!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

„За нас се работи“ поднесе кривична пријава против директорите на ЕЛЕМ и на РЕК Битола


Битола, 16 мај, 2017 - 13:06 (META) 

Битолското здружението „За нас се работи“ денеска до Основното јавно обвинителство – Битола поднесе кривична пријава против седуммина директори и раководители на „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) и на РЕК Битола поради сторено кривично дело загадување на животната средина и на природата.

Битолските екологисти кривичната пријава ја поднесоа против генералниот директор на ЕЛЕМ, Христијан Мицкоски, директорот на РЕК Битола, Иван Куковски, директорот за развој и за инвестиции во комбинатот, Тони Паспаловски, директорот на рудници, Панде Петковски, раководителот на отпепелување на РЕК Битола, Симо Атанасов, како и одговорното лице на ХТВ-лабараторија, Лидија Поповска.

Здружението ги сомничи директорите и раководителите дека во периодот од 2010 година до денес на сопствената депонија, која се наоѓа во непосредна близина на РЕК Битола, во село Новаци, при одложување на отпадот во вид на пепел и на згура, несовесно и со непреземање мерки за заштита на животната средина не го спречиле проширувањето на радиоактивниот отпад, при посилен ветер, низ Пелагониската Котлина и низ поблиските села. Со ова тие ги загадиле воздухот, водата и почвата и предизвикале опасност по животот и здравјето на луѓето, иако „знаеле дека одлагањето на пепелта се врши на несоодветен начин и дека при неповолни временски услови може да дојде до загадување на околината“.

– Предлагаме ОЈО Битола да спроведе истрага и да поднесе обвинение заради сторено кривично дело загадување на животната средина и на природата – рече Иван Чулаковски од здружението „За нас се работи“.

Воедно екологистите обвинуваат дека ЕЛЕМ како „наводно општествено одговорна компанија“ се однесува „неодговорно дрско и безобразно кон жителите од Пелагонискиот Регион, во кој спаѓа и градот Битола“.

– Кривичната пријва е само почеток на судски процес кој доколку е потребно, ќе стигне и до меѓународни судови, сè до целосно решавање на проблемот со кој се соочуваат жителите на Пелагонија – рече Илија Балтовски од „За нас се работи“.


Роботите ќе ги потиснат и директорите на компаниите, тврди првиот човек на „Алибаба“


Шангај, 25 април, 2017 - 11:24 (META) 

Првиот човек на најголемата кинеска продажна веб-страница „Алибаба“, Џек Ма, вели дека светот треба да се подготви за болни промени во економијата, кои ќе ги предизвика интернетот.

– Светот мора да го промени системот на образование и да се учи како се работи со роботите за да може да се ублажат ударите што ќе бидат зададени од автоматизацијата и од интернет-економијата – изјави Ма на една конференција за претприемништво во Кина.

Тој предупреди дека во следните 30 години светот ќе доживее многу повеќе болка отколку среќа.

– Пред 15 години одржав 200-300 говори за тоа како интернетот ќе промени сè, но не ме слушаа бидејќи бев никој и ништо – додаде Ма.

Според него, вештачката интелигенција најверојатно ќе влијае на тоа луѓето да живеат подолго, но и ќе доведе до намалување на бројот на работни места. Роботите, според него, ќе ги потиснат од работа дури и генералните директори на компаниите.


Директори на „Маѓар телеком“ казнети за давање мито на македонски политичари


Скопје, 24 април, 2017 - 20:49 (META) 

Поранешните директори на „Маѓар телеком“, Елег Штрауб и Андрас Балог, се спогодиле да платат парични казни, а добиле и петгодишна забрана за вршење дејност како директори или вработени во сите акционерски друштва, објави денеска Американската комисија за хартии од вредност, пренесува порталот „Нова“. Штрауб треба да плати 250.000  долари, а Балог 150.000 долари.

– Директорите од „Маѓар телеком“ беа обвинети за водење тајни договори со премиер и со други лица од Македонија за да ја спречат конкуренцијата на пазарот – изјави Стефани Авакиан, извршен директор на одделот за истраги во Комисијата за хартии од вредност.

Таа вели дека во февруари годинава третиот директор направил спогодба со судот и платил казна од 60.000 долари, со што го признал делото, односно признал дека фалсификувал книги на компанијата во врска со шемата за плаќање мито на македонски политичари.

Претходно, во првиот процес што се водеше во Окружниот суд во Њујорк во декември 2011, компанијата „Маѓар телеком“ плати казна од 95 милиони долари.

Но, Судот не застана на оваа спогодба и поведе постапка против директорите на компанијата како соучесници во овој случај, за што сведочеше и поранешниот шеф на УБК, Слободан Богоевски.

Богоевски во сведочењето пред Окружниот суд во Њујорк тврдеше дека поранешните директори на „Маѓар телеком“ дале 2,5 милиони евра поткуп на тогашниот премиер Владо Бучковски и на претставниците на ДУИ, Али Ахмети и Муса Џафери, за да не влезе друг телекомуникациски оператор во Македонија.

