!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Вангеловски не ѝ дозволил на комисијата за Грујовски и за Бошковски да влезе во Врховен


Скопје, 13 септември, 2017 - 13:33 (META) 

На Комисијата која истражува дали судиите од Кривичниот, Апелацискиот и од Врховниот суд, кои одлучувале по барањата за притвори, ја прекршиле постапката и им овозможиле на Горан Грујовски и на Никола Бошковски да побегнат од државата, денеска не ѝ било дозволено да влезе во Врховниот суд и да изврши увид во списите од предметите „Таргет“ и „Тврдина“.

Како што соопштија од Советот за утврдување на факти, кој ја формираше комисијата, минатата недела го информирале Врховниот суд дека денеска ќе вршат увид во документите, но кога пристигнале во судот, судската полиција не ги пуштила да влезат внатре.

Според Советот, припадниците на судската полиција им кажале на членовите на комисијата дека не ги пуштаат внатре зашто таква наредба добиле од претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски.

„На барање на членовите на Комисијата да им се објасни кој не го дозволува нивниот пристап во судот и извршување на потребното службено дејство – увид во списте на предметите, судската полиција усно објасни дека претседателот на Врховниот суд им наредил да не ја пуштаат Комисијата во судот. Потоа претседателот на Врховниот суд по телефон го повика претседателот на Комисијата и му предочи дека претходно упатил писмо до Советот за факти во кое го известил дека не дозволува да се врши увид во бараните списи, сè додека на судот не му биде доставена основа поради која Комисијата го бара увидот, а потоа тој ќе оценел дали ќе дозволи увид, ќе определел термин и простор каде да биде извршено таквото дејство, со закана дека со ваквиот начин на комуницирање ќе поднесуваме последици“, стои во соопштението од Советот за утврдување на факти.

Оттаму велат дека ваквото однесување Вангеловски претставува спречување на членовите на комисијата во вршењето на нивните овластувања, согласно членот 42 од законот за Советот за утврдување на факти, поради што, како што велат од Советот, ќе поведат кривична постапка против Вангеловски пред надлежен јавен обвинител.

Од Советот напоменуваат дека ова не е првпат Вангеловски и судиите во Врховниот суд да прават опструкции кога биле повикувани од Советот да дадат изјави или да овозможат пристап до информации кои ги има Врховниот суд.

„И денешното однесување на претседателот на Врховниот суд претставува повторување на нивното претходно однесување, односно и понатаму тече опструкцијата“, велат од Советот.


За да добијат бесплатни документи, новинарите треба да објаснат зошто ги бараат


Скопје, 13 септември, 2017 - 11:57 (META) 

Централниот регистар денеска информираше на кој начин новинарите може да го остварат своето право на бесплатен пристап до информации откако Владата на 26. седница донесе ваква одлука.

Во одлуката на Владата стои дека Централниот регистар и Агенцијата за катастар за недвижности треба во рок од 30 дена да им овозможат на новинарите бесплатен пристап до јавните исправи кои ги издаваат овие институции.

За новинарите е спорно тоа што во барањата треба да се наведе за какви истражувачки теми ќе се бараат документите.

„Пристапот ќе се овозможи на секој новинар кој ќе достави писмено барање со потпис и со печат од главниот уредник на медиумот во кој е вработен, со објаснување за какви истражувачи цели се бара јавната исправа“, стои во одлуката на Владата.

Директорката на Централниот регистар, Марија Бошковска-Јанковски, рече дека не знае зошто е потребно да се наведе ова објаснување од страна на новинарите и дека тоа било одлука на Владата.

– Ние, како институција, треба да се заштитиме и треба да знаеме за што се потребни тие информации – рече Бошковска-Јанковски.

Во одлуката на Владата се вели и дека Централниот регистар и Агенцијата за катастар на недвижности прецизно мора да назначат на видно и јавно место дека бараниот документ е во функција на истражувачка дејност и дека не треба да се злоупотребува за други цели.

