!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

СДСМ: Заради криминалот, Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се готови да ја жртвуваат стабилноста на Македонија


Скопје, 23 април, 2017 - 16:12 (META) 

„Ширењето лажни вести, насилничката реторика и создавањето поделби меѓу граѓаните, само заради заштита на криминалот, е најголемото антидржавно однесување на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. За да ги задоволат криминалните апетити и за да се спасат од одговорност,  Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се подготвени да го блокираат целиот државен систем и да ја жртвуваат стабилноста на Македонија и егзистенцијата на луѓето“, порача СДСМ денеска во реакција на денешната прес-конференција на Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ.

„Ниту една лага, ниту една закана за наводи редефинирања, промена на знамиња и на имиња, нема да ја сменат реалноста во која ВМРО-ДПМНЕ е опозиција, бидејќи мнозинството граѓани одлучно гласаше против нивните промашени политики. Граѓаните гласаа против насилства, заложништва, криза, притисоци, против кршење на Уставот и на законите. Тие во огромно мнозинство избраа промени и заедништво и очекуваат квалитетен живот. Парламентарното мнозинство е должно да им го обезбеди тоа и тоа ќе го направи наскоро преку целосно почитување на Уставот и на законите на Република Македонија“, нагласува СДСМ.
Партијата вели дека Република Македонија ќе добие нов собраниски претседател, нова реформска влада и инситуции кои „ќе ја заштитат унитарноста и уставниот поредок на државата“.


ВМРО-ДПМНЕ: Изјавата на дебарскиот градоначалник го поткопува темелот на државноста


Скопје, 23 април, 2017 - 14:25 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ најостро ја осудува изјавата на градоначалникот на Дебар, Ружди Лата, која го уништува духот на соживотот и длабоко го поткопува темелот на државноста и уставното уредување, порача на партиска прес-конференција денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев.

Тој ја обвини СДСМ дека е главниот поттикнувач на големоалбанските тенденции.

– Ваквите националистички и ретроградни изјави, кои зачестија во последниот период, се предизвикани директно од антидржавното дејствување на криминалецот Зоран Заев, неговите антидржавни ветувања во Берн и од прифаќањето целосно да ја реализира тиранската платформа. Покрај Лата, вакви антидржавни изјави се изнаслушавме и од Зијадин Села, коалицискиот партнер на Заев, од кого зависи мнозинството на СДС во парламентот, Еди Рама,  Хашим Тачи, Дитмир Бушати и од Месила Дода и ниту една изјава не беше осудена од страна на СДС. Зоран Заев и СДС се главен поттикнувач на „големоалбанските“ апетити во Македонија и во регионот. Заев ги разбуди духовите на минатото и шовинистичките и иредентистички намери на одредени кругови во регионот – рече Данев.


Данев: СДСМ не успеа да направи пуч и да ги замолчи пратениците


Скопје, 7 април, 2017 - 16:24 (META) 

СДСМ вчера не успеа да изврши пуч во Собранието и со прекршување на Уставот на Република Македонија и на деловникот за работа на Собранието, да го одземе најсветото право на пратениците, а тоа е правото на говор и на дискусија, порача на партиска прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ пратеникот Драган Данев.

Тој обвини дека неговите колеги од СДСМ сакале да ја спречат дискусијата само за да ја туркаат агендата од тиранската платформа и само за да дојдат на власт.

– Ваков дрзок обид за одземање на правото за збор на пратениците досега е невиден во Собранието на Република Македонија. Ова не претставуваше само обид да се замолчат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, туку претставуваше обид да се спречи да се слушне гласот на повеќе од 454.000 граѓани кои својот глас на последните парламентарни избори го дадоа за ВМРО-ДПМНЕ и за Коалицијата за подобра Македонија – рече Данев.

Тој порача дека во согласност со членот 80, став 2 на деловникот, претресот трае додека не се исцрпи листата на пратеници што се пријавиле за збор.

– Ова не може да биде прекршено под ниту едни услови. Ова не смее да биде прекршено поради нечија политичка желба или намера на кој било пратеник – рече Данев.


Данев: Заев ќе прави отстапки за да се спаси од 9 години затвор


Скопје, 17 февруари, 2017 - 15:38 (META) 

Лидерот на СДСМ е подготвен на секакви отстапки само за да формира владина коалиција, оти во спротивно ќе заврши во затвор на 9 години поради земање поткуп и поради насилство кон претставници на највисоките државни органи, порача Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција попладнево.

– Јасно е зошто Заев е подготвен на секакви отстапки и секакви пазарења. Заев знае дека ја нема поддршката од народот. Знае дека изгуби на изборите на 11 декември и дека народот се спротивстави на можноста аболицирани криминалци да ја водат државата. Затоа пред Заев се две можности или да се обиде по секоја цена, ветувајќи се и сешто да ја заобиколи волјата на народот и да дојде на власт или да се помири со фактот дека наредните години ќе ги помине во казнено-поправниот дом Идризово – рече Данев.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев го излажа судот дека имал средба со италијанскиот амбасадор


Скопје, 22 декември, 2016 - 12:17 (META) 

Под целосна морална и материјална одговорност, на судски записник, како и секој друг криминалец што сака да ја избегне правдата, аболираниот Зоран Заев го излажа судот дека имал средба со италијанскиот амбасадор Карло Ромео, изјави денеска на прес-конференција Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ.

– Аболираниот криминалец Заев лажеше без око да му трепне само за уште еднаш да одложи рочиште и да го развлече предметот за поткупот што го бараше од струмички бизнисмен по неговиот принцип „евро за црквата, евро за Вицето“. Италијанскиот амбасадор веднаш ја демантираше информацијата дека воопшто имал каква било средба. На истото рочиште, аболираниот криминалец Зоран Заев најпрвин бараше изземање на обвинителот. Повторно со лага дека се водела кривична постапка против него – вели Данев.

Данев додаде дека институциите не смеат веќе да ги толерираат манипулациите на, како што рече, патолошките лажговци.