!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Со пари од странски организации ќе се уредува депонијата Русино


Тетово, 6 април, 2017 - 16:17 (META) 

Со пари од УНДП и на швајцарската агенција за развој, ќе се уредува регионалната депонија Русино. Ова денеска го изјави градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, по средбата со министерот за животна средина и за просторно планирање, Башким Амети.

Проектот, како што рече Арифи, има цел целосно да го реши проблемот со сметот во Полошкиот Регион.

– Од УНДП и од швајцарската агенција за развој ќе обезбедиме седум милиони евра. Со овие пари ќе се уреди депонијата Русино, која треба да работи по сите стандарди и таму непречено да се носи сметот. Со оваа депонија, откако ќе се уреди, ќе управуваат комуналните претпријатија од Полошкиот Регион, кои претходно треба да се обучат во врска со ваквото управување – рече Арифи.

Градоначалничката Арифи за време на средбата, од министерот Амети ја прими техничката документацијата за цевководот од новиот водоснабдителен систем, со што практично надлежноста за новиот водовод премина во рацете на Општина Тетово.

Арифи рече дека при крај е и изградбата на филтер-станицата од новиот водовод и се очекува пролетва да се пушти во употреба новиот водоснабдителен систем.

– Имаше некои проби деновиве на филтер-станицата, очекуваме да се проверат и филтрите, да се пушти струјата и конечно да се пушти во употреба станицата, а со тоа и да се пушти во употреба новиот водовод, со кој ќе се реши деценискиот проблем со водоснабдувањето во нашиот град – рече Арифи.


Хан ја предаде донацијата од ЕУ на граничната полиција и на ЦУК


Скопје, 10 февруари, 2017 - 12:46 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, денеска во Министерството за внатрешни работи ја предаде донацијата од 33 теренски возила наменети за зајакнување и за модернизирање на капацитетите на македонската гранична полиција и на Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Хан, во своето обраќање по повод примопредавањето на донацијата, истакна дека таа е силен знак за блиската соработка меѓу „семејството на Европската Унија и Македонија во справувањето со најсериозната бегалска и мигрантска криза со која се соочи Европа“.

– Европската комисија стои покрај вас и ќе продолжи да биде покрај вас и во иднина. Мигрантската криза помогна да се илустрира како вашата земја, но и целиот Западен Балкан, е дел од европската целина и како се работи заедно во справувањето со предизвиците – рече Хан.

Министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, заблагодарувајќи се за донацијата, истакна дека таа ќе ги зајакне капаицитетите на граничната полиција во справувањето со предизвиците од мигрантската криза, меѓународните закани и со меѓуграничниот криминал.

Директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Митко Чавков, нагласи дека МВР и македонската влада за време на мигранстака криза покажале солидарност и дале значаен придонес во делењето на одговорноста со Европската Унија и со меѓународната заедница во справувањето со овој феномен.

– Оваа донација не само што значи поддршка туку е и мотив за понатамошно ангажирање во решевањето на овој проблем, особено на меѓуграничниот криминал и криумчарењето мигранти – рече Чавков

Вицепремиерот за европски прашања, Арбер Адеми, истакна дека иако движењето на мигрантите сега е под контрола, сепак ситуацијата и понатаму е неизвесна, а соработката е најдобар одговор за сите предизивици. Тој нагласи дека мигрантската криза покажала дека Македонија и другите земји од регионот треба што поскоро да станат дел од ЕУ и од нејзините безбедносни капацитети.

Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Агрон Буџаку, рече дека секоја помош придонесува за зголемена ефикасност на институциите и дека Македонија ќе даде пример како се бранат и се чуваат европските вредности и како се спроведуваат правото и правдата врз оние што ја злоупотребуваат и сакаат да остварат корист од човечката несреќа.

На свеченоста по повод примопредавањето на донацијата беа присутни и претставници на дипломатскиот кор во земјава.

Инаку, станува збор за донација на 33 теренски возила од марката „сангјонг рекстон“, во вредност од околу 800.000 евра. Од нив, 31 се за потребите на граничната полиција, а две се за Центарот за управување со кризи.


ЕУ ќе донира 33 теренски возила за да ни помогне во справувањето со бегалците


Скопје, 9 февруари, 2017 - 11:57 (META) 

Европската Унија ќе ѝ додели 33 теренски возила на Македонија за полесно справување со мигрантите.

Примопредавањето на возилата ќе се одржи утре во МВР, со почеток во 10 часот, а на церемонијата ќе присуствуваат еврокомесарот Јоханес Хан, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, како и директорот на Центарот за управување со кризи, Аргон Буџаку.

31 теренско возило ќе бидат дадени на Граничната полиција, а две возила се наменети за Центарот за управување со кризи.

Возилата се набавени во рамките на проект финансиран од ЕУ, во насока на поддршка на владините институции на национално и на локално ниво.

