!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

СДСМ: Заврши времето кога Милошоски можеше тајно да преговара со соседите


Скопје, 20 јули, 2017 - 18:03 (META) 

Заврши времето кога ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски и Никола Груевски можеа тајно и далеку од очите на јавноста да преговараат за отворените прашања и да имаат монопол во односите што нашата земја ги воспоставува со соседите и со меѓународната заедница, се вели во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на Милошоски.

„Интерес и на Владата и на граѓаните е Република Македонија да има добра соработка со соседите и да се стави крај на кавгите и на изолациите. Спротивно на тоа, Милошоски денеска кажа многу невистини, иако како претседател на собраниската Комисија за надворешни работи имаше целосен увид во нацрт-верзијата на договорот за добрососедство со Република Бугарија“, стои во соопштението на СДСМ.

Од партијата велат дека сè што прави Владата предводена од СДСМ на домашен и на меѓународен план е во интерес на евроатланските перспективи и добрососедските односи и со целосна заштита на државните и на националните интереси.

„Граѓаните ќе бидат целосно и навремено информирани, а одлуките за сите прашања ќе ги носи Собранието на Република Македонија како највисок државен орган“, стои во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на Милошоски, кој денеска изјави дека пратениците од Коалицијата за подобра Македонија, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, ќе поднесат барање за свикување итна и отворена за јавноста седница на Собранието, за разгледување на договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија.


Рама за средбата со Заев: Нова страница во односите на двата народа


Трст, 12 јули, 2017 - 15:12 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска во Трст имаше средба со својот албански колега, Еди Рама, кој и таму се појави во костум и со патики.

На „Твитер“ профилот, премиерот Заев за средбата со Рама напиша „Споделуваме заедничка визија за евро-атланска иднина на Република Македонија и Република Албанија“.

Албанскиот премиер на својата официјална страница на „Фејсбук“ објави видеоснимка од почетокот на средбата и напиша дека било разговарано за зајакнување на добрососедството и за соработката меѓу двете земји, но и за подобрување на меѓуетничките односи меѓу Албанците и Македонците во Македонија, преку носење соодветни закони.

„Во Трст со премиерот Зоран Заев, зборувавме за зајакнување на пријателството и продлабочување на севкупната соработка меѓу двете наши земји. Новата страница во меѓусебните односи меѓу двата државотворни народи, што ја вети премиерот Зоран Заев, треба да се испише со конкретни дела за сите Албанци кои живеат во нашата соседна држава“, напиша Рама.

На средбата присуствуваа министрите за надворешни работи на Македонија и на Албанија, Никола Димитров и Дитмир Бушати, како и Дане Танески, советник во Владата на Република Македонија.


ВМРО-ДПМНЕ: Молчењето на Заев отвора сомнеж за распродавање на државата


Скопје, 10 јули, 2017 - 10:11 (META) 

Нетранспаретноста на Заев во целиот процес на преговори и неговото молчење во однос на навредите кон Македонија упатени од страна на Божидар Димитров, директор на бугарскиот Национален историски институт, дека исполнувањето на договорот ќе значи крај за македонизмот и дека македонскиот јазик е бугарски дијалект, отвора сомнеж дека Заев ги распродава македонските национални и државни интереси, порача ВМРО-ДПМНЕ денеска.

Партијата вели и дека е индикативно што претседателот на МАНУ, Таки Фити, иако се сретна со Заев, не побарал од него увид во договорот кој е од особено значење за државата.

„Таки Фити треба да го надмине стравот од Заев и да покаже минимум кредибилитет, бидејќи ја води институцијата со најголем научен потенцијал во Македонија“, се вели во соопштението.


Димитриев го искара Рама на „Фејсбук“


Скопје, 21 април, 2017 - 11:50 (META) 

Додека мојот колега од Албанија „од ракав“ вади сценарија за спојувања на Албанија и на Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од регионот, негови дежурни адвокати се трудат да го правдаат со теза дека тоа што Рама бара домашни предизборни поени преку брутално мешање во македонските процеси било од „пријателска природа“, вели техничкиот премиер Емил Димитриев на својот фејсбук-профил.

