Драган Данев на местото на Ѓорчев како координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 22 февруари, 2018 - 16:56 (META) 

Владимир Ѓорчев повеќе нема да биде координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, соопштија денеска од опозициската партија.

Ѓорчев, како што соопшти генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев на денешната прес-конференција, самиот побарал да се повлече од функцијата, поради „голем обем на обврски и презафатеност“.

– Извршниот номитет на негово место за координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Република Македонија го назначи Драган Данев, додека за негови заменици се поставени пратениците Горан Манојловски и Драган Цуклев – соопшти Јанушев.

Тој информираше и дека се формирани 25 комисии на ВМРО-ДПМНЕ во повеќе области на кои што „примарна цел ќе биде да бидат коректор на власта и да даваат предлози, а истовремено и критики во однос на работењето и во однос на тоа како треба да се подобри животниот стандард на граѓаните.

Како што соопшти Јанушев, комисијата за финансии и монетарни прашања ќе ја предводи екс министерот Кирил Миноски, за локална самоуправа поранешниот градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески, претседател на комисијата за семејни прашања и демографија ќе биде Владимир Ѓорчев, комисијата за политички систем ќе ја предводи Тања Каракамишева – Јовановска, комисијата за здравство докторот Виктор Камилоски, комисијата за култура ќе ја води актерот Роберт Вељановски, а комисија за енергетика професорот Горан Чогеља.


ВМРО-ДПМНЕ: Договорот со Бугарија е асиметричен, Македонија е оштетена


Скопје, 15 јануари, 2018 - 14:55 (META) 

СДСМ, спротивно на ставот на експертите и и без присуство на опозицијата во Собранието, одлучи на своја рака, заради нивни политички интереси да го истурка договорот со Бугарија, изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев на прес-конференција во седиштето на партијата.

– Власта, спротивно на интересите на македонскиот народ ратификуваше целосно асиметричен договор во однос на правата и обврските што ги имаат двете страни. Во овој договор Република Македонија е оштетена и затоа истиот еуфорично е поздравен само во соседна Бугарија. Договорот има сериозни пропусти и не го дефинира македонскиот народ како реална и идентитетска посебност. Македонија своеволно се откажа и од македонското малцинство оставајќи илјадници луѓе на цедило. СДСМ со овој договор сам го негира постоењето на македонскиот јазик и дозволува истиот да биде ословуван како јазикот според Уставот – вели Данев.

Според ВМРО-ДПМНЕ, со овој договор и е овозможено на Бугарија да ја блокира Македонија на секој чекор кон ЕУ, доколку тие оценат дека одреден дел од договорот не е исполнет.

– Ситуација во која една страна или нејзиниот народ ќе се чувствува поразен или понижен дефинитивно не е патот по кој треба да се гради соработката. ВМРО-ДПМНЕ има позитивен став за односот на Македонија кон Република Бугарија и е за продлабочување на врските помеѓу двете држави преку градење на мостови – додава Данев.


Правдата е спора но на крајот секогаш доаѓа, порача Данев на протестот пред затворот „Шутка“


Скопје, 18 декември, 2017 - 20:12 (META) 

За седум дена нашите судии пак ќе одлучуваат за правдата, односно за слободата на нашите браќа и сестри кои сега се на другата страна од оваа ограда. Јас ги замолувам, од моето лично име и од името на сите нас, на сите чесни и искрени граѓани на Република Македонија, да судат човечно, да одлучуваат по правда, а не по политички инструирани одлуки донесени некаде надвор од судовите, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев на протестот пред истражниот затвор во Шуто Оризари.

– Правдата кога тогаш ќе победи, правдата е спора но секогаш на крајот доаѓа. Сите ние веруваме во неа, веруваме во судството кое што сигурно има, имало и ќе има луѓе кои што судат по словото на правото и после шест дена ќе донесат правилна одлука, овие наши браќа и сестри за Нова година и Божик да бидат со своите семејства – изјави Данев.

Тој кажа дека нив ги чекаат дома дечињата, затоа замоли оние што одлучуваат за судбината на овие луѓе, да одлучуваат по словото на правдата и човечноста.

Данев најави нов протест на опозициската ВМРО-ДПМНЕ утре во 18 часот пред Министерството за правда.


ВМРО-ДПМНЕ: Поголема акциза за нафтата значи помалку пари во семејниот буџет


Скопје, 2 ноември, 2017 - 16:44 (META) 

Со зголемување на акцизата на горивата за фрапантни 3,54 денари, ќе се одземат пари од семејниот буџет на граѓаните, изјави на прес-конференција Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ, како реакција на најавеното зголемување на акцизата на нафтата и на нафтените деривати во предлог-буџетот за 2018 година.

Тој додаде дека зголемувањето на акцизата на горивата ќе значи и поголем трошок за повеќе производи кои директно зависат од цената на горивото, како транспортните услуги, градежните услуги, па дури и цената на лебот и прехранбените продукти.

