Заев на „Фејсбук“: Македонскиот јазик ќе биде официјален во комуникацијата со ЕУ


Скопје, 21 август, 2018 - 11:02 (META) 

Македонскиот јазик ќе биде официјален во Унија од 500 милиони жители, напиша премиерот Зоран Заев на својата официјална „Фејсбук“ страница.

„Со зачленувањето во ЕУ, сите официјални комуникации меѓу Република Македонија и земјите членки на Европската Унија ќе се водат и преведуваат и на македонски јазик, како официјален и признаен на територија на која живеат половина милијарда жители“, пишува во објавата.

Тој ова го објави во пресрет на информативната кампања која ќе ја води Владата за референдумот за договорот со Грција и зачленувањето во НАТО и ЕУ.


Владата в среда ќе соопшти колку ќе потроши за кампањата за референдумот


Скопје, 20 август, 2018 - 9:35 (META) 

До среда ќе се знае колку ќе чини кампањата за претстојниот референдум. На следната владина седница, која според најавите ќе се одржи во среда, официјално ќе се одреди сумата која ќе се оддели за кампањата.

Владата на последната седница ги задолжи министерствата и органите на државната управа до Министерството за финансии да достават информација за средствата коишто ги имаат на располагање, а кои би можеле да се пренаменат за кампањата за референдумот.

Од Министерството за одбрана веќе излегоа со информација дека ќе одвојат нешто помалку од 60 милиони денари за кампањата.

– Министерството за одбрана е едно од тие кои најмногу треба да биде заинтересирано за нашиот стратешки приоритет и од нашиот сектор за финансии испративме информација дека на располагање ставаме нешто помалку од 60 милиони денари, кои беа планирани за слични активности, но кои сметаме дека е подобро да ги искористи Собранието, а не ние поединечно – изјави во саботата министерката за одбрана Радмила Шекеринска, додавајќи дека во среда на владина седница официјално ќе биде одредена сумата за кампањата.

Другите министерства досега јавно не излегоа со информација колку пари ќе пренаменат за кампањата за референдумот.

Одлуката за кампања за претстојниот референдум беше донесена на последната владина седница. Од Владата најавија дека кампањата ќе биде информативна со цел да се споделат информации од јавен интерес околу содржината на Договорот со Грција, придобивките од интеграцијата на Република Македонија во НАТО и ЕУ и планот по кој земјата ќе се движи кон Алијансата и кон Унијата.


Димитров: Македонија се зацврствува со Договорот, никој нема да не дели и распарчува


Скопје, 17 август, 2018 - 9:39 (META) 

Со Договорот со Грција, Македонија се зацврстува на светската мапа како држава. Никој нема да не дели и распарчува, напротив земјава станува полноправна членка на НАТО и почнува преговори со ЕУ, изјави шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров во интервју за „Телевизија 24“.

Тој од идниот четврток еднаш неделно на „Прашајте го министерот“, ќе одговара на директни прашања од граѓаните во врска со Договорот со Грција и претстојниот референдум за името на државата. Преку жива снимка на социјалните медиуми неколку дена ќе собираат прашања и потоа еднаш неделно, во четврток, ќе одговара на нив.

Димитров рече дека се уште не знае колку ќе чини организирањето на референдумот, но поважно од тоа, според него, е на граѓаните да им се објаснат основните елементи и придобивките од потпишаниот Договор со Грција. Ги повика граѓаните да го прочитаат Договорот достапен на веб-страницата на Владата.

Објаснувањето го смета за своја должност зашто тој е потписник на Договорот, а неговото поддржување го смета за национална и генерациска обврска во зацврстување на државата и идентитетот.

– Моја должност е да направам се што можам да го објаснам и да им објаснам на граѓаните, зашто пред нас е една историска раскрсница, а одлуката е наша. Зашто влогот е огромен, пред нас е многу одговорна одлука – каде сакаме да ни биде Македонија во следниот период – истакна Димитров, нагласувајќи дека е тешко државата да опстои и да се развива напред ако не е во сојузите ЕУ и НАТО.

Повтори дека со прифаќањето на Договорот, името на државата ќе биде Република Северна Македонија, за што ќе треба да се отвори Уставот, државјанството ќе гласи: македонско/граѓанин на Северна Македонија, химната останува непроменета, јазикот останува македонски.

