Училиштето во село Лажец руинирано, се бараат донации


Битола, 24 јануари, 2019 - 16:05 (META) 

Почетокот на второто полугодие во основните и средните училишта, подрачното основно училиште „Крсте Петков Мисирков“ во битолското село Лажец го дочека со истата ужасна слика – објектот е руиниран, а покривот само што не паднал, известува „Порталб“.

Во училиштето во селото на околу километар и пол од грчката граница, во кое живеат и Македонци и Албанци,  учат 20 ученици. Граѓанското здружение „22 Ноември“ од Битола алармираше за условите во училиштето, барајќи донации, бидејќи, како што вели, надлежните институции не покажале интерес за реновирање на објектот.

– Училиштето во битолското село Лажица е во средновековни услови. Во селото живеат околу 200 жители, а училиштето има 20 ученици, тоа е мултиетничко училиште, бидејќи жителите се етнички Албанци и Македонци, но бројот на Албанците е доминантен. Училиштето е во мизерна состојба, и неопходно е да се реновира покривот на објектот бидејќи постои опасност да пропадне и да се случи некоја трагедија. Сега наскоро завршува одморот за учениците, а тие ќе се вратат во истите услови во ова училиште – изјави за „Порталб“, Сибел Алимовска, директорка на здружението.

Не е само покривот проблем, бидејќи во многу лоша состојба е речиси сè во објектот, а недостигаат и клупи и столчиња.

– И внатрешноста на ова училиште е исто така во лоша состојба. Тоалетите се скандалозни, фасадата е речиси целосно оштетена, дури и во Авганистан условите се подобри отколку во ова училиште. Недостигаат клупи и столчиња, нема интерактивни табли, што значи дека сè уште функционираат како во прастари времиња. И подот е во многу лоша состојба. Состојбата е слична во речиси сите училишта во битолските села. Јас уште од 2017 година го кренав гласот за ваквата состојба, но никој не е заинтересиран за овој проблем. Апелирав многу пати, но до ден-денес немам видено дека е реализирана некоја посета од страна на Министерството за образование, или пак некој друг да ја погледне оваа состојба – истакна Алимовска.

Таа вели дека разговарала со градоначалничката на Општина Битола, која ѝ кажала дека општината нема средства за санирање на училиштето.

– Градоначалничката ме информираше дека нема доволно средства во моментов бидејќи имале ребаланс на буџетот, а сите училишта во општината, особено албанските, биле запоставени од претходната гарнитура што ја водела оваа општина, па има минимален буџет, што не може да го вложи во сите училишта. Приоритет за општината, моментално, е основното училиште „Гоце Делчев“ во Битола, бидејќи тоа е еминентно училиште со вековна традиција – објаснува Алимовска.

Од Министерството за образование и наука (МОН) за „Порталб“ велат дека немаат сознанија за условите во ова училиште, бидејќи ниту општината, ниту раководството на училиштето, не го информирале министерството за оваа состојба.

Од друга страна пак, Алимовска вели дека државните институции му го свртеле грбот на албанското образование во Битола и дека се бараат хумани луѓе за да помогнат за подобрување на условите за децата кои посетуваат настава во ова училиште.

– Упативме апели за донации за да се соберат средства за реновирање на училиштето, бидејќи е опасно да се изведува настава во такви услови. Се надевам дека има хумани луѓе, бидејќи политичарите ни го имаат свртено грбот, па верувам дека народот, како и досега, нема да ни го сврти грбот – вели Алимовска.

Секој родител кој има поплаки за нерегуларности во основните училишта на Македонија може да го пријави случајот во МОН, на раководителот на секторот за основно образование Елена Ивановска, на телефонскиот број 02/3117-896 и на мејлот elena.ivanovska@mon.gov.mk.

Ваков случај како со училиштето во битолското село Лажец може да се пријави и Секторот за стандарди на учениците и студентите, каде одговорни лица се Ќенан Сали и Џемиле Идризи, кои може да се добијат на  телефонскиот број 02/3117-896, а Сали или да им се пише на   qenan.sali@mon.gov.mk.


Таткото на Ева: Пред мене од ФЗОМ зборуваа со лекарот во Германија


Скопје, 24 август, 2018 - 13:52 (META) 

Моето дете ништо не може да го врати. Јас собрав од донации 200.000 евра, но сега сè е залудно. Велам дека не е точно тоа што се кажува за обидот да ја лекуваме Ева во Германија, за „Независен“ вели Благојче Крстаноски, татко на 11-годишната Ева, која почина пред да замине во странство.