– Каква неодговорност од социјалист кој најотворено подгрева национализам! Додека владее конфузност кај политичари во соседството дали сакаат да поддржат навистина пријателски дух во регионот или не, сакам да им порачам дека ние, иднината на Македонија ја гледаме во Европската Унија и немаме дилема во однос на овој стратешки приоритет. Ваквите изјави не се во прилог на добрососедството и на градењето пријателски односи. Напротив, додаваат масло на огнот кој тлее и ги разгоруваат националистичките чувства кај сите поединечно. Дури и Европската Унија нема дилема дека иднината на државите од регионот е во ЕУ. Само Рама со неговиот тим ги има и очигледно мисли дека со неговите алтернативи добива предизборно и ги покрива домашните слабости – вели Димитриев.

Според техничкиот премиер, никакво територијално прекројување, обединување или разединување не е во насока на поголема стабилност и мир, ниту на просперитет.

– Секоја држава од регионот е суверена држава, a главна цел треба да ѝ биде зголемување на стандардот на граѓаните, во сопствените граници. Иднината на регионот не е во обединувањето на две држави или повеќе територии, туку иднината е во обединувањето на сите околу европските вредности во Европската Унија – додава Димитриев.


Договорот за добрососедство не треба да биде пречка за односите со Бугарија, оцени Иванов


Софија, 22 ноември, 2016 - 14:35 (META) 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Софија се сретна со бугарскиот претседател во заминување, Росен Плевнелиев, и со новоизбраниот претседател на Република Бугарија, Румен Радев.

На средбите, како што соопштуваат од кабинетот на Иванов, било заклучено дека договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија не треба да биде пречка за развојот на билатералните односи, бидејќи станува збор за две пријателски и соседни држави, кои ги поврзуваат многу нешта од минатото и кои имаат заедничка иднина.

– Договорот меѓу нашите две земји сè уште не е завршена работа. Поминаа многу години во обиди да се изедначи текстот, бидејќи се настојува да постои симетричност во него и двете страни на некој начин да бидат задоволени – изјави Иванов по средбите.

Тој изрази надеж дека со изборот на новата влада и од бугарска страна, конечно ќе се решат некои ситни дилеми кои се состојат во зборови и во нијанси на формулации, со што ќе се заврши долгиот процес на усогласување.

– Бугарија е петти трговски партнер на Македонија. Без изградена инфраструктура, без автопати, без изградена пруга сме постигнале така висока трговска размена и тоа влијае на нашите две стопанства, на нашите граѓани и на блиските односи меѓу институциите – рече Иванов.

Тој посочил дека со своите бугарски колеги бил и останува отворен за соработка.

– Кога ќе имате разговор и дијалог, можете да дојдете до решение. И сепак, личниот однос, повторувам, е секојпат оној што ги отвора сите врати – посочил претседателот Иванов.

????????????????????????????????????

Ѓорге Иванов и Румен Радев

На средбата, Иванов му посакал успешен мандат на новоизбраниот претседател Радев и го поканил во официјална посета на Македонија.

– Се надевам дека посетата ќе се оствари и дека тоа дополнително ќе ги поттикне и ќе ги зацврсти односите што веќе ги имаме – истакнал Иванов, кој ја оценил работната посета на Бугарија како успешна.
На средбите станало збор и за претстојните избори во Македонија и во Бугарија.

– Нè очекуваат избори, треба да избереме ново собрание, нова влада, веројатно веќе напролет и во Бугарија се очекуваат избори, ќе треба и тие да изберат ново собрание и се надеваме дека новите влади и новите министри ќе ги продолжат сите овие работи што досега сме ги имале и многу прашања ќе бидат затворени – рекол Иванов.

Македонскиот претседател, исто, така посочил дека БАН и МАНУ се пример како две институции кои се во науката треба да пристапат за сите прашања кои ги оптоваруваат односите меѓу нашите две земји.

Прогласувањето за почесен доктор на науки од страна на Бугарската академија, како што рече Иванов, е плод на таа соработка, но и на стекнатата доверба во работењето на двете академии.

– Јас сум добивал многу признанија, но кога тоа доаѓа од сосед, има особена тежина и значење – нагласил македонскиот претседател.


Осма средба на работните групи на македонското и на бугарското МНР


Софија, 30 јули, 2015 - 18:38 (META) 

Работните групи на министерствата за надворешни работи на Република Македонија и на Република Бугарија денеска во Софија ја одржа осмата средба во врска со преговорите за договорот за пријателство, добрососедство и за соработка.

Од МНР соопштија дека средбата минала во конструктивна атмосфера, без притоа да откријат повеќе детали.

Следната средба, според договореното, треба да се одржи во Скопје.