– Етнички, како народ – македонски народ, Македонци што зборуваат македонски јазик. Стравот кај нас од географска одредница кон името Македонија бил – дали тоа нас ќе не смени. Тоа што ние успеавме експлицитно другата страна да го прифати – нашето право за самоопределување – ќе значи дека ќе може и во ЕУ македонскиот јазик да биде македонски јазик, да бидеме Македонци. Ставаме една точка на дилемите и предизвиците дали сме прифатени и оспорувани. Мислам дека има многу заблуди и магла и треба многу објаснувања за да се расчистат – рече Димитров.

Во врска со разликите што за ова прашање ги има ВМРО-ДПМНЕ, Димитров рече дека не се работи за прашање на ниедна партија, ниту е прашање на Владата, туку е прашање за иднината на државата, нејзиното зачленување во НАТО, почеток на преговори со ЕУ ми останување на младите во државата.

– Луѓе што преку антиквизација додадоа еден куп аргументи на негативните политички сили во Атина, коишто не се заинтересирани ова прашање да се реши, и го искомплицираа многу проблемот, меѓу другото изгубивме симпатии и пријатели со таа политика. Луѓе кои толку не пикнаа во дупка, што ние немавме стартно рамна позиција во јуни 2017 година – рече шефот на македонска дипломатија, нагласувајќи дека најважно е по многуте пропуштени шанси, да се симне тегот што државата ја влече надолу и да се тргне напред заедно со другите земји.

Во врска со противењето на Договорот од страна на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, Димитров посочи дека легитимно е да се има став и да се аргументира но, рече, не може да кажете: јас сум за ЕУ и за НАТО, а да сте против Договорот и да не нудите друг пат.

– Процени ги овие работи – дали сакаш да одиме напред или да се вратиме во чекалната. Излези и гласај. Негласањето е бегање од личната и општествената одговорност. Граѓаните суверено да одлучат за ова прашање. Да се бојкотира својата иднина, својата држава, својата Македонија, е кукавичлук. Мора со визија и патриотизам да пристапиме кон ова прашање – рече Димитров.


Владата објави 10 факти за Договорот со Грција: Заштитени се јазикот и идентитетот, нема веќе ФИРОМ


Скопје, 8 август, 2018 - 12:59 (META) 

На помалку од два месеци пред референдумот кој ќе се одржи на 30 септември, Владата на својата веб-страница објави 10 факти за Конечниот договор за решавање на македонско – грчкиот спор за името и за стратешко партнерство.

Според Владата, Договорот е историски најдобра и фер шанса за граѓаните на Македонија.

„Договорот е влог во македонската иднина, со кој го расчистуваме патот на нашата земја за влез во НАТО и за почеток на преговори за ЕУ. Стануваме член на семејствата на НАТО и ЕУ нациите кои уживаат силен економски развој. Со Договорот носиме подобар живот за сите граѓани и го чуваме богатото историско и културно наследство кое ја има направено нашата македонска нација славна“, се вели во првиот факт.

Понатаму од владата потенцираат дека со Договорот заштитен е македонскиот идентитет и македонскиот јазик, а државјанството е македонско сега и во иднина. Од таму додаваат дека химната, грбот и знамето не се менуваат и дека државните симболи не биле дел од преговарачкиот процес. Kодот на земјата останува да биде МК и МКД, како што е официјално определено од Меѓународната организација на стандардизација (ИСО).

Како придобивки со постигнувањето Договорот, од Владата ги истакнуваат поканата за членство во НАТО и добивањето на датум за почеток на преговори за членство во ЕУ.

„Договорот гарантира македонско-грчко пријателство и соработка. Ја зголемува културната соработка помеѓу Македонија и Грција во делот на уметностите, танцот, киното, музиката, театрите и спортот. Го олеснува патувањето преку модернизирање и изградба на нови гранични премини. Ја зголемува соработката помеѓу двете држави во борбата против организираниот и прекуграничниот криминал, како и тероризмот и економскиот криминал“, потенцираат од владината прес-служба.

Како последен 10. факт, од Владата велат дека ќе престане да важи референцата ФИРОМ (ПЈРМ) и нашата земја ќе биде заведена во Обединетите нации под името Република Северна Македонија, преведено на сите јазици.


Димитров: Бегањето од референдумот не е патриотизам


Скопје, 6 август, 2018 - 15:56 (META) 

Не смееме да заборавиме дека пропуштивме многу европски возови и дека патот кон нашата стратегиска цел е сe потесен и потежок. Наша должност е да направиме сe што можеме за да се качиме на овој воз, бидејќи никој не знае кога и дали ќе има друг, вели министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за МКД.мк.

На тврдењата од опозицијата дека можат да постигнат подобар договор за името одговара дека досега, наместо со обид за решавање, низ антиквизацијата биле зафатени со дополнително усложнување на прашањето.

– Да се тврди дека Договорот со Грција, односно решавањето на спорот, нема врска со членството во ЕУ и во Северноатлантската алијанса е како дента да се нарекува ноќ. Не можете да бидете за членството во ЕУ и НАТО, а истовремено да бидете против договорот што ја отстранува пречката, ја отклучува вратата, го кине јажето на каменот што нe влече надолу со децении. Можете, ама треба да понудите друг пат кон целта. Пат што ќе биде кредибилен – вели Димитров.

Шефот на дипломатијата вели дека бегањето од одговорност за (не)делата во минатото и за иднината на татковината, бегањето од волјата на народот, односно референдумот, не може да биде патриотизам, бидејќи патриотизмот значи храброст, одговорност и одлуки во името на повисоки цели и идеали.


Иванов: Со Договорот со Грција правно се укинува македонскиот народ


Крушево, 2 август, 2018 - 14:07 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање по повод 2 Август – Илинден од Мечкин камен од Крушево, голем дел од својот говор го посвети на Договорот со Грција, за кој рече дека е „резултат на славољубие“.

„Заслепени од рефлекторите, на некои наши политичари како личната слава да им е помила од достоинството и судбината на цел еден народ. Се зборува за владеење на правото, а се врши правно насилство“, оцени Иванов.

Тој додаде дека „лага е дека со овој грчки договор ќе се менува само името на нашата држава. Напротив, се менува и македонскиот државен и институционален идентитет.“

„Лага е дека со овој грчки договор не се погазува 74 годишното право на самоопределување и државност на македонскиот народ. Напротив, со овој грчки договор се брише и државно-правниот континуитет на идеалот на македонскиот народ да има своја држава. Се брише и 27 годишната историјата на независната македонска држава. Лага е дека со овој грчки договор се гарантира членство во Европската унија и НАТО. Без вистински реформи, без борба против корупцијата, без борба против партискиот елитизам и клиентализам, нема членство во ЕУ и НАТО. И да се прифати штетниот грчки договор, и да се промени македонскиот Устав, членството во ЕУ и НАТО не следува по автоматизам. Со прифаќањето на ваквиот договор, ние само ја сечеме гранката на која седиме само затоа што некој не уверува дека во меѓувреме ќе ни израснеле крилја“, рече Иванов.

Тој додаде дека со овој Договор, се деградираат нашите стекнати права во Обединетите Нации.

„Спогодбата ја доведува Република Македонија во положба на потчинетост и зависност спрема Република Грција. Бидејќи, со овој договор Грција стекнува право да се меша во општото добро на нашата Република. И конечно, лага е дека со овој грчки договор се јакне македонскиот идентитет. Напротив, со овој грчки договор правно се укинува македонскиот народ“, додаде Иванов.


Иванов: Македонија заслужува членство во НАТО без дополнителни услови


Скопје, 1 август, 2018 - 15:54 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов на средбата со Метју Палмер, вршител на должноста заменик помошник државен секретар во Стејт Департментот на Соединетите Американски Држави за Европа и Евроазија, потенцирал дека не го прифаќа Договорот постигнат помеѓу Македонија и Грција бидејќи со него се крши Уставот, законите и се рушат државните институциите и претставува договор кој е на штета на македонските национални интереси, информираат од претседателскиот кабинет.

На средбата било разговарано за актуелните политички состојби и за натамошно зацврстување, збогатување и унапредување на стратегиското партнерство помеѓу Македонија и САД.