– Не е важно дали државата ќе потроши 100.000 евра помалку или повеќе ако спаси еден детски живот. Ние не сме единствен случај, има доста и ќе има. Јас се молам да бидат што помалку. Зборувам јавно зошто не сакам ова да се повтори и на друго дете – вели Крстаноски  за „Независен“, одговарајќи на сочувството што вчера јавно, од прес-конференцијата во Владата му го изразија Ден Дончев, директор на Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) и министерот за здравство Венко Филипче.

Крстаноски ги демантира тврдењата на Дончев дека немало понуда од германска клиника и тврди дека и тој лично, и претставници на ФЗОМ пред него комуницирале со лекарот што требало да ја прими Ева во болницата „Гисен“ во Германија, а доставил и уште една профактура од болница во Диселдорф. Од „Гисен“, каде што Крстаноски сакаа да ја лекуваат Ева, во имејл-комуникација одредиле приближна сума за лекувањето. Не издале профактура оти целата сума немало да ја плати ФЗОМ, туку требало да се вклучи и семејството со парите собрани од донации. Фондот инсистирал да добие профактура за да ги испочитува законските прописи.

Крстаноски објаснува и зошто одбивале да ја пратат Ева во Турција и мобилизирале роднини и пријатели од цел свет да се соберат донации.

– Уште пред да биде донесена одлуката на Фондот, разбрав дека секако ќе ја изберат Турција. Разбрав дека имале некој договор со турски клиники и затоа таму цената била пониска. Им реков да не нè праќаат таму, оти сите протоколи за лекување малигни болести се од Германија. Ниту еден протокол не е од Турција. Реков: Ако не одиме во Германија, ќе одиме во Италија“. Но никако во Турција. Три деца што јас ги знам претходно ги испратија во Турција не се вратија назад. Како да го пратам моето дете таму? – вели таткото на Ева за „Независен весник“.

Откако беше објавена статијата, реагираа од ФЗОМ, велејќи дека понуди за лекување на Ева побарале од 22 странски болници, меѓу кои и болницата Гисен, но поради итноста на случајот, комисијата донела одлука за 48 часа. Од Фондот велат и дека понудата што ја објави „Независен“ не им била презентирана, а за мејлот велат дека бил само информативен, а не понуда што може да се разгледува.

Исто така, во последните 12 месеци, имало неповолни исходи од лекување не само во турски болници, туку и во болници во Италија и Германија, нагласуваат од ФЗОМ.


Ограничување на средствата од донации за партиите, предлагаат граѓанските здруженија


Скопје, 13 август, 2018 - 14:04 (META) 

Граѓанските здруженија реагираат во врска со неодамнешното донесување на измените и дополнувањата на Законот за финансирање на политички партии.

Од таму велат дека „усогласувањето на законските решенија било направено на нетранспарентен начин и иако се наведува дека законското решение црпи легитимитет од препораките на граѓанското општество дадени во документот „Блупринт – Предлог за итни демократски реформи“,  тие препораки се само селективно и делумно употребени во законот.“

„Сумарно овие законски решенија само ги зголемуваат финансиските средства за партиите кои ги обезбедуваат граѓаните, како и начините на кои партиите можат да обезбедат повеќе приходи. Тие не ги спречуваат злоупотребите, туку само индиректно ги намалуваат ризиците од злоупотреби, што може, но не мора, да ги реши проблемите. Со неукинување и неограничување на поединечните донации само се намалува прагот на донирање, но вкупниот износ никако не се ограничува. И во претходниот период, според финансиските извештаи на партиите, индивидуалните донации не биле повисоки од прагот кој сега се воведува. Партиите ќе може да изнајмуваат земјоделско земјиште, но истовремено, не е подобрена проверката на потеклото на донациите“, се додава во соопштението.

Од Институтот за демократија „Социетас цивилис“ Скопје, Центарот за економски анализи, Хелсиншкиот комитет за човекови права, Фондацијата Отворено општество – Македонија, „Еуротинк“, Здружението на новинари на Македонија, Институтот за европска политика Скопје, порачуваат ограничување на вкупниот износ на средства што може да се добијат од поединечни донации.

„Треба да се воведе подобрен механизам за задолжителна проверка на потеклото на средствата за секоја донација. Да се прецизира дека под земјиште како недвижен имот со кој располагаат партиите се однесува на она на кое се наоѓаат партиските објекти. Треба и задолжителна обврска на сите предлагачи на закон во сите фази вклучително и поднесување на амандмани“, се вели во препораките од здруженијата.


Џафероски: Се штитиме и спасуваме со опрема која е донација уште од ЈНА


Скопје, 27 февруари, 2018 - 14:05 (META) 

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), од своето формирање до минатата година, не успеала целосно да го воспостави системот за заштита и спасување, рече директорот на ДЗС, Аднан Џафероски, на средбата со новинарите на која информираше за состојбата во Дирекцијата, во која, како што кажа, наследил долг од 70 милиони денари (милион и 135.000 евра).

