!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Трамп ја продолжи важноста на црната листа за Македонија – 10 лица се закана за САД


Вашингтон, 22 јуни, 2017 - 15:52 (META) 

Американскиот претседател Доналд Трамп побара од Конгресот да ја продолжи важноста на т.н. „закана по националните интереси на САД“ од регионот на Западен Балкан, документ кој беше донесен во јуни 2001 година од Џорџ Буш.

Со него се опфатени Босна и Херцеговина, Косово и Македонија и тој пропишува дека од овие сè уште земји постои закана од „лица кои помагаат или поддржуваат екстремно насилство“.

Инаку, станува збор за прва одлука потпишана од Трамп која се однесува на Западен Балкан и на Македонија, откако тој ја презеде должноста претседател на САД во јануари оваа година.

Tramp crna lista odluka

За т.н. црна листа се вели дека опфаќа лица „кои се непријателски кон интересите на САД и кои претставуваат закана за националната безбедност и за надворешна политика на земјата“.

На неа од Македонија има 10 лица, повеќето поранешни команданти на Ослободителната национална армија (ОНА), од кои некои се во новиот состав на Собранието.

Станува збор за Џеват Адеми, Гафур Адили, Нури Беџети, Невзат Халили, Џавит Хасани, Кастриот Хаџиреџа, Џемаљ Хисени, Даут Реџепи, Џезаир Шакири и за Мендух Тачи.

Од нив во актуелниот парламентарен состав се Џеват Адеми од ДУИ и Мендух Тачи од опозициската ДПА.

Посебно за Македонија се вели дека таа листа била ревидирана во 2003 година „за да се преземат чекори против делата за попречување на имплементацијата на Рамковниот договор“.

Листата, на која се ставени лицата опфатени со оваа одлука, ја објавува Канцеларијата за контрола на странски средства (ОФАК), која работи во рамките на американското Министерство за финансии.


Средба на Трамп со украинскиот претседател Порошенко во Белата куќа


Вашингтон, 20 јуни, 2017 - 19:09 (META) 

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска во Белата куќа се сретна со украинскиот претседател, Петро Порошенко. Непосредно пред средбата, како што јавуваат светските агенции, министерството за финансии на САД ги објави новите санкции против сепаратистичките борци на истокот на Украина и нивните сојузници.

На листата на лица против кои се воведени санкции е и рускиот државјанин Дмитриј Уткин, кој се смета за шеф на нерегистрирана воена агенција која регрутира борци за Источна Украина. На листата е и фирма, поврзана со Евгениј Пригожин, бизнисмен од Санкт Петерсбург, која ја води кетеринг-службата за Кремљ.

Американскиот Сенат претходно со големо мнозинство го усвои проширувањето на санкциите против Русија, но за нив дополнително треба да се гласа и во Конгресот, каде засега не е закажана седница.

Украинскиот претседател изјавил дека е задоволен што неговата средбата со Трамп ѝ претходи на таа помеѓу американскиот претседател и неговиот руски колега, Владимир Путин, која се очекува да се случи на самитот на Г20 во Германија следниот месец.


Конгресмени поднесоа тужба против Трамп за примање пари од странски влади


Вашингтон, 14 јуни, 2017 - 10:52 (META) 

Околу 200 конгресмени од редот на Демократската партија денеска поднесоа тужба против американскиот претседател Доналд Трамп пред федералниот суд, тврдејќи дека примал финансиски средства од странски влади преку своите компании, а без одобрување на Конгресот, што претставува кршење на Уставот на САД.

Во тужбата, која ја поднесоа најмалку 30 сенатори и 166 членови на Претставничкиот дом, стои дека Трамп не побарал одобрение од Конгресот за ниту една од уплатите на стотина своите компании кои ги добивал од странски влади, откако во јануари го презел претседателскиот мандат, иако според Уставот е должен да побара такво одобрение.

Ова е досега најголем број на членови на Конгресот да тужат еден американски претседател.

Белата куќа засега не излезе со коментар по ова прашање, но соопшти дека бизнис-интересите на Трамп не претставуваат кршење на Уставот.

Компаниите на Трамп ветија дека профитот од клиентите кои претставуваат странски влади ќе го донираат во Министерството за финансии, но дека нема да бараат клиентите да се идентификуваат.


Коми: Нема сомнеж дека Русија се мешала во изборите во САД


Вашингтон, 8 јуни, 2017 - 21:12 (META) 

Немам сомнежи дека Русија се мешала во претседателските избори во Соединетите Американски Држави, но нема докази дека успеала да ги намести гласовите, изјави поранешниот директор на Федералното биро за истраги (ФБИ), Џејмс Коми на денешното сослушување пред комисијата за разузнавачките служби на американскиот Сенат.

„Русија се мешала во нашите избори и тоа го правеле со цел и на многу софистициран начин и во тоа нема никаков сомнеж“, неколку пати повтори Коми во текот на сослушувањето.

