!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Облачно и ветровито со повремени врнежи од дожд


Скопје, 16 декември, 2017 - 9:32 (META) 

Времето денеска ќе биде претежно облачно и ветровито со повремени врнежи од дожд. Во западните и источните подрачја врнежите ќе бидат пообилни, особено попладне и преку ноќта. На планините врнежите ќе преминуваат во снег.

Во текот на денот ќе дува умерен до засилен јужен ветер, особено претпладне. Температурата ќе се движи од шест до 15 Целзиусови степени.

Во Скопје и околината ќе биде претежно облачно и ветровито со повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер, особено претпладне.
Температурата ќе достигне до девет Целзиусови степени.

Под влијание на влажен бран од пладне и ноќта кон недела ќе има врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во западните и источните делови (локално околу 25л/м2). Поради спуштање на постуден воздух од север, на планините врнежите ќе бидат од снег, а во недела врнежи од слаб снег ќе има и на некои места повисоки од 600 метри надморска височина, при што ќе се формира и снежна покривка. Локален слаб снег, особено во западните делови ќе има и во понеделник. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, а температурите значително ќе опаднат.


Преку ден умерено облачно, вечерва можен дожд


Скопје, 13 декември, 2017 - 9:31 (META) 

Времето во Македонија утрово е умерено облачно, претпладне со магла по одделни котлини, а вечерва во западните и северните делови ќе има врнежи од дожд.  Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер, кој во западните делови повремено ќе засилува. Максималната дневна температура ќе се движи од 8 до 14 Целзиусови степени.

Во Скопје претпладнево има слаба магла, а преку денот ќе биде претежно облачно. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец. Максималната температура ќе достигне 8 Целзиусови степени.

Во наредните денови под влијание на јужно струење ќе биде сончево со умерена облачност, а дневните температури ќе бидат релативно високи. За време на викендот ќе надојде нов влажен бран со врнежи од дожд, кои ќе бидат пообилни во сабота. Од недела ќе има опаѓање на температурите и повремени врнежи од дожд и снег.


Променливо облачно со врнежи од дожд попладне и вечерва


Скопје, 9 декември, 2017 - 10:04 (META) 

Времето во Македонија денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови од земјава, а кон крајот на денот и преку ноќта кон недела врнежите ќе се прошират. Пообилни врнежи ќе има во западните делови на земјава, каде се очекува да наврнат повеќе од 25 литри воден талог на еден квадратен меатр. Ќе дува засилен јужен ветер.

Утринската температура се движеше од минус 3 до 4 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 7 до 14 степени.

Во Скопје ќе преовладува облачно време, кон крајот на денот ќе има услови за врнежи од дожд, а во текот на ноќта можно е врнежите да преминуваат во снег. Ќе дува умрен до засилен ветер од југоисточен првец. Утринската температура се спушти до минус 2 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до 13 степени.

Утре претпладне во западните и во северните делови ќе има повремени врнежи од снег, а границата на снежната покривка се очекува да се спушти и до 500 метри надморска висина. Снежната покривка на планините ќе се зголеми, а помала снежна покривка може да се формира на некои повисоки места.

Во почетокот на наредната седница ќе преовладува променливо облачно и релативно топло време со умерен јужен ветер.


Шилегов: Дождовите покажаа дека „Скопје 2014“ е небезбеден за граѓаните и за градот


Скопје, 4 декември, 2017 - 15:04 (META) 

Галиите, насипите и градежниот шут во реката Вардар ја намалуваат проточноста на коритото и со тоа сериозно ја загрозуваат заштитата од поплави на градот Скопје, изјави денеска Петре Шилегов на прес-конференција пред градилиштето на т.н. панорамско тркало.

– Последните дождови покажаа дека мегаломанскиот проект „Скопје 2014“ станува реална опасност за безбедноста на граѓаните на Скопје и за нивните имоти. Состојбата на подрумите на објектите во и околу реката Вардар јасно покажува дека залудно се потрошени милионските суми за изградба на овие објекти. Насобраниот отпад Град Скопје уште денеска го расчистува. Екипи составени од повеќе институции утврдуваат протокол за тоа што ќе се случи понатаму со панорамското тркало, чија изградба е запрена бидејќи тоа на градот не му треба. Договорот со изведувачот „Бетон“ е сторниран, за работите што се досега изведени „Бетон“ е навремено платен – рече Шилегов.

На прашањето дали Скопје оваа година ќе биде украсено за новогодишните празници, Шилегов рече дека завршила јавната постапка, дека е потпишано решението и дека украсувањето ќе чини околу 5 милиони денари.

Шилегов нагласи дека Скопје е подготвено за првиот снег, но дека во моментов нема доволно сол за целата сезона.

– Имаме определени резерви сол. Во тек е постапка за дополнување на резервите затоа што тие не се доволни да ја покријат целата сезона. Механизацијата на јавните претпријатија е во целост подготвена, така што и денеска да почне да врне снег, ние нема да бидеме изненадени – додаде Шилегов.


Облачно време со повремени врнежи од дожд


Скопје, 3 декември, 2017 - 10:07 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со повремен дожд особено во западните делови и претпладне, а попладне врнежите ќе престануваат. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од 3 до 9 Целзиусови степени.

Во Скопје се очекува слично време. Утринската температура ќе достигне до 4 Целзиусови степени, а дневната до 12 степени.

Според УХМР, врнежи од дожд во текот на изминатите четири дена имаше на целата територија на државата, а пообилни во Маврово, Пожаране, Тетово, Лазарополе и во Дебар. Во Маврово за 84 часа, до 7 часот утрово, измерени се 187 литри на еден метар квадратен воден талог, во Пожаране – 150, Тетово и Дебар – 137, Лазарополе – 130, Охрид – 96, Крива Паланка – 75 и во Скопје – 65 литри на еден квадратен метар.