Бошковска-Јанковски информираше дека новинарите имаат можност да добијат 2.000 информации по 80 проценти пониска цена од тарифникот на Централниот регистар.

Портпаролот на владата, Миле Бошњаковски во изјава за НОВА ТВ појасни дека новинарите нема да треба да ја кажат темата на која ќе работат, туку да дадат генерална насока за какво истражување се работи.

– Нема да ги следиме истражувањата на новинарите, ќе треба да дадете само генерална насока за документите кои ги барате – рече Бошњаковски.

 

foom-logo-disklejmerТекстот е изработен во рамки на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“, што го спроведуваат Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, „Агора“ Центар за промовирање на граѓански вредности и Платформата за истражувачко новинарство и анализи (ПИНА), со финансиска поддршка на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.
Содржината на текстот е единствена одговорност на авторите и на ниту еден начин не може да се смета дека ги одразува гледиштата на Фондацијата „Отворено општество – Македонија“.


Македонија ги преплатила странските инвестиции со 225 милиони евра


Скопје, 13 септември, 2017 - 10:55 (META) 

Странските директни инвестиции од 2007 до мај 2017 година Македонија ја чинеле 225 милиони евра, објави денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Тој соопшти дека странските инвеститори вработиле 20.000 работници, но најголем дел од нив биле преземени од македонските компании. Едно работно место државата ја чинело во просек 11.000 евра.

– Не постојат документи на кој начин се воделе преговорите со странските инвеститори. Секоја државна помош била доделена без одредени критериуми. По склучувањето на договорите, Владата ги класифицирала и тие станувале недостапни како информации за јавноста – рече Бошњаковски.

Државата изминатите 10 години исплатила 26 милиони евра во кеш од буџетот на државата. Од нив 14 милиони евра биле потрошени за отварање нови работни места, а пет милиони евра биле исплатени за обуки за вработени, при што таа сума се движела од 100 до 3.000 евра по работник. За градежни работи биле исплатени 10 милиони евра.

– Даночното и царинското ослободување за странските компании државата ја чинело 69 милиони евра. Овие пари можеле, но не влегле во буџетот на државата. Само еден процент од набавките што ги вршеле странските компании биле направени од македонски компании – додаде Бошњаковски.

Тој нагласи дека сите договори со странски компании што сè уште имаат важност, државата во целост ќе ги испочитува и ниту еден од нив нема да биде раскинат. Најави дека дополнително ќе бидат објавени трошоците за привлекување странски инвеститори на кои им припаѓаат најголем дел од средствата од вкупната сума од 225 милиони евра.


МВР со продолжено работно време на шалтерите за документи


Скопје, 10 јули, 2017 - 17:22 (META) 

Почнувајќи од денеска до крајот на август, отсеците за управни работи во Битола, Велес, Куманово, Охрид, Струмица, Тетово и во Штип ќе работат во две смени, од 8.30 до 20 часот, извести МВР.

Покрај можноста што продолженото работно време ја отвора, граѓаните да може потребните документи или уверенија да ги вадат и по работното време, МВР поради зголемениот обем на работа воведува уште една измена да им олесни на граѓаните.

Така, отсега проверката дали на возачот му е изречена забрана за управување со моторно возило, постапка што е потребна за вадење меѓународна возачка дозвола, ќе може да се врши и на шалтерите на МВР во станиците за технички преглед.


„Гардијан“: Русија една деценија работела на оддалечување на Македонија од НАТО


Лондон, 4 јуни, 2017 - 22:52 (META) 

Руски шпиони и дипломати речиси една деценија работеле на ширење пропаганда и на провоцирање раздор во Македонија, како дел од пошироките напори на Кремљ да го зголеми своето влијание во земјите од поранешна Југославија и да го спречи нивното членство во НАТО, како и да ги држи подалеку од западното влијание, пишува британскиот весник „Гардијан“.

Овие активности почнале во 2008 година, пишува весникот, повикувајќи се на класифицирани документи од македонските тајни служби, до кои дошла Мрежата за известување за организиран криминал и корупција („Нова ТВ“, Српската мрежа за истражување кримнал и корупција „Крик“, во партнерство со британскиот весник „Гардијан“).

