Македонија на листата на земји за кои важи олеснителен визен режим за влез во Катар


Скопје, 18 јули, 2017 - 12:50 (META) 

Новата авиолинија помеѓу Доха и Скопје на авиокомпанијата „Катар ервејс“ е уште еден значаен момент за развој на воздушниот сообраќај во Македонија, изјави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, на денешната прес-конференција по повод воспоставувањето на првата авиолинија со Катар.

Сугарески рече дека на овој начин се отвораат бројни можности за значајно унапредување на соработката во економијата, туризмот, културата, инвестициите, како и во други области кои се од заеднички интерес на двете држави.

– Она што сакам да го нагласам е дека оваа линија е од огромно значење и за македонските граѓани кои живеат во Катар. Моментално повеќе од 1.000 државјани на Република Македонија кои живеат и работат во Катар се етаблирани во тамошното општество и претставуваат исклучителен потенцијал за градење на меѓусебните врски. Исто така, во авиокомпанијата „Катар ервејс“ работат повеќе од 100 млади лица кои се дел од професионалниот кадар на оваа компанија – изјави Сугарески.

Тој додаде дека Македонија е ставена на листата земји за кои важи олеснителен визен режим за влез во Катар.

– Имено граѓаните на Македонија, виза ќе можат да добијат при пристигнување на аеродромот во Доха со што сметаме дека е огромна придобивка за сите што ќе патуваат во оваа земја – додаде Сугарески.

Генералниот директор на „ТАВ Македонија“, Алпер Ерсој, изјави дека за Македонија е од големо значење што престижна авиокомпанија како „Катар ервјес“ влегува на пазарот. Тоа, според него, е голем поттик и за другите компании, а е добро и за развојот на туризмот и на бизнисот помеѓу двете држави.

„Катар ервејс“ ќе лета четирипати во неделата, а преку Доха ќе се овозможи и поврзување со бројни дестинации низ целиот свет.


Од денеска ќе има редовни летови помеѓу Скопје и Доха


Скопје, 17 јули, 2017 - 11:03 (META) 

Од денеска ќе се воспостави редовна авиолинија помеѓу Скопје и Доха, а на скопскиот аеродром „Александар Велики“ се очекуваат да пристигнат првите патници од Доха, информираат од „ТАВ Македонија“.

Во петокот на скопскиот аеродром се промовираа уште три нови авиолинии и тоа до Малта, Рим и до Ваксјо.

Во првите шест месеци од годинава забележан е пораст од шест отсто на бројот на патници споредено со истиот период минатата година, или на двата македонски аееродрома, скопскиот „Александар Велики“ и охридскиот „Св. Апостол Павле“, од јануари до јуни поминале вкупно 860.130 патници.


Аеродромот во Доха ќе воведува такса на излегување на патниците од земјата


Доха, 29 август, 2016 - 12:57 (META) 

Аеродромот во Доха соопшти дека на патниците ќе им наплатува излезна такса од 10 американски центи, се наведува во соопштението на „Хамад интернешнал ерпорт“ (ХИА), а пренесуваат светските медиуми.

Надоместокот ќе биде додаден на цената на авионскиот билет и оваа мерка ќе почне да се применува на билетите издадени по 30 август.

„Таксата е во солгласност со принципите на Меѓународната организација на цивилно воздухопловство за поддршка и развој на водечките светски аеродроми како што е ХИА,“ се додава во соопштението.

Во првиот квартал годинава, низ аеродромот во Доха поминале речиси девет милиони патници.

Катар, кој ќе биде домаќин на фудбалскиот Светски куп во 2022 година, предупреди дека ќе забележи буџетски дефицит од 12 милијарди долари годинава, што е првпат по 15 години.

Властите во оваа држава изразија загриженост дека во 2017 и во 2018 година ќе следува уште поголем дефицит, бидејќи ниските цени на нафтата ја принудуваат оваа држава да се прилагоди на новите услови.


Од октомври директна авиолинија Скопје – Доха


Скопје, 10 март, 2016 - 15:26 (META) 

Авиокомпанијата „Катар ервејс“ најавува директна авиолинија Скопје – Доха од октомври годинава. Официјален допис за новиот лет, авиокомпанијата доставила вчера до македонското Министерство за транспорт и врски.

Ресорниот министер Владо Мисајловски денеска изјави дека деталите за летот ќе ги промовира авиокомпанијата и оти очекува од октомври да се реализира најавата.

– Сакам да се заблагодарам на амбасадорот на Катар и на сите со кои соработувавме во последните месеци, што веднаш ги прифатија барањата – изјави министерот Владо Мисајловски.


Даниел Кајмакоски ќе ја пее химната за Светското ракометно првенство во Доха


Скопје, 13 јануари, 2015 - 10:28 (META) 

На 15 јануари во спортската сала „Лусеил хол“ (Lusail Hall) во Доха, Даниел Кајмакоски, со уште 24 изведувачи од земјите-учеснички на Светското првенство во ракомет, ќе ја отпее химната „Live it“, создадена специјално за овој настан.

Продуцентската куќа „Мелоди ворлд“ (The Melody World) од Лос Анџелес ја создаде оваа песна, а Даниел пред три месеци беше во Париз, каде што со дел од изведувачите од останатите земји-учеснички на првенството ја сними химната.

Освен во Париз, снимањето со останатите учесници се одвивање на уште три локации низ светот: Рио де Жанеиро, Мадрид и Доха.