!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните од оваа влада видоа само долгови


Скопје, 25 јули, 2017 - 10:13 (META) 

„Граѓаните од оваа влада за овој период од реформи видоа само долгови. Владата на СДС безмилосно ја турка државата во долгови. Од ден на ден долговите на Република Македонија рапидно и енормно се зголемуваат. СДС успеа за неполни два месеца граѓаните да ги задолжи за 70-тина милиони евра“, порача ВМРО-ДПМНЕ преку сопштение денеска.

Од опозициската партија велат дека Владата предводена од СДСМ предвидела и задолжување 150 милиони евра поголемо од предвиденото. Истовремено, обвини дека министерот за финансии, Драган Тевдовски, и Зоран Заев на прес-конференција искажале лаги „дека владата на ВМРО-ДПМНЕ оставила наводен скриен долг од 1 милијарда евра“, а во таа сума ги прикажале и долговите на општини и на локални јавни претпријатија. Притоа, во сумата внеле и обврски кои сè уште не се доспеани за наплата, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.


ВМРО-ДПМНЕ: Обврските што не се доспеани за наплата, Владата ги прикажува како долг


Скопје, 22 јули, 2017 - 14:41 (META) 

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, недозволиво се обидува недоспеани обврски на државата да ги брои во долгови, само за да манипулира со бројките и да му удоволува на својот лидер и на партиските интереси, изјави на прес-конференција Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ.

Таа додаде дека Зоран Заев од ракав кажувал бројка дека централната власт има скриен долг од една милијарда евра, а Тевдовски потоа брзал да го оправда, ставајќи нереални бројки, броејќи долгови на општини.

– Сакајќи да ја оправдаат лагата на Зоран Заев, дека владата на ВМРО-ДПМНЕ оставила наводен скриен долг од една милијарда евра, излегоа на брзоплета прес-конференција во која ставиле сè на куп, и долгови на единици на локални самоуправи, локални јавни претпријатија и слично. Патем, за скандалот да биде уште поголем, тие во оваа манипулација користат и обврски кои сè уште не се доспеани за наплата – изјави Затуроска.

Таа додаде дека министерот за финансии предложил ребаланс на буџет со кој се кратат сериозни ставки и проекти од областа на образованието и на земјоделството.


Тевдовски е најголем ризик за македонската економија, велат од ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 21 јули, 2017 - 15:35 (META) 

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, е елементарна непогода и најголем ризик за македонската економија, изјави на прес-конференција Соња Гелова-Стојанова од ВМРО-ДПМНЕ.

Таа додаде дека Тевдовски и СДСМ не кажуваат дека долгот од 180 милиони евра на централната власт се, всушност, обврски врз основа на повеќегодишни јавни набавки, податок што редовно постои и се ажурира во Министерството за финансии.

– Притоа економските оператори доброволно се пријавувале на објавените повици за тендери и ги прифаќале тендерските услови, така што повторно не може да стане збор за скриен долг. Тоа значи дека се работи за средства кои во согласност со динамиката, државата ги исплаќала и треба да продолжи да го прави тоа – изјави Гелова-Стојанова.

Таа, исто така, нагласи дека Тевдовски „срамно“ се обидел да ги припише на ВМРО-ДПМНЕ долговите што ги правел неговиот сопартиец Александар Петревски, како поранешен градоначалник на Охрид.


Јована Аврамовска е новa портпаролка на Министерството за финансии


Скопје, 21 јули, 2017 - 11:59 (META) 

Новинарката Јована Аврамовска е нова портпаролка на Министерството за финансии. Аврамовска била новинар во телевизија „Сител“, а на јавноста ѝ е позната по емисијата „Фчерашни новости“.

Таа дипломирала на Економски факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, каде што професор ѝ бил актуелниот министер за финансии, Драган Тевдовски.

Транспарентноста и отчетноста за трошењето на јавните пари е една од целите што ги најави Министерството за финансии, а во таа насока беше и редизајнот на веб-страницата.


ВМРО-ДПМНЕ: Тевдовски не може да ги убеди стопанствениците дека државата е задолжена


Скопје, 20 јули, 2017 - 15:38 (META) 

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, со прес-конференции ниту ќе ги покрие штетите од недомаќинскиот ребаланс, ниту ќе ги убеди стопанствениците дека државата е задолжена и дека само што не ни се случило грчко сценарио, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на министерот за финансии, Драган Тевдовски, на која тој го објави долгот на државните институции.

Од партијата велат дека Тевдовски „во својот познат конфузен стил“ зборувал за презадолженост на државата кон стопанството, а најдобар демант за оваа манипулација дошол од самите стопанственици кои вчера го кажале токму спротивното.