Сознанијата од документите ги покажуваат и напорите на српското разузнавање за поддршка на „антизападните и на проруските националисти во Македонија“.

„Со употреба на сите техники и методологии на таканаречената мека моќ, како дел од стратегијата на Руската Федерација на Балканот, целта е изолација на земјата (Македонија) од влијанијата на Западот“, било наведено во еден од документите.

Според еден од извештаите, подготвен на почетокот на годинава за шефот на Управата за безбедност и контраразузнавање, Владимир Атанасовски, било наведено дека во последните девет години Македонија е „под силна субверзивна пропаганда и разузнавачки активности спроведувани преку Амбасадата на Руската Федерација“, пишува „Гардијан“. Почетокот на руските активности во Македонија коинцидира со уназадувањето на македонските напори за приклучување кон НАТО во 2008 година, кога Грција стави вето поради долгогодишниот спор за името, забележува британскиот весник.

Разузнавачките активности на Москва биле спроведувани од амбасадата во Скопје, преку тројца агенти на руското надворешно разузнавање (СВР), а водени од канцеларијата на СВР во Белград, како и преку четворица воени разузнавачи координирани преку Софија, Бугарија, се наведува во материјалите.

Во еден од документите било наведено дека руските агенти работеле и на регрутирање на сегашни и на поранешни припадници на македонската армија и на еден министер за внатрешни работи за да креираат „критична маса од воено обучени лица кои во одреден важен политички момент или ситуациија би биле корисни за постигнување на руските интереси“.

Агентите преку парични фондови се обиделе да влијаат и врз македонски, но и врз медиуми на албански јазик во Македонија за „да шират информации и дезинформации за поддршка на руските политики“.


Станишев побарал да прекине обвинението против него за изгубени тајни документи


Софија, 15 февруари, 2017 - 19:02 (META) 

Поранешниот бугарски премиер Сергеј Станишев побарал од Апелацискиот суд во Софија да го прекине случајот против него за изгубени тајни документи поради застареност на делото, јавува дописничката на „Мета“ од Софија.

Адвокатот Васил Василев побарал да се прекине случајот против Станишев, бидејќи рокот истекол на 27 јануари, така што завршница на случајот се очекува следниот месец.

Во декември лани Основниот суд во Софија го ослободил Станишев од обвинение за изгубени документи со класифицирани информации. Во обвинението против него, било наведено дека тие документи му биле дадени лично за да ги потпише во периодот од 2005 до 2009 година. Но според судот, не било докажано дека тие документи биле тајни и дека тој ги изгубил.

Станишев изјави дека ги почитувал правилата за заштита на класифицирани информации. Запрашан за содржината на документите, одговорил дека само во еден од нив станувало збор за информации кои се однесуваат на силни националистички чувства за земја од регионот.

Дури и да беше осуден, Станишев само требаше да плати глоба од 5.000 лева (2.500 евра).


СЈО одзело документи за „Скопје 2014“ од Државен архив


Скопје, 14 јануари, 2017 - 10:44 (META) 

Специјалното обвинителство одзело документи од Државниот архив, во рамките на предистражна постапка, објави телевизија „Телма“.

Од СЈО не коментираат за каков тип документи се работи, ниту што е предмет на нивната предистражна постапка.

Директорот на архивот, Филип Петровски, изјави дека се работи за документи поврзани со проектот „Скопје 2014“.

И Петровски и од СЈО велат дека соработката била коректна и дека немало никакви проблеми, но директорот Петровски сепак смета дека обвинителството е автор на лажни информации кои се појавија на интернет дека имало инциденти во архивот меѓу него и обвинителите во кои била инволвирана и полиција и тврди дека не порталите, туку СЈО преку нив диригирало напади кон него денеска во јавноста.