Иванов изразил очекување дека ќе продолжи американската поддршка за надворешно политичките цели и приоритети на Македонија, за добрососедските односи и регионалната соработка.

„Претседателот Иванов посочи дека Република Македонија уште во 2008 година ги исполни условите за членство во НАТО и сите овие години активно придонесувајќи во НАТО мисиите, заедно со земјите-членки, Република Македонија го заслужува членството без дополнителни услови“, се вели во соопштението.

На средбата Иванов истакнал дека одржување на мирот, стабилноста и просперитетот на нашиот регион е од клучно значење за целиот европски континент.


ВМРО-ДПМНЕ се уште нема одлучено дали ќе го бојкотира референдумот


Скопје, 31 јули, 2018 - 16:02 (META) 

Заев одлучи на сила да турка прашање кое е бесмислено и повеќезначно, само за да ја покрие капитулацијата во преговорите со Грција и прифаќањето на капитулантски договор со кој се исполнуваат грчките црвени линии и се прават отстапки какви што нема направено ниту еден политичар во историјата на Република Македонија, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев на денешната прес-конференција.

-Срамно е поистоветувањето на историскиот референдум од 1991 година со приватниот референдум што Заев си го распишува сега. Тогаш сите политички партии постигнаа консензус за референдумот, а граѓаните одлучуваа за независна Република Македонија. Сега ниту има консензус, а се бара граѓаните да гласаат за бришење на Република Македонија, на нејзината традиција, историја и култура – вели Јанушев.

Јанушев одговарајќи на новинарско прашање, рече дека во наредните денови ќе биде донесен официјален партиски став дали ВМРО-ДПМНЕ ќе го бојкотира референдумот на 30 септември.

-По донесување на официјален став на раководството на партијата јавноста ќе биде информирана. Тоа ќе биде во наредните денови – рече Јанушев, кој изјавите на дел од членството на партијата за бојкотирање на референдумот ги оцени како демократско право.

Јанушев не сакаше да одговори дали ВМРО-ДПМНЕ ќе прифати уставни измени доколку биде референдумот успешен односно ако биде постигнат цензусот од 50 отсто плус еден и мнозинството граѓани гласаат „за“.

-Да бевме СДСМ ќе се нафатевме да одговараме на хипотетички прашање, но не сме. Да почекаме како ќе се одвиваат работите – додаде Јанушев.


Џафери: Договорот со Грција во Службен весник по референдумот заедно со Законот за јазици


Скопје, 31 јули, 2018 - 13:07 (META) 

Официјалниот дел на кампањата за референдумот ќе започне на 10 септември, а во кампањата ќе учествуваат сите оние кои што сакаат да учествуваат, а во кој контекст ќе учествуваат, дали ќе го поддржат или ќе бојкотираат или ќе повикаат да се гласа против зависи од нив, рече претседателот на Собранието Талат Џафери на денешниот брифинг со новинарите.

-Веќе скоро три децении, граѓаните на Република Македонија без разлика на нивната етничка и верска припадност околу 80 отсто се за ЕУ и НАТО и во контекст на тоа очекувам да се зголеми излезност на гласањето за референдумското прашање. Секогаш сум оптимист и јас им верувам на граѓаните дека ја сфатиле потребата да излезат на референдумот, да ја искажат и докажат нивната волја за влез во ЕУ и НАТО – рече Џафери.

Според него, објавувањето во Службен весник на законот за ратификација на спогодбата со Грција, кој претседателот Ѓорге Иванов одби да го потпише, би се случило по референдумот и би одело во пакет со законот за јазици.

-Имајќи ги во предвид сите околности сметам дека најпогодно време за објавување на законот за ратификација на Договорот со Грција во Службен весник е откако граѓаните ќе се изјаснат на референдумското прашање затоа што во некој контекст сиот успех на спогодбата зависи од одлуката на граѓаните што ќе ја донесат на референдумот. Ако се објави едниот закон ќе се објави и другиот, не може различно да бидат објавени законите кога основот е ист а тоа е непотпишувањето на законите од страна на претседателот Ѓорге Иванов – потенцира Џафери.

Во однос на уставните измени кои што треба да следуваат ако референдумот биде успешен, Џафери апелира да се оди чекор по чекор односно прво да се почекаат резултатите од референдумот кој е првата фаза од процесот а потоа да се дискутира за наредните фази.

Џафери не сакаше да коментира хипотетички прашања што ќе се случи доколку не успее референдумот или доколку повеќето од граѓаните се изјаснат „против“, но потенцираше дека најмалку е потребно да има предвремени парламентарни избори.

Собранието овие денови ќе заврши со официјалниот дел на работните обврски со што пратениците, како што рече Џафери, по летните одмори на работа ќе се вратат по празникот Успение на Пресвета Богородица на 28 август што значи дека првата наредна седница ќе биде на 29 или 30 август.


Собранието го распиша референдумот со 68 гласа „за“, ВМРО-ДПМНЕ ја напушти салата


Скопје, 30 јули, 2018 - 17:06 (META) 

Собранието со 68 гласа „за“ и без гласови „против“ го распиша референдумот за името кој ќе биде консултативен и ќе се одржи на 30 септември. Прашањето ќе гласи: Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција.

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе два амандмани, но пратениците не беа присутни да ги образложат, па Собранието ги отфрли со 65 гласа „против“ и ниту еден „за“ за првиот амандман и со 64 гласа „против“ за вториот амандман.

Знам дека ова на сите ни преставува многу сериозно прашање дури на моменти и болно, но ЕУ и НАТО се единствената алтернатива што ја имаме, рече координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев.

-Пред нас е историска одлука која што треба да обезбеди иднина на нашата држава, на нашите деца, на иднините генерации. Денеска за нас пратениците ќе биде одговорноста да одлучиме каде ја гледаме нашата држава. Дали бесперспективна, економски неразвиена, со меѓуетнички конфликти, заробена во корупција и без владеење на правото или Македонија која преставува рамноправен партнер во ЕУ. Ги повикувам претставниците на опозицијата и сите граѓаните да се обединиме и заедно да дадеме свој придонес. Никој никогаш немаше да потпише Договор со Грција ако тоа не значеше дека Македонија ќе стане полноправно членка на ЕУ и НАТО– рече Тунтев.

Никола Мицовски од ВМРО-ДПМНЕ праша зошто референдумот ќе биде консултативен иако премиерот Зоран Заев ветил дека ќе биде обврзувачки и рече дека прашањето не е прецизно формулирано со што се доведуваат граѓаните во заблуда.

– Предлог одлуката ја видовме од медиумите, а ние пратениците ја добивме 10 минути пред да започне седницата. Иако декларативно и парламентарното мнозинство и Заев не повикуваат да го поддржиме процесот, тие си го тераат без консултации, без разговори и на тој начин сакаат да го изманипулираат народот. Јас како и другите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ даваме целосна поддршка на Македонија во чекорите и желбите на Македонија граѓани за интеграција во ЕУ и НАТО. Најголем дел од тие чекори Македонија ги има изодено. Со самото тоа што се планира референдумот да биде консултативен се покажува дека ова е само форма и дека резултатот може како сакате да го толкувате. Дали доколку можниот исход е неуспешен референдум без исполнет цензус и доколку граѓаните гласаат „за“ ќе се толкува како одобрување и институциите ќе продолжат со имплементација – праша Мицоски по што пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија салата.

Реџеп Мемеди од Беса рече дека неговата партија ќе го поддржи референдумот бидејќи членството на Македонија во НАТО е клучот на безбедноста во регионот.

Алијансата за Албанците смета дека референдумот е потребен, но бидејќи Договорот со Грција е веќе ратификуван во парламент за нив е веќе службен документ иако не е потпишан од Иванов, рече нивниот лидер Зијадин Села.

– Референдумот не треба воопшто да го опфати Договорот со Грција туку името на државата – рече Села.

Џеват Адеми од ДУИ потенцираше дека секој ќе носи одговорност на која страна од историјата бил и ги повика колегите од ВМРО-ДПМНЕ да се вратат во салата и да станат дел од историскиот процес.

-Секој Албанец се радува на овој ден бидејќи сме поблиску од било кога до нашиот сон да сме дел од ЕУ и НАТО. Во ова мнозинство нема дилеми во однос на евроатланската интеграција – рече Адеми.