„Второ, кога Тевдовски зборува за задолженост, веројатно мисли на 70 милиони евра или речиси 4,5 милијарди денари кои тој преку аукции на државни хартии од вредност ги направи во последните четириесетина дена. Трето, дека се работи за набрзина подготвена прес-конференција исполнета со паушални и со неточни бројки, говори и фактот што министерот не знаеше да каже кога и како овие наводни долгови биле направени“, се додава во соопштението.


Тевдовски: Долгот на државните институции изнесува 363 милиони евра


Скопје, 20 јули, 2017 - 14:05 (META) 

Долгот на државните инстутиции заклучно со 31 мај годинава изнесува 363 милиони евра, информираше денеска министерот за финансии, Драган Тевдовски.

Тој додаде дека прегледот на неплатените обврски е изработен врз основа на податоци кои буџетските корисници, фондови, јавни претпријатија и општини ги доставиле до Министерството и оттука не може да се гарантира нивната веродостојност.

– Неплатените обврски на буџетските корисници изнесуваат 5,1 милијарди денари, на фондовите – 30 милиони денари и на локалните установи финансирани преку блок-дотации – 833 милиони денари – изјави Тевдовски.

Најголем долг има во областа на културата, во износ од 2,4 милијарда денари. Тука, неплатените обврски се за изградбата на салата на Филхармонија, Драмски театар, објектот на Музеј „Мајка Тереза“ и театарот во Велес.

Неплатените обврски на јавните здравствени установи, изнесуваат 3,2 милијарда денари. Најголеми се долговите на Институтот за трансфузиона медицина (283 милиони денари), Градска болница „8 Септември“ (226 милиони денари), Клиниката за хируршки болести „Св. Наум Охридски“ (201 милиони денари).

– Јавните претпријатија имаат неплатени обврски во износ од 6 милијарди денари. Најголеми се во „МЖ Транспорт“, која должи 2,439 милиони денари, МЕПСО (977 милиони денари) и „Македонија пат“ (779 милиони денари), која должи врз основа на неплатен данок – додаде Тевдовски.

Општините имаат неплатени обврски во износ од 4,6 милијарди денари, а најголеми долгови имаат Општина Охрид (719 милиони денари), Општина Тетово (499 милиони денари) и Општина Карпош (476 милиони денари).

Министерот за финансии информираше дека во моментов се договара со Светска банка за да се најде начин како да се намират овие обврски. Истовремено, Министерството за финансии планира надоградба на софтверот за неплатените обврски да бидат системски евидентирани и да се гледаат во реално време.


Собраниската комисија ја продолжува расправата за ребалансот на буџетот


Скопје, 19 јули, 2017 - 10:11 (META) 

Комисијаата за финансирање и буџет денеска во 11 часот треба да продолжи расправата за предлогот на Владата за ребаланс на буџетот за 2017 година. Основата цел на ребалансот, како што образложи министерот за финансии, Драган Тевдовски, е да се намалат непродуктивните трошоци и да се обезбеди простор за реализација на политиките на новата влада.

Втора точка на дневен ред на Комисијата е предлогот за дополнување на Законот за извршување на буџетот за 2017 година, по скратена постапка.

За денеска во 12 часот е закажана и седница на собраниската Комисија за труд и социјална политика, на која единствена точка на дневен ред е предлогот за дополнување на Законот за исплата на платите, поднесен од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, Антонио Милошоски, Љубен Арнаудов, Крсто Јовановски, Крсто Мукоски, Љупчо Димовски, Драган Данев, Јусуф Хасани и Лилјана Затуроска.


Продолжува комисиската расправа за ребалансот на буџетот


Скопје, 18 јули, 2017 - 9:56 (META) 

Расправата за ребалансот на буџетот ќе продолжи денеска на седница на Комисијата за финансирање и буџет во 11 часот. Министерот за финансии, Драган Тевдовски, во своето образложение пред Комисијата вчера истакна дека основнa цел на ребалансот e да ги намали непродуктивните трошоци и да обезбеди простор за реализација на политиките на новата влада.

Според него, кратењето на непродуктивните трошења на власта обезбеди можност за буџетирање на нови мерки кои значат поддршка за граѓаните или домашните фирми.

Во однос на ребалансот на буџетот, од ВМРО-ДПМНЕ сметаат со него се зголемува задолжувањето на државата.

„Во ставката домашно задолжување, владата на СДС планира наместо 17,8 милијарди денари, да се задолжи за 20,7 милијарди денари. Тоа се нови 48,3 милиони евра долг кон домашните доверители. Во ставката задолжување кон странство, владата на СДС планира наместо 12,3 милијарди денари, да ги задолжи граѓаните со 18,4 милијарди денари“, се вели во утринското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Од СДСМ, пак, сметаат дека со ребалансот на буџетот се пренасочуваат парите кон граѓаните.