Возилата се погодни за тешки теренски услови и имаат седишта за седум полицајци. Со оваа донација, националните институции ќе бидат во можност да ги зголемат своите напори за управување со миграцијата, борба против криумчарење мигранти и прекуграничниот криминал.


Алтхаузер – Нухиу: Создавањето правна држава е главен столб за развој


Скопје, 6 февруари, 2017 - 11:41 (META) 

Германската влада на Министерството за внатрешни работи на Македонија му донираше опрема за потребите на граничната полиција. Договорот за примопредавање на опремата денеска во МВР го потпишаа министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, и амбасадорката на Германија во земјава, Кристине Алтхаузер.

Станува збор за донација вредна 60.000 евра, а која се состои од четири возила од марката „дачија дастер“ за граничната полиција.

По тој повод, министерот Нухиу истакна дека донацијата ќе ги зајакне капацитетите на граничната полиција во справувањето со предизвиците и дека интензивните реформски зафати што се одвиваат во полицијата се должат на партнерството и на помошта што МВР ја добива од повеќе европски земји, меѓу кои и Германија.

Германската амбасадорка изјави дека возилата се симбол на соработката меѓу двете земји, односно меѓу германската сојузна полиција и македонската гранична полиција.

Алтхаузер нагласи дека во краткиот разговор што го имале со министерот Нухиу, главна тема било создавањето правна држава како главен столб за развојот на земјата.

Таа рече дека опремата што денеска беше донирана на МВР е дел од планот мерки договорен меѓу германската сојузна полиција и македонската гранична полиција за 2017 година.

– Покрај техничката опрема, договорот, исто така, опфаќа и обука за проверка на документи, обука на возачи, гранича контрола, обработка и анализа и безбедност на воздушниот сообраќај. Оваа година ќе се спроведат вкупно седум обуки на граничната полиција во Германија – рече Алтхаузер.


САД донираа опрема на ДЗС за справување со поплави


Скопје, 27 јануари, 2017 - 14:58 (META) 

Амбасадата на САД во Македонија денеска на Дирекцијата за заштита и спасување ѝ донираше опрема за справување со поплави, во вредност од 30.000 американски долари.

Директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Шабан Салиу, по повод примопредавањето на донацијата изјави дека опремата донирана од САД го дополнува системот за заштита и за спасување кој дирекцијата го добила од повеќе европски држави, со што се зголемува „ефикасноста на ДЗС во справувањето при евентуални поплави во земјава“.

Шефот на канцеларијата за меѓуармиска соработка при Амбасадата на САД во Скопје, полковник Џефри Ван Сикл, рече дека по поплавите што се случија на почетокот на август минатата година во Скопје, по барање на македонската влада, тие заедно со Дирекцијата за заштита и спасување направиле список на опрема која е најпотребна за справување со потенцијални поплави и за спасување човечки животи.

– Нашата цел е да им помогнеме на спасувачките екипи од ДЗС во нивната важна мисија да одговорат на предизвиците при поплави и други природни непогоди низ Македонија – изјави Ван Сикл.

Опремата се состои во 57 водоотпорни одела, 55 пара водоотпорни чизми, 25 заштитни маски со филтер, 35 рефлектори и 40 ламби.


Нов, атрактивен дрвен мост над реката Дрим во центарот на Струга


Струга, 12 декември, 2016 - 13:56 (META) 

Реката Дрим во центарот на Струга ќе ја премостува нов, атрактивен дрвен мост. Проектантска куќа од Австрија во која работат Македонци го изработи проектот, а од таму се увезени и дрвените делови.

Идниот пешачки мост се монтира на местото на некогашниот мост, познат како „Мостот на Нина“, по името на некогашната општинска раководителка на Струга, а беше демонтиран пред пет години, поради дотраеност.

Надворешниот лик на мостот ќе биде во согласност со другите два моста во централното градско подрачје на Струга.

Градоначалникот на општина Струга, Зијадин Села, вели дека мостот се гради со донација од приватна фирма.

– Надворешните страни ќе бидат метални и ќе бидат исти со страните на Мостот на поезијата и на Чаршискиот, по нивната реконструкција – додаде Села.

Струшкиот градоначалник истакна дека почната е постапка и за уредување на шеталиштето, односно западниот брег на реката Црн Дрим, и на двата кеја.

Донаторот Менди Ќура вели дека мостот ќе биде поставен до крајот на годинава, за што ќе бидат инвестирани околу 150.000 евра.


Спомен-плоча во чест на научникот Михајло Пупин во Охрид


Охрид, 8 декември, 2016 - 11:07 (META) 

На камбанаријата покрај црквата „Св. Богородица Перивлепта“ во Охрид, денеска, на посебна свеченост, во рамките на одбележувањето на патрониот празник на градот, Св. Климент Охридски – Чудотворец, ќе биде откриена спомен-плоча во чест на донаторот на црковното ѕвоно, научникот со светска слава од почетокот на минатиот век – Михајло Пупин.