Според него, до неговото доаѓање на функцијата, несоодветно се водела кадровска политика, посебно во поглед на изборот на раководителите. Наследениот долг, пак најмногу отпаѓа на неисплатени услуги за механизација која е користена во елементарни непогоди.

Тој рече дека со неговото доаѓање на чело на Дирекцијата ги реактивирал 64-те тимови за брз одговор кои во моментов се на дообука, а претходно не функционирале, не биле соодветно опремени и не се спроведувале стандардните процедури.

Џафероски се пожали и дека во ДЗС во последните десет години не се направени никакви инвестции, освен трите авиони за гасење пожар кои се набавени во 2009 година. Голем дел од опремата бил дониран уште од ЈНА, a и другата опрема е главно од донации.

Новиот директор се пофали дека откако дошол на функцијата, за првпат навреме и законски извршил сервисирање на авионите што се подготвени за гасење на пожари за следната сезона. Тој рече дека набавиле и дрон што ќе превенира во пожарите, односно ќе се интервенира веднаш онаму каде има мал пожар да не се прошири.  Оваа инвестиција, вели то, е многу исплатлива отколку да се прават превентивни летови со авионите, што трошат по две до три илјади евра од лет.

Директорот најави посебна прес-конференција на која ќе информира за состојбата со материјално-техничките средства кои ги користи ДЗС во справувањето со елементарните непогоди, меѓу кои се и средствата од меѓународни донатори.


„Метаморфозис“ и „Мајкрософт“ нудат можности за донации на софтвер за граѓанските организации


Скопје, 15 мај, 2017 - 12:44 (META) 

Во Конгресниот центар на Скопски саем утре ќе се одржи „Ден на Мајкрософт“, посветен на граѓанскиот сектор, на тема „Технологијата во облак (cloud) го помага општеството“.

„Денот на Мајкрософт“ посветен на НВО-секторот, организиран од Фондацијата „Метаморфозис“ со поддршка на „Мајкрософт“, ќе им овозможи на претставниците на граѓанскиот сектор да научат повеќе за можностите да добијат софтверски донации и донација во вредност од 5.000 долари на „Microsoft Azure“ од програмата на „Мајкрософт“ за поддршка на граѓанскиот сектор, кој во Македонија и на Балканот се спроведува од страна на Фондацијата „Метаморфозис“, преку платформата „Теchsoup Balkans“.

Настанот ќе го отворат генералниот менаџер на „Мајкрософт Македонија“, Љупчо Георгиев, и Бардил Јашари, извршен директор на Фондацијата „Метаморфозис“.


ВМРО-ДПМНЕ рекордер со 1,88 милиони евра собрани донации во 2016 година


Скопје, 11 мај, 2017 - 14:35 (META) 

Рекордер меѓу политичките партии по собрани донации од 1 јануари до 31 декември 2016 година е ВМРО-ДПМНЕ, со собрани вкупно 1,88 милиони евра членарини и донации од поединци и од фирми, се гледа од извештаите што вчера ги објави Државниот завод за ревизија.

Од вкупно регистрирани 5.880 уплаќачи, партијата собрала 115,55 милиони денари, односно 1,878 милиони евра. Уплаќале партиски функционери, функционери во државни институции и пратеници, а на листата се и Борис Дамовски, еден од организаторите на протестите „За заедничка Македонија, кој уплатил 91.000 денари, како и аналитичарите Александар Пандов со 30.000 денари и Александар Даштевски со 13.000 денари.

На сметката на СДСМ во 2016 година уплатиле 698 донатори, главно поединци, но и фирми, во форма на попусти на услуги.

Партијата Беса имала 110 донатори, од кои најмногу пари дал лидерот Билал Касами, 4.500 евра.

За ДУИ во 2016 членарина платиле или донирале 74 физички лица, но и фирми, меѓу кои и „Конти хидропласт“ (300.000 денари) и „Европа 92“ (577.750 денари). Од двете фирми плус од Илир Хасани, стасале 17.200 евра, од Министерството за правда стасале вкупно 178.000 евра, а од членарини партијата добила 31.740 евра.

За НСДП пари стасале само од Министерството за правда, и тоа 1.513.163 денари, односно 24.600 евра.

Демократски сојуз на Павле Трајанов лани имал 177 донатори или вкупно на сметката на оваа партија се слеале 788.338 денари.

Во Либералната партија донирале само двајца – поранешниот и сегашниот претседател на партијата. Стојан Андов дал 36.000 денари, а Ивон Величковски 215.000 денари.

Во ГРОМ на Стевчо Јакимовски се уплатени 98.230 денари. Во Левица донирале 35 лица, а во ЛДП – 12 донатори или 2.863.000 денари.