– Ќе настрадаат сите граѓани, бидејќи зголемената цена на нафтата значи отворање на спиралата на инфлацијата: повисоки цени на превозот, повисоки цени на прехранбените и сите други производи. Доколку имате едно возило во семејството и месечно трошите 100 литри гориво, ќе плаќате 354 денари повеќе, а тоа во период од една година се 4.248 денари повеќе од секое семејство. Доколку имате две возила во семејството, тоа се 8.496 денари годишно, пари кои ќе се земаат од секое семејство за прикривање на расипништвото на СДС – изјави Данев.


ВМРО-ДПМНЕ: Управниот суд подлегна на притисоците од СДС и од СЈО


Скопје, 24 октомври, 2017 - 12:44 (META) 

Управниот суд подлегна под систематскиот притисок од СДС и од Специјалното јавно обвинителство и не дозволи прегласување во ниту едно избирачко место, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на одлуките на Управниот суд за тужбите што партијата ги поднесе во врска со одбиените приговори од ДИК за првиот круг од локалните избори.

– ВМРО-ДПМНЕ до Управниот суд поднесе 24 тужби за 45 избирачки места за изборни нерегуларности, а судот не дозволи прегласување во ниту едно избирачко место. Ваквото дејствување на Управниот суд е поради оркестрираниот притисок од страна на двоецот СДС – СЈО. Имено, СЈО во предизборниот период поведе монтирана постапка против пет судии во Управниот суд поради нивно слободно судско уверување, додека Судскиот совет под влијание на СДС, надвор од секаква правна логика, им го одзеде судскиот имунитет – изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев.

Тој рече дека Државната изборна комисија (ДИК) и Управниот суд биле под страшен притисок, како и целата администрација.

– ВМРО-ДПМНЕ ги предупредува и ги потсетува сите што за потребите на СДС вршат изборен криминал и ги изигруваат законите, дека со враќањето на демократијата во Македонија, ќе се врати и правната држава, а сите прекршители на законите ќе одговараат во согласност со законите – рече Данев.


Лага е дека странски инвеститори си заминуваат од Македонија, реагира СДСМ


Скопје, 17 септември, 2017 - 17:04 (META) 

Лага е дека странски инвеститори планираат да заминат од земјава, реагираат од СДСМ на прес-конференцијата на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев.

„Нереформираната ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски упорно шири лажни вести. Вистината е дека Владата предводена од СДСМ докрај ќе ги испочитува сите договори со странските инвеститори што се во тек, со заемно почитување на обврските“, стои во соопштението на СДСМ.

Од владејачката партија велат дека новиот план за економски пораст обезбедува стабилна бизнис-клима за трајни и долгорочни инвестиции, а новите мерки за привлекување странски и домашни инвестиции предизвикуваат заинтересираност и ентузијазам кај инвеститорите.

„ВМРО-ДПМНЕ и Данев очигледно се уплашени од изборниот пораз и видно вознемирени од соочување со одговорноста за сомнителното трошење на 225 милиони евра народни пари што Никола Груевски и неговите соработници го правеа 10 години во бесцелни и економски неиздржани политики за наводно привлекување странски инвестиции“, додаваат од СДСМ.


Во Владата залудно постојат министри за странски инвестиции, обвини ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 17 септември, 2017 - 13:36 (META) 

Владата на СДСМ за само три месеци ја покажа својата неспособност во привлекувањето инвеститори и во отворање нови работни места, обвини денеска опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

– Во Владата залудно постојат министри без ресор за привлекување инвестиции. Во Владата залудно постојат двајца советници од Србија кои се плаќаат со народни пари. Овие дебели хонорари не донесоа никаква добробит. Резултатот од оваа неодговорност се нула инвеститори во овие три месеци и нула отворени работни места – изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев.

Тој истакна дека економската политика на СДСМ е „фијаско“, а Владата наместо да привлекува странски инвеститори, по секоја цена сака да ги избрка и тие што веќе инвестирале во земјава.

– Ова нема да се одрази само на невработеноста. Тоа ќе се одрази и врз целото стопанство, бидејќи голем број фирми се директно поврзани со производствениот процес во странските инвестиции – рече Данев.


ВМРО-ДПМНЕ: Постапката за разрешувањето на Зврлевски е целосно незаконска


Скопје, 17 август, 2017 - 14:44 (META) 

Постапката за разрешување на Јавниот обвинител, Марко Зврлевски која сакаат да ја истуркаат пратениците на СДС и Талат Џафери во Собранието е целосно незаконска, изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев.

