Хан: Договорот со Бугарија е репер за добрососедски односи на Балканот


Брисел, 15 јануари, 2018 - 17:02 (META) 

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, на својот твитер-профил, го поздрави ратификувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка помеѓу Македонија и Бугарија.

„Ратификацијата на македонскиот парламент на Договорот за пријателството со Бугарија е важен чекор во вистинската насока на патот кон ЕУ на земјата. Договорот, исто така, е репер за добрососедски односи во целиот регион на Западен Балкан“, напиша Хан.

Премиерот Зоран Заев и неговиот бугарски колега, Бојко Борисов, Договорот го потпишаа во Скопје на 1 август.