Вчера, расправата за ребалансот почна со 840 поднесени амандмани, а најголем дел од нив беа поднесени од ВМРО-ДПМНЕ. Расправата во матичната комисија законски треба да трае десет работни дена.


Тевдовски: Целта на ребалансот на буџетот е да се намалат непотребните трошоци


Скопје, 17 јули, 2017 - 13:20 (META) 

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, на денешната расправа за ребалансот на буџетот на Комисијата за финансирање и буџет, истакна дека основнa цел на ребалансот e да ги намали непродуктивните трошоци и да обезбеди простор за реализација на политиките на новата влада.

– Ребалансот не е нов буџет, туку прилагодување на тековниот буџет. Поради тоа, за реализацијата на неговата основна цел, постојат и неколку ограничувања. Прво ограничување се преземените, а неплатени обврски од минатото. Второ ограничување се веќе склучените договори за тековни или идни проекти, за кои, ако се раскинат, државата ќе треба да плаќа пенали – изјави Тевдовски.

Тој додаде дека кратењето на непродуктивните трошења на власта обезбеди можност за буџетирање на нови мерки кои значат поддршка за граѓаните или домашните фирми. Тие мерки се минимална плата, решение за стечајците, поддршка за малите и средните претпријатија и земјоделците, укинување на радиодифузната такса и слично.

Вкупните приходи на буџетот се ревидирани за 1,5 процент надолу, односно за 2,87 милијарди денари.

– Ова ревидирање на проекциите кај приходната страна на буџетот е резултат на намалување на приходите на основниот буџет во согласност со реализацијата во изминатите шест месеци и со очекувањата до крајот на годината. На расходната страна на буџетот, сериозно намалување е направено на расходите наменети за стоки и за услуги, кои се скратени за 2 милијарди денари во однос на иницијалната проекција со буџетот. Од оваа ставка се направени кратења на сите непродуктивни трошоци на владата и на институциите наменети за патувања, репрезентации, економски промоции и рекламирања – појасни Тевдовски.

Буџетскиот дефицит е проектиран на 18,57 милијарди денари. Отплатата на долгот изнесува 18,35 милијарди денари во 2017 година. Во согласност со тоа, потребата за финансирање изнесува 36,92 милијарди денари.

Тевдовски рече дека финансирањето на буџетскиот дефицит и отплатата на долгот ќе се обезбедат преку задолжување на домашниот пазар на државни хартии од вредност, кредитни линии наменети за финансирање на одделни проекти, како и од депозитот пренесен од минатата година.

Инаку, денеска на Комисијата за финансирање и буџет почна расправата за ребалансот на буџетот. До Комисијата пристигнале 840 амандмани, од кои најмногу, 706, поднела ВМРО-ДПМНЕ, а другите 134 амандмани се од партии од албанскиот политички блок.


ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ со ребалансот на буџетот го зголемува задолжувањето


Скопје, 17 јули, 2017 - 9:59 (META) 

Антиреформската влада на СДСМ со предложениот ребаланс на буџетот го зголемува задолжувањето на Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ во соопштение утрово.

„СДС, Драган Тевдовски и Зоран Заев, кои со месеци наназад зборуваа за нивната загриженост дека Македонија е презадолжена земја, сега, откако дојдоа на власт, предлагаат ребаланс на буџет во кој предвидуваат поголемо задолжување на државата до крајот на годината за 150 милиони евра“, стои во соопштението.

Од опозициската партија нагласуваат дека новата влада уште во првиот месец ја задолжила држвата за 60 милиони евра.

„Според плановите на Заев, до крајот на годината, секој ден граѓаните на Република Македонија кога ќе се разбудат, државата ќе биде задолжена за нови 1,2 милиони евра повеќе од планираното. Во ставката домашно задолжување владата на СДС планира наместо 17,8 милијарди денари, да се задолжи за 20,7 милијарди денари. Тоа се нови 48,3 милиони евра долг кон домашните доверители. Во ставката задолжување кон странство, владата на СДС планира наместо планираните 12,3 милијарди денари, да ги задолжи граѓаните со 18,4 милијарди денари. Со ова планираат да нè задолжат дополнителни 100 милиони евра повеќе кон странски доверители“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму додаваат дека граѓаните имаат право да знаат зошто државата се задолжува со толкава сума и каде СДСМ ќе ја потроши.

„Луксузите, октоподите, морските плодови, цвеќињата, партиските вработувања и вдомувањата на соросовите платеници не смеат да бидат на трошок на граѓаните“, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ.