција соопшти дека уништила 168 лаборатории за производство на кокаин во една прашума на југот на земјата.

Полицијата наведе дека минатата недела во прашума открила и уништила „168 лаборатории за производство на кокаин“, кои ѝ припаѓале на една шверцерска организација.

За време на операцијата, во која учествувала и војската, запленети се 4,5 тони кокаин во течна состојба, околу 65.000 литри раствор и 2,4 тони цврста материја која се користи за производство на дрогата.

Колумбија е најголемиот светски произведувач на билката кока со 96.000 хектари и со произведени 646 тони кокаин во 2015 година.


Криминалците блиски до Заев го труеја Скопје со кокаин, обвинува ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 19 февруари, 2017 - 16:06 (META) 

Криминалците блиски до Заев завршија во притвор заради тоа што го труеја Скопје со кокаин долго време. Сите кои работеле спротивно на законот мора да одговараат, рече денеска на прес-конференција Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ.

-Дали аболираниот криминалец Зоран Заев знаеше за црниот бизнис со дрога на неговиот пријател? Дали Заев му помагал на својот пријател во трговијата со наркотици и дали од сето тоа земал пари за себе или за партијата? Вистинското прашање е зошто толку време овие криминалци беа сигурни во себе дека нема да одговараат? Дали заради тоа што СДСМ скоро цела година го водеше МВР? Дали заради Оливер Спасовски или Примислав Димовски? Се познавал ли притворениот Сеад Рахиќ со нив и дали му помагале – праша Ѓорѓиевски.

Според Ѓорѓиевски местото на криминалците не им е во политиката, туку во казнено-поправниот дом Идризово.


МВР открило организирана група за трговија со дрога


Скопје, 18 февруари, 2017 - 20:06 (META) 

МВР во вчерашна акција за сузбивање на уличното дилерство на дрога, открило криминална група составена од пет лица С.Р. (51), З.М.(29), М.Д. (26), М.М.(36) и З.С. (34) која набавувала и продавала наркотична дрога на нарко зависници.

„Според документираните сознанија во текот на минатата и оваа година криминалната група организирана од С.Р продавала кокаин за цена од 3.000 до 4.500 денари за едно пакување. Кокаинот бил набавуван од непознато лице од Србија во помали количини, со цел полесен и побезбеден транспорт на наркотичната дрога. С.Р ги ангажирал МД. и М.З. кои го продавале кокаинот на нарко зависници, а по продажбата редовно го известувале С.Р. за паричните средства кои биле добиени“, информира МВР.

Од судија на претходна постапка извршени се претреси на пет локации при што во домот на С.Р пронајдени биле едно пакување со бела прашкаста материја, 50 куршуми калибар 9 милиметри, автомобил марка „Голф“ 5 и три мобилни телефони. Во домот на З.М. одземени се четири пакувања со непозната бела прашкаста материја, 22 куршуми 5,56 милиметри, реденик со 12 патрони со различен калибар, 43 патрони со калибар 16 милиметри, куршум 7,65 милиметри, најлон кеса со непозната растителна материја, чинија со бела прашкаста материја и мобилен телефон. Во домот на М.М. одземени се седум банкноти од по 1.000 денари, две банкноти од по 500 денари и еден мобилен телефон.

МВР до надлежното Јавно обвинителство поднело кривична пријава за сторени кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ и „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“, а осомничените беа спроведени пред судија за претходна постапка.


Лу: Успехот на судските реформи во Албанија зависи од волјата на народот


Тирана, 6 декември, 2016 - 17:52 (META) 

На конференција за борба против корупцијата што се одржа во Тирана, амбасадорот на САД во Албанија, Доналд Лу, изјави дека Албанците мора да имаат високи очекувања од спроведувањето на судските реформи, јавува дописничката на „Мета“ од Албанија.

„Судските реформи може да бидат спроведени само ако народот во Албанија има високи очекувања и барања од институциите. Албанците треба да очекуваат дека многумина од водачите на организираниот криминал ќе бидат затворени, дека корумпираните политичари од двете страни ќе се соочат со правдата и дека дилерите на дрога, судиите, политичарите и јавните обвинителите треба да стравуваат од правдата“, изјави Лу.


54 килограми дрога запленети на Ќафасан


Охрид, 17 ноември, 2016 - 9:42 (META) 

Педесет и четиригодишниот Г. Ќ., жител на албанскиот главен град Тирана, е фатен на граничнииот премин Ќафасан, на излез од Република Албанија кон Република Македонија, со 54 килограми марихуана.

Шверцуваната дрога била пронајдена во товарно возило, откако при проверка скенерот открил седумдесет сомнителни кесички.

Лицето е веднаш приведено.


Кривични пријави за пет скопјани за недозволена трговија со дрога


Скопје, 13 ноември, 2016 - 14:26 (META) 

СВР Скопје реализираше четири одвоени случаи на недозволена трговија со дрога, за кои до надлежното Основно јавно обвинителство кривично се пријавени пет лица од Скопје.

Како што се наведува во соопштението, во првиот случај кривично пријавени се Д.Т. (26) и С.С. (33), кои на крајот на минатиот месец од засега непознато лице од Струга, за сума од 1.200 евра набавиле килограм марихуана со намера да го препродадат во Скопје.

Д.Т. во периодот на планирање на кривичното дело користел слободни денови од Казнено-поправната установа „Идризово“, каде издржувал казна затвор за сторени кривични дела од областа на недозволената трговија со дрога и за фалсификување исправа. Д.Т. се договорил со С.С. да набават поголемо количество марихуана, од која дел ќе биде наменета за улична продажба, а дел ќе ја искористат за производство на хашишово масло. Набавената дрога двајцата ја однеле во изнајмена куќа во селото Орман.

По потврденото сознание од единицата за недозволена трговија со дрога при СВР-Скопје, преземени биле мерки и активности за утврдување на движењето на пријавените и локациите каде би можеле да вршат препродажба на дрогата. Притоа на 26 октомври во атарот на селото Орман, поточно во непосредна близина на куќата, која под закуп ја користел С.С., извршено било негово легитимирање и преглед на моторното возило, кое го управувал. На задното седиште пронајдена била една дигитална вага со остатоци од марихуана. С.С. бил приведен, а со наредба од судија на претходна постапка истиот ден бил извршен претрес во куќата која С.С. ја користел под закуп, како и во куќата во село Волково, во која живеел.

При извршените претреси во двете куќи, пронајдени и одземени биле вкупно еден килограм и 40,17 грама марихуана, спакувана во две најлонски ќеси, два шприца и еден пластичен сад во кој имало околу 10 милилитри масло од хашиш, една рачно изработена цигара и една дигитална вага со остатоци од марихуана. За стореното кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“ судија на претходна постапка на пријавените им изрече мерка притвор во траење од по 30 дена.

Второто кривично дело го извршил Ф.С.(24), кој од засега непознато лице од Скопје, во текот на минатиот месец набавил поголема количина марихуана, која планирал да ја препакува за улична продажба на уживатели од Скопје.

Единицата за недозволена трговија со дрога, по потврдувањето на добиеното сознание со наредба од судија на претходна постапка извршила претрес во домот и другите простории кај пријавениот во населбата Ѓорче Петров. Биле пронајдени и одземени 438,6 грама марихуана, две дигитални ваги и 170 неотпакувани празни пластични шишиња, кои се предадени на вештачење за утврдување на нивното потекло и да се утврди дали биле предмет на друго кривично дело. И за пријавениот Ф.С., судија на претходна постапка одреди мерка притвор во траење од 30 дена.

Во третиот случај, Единицата за недозволена трговија со дрога во соработка со Единицата за прв одговор и интервенција-„Алфа“, по добиено сознание дека Д.Т. (45), кој и претходно бил кривично пријавуван за недозволена трговија со хероин, планирал да набави поголема количина на синтетичка дрога – екстази со намера улично да ја продава, презеле мерки и активности за потврдување на сознанието и обезбедување на материјални докази.

По потврдување на сознанието и преземените мерки за утврдување на движењето на пријавениот и локациите каде би можел да ја врши препродажбата на дрогата, на почетокот на месецов во централното градско подрачје од страна на Алфите, Д.Т. бил забележан како управувал моторно возило. Било извршено негово легитимирање и преглед на моторното возило, кое го управувал, при што во возилото бил пронајден ранец во кој имало 49 таблети екстази и 5,47 грама марихуана. Д.Т. бил приведен, а за стореното кривично дело – „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“ од судија на претходна постапка му е изречена мерка притвор во траење од 30 дена.

Во четвртиот реализиран случај, кривично пријавен е М.Ѓ. (25), кој во текот на минатиот месец од засега непознато лице набавил поголема количина на екстази, амфетамин и марихуана, кои планирал да ги препакува за улична продажба на уживатели од Скопје.

На крајот од минатиот месец, по добиени оперативни сознанија и преземени мерки, пријавениот бил лоциран во населбата Пинтија. Него му било извршено легитимирање и личен претрес, при што во еден од џебовите од јакната која ја носел, му биле пронајдени и одземени 50 таблети екстази, една зипер ќесичка во која имало 2,38 грама амфетамин во прашкаста форма и еден исушен цвет од марихуана во вкупна тежина од 1,68 грама. М.Ѓ. бил приведен, а од судија на претходна постапка му е изречена мерка притвор во траење од 30 дена.


Македонец уапсен во Грција за обид за шверц на дрога


Лерин, 29 октомври, 2016 - 13:51 (META) 

Грчката полиција уапси 22-годишен Македонец за обид за шверц и за поседување дрога во Грција. Македонскиот државјанин имал во своја сопственост три торби со повеќе од 40 килограми канабис спакувани во 38 помали пакетчиња.

Уапсениот бил испитан во полицијата, а ќе биде изведен пред обвинителството во Лерин со кривично обвинение за обид за пренос и за поседување дрога во Грција и за пружање отпор при обидот за негово апсење.

Полицијата која била вклучена во акција за борба и спречување шверц на дрога го забележала момчето заедно со уште еден соработник како пеш се движат со три торби низ рурална област во близина на Лерин. Полициските служби од Лерин и полициски претставници на граничната служба од Преспа веднаш штом ги забележале презеле акција за нивно апсење. Во полициската акција било уапсено само 22-годишното момче и покрај неговото противење и обид да избега, додека неговиот соработник успеал да се скрие и да ѝ избега на полиција.

Грчката полиција сè уште трага по него, а доколку биде најден, исто како и неговиот соработник, ќе треба да одговара пред обвинител за пренос и за поседување дрога и за давање отпор при апсење.