!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Туск: Има напредок со Британија околу прашањето за Ирска


Брисел, 4 декември, 2017 - 20:23 (META) 

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека преговорите за излегување на Велика Британија од ЕУ се доближуваат до напредок во врска со прашањето на статусот на границата со Ирска.

Туск на „Твитер“ наведе дека е охрабрен од разговорите со премиерот на Ирска и дека е остварен напредок за декемврискиот самит на ЕУ.

Преговарачот на Европскиот парламент, Ги Верхофстат, рече дека во следниот период е можен договор за ирската границата, за сумата која Лондон треба да ја плати за напуштање на ЕУ, како и за правата на граѓаните по излегувањето на Велика Британија од Европската Унија.

Британската премиерка Тереза Меј денеска се сретна со властите во ЕУ во обид да се финализира договорот во очи самитот на ЕУ на крајот на следната недела.

Статусот со границата со Ирска е спорна точка затоа што тоа е единствената копнена граница на Велика Британија. Ирската влада бара гаранции дека нема да има царински пунктови на границата со Северна Ирска и дека движењето на луѓето и на стоката нема да биде променето по Брексит.


Иванов побарал од Туск позитивна порака за деблокада на интеграцијата на Македонија


Брисел, 25 октомври, 2017 - 19:22 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов на денешната средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, во Брисел, побарал „нов импулс и испраќање позитивна порака“ за деблокирање на интеграцијата на Македонија во Европската Унија и почеток на пристапните преговори за членство.

Во фокусот на средбата на Иванов со Туск биле европската иднина на Македонија и сè она што го прави земјата за конечно да добие датум за почеток на преговорите. На средбата станало збор и за состојбата во регионот и во ЕУ, како и за мигрантската криза.

Одговарајќи на новинарско прашање дали е можен обид за сместување на поголем број мигранти во Македонија на подолг период, Иванов изјави дека земјава во 2015 и во 2016 година излегла со став дека има капацитет само за прием на 2.000 бегалци и тоа транзитно.

– Нашиот капацитет е само за транзит, но, сепак, сега зависи како новата македонска влада ќе се постави, какви одлуки ќе донесе и какви обврски ќе преземе. Тоа е прашање што треба да се упати кон новата влада – рече Иванов.

Иванов, кој е во дводневна работна посета на Брисел, утре ќе има обраќање на форумот „Кран Монтана“ и ќе оствари средба со Дидие Рејндерс, вицепремиер и министер за надворешни работи и европски прашања на Белгија.


Иванов во Брисел ќе се сретне со Туск


Брисел, 25 октомври, 2017 - 9:32 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов од денеска во Брисел ќе се сретне со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, соопштија од кабинетот на претседателот.

Иванов, кој се наоѓа во дводневна посета на Кралството Белгија, утре ќе учествува на 19. годишна сесија на Форумот за домашна и глобална безбедност, во рамки на Форумот „Кран Монтана“. Предвидено е Иванов да се обрати на официјалната сесија на отворањето на форумот, како и на пленарната сесија посветена на соседската политика на Европската Унија, со посебен фокус на иницијативата „Три мориња“.

За време на посетата на Брисел, Иванов ќе се сретне со заменик-претседателот на владата и министер за надворешни работи и европски прашања на Кралството Белгија, Дидие Реиндерс.


Иванов во дводневна работна посета на Брисел


Скопје, 24 октомври, 2017 - 12:42 (META) 

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, од утре ќе претстојува во дводневна работна посета на Брисел, соопштија денеска од неговиот кабинет.

Утре, како што информираат од кабинетот, Иванов ќе има средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

В четврток, македонскиот претседател ќе учествува на 19. годишна сесија на Форумот за домашна и глобална безбедност, во рамки на Форумот „Кран Монтана“. Предвидено е Иванов да се обрати на официјалната сесија на отворањето на форумот, како и на пленарната сесија посветена на соседската политика на Европската Унија, со посебен фокус на иницијативата „Три мориња“.

„За време на работната посета на Брисел, претседателот Иванов ќе оствари средба со заменик-претседателот на владата и министер за надворешни работи и европски прашања на Кралството Белгија, Дидие Реиндерс“, стои во соопштението.