Обвинителството имало налог за претрес на домот, а не за приведување на Величковиќ


Куманово, 14 декември, 2016 - 12:53 (META) 

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција денеска потврди дека вчера, по налог на судија за претходна постапка од Кривичниот суд во Скопје, бил извршен претрес во домот на началникот на СВР Куманово, Стојанче Величковиќ, а во рамките на предистражна постапка што се води против началникот.

„Цел на претресот беше пронаоѓање траги на кривично дело или предмети важни за кривичната постапка и нивно одземање. Одземени се предмети што содржат податоци во писмена форма и предмети што содржат податоци во електронска форма, во врска со кривични дела злосторничко здружување од член 394 и злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 од Кривичниот законик, како и други кривични дела за кои се гони по службена должност“, стои во соопштението од обвинителството.

Оттаму посочуваат дека налогот што им бил издаден од судот се однесувал само за претрес на домот на началникот, но не и за негово приведување.

„Имајќи ги предвид информациите пласирани во медиумите во врска со преземеното дејство, особено изнесените информации дека требало да се приведува лицето С.В., Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција ја известува јавноста дека преземените дејства во согласност со издадената судска наредба се само за претрес на дом, не и за приведување на лицето“, додаваат од обвинителството.

Синоќа пред домот на Величковиќ се собра поголема група на граѓани кои протестираа против акцијата на полицијата и најавите дека таа е таму за да го приведе началникот на СВР Куманово.

По завршувањето на претресот, Величковиќ изјави дека полицајците влегле во неговиот дом во 16.40 часот, дека извршиле претрес и дека барале документи и списи од изборите. Тој тврди дека за време на изборите не биле направени никакви грешки и прекршувања на законот од неговата страна, а за случајот рече дека станува збор за монтиран процес од директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков.


Документите за прогонуваните од режимот во Албанија ќе станат достапни


Тирана, 21 ноември, 2016 - 10:23 (META) 

Управниот суд на Албанија пресуди дека документите за бројот на лицата прогонувани од поранешната Агенција за безбедност и разузнавање не треба да се сметаат за тајна и тие треба да бидат јавни, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана.

На овој начин, албанската редакција на БИРН ја доби осуммесечната судска битка со албанската Државна разузнавачка служба и ќе може да ги објави документите во медиумите.

Одлуката е донесена на 17 ноември од страна на судијата Гентиан Хамити.

На тој начин ќе се објават сите злогласни методи што биле користени за прогон на албанските граѓани од страна на тајната полиција на комунистичкиот режим, кои досега се држеа тајно класифицирани од Агенцијата за безбедност и разузнавање.


Кирацовски побара од МВР да ги истражи злоупотребите на администрацијата


Скопје, 17 ноември, 2016 - 15:35 (META) 

Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација, Александар Кирацовски, денеска на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, му ја предал документацијата за пријавени злоупотреби во институциите за партиско-политички цели во предизборниот период.

Како што соопштија денеска од кабинетот на Кирацовски, станува збор за сериозни индиции за сторени кривични дела и очекуваат тие ефикасно да бидат процесирани од МВР.

„Денеска, лично до министерот за внатрешни работи, ја поднесувам документацијата што ја добив од вработени во администрацијата преку веб-страницата што ја отворив за пријавување злоупотреби во предизборниот период. Овие документи содржат јасни индиции дека раководни кадри во институциите за партиско-политички цели ја злоупотребиле службената положба со тоа што влијаеле врз вработени во администрацијата да бидат гласачи на партијата на власт, да одат на партиски митинзи, протести, контрапротести и слично. Моја должност е овие информации да ги проследам до надлежните институции, во случајов МВР. Станува збор за сериозни индиции за сторени кривични дела и очекувам МВР ефикасно да ги процесира. Администрацијата се охрабри, не дозволува повеќе да биде инструмент на власта. На овие избори не дозволувам злоупотреба на администрацијата! На 11 декември мора да има слободни и регуларни избори!“, стои во соопштението од кабинетот на Кирацовски.

Од МВР соопштија дека Спасовски ги примил документите и истакнал дека МВР ќе изврши проверка на сите индиции наведени во документите и ќе постапи во согласност со своите надлежности.