Плочата е донација на невладиното здружение „Лајонс клуб Лихнидос“ од Охрид, додека пригодната мермерна плоча пред камбанаријата ќе ја открие еден од потомците на Пупин.

Михајло Пупин, чие семејно стебло, според тврдењата на професорот Павле Митрески, потекнува од охридскиот крај, во 1914 година, во рамките на Српската академија на науките и уметностите (САНУ), ја формирал фонадацијата „Олимпија Пупин“ и давал голема помош на сиромашни деца од тогашна Вардарска Македонија, меѓу кои имало и ученици од Охрид. Помогнал во изградбата на училиштето во стариот дел од Охрид каде што денеска е сместена музејската администрација, а ја изградил и камбанаријата во црквата „Света Богородица Перивлепта“ позната како „Стар Свети Климент“, за која го донирал тогаш најголемото црковно ѕвоно на Балканот.

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) и САНУ заеднички го афирмираат делото на Михајло Пупин, светскиот великан од областа на физиката и на електрониката, за што во Вевчани, каде му е подигната Спомен-соба во 2008 година, одржаа заедничка тркалезна маса.

Самиот Пупин бил член на повеќе академии на науки и уметности во светот, бил претседател на Американската академија на науките во Њујорк и член на Српската академија на науките и уметностите. За своите научни откритија посмртно ја добил и Пулицеровата награда во 1924 година.


РСБПС донираше батериски ламби за сообраќајната полиција


Скопје, 6 декември, 2016 - 12:23 (META) 

Републичкиот совет за безбедност во патниот сообраќај (РСБПС) донираше техничка опрема, односно 35 батериски ламби, во вредност од 300.000 денари (околу 5.000 евра, н.з.), за потребите на сообраќајната полиција, соопштија денеска од Советот.

Техничката опрема денеска ја промовираа дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Оливер Андонов, и претседателот на РСБПС, Стојче Стаменковски.

„Примената на современата техничка опрема во процесот на управување и на контрола на сообраќајот на патиштата значително ќе ја зголеми ефикасноста на работата на сообраќајната полиција и ќе го зголеми обемот и квалитетот на извршените контроли и проверки од страна на полицијата. Зајакнување на капацитетите на сообраќајната полиција е стратешка цел на МВР, но и еден од приоритети од втората национална стратегијата за унапредување на безбедноста на сообраќајот на патиштата. Оваа донација е мала, но доста значајна за МВР и за Бирото за јавна безбедноста“, истакнал Андонов, стои во соопштението на РСБПС.

Претседателот на Советот, Стаменковски, по повод промоцијата на донацијата, нагласи дека РСБПС има одлична соработка со сите надлежни институции, а особено со Министерството за внатрешни работи.

„Во согласност со Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, РСБСП има обврска дел од своите средства да ги намени за модернизација на опремата за сообраќајната полиција. Во таа насока, денес ви ги презентираме батериските ламби кои Министерството за внатрешни работи ценеше дека ќе им бидат потребни како техничка поддршка при контролата на сообраќајот и на учесниците во него“, истакнал Стаменковски.


Граѓанскиот сектор може да набави софтверски решенија преку платформата „Теchsoup Balkans“


Скопје, 20 ноември, 2016 - 15:00 (META) 

Претставници на граѓанскиот сектор може да набават софтверски решенија преку платформата „Теchsoup Balkans“ која ја спроведува Фондацијата за интернет и општество„Метаморфозис“ која е партнерска организација на програмата за софтверски донации надлежна за Македонија, Косово и Албанија.

За непрофитните организации да добијат софтверска донација преку оваа платформа прво мора да се регистрираат преку линкот https://www.techsoupbalkans.org/mk/user/register.

Откако ќе се заврши регистрацијата, потребно е да се пополни и регистрацијата за непрофитна организација преку линкот  https://www.techsoupbalkans.org/mk/civicrm/profile/create?reset=1.

Повеќе за начинот на кој може да се набават софтверските решенија може да се прочита на линкот „Како да ја добиете вашата софтверска донација преку платформата TechSoup Balkans?“


Италијанските музеи ќе ги насочат приходите за обнова на разурнатите градови


Рим, 28 август, 2016 - 13:13 (META) 

Италијанските државни музеи апелираа на зголемена посетеност по нивната одлука целиот приход да биде пренасочен за обнова на средновековните градови разурнати од катастрофалниот земјотрес.

Земјотресот со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала во средата урна домови, цркви и културни ризници стари повеќе векови.

Идејата е историските и уметничките дела да се санираат со приходите добиени од културното наследство од другите краеви на Италија.

Италијанскиот министер за култура, Дарио Франческини, апелира Италијанците да ги посетуваат музите во знак на солидарност со жителите од погодените краеви.