Облачно време со повремени врнежи од дожд


Скопје, 2 декември, 2017 - 10:00 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со повремени врнежи од дожд, кои поинтензивни ќе бидат во западните и во источните делови од земјава. Локално се очекува да наврнат повеќе од 25 литри на еден квадратен метар.

На планините ќе провејува слаб снег. Температурата ќе се движи од 5 до 13 Целзиусови степени.

Во Скопје се очекува слично време со температура до 10 Целзиусови степени.

Најмногу дожд до осум часот утринава има наврнато во Крива Паланка, 66 литри на еден квадратен метар.


Висок водостој на сите реки, дожд и ноќеска и утре


Скопје, 1 декември, 2017 - 19:41 (META) 

Висок е водостојот на сите реки во земјава, а релативно висок водостој имаат реките Вардар, Треска, Радика, Сатеска и Лепенец, покажуваат последните мерења на УХМР.

Според ЕЛЕМ, акумулациите имаат доволно простор да го примат водениот бран, што позитивно ќе влијае на намалувањето на водостојот на одредени места.

Вечерва се очекува да продолажат врнежите, кои ќе бидат почести на запад, додека во текот на ноќта ќе се прошират и во источните делови од земјата. Утре врнежите ќе бидат поинтензивни на крајниот запад и исток, каде на некои места ќе падне дожд до 25 литри на квадратен метар и понекаде ќе бидат проследени со грмежи. Преку денот врнежите ќе намалуваат.

Во ноќта кон недела и в недела претпладне ќе има врнежи кои ќе се поинтензивни на западот. Од понеделник ќе преовладува посвежо време со северен ветер, а на планините краткотрајно ќе има провејување на слаб снег.


Нивото на Вардар на три места во Скопје е критично


Скопје, 1 декември, 2017 - 15:45 (META) 

По обилните врнежи што го зафатија Скопје во текот на изминатата ноќ, утрово се состанал штабот за заштита и за спасување на Град Скопје, за координација на активностите за превентивно дејствување за заштита од можни излевања на реката Вардар во Скопје.

Началникот на штабот за заштита и за спасување на Град Скопје, Емил Дуровиќ, информираше дека нивото на реката Вардар на три места е критично, и тоа на потегот од скејт-паркот до мостот Слобода кај „Холидеј ин“, под зградата на ПИОМ и во Долно Лисиче, каде што завршува регулацијата на реката Вардар. Тој додаде дека околу 10.000 вреќи со песок набргу ќе почнат да се поставуваат на овие критични точки.

Според него, градежните активности што се дел од проектот „Скопје 2014“, а се преземаат во коритото на реката на потегот од мостот Гоце Делчев до Камениот мост, видливо ја намалуваат проточноста на коритото и создаваат проблеми при надојдена вода.

– Работници од јавните градски претпријатија со механизација веќе се на терен и го санираат насипот меѓу Горно и Долно Лисиче, кај железничкиот мост, што пред две години го подигнаа екипите на ЈП „Улици и патишта“, а кој во меѓувреме беше уништен од несовесни граѓани на должина од 150-200 метри. Подготвени се и пумпи за исцрпување вода, и тоа четири големи пумпи со капацитет од 8.700 литри вода во минута, како и околу 40 помали пумпи, кои ќе се стават во функција ако за тоа се јави потреба. Штабот за заштита и за спасување на Град Скопје ќе дежура во текот на 24 часа и ќе ја следи состојбата на теренот, во соработка со Регионалниот центар за управување со кризи. Сакаме да нагласиме дека Градот Скопје е подготвен да се справи со оваа состојба и дека нема место за паника – изјави Дуровиќ.


Облачно со врнежи од дожд


Скопје, 1 декември, 2017 - 9:36 (META) 

Времето денеска ќе биде облачно, на повеќе места со обилни врнежи од дожд, кои ќе бидат најобилни во западните и во источните делови од земјава, каде локално се очекува да наврнат повеќе од 50 литри на еден метар квадратен.

Во текот на денот ќе дува слаб ветер од северен правец, а во јужните делови повремено засилен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе се движи од 7 до 14 Целзиусови степени, а максималната од 9 до 16 Целзиусови степени.

Во Скопје и во околината ќе биде облачно со обилни врнежи од дожд и со умерен до засилен југоисточен ветер. Температурата ќе биде од 8 до 10 Целзиусови степени.

В сабота и в недела врнежите ќе бидат полокализирани, но ќе има услови да бидат и поројни. Врнежи од снег ќе има само на највисоките планини во северозападните делови. Од понеделник ќе дува северен ветер, а температурата ќе биде во опаѓање.


Облачен и врнежлив ден


Скопје, 30 ноември, 2017 - 9:53 (META) 

Времето денеска ќе биде претежно облачно, а во западните делови од земјава ќе биде врнежливо. Во текот на денот ќе дува засилен јужен ветер. Температурата ќе се движи од 5 до 16 Целзиусови степени.

Во Скопје и во околината ќе биде облачно, со врнежи од дожд, со температурата до 12 Целзиусови степени.

Нов влажен и релативно топол бран со обилни врнежи од дожд ќе има до сабота. В петок обилни врнежи се очекуваат на повеќе места, а в сабота во источните делови од земјава, каде ќе има услови за појава на грмежи. Снег ќе има само на високите планини. Од целиот влажен бран се очекува на повеќе места да наврнат повеќе од 50 литри на еден квадратен метар, а во крајните западни делови локално и до 100 литри на еден квадратен метар.