Поранешниот директор на ФБИ рече дека неговите разговори со американскиот претседател Доналд Трамп биле многу вознемирувачки и дека здравиот разум му говорел дека Трамп барал нешто за возврат за да го задржи на местото директор на ФБИ.

Тој рече дека Трамп не бил под истрага додека тој бил директор на ФБИ, но истакна дека поранешниот советник за национална безбедност на американскиот претседател, Мајкл Флин бил во „законска опасност од кривичен прогон“.

На прашање од сенаторот од таборот на демократите, Марк Ворнер околу водењето на белешки од сите средби со Трамп, од првиот до деветиот, Коми рече дека бил загрижен оти тогаш избраниот претседател би можел да лаже.

„Знаев дека би можело да дојде ден кога моите белешки би можеле да бидат важни за да ја заштитам службата и себе“, рече Коми.

Тој истакна дека откако бил отпуштен од ФБИ побарал од негов пријател да ја сподели со медиумите содржината од белешките бидејќи сметал дека нивното објавување ќе доведе до поставување на специјален обвинител за случајот.

Коми истакна оти верува дека е отпуштен поради истрагата за мешањето на Русија во претседателските избори. Тој, исто така, рече дека администрацијата на Трамп го омаловажила него и ФБИ со изјавата дека оваа институција е во хаос.

„Иако, според законот не е нужно да постојат било какви причини за смена на директорот на ФБИ , администрацијата на Трамп се одлучи да ме клевети мене и, што е уште поважно ФБИ, со тврдењата дека оваа организација е во хаос, дека е лошо водена и дека вработените изгубиле доверба во директорот. Тоа беа чисти лаги“, рече Коми.


Нема датум за средбата Трамп – Путин, медиумите ќе бидат исклучени


Москва, 7 јуни, 2017 - 14:00 (META) 

Сè уште не е одреден точниот датум на првата средба меѓу американскиот и рускиот претседател, Доналд Трамп и Владимир Путин, но ако тоа се случи, медиумите најверојатно ќе бидат исклучени, соопшти Кремљ.

Портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, рече дека состанокот би можел да се случи за време на самитот Г20, кој ќе одржи во јули во Германија, но сè уште не е постигнат цврст договор.

Песков рече дека не постојат планови ниту да се издаде соопштение по евентуалната средба.

– Само ќе се одржи состанок – рече Песков.

Трамп и Путин минатиот месец телефонски се согласија да се обидат да организираат состанок „еден на еден“ во периодот околу одржувањето на самитот во Хамбург.


Трамп се заложи за единство на земјите од Персискиот Залив


Вашингтон, 7 јуни, 2017 - 10:41 (META) 

Американскиот претседател Доналд Трамп се заложи за единство на земјите членки на Советот за соработка во Персискиот Залив, во телефонскиот разговор со саудискиот крал Салман, соопшти Белата куќа.

Во синоќешното соопштение се наведува дека Трамп му рекол на Салман дека единството на Персискиот Залив е „клучно за успешна борба против тероризмот и за промовирање на регионалната стабилност“.

Оваа е промена на тонот на американскиот претседател, кој вчера ги поддржа Саудиска Арабија и другите блискоисточни земји против Катар, во серијата пораки на „Твитер“ во кои изгледа како да ги одобрува обвиненијата дека Катар финансира терористички групи.

Тој во вчерашните пораки го оцени санкциите што блискоисточните земји ги воведоа кон Катар како „почеток на крајот на хоророт на тероризмот“.

Саудиска Арабија, Египет, Бахреин и Обединетите Арапски Емирати во понеделникот ги прекинаа дипломатските односи со Катар поради наводната поддршка на терористичките групи во регионот.

Белата куќа соопшти дека Трамп и Салман, исто така, разговарале за тоа како да се спречи финансирањето терористички организации и да се елиминира „промовирањето екстремизам“ во која било земја.

Претставник на Стејт департментот вчера изјави дека малку веројатно е дека САД ќе имаат голема улога во решавањето на судирите меѓу блискоисточните земји и наведе дека официјален Вашингтон смета оти најефикасно е земјите од регионот да го решат судирите меѓу себе. Тој укажа дека Кувајт и Турција се понудиле како посредници.

Кон дипломатските мерки против Катар вчера се приклучија Јемен и Малдиви, кои соопштија дека ќе ги повлечат своите дипломати од Катар, а ќе ги протераат катарските дипломати од своја територија.


Макрон, Меркел и Обама со критики кон Трамп за повлекувањето од Парискиот договор


Париз, 2 јуни, 2017 - 10:25 (META) 

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа соопшти дека САД ќе се повлечат од Парискиот договор за климатските промени од 2015 година бидејќи, како што рече, договорот е штетен за американската економија и побара нов договор.