Тој додаде дека „само за да се спаси од кривично гонење за делата како „Поткуп“, Зоран Заев е решен по незаконски пат и надвор од сите законски процедури да го менува Јавниот обвинител, Марко Зврлевски пред избори.“

– Државната комисија за спречување на корупцијата, во врска со процедурата за разрешување на Јавниот обвинител излезе со став кој е јасен и базиран на закон. ВМРО-ДПМНЕ е свесно дека мнозинството во Собранието е одлучено да го разреши Јавниот обвинител и дека тоа е политичка и партиска одлука на Зоран Заев. Одговорноста за носењето на одлука за разрешување на Јавниот обвинител, Марко Зврлевски и кршењето на Изборниот закон е целосно врз пратениците на мнозинството предводено од СДС како и Талат Џафери – додаде Данев.


Тевдовски: Обвинувањата за големи задолжувања се манипулација


Скопје, 4 август, 2017 - 14:42 (META) 

На третиот ден на расправата за ребалансот на буџетот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја обвинија власта дека со овој буџет ќе има ново задолжување, нема да се заврши ниту еден проект и дека ќе се зголеми буџетскиот дефицит.

Според пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, ребалансот на буџетот ги признава успешните политики на претходната влада и здраво поставените економски фундаменти.

– На глас ја критикувавте несразмерноста на буџетот од три милијарди евра, а со новиот ребаланс имате минимално намалување на буџетот од 1,5 отсто, односно висината на буџетот ја задржавте. Преку буџетскиот дефицит велевте дека минатата влада била недомаќинска, трошела непродуктивно, а вие со ребалансот дефицитот го здржувате на исто ниво од 302 милиони евра. Зошто, кога кратите на капитални инвестиции, не го намалите буџетскиот дефицит – праша Мукоски.

Тој додаде дека со вака поставените макроекономски показатели, буџетскиот дефицит ќе се зголеми на 3,5 проценти, а тоа значи и зголемување на задолжувањето, при што ќе мора да се повлече капитал од домашниот пазар и преку издавање на нова еврообврзница.

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, одговори дека се неточни бројките околку задолжувањето.

– Во јуни и во јули нето-задолжувањето беше 1,8 милијарди денари на домашниот пазар. Кон странство беше вратен долг од 81,9 милиони евра. Ако некој треба да врати нечиј кредит од сума од 500 денари и денеска за тој кредит земе нов кредит од 550 денари, дополнителното нето-задолжување е 50 денари. Не правете манипулации  со бројките – одговори Тевдовски.

Тој рече дека има потреба од задолжување бидејќи во јануари 2018 година треба да се врати стар кредит од 90 милиони евра, а во 2020-2021 година треба да се вратат една милијарда евра, што, според Тевдовски, е двегодишна плата за цела администрација.

Пратениците на опозицијата обвинија дека со ребалансот нема поголеми плати, пензии, субвенции и нема поголем стандард на граѓаните, а на сметка на тоа има изградба на кампови за мигранти.

– Ребалансот на буџетот е чист популизам за да се вдомат партиските кадри за на 15 октомври да излезете на локални избори – обвини пратеникот Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ.

Благојче Трпковски од СДСМ рече дека ребалансот на буџетот е одраз на домаќинското работење на новата влада.

По паузата, расправата за ребалансот на буџетот ќе продолжи во 15.30 часот.


ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ само на зборови сака инклузивност и соработка со опозицијата


Скопје, 29 јули, 2017 - 15:30 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ денеска го обвини СДСМ за самоволие и дека нема ништо од ветувањата за инклузивност и за соработка со опозицијата.

– СДСМ мора да престане да се однесува како да се сопственици на Собранието на Република Македонија и да почне да се однесуваат како парламентарно мнозинство во една парламентарна демократија. Каде е демократијата која од уста не ја вадеа додека беа во опозиција? Ова не е демократија, ова е самоволие и обид за присвојување на сите процеси што се случуваат во Република Македонија – изјави пратеникот Драган Данев.

Тој истакна дека СДСМ преку блокада на амандманската расправа и бројните бесмислени реплики не дозволи сериозна и содржинска дебата, поради што мал број амандмани биле разгледани и образложени.

– Од вкупно 706 амандмани од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на Коалицијата за подобра Македонија и нешто повеќе од стотина амандмани од страна на другите партии во опозиција, Комисијата за финансирање и буџет разгледа само 62 амандмани, односно преку одлговлекување и блокирање на расправите СДСМ имаше јасна цел, а тоа беше разгледување на што помал број на амандмани – рече Данев.

Тој исто така додаде дека поминатите амандмани биле предложени од парламентарното мнозинство и дека ниту еден амандман од опозицијата не бил прифатен.

– Ова претставува јасен показател за начинот на кој СДСМ планира да владее и да ја води државата. Неприфаќањето на ниту еден амандман на опозицијата од страна на СДСМ исто така е еден од ретките случаи кога парламентарно мнозинство на таков арогантен и игнорантски начин ја третира опозицијата – рече Данев.
Тој исто така порача дека ако владејачката партија навистина сака вклученост на позицијата во сите битни одлуки за државата, тогаш треба зборовите да ги покажат на дело, односно да покажат дека се спремни за соработка и инклузивност.