Туск предложи амбициозна реформа на ЕУ по Брексит


Брисел, 18 октомври, 2017 - 10:25 (META) 

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, предложи амбициозна програма која предвидува 13 самити за две години за заживување на Европската Унија по излегувањето на Велика Британија од Унијата.

Туск го упати својот предлог по апелите за заживување на ЕУ, кои неколкупати ги упатија претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, и францускиот претседател Емануел Макрон.

Програмата почнува со самитот на ЕУ в четврток и в петок во Брисел, откога редовно ќе се одржуваат собири на лидерите на Унијата до јуни 2019 година, како и неформални состаноци за специфични теми.

Туск предложил и вонреден самит во Романија предвиден за март 2019 година, по заминувањето на Велика Британија, како и самит за безбедност следната година во Виена.

„Многу сум задоволен што ја гледам вашата подготвеност да ја забрзате работата и да се надмине чувството на беспомошност“, наведе Туск во писмото до лидерите на ЕУ.


Туск сослушан во истрагата за падот на авионот на Лех Качински


Варшава, 3 август, 2017 - 17:31 (META) 

Претседателот на Европскиот совет и поранешен премиер на Полска, Доналд Туск, денеска даде исказ во обвинителството во Варшава во својство на сведок во истрагата за падот на авионот на полскиот претседател кај Смоленск во 2о1о година, при што загина претседателот Лех Качински, како и 95 патници и членови на екипажот.

Опозицијата тврди дека повикувањето на Туск да сведочи претставува политички прогон.

Јарослав Качински, братот близнак на покојниот претседател и лидер на владејачката конзервативна партија Право и правда, денеска рече дека Туск „има од што да се плаши“.

Качински повеќепати го обвинуваше Туск дека има „политичка одговорност“ за несреќата, а изминатите денови тој ги обвини пратениците од опозицијата дека го „уништиле и убиле“ неговиот брат.

Пред да влезе во зградата на обвинителството, Туск на новинарите им рече дека „тоа што Јарослав Качински го говори во парламентот, во напади на бес, јасно покажува која е целта на сослушувањето“.

Обвинителството го повика Туск да сведочи во рамки на истрагата за небрежност на државните функционери при аутопсијата на жртвите во несреќата, во која покрај Качински настрадаа уште 95 луѓе.

Тој во април сведочеше и во истрага против два поранешни раководители на воената контраразузнавачка служба, обвинети дека ги пречекориле овластувањата во соработката со руската Федерална служба за безбедност по несреќата. И тогаш Туск го осуди „политичкиот карактер“ на сослушувањето.


Заев побара поддршка од Туск за решавање на блокадата на процесот на пристап кон ЕУ


Брисел, 12 јуни, 2017 - 14:45 (META) 

На средбата со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, во Брисел, денеска македонскиот премиер Зоран Заев порачал дека новата влада е подготвена да води квалитетен реформски процес, но истовремено ја нагласил важноста на поддршката од Европскиот совет за наоѓање решенија да се спречи билатералните прашања да претставуваат пречка за процесот на пристапување на Македонија кон ЕУ.

На средбата, премиерот бил придружуван од вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, и од министерот за надворешни работи, Никола Димитров, соопшти Владата.

– Новата Влада е подготвена да предводи силен и квалитетен реформски процес за обновување на препораката за преговори со ЕУ, до крајот на оваа година. Но, од голема важност е и поддршката од Европскиот совет за наоѓање решенија со кои билатерални прашања нема да претставуваат долгорочна блокада на процесот на пристапување во ЕУ – порачал Заев и се заблагодарил на претседателот на Европскиот совет за позитивните сигнали од европските институции за поддршка на евроинтеграциските аспирации на Македонија.

Заев рекол оти се надева дека Европскиот совет во декември ќе прифати почеток на отворање преговори за пристапување на Македонија кон Европската Унија.

– Амбициозни сме бидејќи е изгубено многу време во евроинтегрцискиот процес на Македонија – рекол Заев.

На средбата, според соопштението, била нагласена посветеноста на Владата на Македонија за регионална соработка, што би ги отворило и зацврстило европските перспективи на државите.

„Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, го поздрави формирањето на новата влада во Македонија и оцени дека тоа е одлична можност за придвижување на евроатлантските аспирации на земјата. Претседателот на Советот, Туск, изрази очекување дека Република Македонија ќе го подобри својот углед преку посветена работа, меѓуетнички и меѓупартиски дијалог и добрососедски односи“, стои во соопштението.


Туск и Јункер му го честитаа на Заев изборот за премиер


Брисел, 8 јуни, 2017 - 18:10 (META) 

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер, денеска испратиле честитка до Зоран Заев по повод неговиот избор за премиер и за формирањето на новата Влада.

„Формирањето на новата Влада нуди можност за придвижување надвор од рамките на политичката борба што ја држеше земјата назад толку долго. Наредниот период ѝ нуди на новата Влада можност за посветена работа, преку конструктивен дијалог со опозицијата, кон заедничката цел за евроатлантска интеграција“, се вели во честитката, соопштуваат од Владата.

Континуираната посветеност на новата Владата кон целосна имплементација на Договорот од Пржино и спроведување на приоритетите за итна реформа ќе биде од суштинско значење за успехот на Македонија, се додава во честитката на Туск и на Јункер до Заев.


Лидерите на ЕУ и Трамп не се согласни за многу прашања, рече Туск


Брисел, 25 мај, 2017 - 15:11 (META) 

Претседателот на Европскиот Доналд Туск изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп и високите претставници на ЕУ не успеале да најдат заеднички јазик за многу прашања на денешниот состанокот во Брисел.

Меѓу проблемите ги наведе климатските промени и трговијата, додека за борбата против тероризмот се согласни.
– Сигурен сум дека не мора да објаснувам зошто, но некои прашања остануваат отворени, како што се климатските промени и трговијата – рече Туск.

Трамп во Брисел се сретна со Туск, претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини и претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани.

Средбата во Брисел доаѓа три дена по терористичкиот напад во Манчестер, во кој загинаа 22 лица, меѓу кои и деца, а повредени се околу 60 лица, меѓу нив исто така има и деца.

Досега Трамп и лидерите на НАТО се договорија за ангажирање на Алијансата во борбата против Исламска држава.

Европските лидери сакаат да чујат како Трамп планира да соработува со Европа после претседателската кампања во која беше гласен заговорник за Брексит.

– Моја главна порака за претседателот Трамп е тоа што претставува нашата соработка и пријателство има најдлабоко значење за фундаменталните западни вредности, како што се слободата, човековите права и почитување на човечкиот дигнитет – рече Туск по средбата со Трамп.


Ципрас – Туск: Балканските земји да се откажат од национализмот ако сакаат да влезат во ЕУ


Атина, 5 април, 2017 - 15:22 (META) 

Грчкиот премиер Алексис Ципрас по денешната средба со претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, во Атина, на заедничката прес-конференција посочи дека очекува од балканските држави да стават крај на националистичкото однесување ако сакаат да станат дел од Европската Унија.

– Европската перспектива на Балканот треба да се заснова на оддалечување од национализмот и на почит на принципите на добрососедските односи и на човековите права – изјави Ципрас.

Грчкиот премиер во изјавата се задржа на бегалската криза, посочувајќи дека Грција игра клучна улога во справување со тој проблем. Побара да се продолжи со почитување на договорот меѓу ЕУ и Турција, а изрази и незадоволство од државите на ЕУ кои и понатаму не сакаат да помогнат и да прифатат бегалци кои треба да се пренесат од Грција во другите европски држави.

Туск, пак, на оваа тема посочи дека е надминат зенитот на бегалската криза, но сепак треба да се продолжи со напорите за ефективно справување со проблемот.

Според Ципрас, Грција и покрај финансиската криза продолжува да има важна улога и претставува фактор на стабилност во еден нестабилен и проблематичен регион.

Туск и Ципрас се фокусирале и на економијата и на преговорите меѓу меѓународните кредитори и Грција за постигнување договор по проценката за исплонетите реформи, кој треба да даде зелено светло за исплаќање на новата рата од кредитот за Грција. Туск посочи дека никој не сака да ја казни Грција и забележа дека конечно се гледаат резултати од мерките спроведени во државата.