– За да ја исполнам мојата света должност да ја заштитам Америка и нејзините граѓани, САД ќе се повлечат од Парискиот договор, но ќе почнат преговори или за промени на Парискиот договор или за сосема нов договор под услови што ќе бидат фер за САД, нивните бизниси, нивните работници, нивниот народ, нивните даночни обврзници – рече Трамп.

Ваквата одлука веднаш предизвика реакции во меѓународната заедница. Германската канцеларка Ангела Меркел изрази жалење поради одлуката на Трамп, но истакна дека ќе продолжи со напорите да се зачува „нашата света Земја“.

Францускиот претседател Емануел Макрон остро ја отфрли идејата дека се можни нови преговори за Парискиот договор за климатски промени, додавајќи дека одлуката на Трамп е штетна за граѓаните на САД.

– Вечерва ви кажувам одлучно: Нема да отвориме нови преговори за помалку обврзувачки договор. Нема шанса – рече Макрон.
И поранешниот американски претседател, Барак Обама, во одбрана на договорот изјави дека одлуката на Трамп покажува „отсуство на американското предводништво“.


ЕУ и Кина ќе го бранат Парискиот договор за климата


Брисел, 1 јуни, 2017 - 12:16 (META) 

ЕУ и Кина се подготвени на дводневниот самит во Брисел, кој почнува денеска, да го бранат Парискиот светски договор за климата и целосно да го поддржат и покрај најавената одлука на американскиот претседател, Доналд Трамп, да се откаже од спогодбата.

За време на поранешниот претседател на САД, Барак Обама, Вашингтон и Пекинг имаа исти ставови и беа главни столбови на договорот, кој беше постигнат во декември 2015 година. Со договорот, 196 земји, под покровителство на Обединетите нации, се обврзаа да го ограничат загадувањето на воздухот за да се намали климатското затоплување.

Трамп најави дека денеска, во 21 часот по централноевропско време, ќе ја објави одлуката за спогодбата. Американските медиуми јавуваат дека Трамп, најверојатно, ќе соопшти дека САД се повлекуваат од Парискиот договор. Кина и ЕУ утре, по самитот во Брисел, ќе објават заедничка декларација во која ќе ги „потврдат своите обврски преземени со историскиот договор од Париз и ќе ја забрзаат соработката со што ќе се подобри неговото спроведување“.

Повлекувањето на САД, кои се еден од најголемите светски загадувачи, би бил тежок удар против климатските промени и тоа само година по потпишувањето на спогодбата, која се смета за историска.

Брисел и Пекинг сметаат дека е „неповратен“ патот за намалување на емисијата на штетни гасови кои предизвикуваат климатски промени.

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, вчера во Берлин предупреди дека Париската спогодба е меѓународен договор со правни обврски и дека за тоа ќе бидат потребни повеќе години ако САД сакаат да се откажат од него.

Претставниците на ЕУ наведуваат дека Европската Унија и Кина го задржале местото на лидери во светот во борбата за зачувување на климата и дека ќе го поддржат и ќе го одбранат Парискиот договор.

Пекинг и Брисел веќе една година работат на усогласување на заедничка декларација за климатските промени и за чиста енергија.


Поради Трамп, Западот стана помал и послаб, оцени Зигмар Габриел


Берлин, 30 мај, 2017 - 12:53 (META) 

Потезите на претседателот на САД, Доналд Трамп, го ослабеа Западот, а неговата краткорочна политика ѝ штети на Европската Унија, оцени шефот на германската дипломатија, Зигмар Габриел.

– Секој што ги забрзува климатските промени, слабеејќи ја животната средина, кој продава најмногу оружје во зоните на конфликт и кој не сака политичко решение на верските конфликти, го загрозува мирот во Европа – изјави Габриел на еден од партиските митинзи.

Краткорочната политика на американската влада, според Габриел, е спротивна на интересите на ЕУ.
– Западот стана помал, во најмала рака стана послаб – рече Габриел.


Трамп: НАТО ќе биде посилна, земјите членки ќе дадат повеќе пари


Месина, 27 мај, 2017 - 15:22 (META) 

Претседателот на САД, Доналд Трамп наведе дека НАТО ќе биде посилна затоа што земјите членки „значително“ ги зголемиле сумите за финансирање на потребата на Алијансата.

„Многу земји се согласија значително да ги зголемат сумите, како што и треба. Парите започнаа да пристигнуваат – НАТО ќе биде многу посилна“, напиша Трамп на „Твитер“.

Земјите членки на НАТО не и плаќаат директно на Алијансата туку трошат во рамките на своите буџети за вооружување и другите потреби поврзани со одбраната.

Трамп поддржува државите членки на НАТО да даваат барем по два отсто од бруто домашниот производ на одбрана, но моментално само две земји го исполнуваат условот, додека останатите се обврзани таа цел да ја остварат во 2024 година.

„Г-7 се состанува денеска. Се разговара за големиот број на многу важни прашања. Прво на листа е се разбира, тероризмот“, наведе шефот на Белата куќа на „Твитер“.