Евакуиран аеродромот во Софија поради дојава за бомба


Софија, 10 јануари, 2018 - 14:12 (META) 

Аеродромот во Софија е евакуиран поради истрага која се спроведува откако била добиена дојава за поставена бомба, јавуваат светските медиуми.

Евакуацијата ја наредил министерот за внатрешни работи по повикот кој пристигнал во 13 часот и 20 минути по локално време, пренесе бугарската новинска агенција „Бгнес“.

На лице место веднаш пристигнале повеќе полициски единици, а на возилата не им е дозволен пристап до аеродромот.


Поради 130 лажни дојави за бомби, евакурани 100.000 жители на Москва


Москва, 6 октомври, 2017 - 21:01 (META) 

Во Москва денеска се создала огромна загриженост откако поради вкупно 130 дојави за подметнати бомби, биле евакуирани околу 100.000 луѓе од четирите московски аеродроми, од 15 трговски центри, повеќе од 20 училишта, пет железнички станици, неколку хотели и други објекти. Истрагите потоа утврдиле дека дојавите се лажни, односно не биле подметнати бомби.

– Од почетот на денот, безбедносните служби добија повеќе од 130 дојави за подметнати бомби. Од сите објекти беа евакуирани повеќе од 100.000 луѓе – вели за руските медиуми претставник на раководните структури во безбедносните служби.

Ова е досега најголемата серија лажни дојави, што е феномен што се случува од почетокот на септември годинава во неколку градови во Русија.

Најверојатно виновни за лажните дојави се руски државјани кои живеат во странство. Дојавите биле преку интернет и затоа било тешко да се идентификуваат.


Илјадници луѓе евакуирани во Москва поради дојави за подметнати бомби


Москва, 13 септември, 2017 - 18:26 (META) 

Повеќе од 20.000 лица денеска биле евакуирани од трговските центри, железничките станици, театри и од универзитети во Москва поради речиси симултани дојави дека на повеќе места во градот е поставен експлозив, јавуваат светските агенции.

Иако се претпоставува дека станува збор за лажни дојави, полициски специјалци со кучиња трагачи ги пребаруваат местата. Според информациите на агенциите, досега биле пребарани пет локации, но не бил најден експлозив.

Слични дојави за поставен експлозив изминатите денови имаше и во неколку други градови во Русија.

Првата дојава и евакуација се случи на 10 септември, во канцеларијата на градоначалникот на Омск, кога непознато лице се јавило на телефон и пријавило дека во зградата има бомба.

Зградата беше евакуирана и пребарана, но не беше најден никаков експлозив.

Вчера повеќе од 5.700 ученици и наставен кадар во седум училишта во уралскиот град Перм во Русија беа евакуирани поради дојава и закана со подметната бомба.


Лажна дојава за бомба во Основен суд Тетово ги вознемири тетовци


Тетово, 12 април, 2017 - 16:21 (META) 

Лажна дојава за бомба денеска ги вознемири вработените во Основен суд Тетово. Дојавата била пренесена преку писмо со назнака „ОВК“, оставена на подот од една адвокатска канцеларија, лоцирана на само неколку метри од зградата на судот.

„На 13 април ќе се бомбардира судот во Тетово, големa количинa експлозија има внатре, доста игравте со народот, соопштение ОВК“, гласела пораката напишана на кирилично писмо.

За случајот веднаш бил известен јавен обвинител, кој дал насоки за мерките и за активностите што треба да се преземат.

По целосното пребарување на внатрешноста на објектот и просторот наоколу, припадници на Единицата за антитероризам на МВР не пронашле никакви експлозивни или други средства.

Надлежните работат на расветлување на случајот. Основниот суд Тетово денеска работеше нормално.


Дојава за бомба приземји германски авион со 299 лица


Кувајт Сити, 15 јануари, 2017 - 11:34 (META) 

Авион на германската авиокомпанија „Јуровингс“, кој од Келн летал за градот Салалаха во Оман, принудно слетал во Кувајт поради закана од бомба.

Кувајтската државна агенција „Куна“ јави дека во авионот „ербас а330-203“ имало 299 патници и членови на екипажот и дека бил евакуиран за да се изврши потрага.

Кувајтската агенција за цивилна авијација соопшти дека истражува за што точно станува збор.

„Авионот принудно слета на меѓународниот аеродром во Кувајт поради сомневање дека во леталото може да има бомба. Се врши прелиминарна истрага за да се утврди дали во авионот има експлозив“, соопшти агенцијата.


Египетски авион принудно слетал поради дојава за бомба


Каиро, 8 јуни, 2016 - 11:18 (META) 

Авион на египетската компанија „Иџипт ер“ на летот од Каиро за Пекинг принудно слетал во Узбекистан поради дојава за бомба.

Сите 135 патници и 17 членови на екипажот се евакуирани од авионот, а полицијата и спасувачките служби ја пребаруваат внатрешноста на леталото.

Авионот слетал на аеродромот во градот Иргенш, кој е на околу 840 километри оддалечен од престолнината Ташкент.

Безбедносните агенти на аеродромот во Каиро примија анонимна дојава дека во авионот се наоѓа бомба, соопштија египетските власти.

Авион на „Иџипт ер“ на летот од Париз кон Каиро се урна минатиот месец во Средоземно Море, при што загинаа сите 66 патници и членови на екипажот.


Дојава за бомба во авион на „Туркиш ерлајнс“


Истанбул, 23 мај, 2016 - 20:43 (META) 

Авиокомпанијата „Туркиш ерлајнс“ соопшти дека поради дојава за бомба, темелно е пребаран авионот кој од истанбулскиот аеродром „Кемал Ататурк“ требал да полета за турскиот град Кајсери.

По истрагата утврдено е дека дојавата била лажна.

Авионот на летот ТК2014 со 133 патници се подготвувал да полета кон Кајсери, кога на екипажот му било наредено да го врати авионот за да му биде извршен претрес.

„Процедурата е завршена и заклучено е дека предупредувањето било лажно“, стои во соопштението на „Туркиш ерлајнс“.


Чешката полиција врши евакуација во повеќе градови


Прага, 10 мај, 2016 - 13:48 (META) 

Припадници на чешката полицијата во поголем број се распоредени во десетина градови во земјата, вклучувајќи ги главните железнички станици и административните седишта во Прага, Прадубицам и во Плзен, по дојава за бомба која, според повикувачот, ќе експлодира попладне.

Полицијата евакуирала вработени и граѓани, кои по работа дошле во градската управа.

Возовите не возат до главната железничка станица во Прага, туку се насочуваат кон приградските железнички станици.


Дојавата за бомба во Москва била лажна тревога


Москва, 8 март, 2016 - 12:46 (META) 

На пазарот Рижски во Москва, од кој се евакуирани околу 2.000 луѓе поради анонимна закана за поставена бомба, не е пронајден експлозив, соопшти руската полиција.

Утрово анонимна личност се јавила во полицијата и пријавила дека на пазарот е поставена бомба.

Полицискиот тим стигнал на местото и евакуирал 2.000 луѓе, се наведува во полициското соопштение.

Полициските кучиња го пребарале пазарот, но не пронашле експлозивна направа.

Доколку се идентификува личноста што пријавила во полиција дека има бомба, ѝ се заканува затворска казна во траење до три години.


Евакуирана железничка станица во Белгија поради дојава за бомба


Намур, 27 ноември, 2015 - 19:33 (META) 

Белгиската полиција ја евакуирала железничката станица во градот Намур по дојава за бомба, јавуваат локалните медиуми.

Според нивните пишувања, железничкиот сообраќај е во прекин.

Вчера белгиските власти го симнаа нивото на опасност од напади во Брисел од максимално четврто на трето ниво.