Другите десетина партии го известиле Државниот ревизор дека немале донации во 2016 година. Најавтентично тоа го сторил лидерот на Титови леви сили, Слободан Угриновски, кој на лист хартија со пенкало напишал и ги известил ревизорите дека ни денар не е уплатено на партиската сметка.


„Метаморфозис“ и „Мајкрософт“ го помагаат цивилниот сектор во дигиталната трансформација


Тирана, 10 март, 2017 - 12:35 (META) 

Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, во соработка со локалната канцеларија на „Мајкрософт“ во Албанија, на 7 март ја организираа конференцијата „Тек фор гуд“ (Tech4Good) во Тирана, со учество на претставници од граѓанскиот сектор.

Конференцијата се одржа за да им се помогне на претставниците на цивилниот сектор во дигиталната трансформација, преку донациите добиени преку платформата „Тек суп Балканс“ од донаторот „Мајкрософт“.

– Оваа конференција има цел на непрофитните организации во Албанија да им ги презентира можностите што им ги нуди „Мајкрософт“ преку софтверските пакети за да ги исполнат успешно нивната мисија и цели – изјави извршниот директор на Фондацијата „Метаморфозис“, Бардил Јашари.

Овие донации се на располагање на непрофитните организации што имаат статус на друштва на граѓани.

– Познавањата што ги имаат организациите околу овие продукти се многу мали, како што се и познавањата за технологиите што можат многу да им ги олеснат работните процеси  – рече менаџерката за образовни програми на „Мајкрософт“ во Албанија, Косово и во Македонија, Влора Адеми.

На конференцијата присутните имаа можност да слушнат и за предизвиците со кои се соочуваат непрофитните организации во Албанија, а кои наведоа дека технологијата навистина им помогнала да ги надминат финансиските тешкотии и да ги намалат трошоците на организациите користејќи ги овие донации.


ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов e новата Радмила Шекеринска


Скопје, 13 февруари, 2017 - 9:42 (META) 

Милионерот Петре Шилегов во изборната кампања на СДСМ донирал 60.000 денари или тројно помалку од парите кои на партијата великодушно и ги дале невработениот студент Ивана Туфегџиќ и соросовиот платеник Павле Богоевски, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Во него се додава дека „Шилегов, за разлика од Туфегџиќ и Богоевски кои повеќе време минаа одработувајќи за СДСМ на терен, имал повеќе време да заработи за себе.“

– За две години, според јавно достапните податоци, успеал да стане побогат за дури 200.000 евра, подновувајќи се со три станови за две години. Според сите индиции, Шилегов е новата Радмила Шекеринска која е позната по тоа што си изнајмува сама на себе станови за 5.000 евра – се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.


Акција за донирање апарати за домаќинство и облека за поплавените


Скопје, 25 септември, 2016 - 10:27 (META) 

Градската организација на СДСМ Скопје, под мотото „Хумано Скопје подава рака“, организира хуманитарна акција за помош на граѓаните што беа погодени со августовските поплави.

Како што соопштија од партијата, акцијата ќе се спроведува на три пункта во општина Аеродром и во општина Кисела Вода, во период од 10 до 12 часот, а ќе се собираат исправни електрични апарати за домаќинство и облека.

Пунктовите во Аеродром се наоѓаат на паркиралиштето на „Неоком“, кај Железничка станица, паркиралиштето на ОУ „Љубен Лапе“ и на последната автобуска станица на линијата број 5 во населба Ново Лисиче. Пунктовите во Кисела Вода се во паркот спроти Општина Кисела Вода, паркот спроти киното „Расадник“ и на паркиралиштето пред поштата во населба Драчево.


Кампања против ксенофобија насловена „Деца на планетата Земја“


Скопје, 24 септември, 2016 - 11:04 (META) 

Во Паркот на франкофонијата денеска се одржува манифестацијата „Деца на планетата Земја“, која е дел националната кампања против ксенофобија.

„Деца на планетата Земја“ е граѓанска акција на Фондација „Отворено општество“ – Македонија, која порачува дека сите имаме право да живееме мирно, слободно и безбедно.

Во рамки на манифестацијата, која почнува во 11.30 часот и ќе трае до 19 часот, ќе се одржат изложби, проекции на филмови, работилници за изработка на маици и на постери, а ќе биде отворен и пункт за донации кои се наменети за бегалците на пограничниот премин во Гевгелија. Собраните донации ќе бидат предадени во текот на утрешниот ден.Programa sabota 24.09.2016 2 del (2-2)

 

Организаторите порачуваат дека на бегалците во кампот им се потребни чинии, лажици, вилушки и стаклени чаши за кујните во камповите, како и играчки, разни едукативни боенки, блокчиња, боички, фломастери, школски прибор и слично, кои децата ќе ги коритстат во занималните во кампот.