Богоевски во јануари годинава потврди дека на 7 мај во Њујорк треба да биде познат исходот од судскиот процес што американските органи, односно Комисијата за хартии од вредност на САД, ја водат против тројца поранешни директори на „Маѓар телеком“, а во кој сведок е токму поранешниот директор на УБК.


СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да престане со притисоците и со злоупотребите на ученици


Скопје, 17 март, 2017 - 10:27 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ да престане со притисоците и со злоупотребите на ученици за учество на протести со националистичка реторика и на кои се шири говор на омраза, порачуваат од СДСМ.

Од партијата ја повикуваат ВМРО-ДПМНЕ да престане да прави притисоци врз наставниците и директорите на училиштата и потсетуваат дека злоупотребата на ученици за политички цели е кривично дело и дека за тие што го прават тоа, ќе има одговорност.

„Наставниците и директорите на училишта да соберат храброст и да се спротивстават на нарачките од раководството на ВМРО-ДПМНЕ, кое единствено се грижи за сопствен спас од одговорност за сторените милионски криминал и злоупотреби“, стои во соопштението на СДСМ.

Оттаму додаваат дека доаѓа време на суштински промени во образование и дека „новата реформска влада ќе го врати достоинството на образовните институции, кои ќе бидат првото место каде што треба да се градат вредностите на едно заедничко општество“.

„Затоа, неопходно е Ѓорге Иванов веднаш да го даде мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, зад кого стои мнозинство од 700.000 граѓани преточени преку 67 пратенички потписи“, нагласуваат од СДСМ.


СДСМ бара да престане злоупотребата на ученици во партиски цели


Скопје, 16 март, 2017 - 15:54 (META) 

Повикуваме веднаш да престане злоупотребата на ученици за партиски цели и, уште посериозно, за протести на кои се поттикнува и се шири етничка и национална омраза, вели Петар Атанасов, претседател на комисијата за образование на СДСМ.

Од СДСМ велат дека тоа што го прават директорите на училишта, под директива на ВМРО-ДПМНЕ, е кривично дело и за тоа лично се одговара.

– Укажуваме на директорите на училиштата дека е неопходно да најдат сили, да се спротивстават на ваквото разулавено однесување на раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа не избира ни луѓе, ни средства да ја продлабочи политичката криза, затоа што Груевски и соработниците се само заинтересирани како да се заштитат од одговорност за направениот криминал. Но, директорите на училиштата мора да се свесни дека одговорност носат и тие што се соучесници во противзаконските сценарија на политичарите во заминување. Вчера директорот на прилепската гимназија, цела јавност го виде како наложува ученици да бојкотираат настава за да одат на партиски протести – вели Атанасов.

Насочувањето деца, малолетници, тинејџери, кон поделби, омраза, дискриминација, остава трајни последици кај нив, додава Атанасов, според кој, секој има и индивидуална одговорност да не го дозволи тоа.


Безбедносните служби подготвени да реагираат во случај на нов бегалски бран


Скопје, 30 ноември, 2016 - 16:14 (META) 

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска има работна средба со раководителите на институциите задолжени за справување со кризната состојба, намалување на ризикот од терористички напади и за безбедност на изборниот процес.

„На средбата, директорите на Агенцијата за разузнавање, Управата за безбедност и контраразузнавање, Бирото за јавна безбедност, државниот секретар во МВР и претставници на Генералштабот на АРМ го информираа претседателот Иванов за заканите и за ризиците со кои се соочува Република Македонија, за степенот на ризик за загрозување на безбедноста на државата, начинот на функционирање, предвидените сценарија, планските активности, слабостите и за капацитетите за одговор“, стои во соопштението од кабинетот на Иванов.

Оттаму потсетуваат дека заради постојаната закана од илегална миграција „која доаѓа од територија на членки на НАТО и на ЕУ“ во Македонија, од август 2015 година до јуни 2017 година е прогласена кризна состојба и активиран е кризниот менаџмент со здружен воено-цивилен штаб за заштита на границите и за обезбедување на коридорите.

На работната средба било констатирано дека разузнавањето, армијата и полицијата имаат подготвено план и сценарија за одговор во случај на зголемување на ризиците по безбедноста на државата.


Спасовски: Со МВР раководам јас, а директорите на БЈБ и на УБК „можеби малку опструираат“


Скопје, 26 октомври, 2016 - 11:33 (META) 

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, тврди дека со МВР раководи тој и дека во министерството нема двовластие, туку само фракции, кои постоеле отсекогаш.

Спасовски, во интервју во емисијата „10 Минути“ на „ТВ21“, вели дека во моментов во МВР се работело попрофесионално и постабилно од времето кога со министерството раководеле министри од ВМРО-ДПМНЕ.

„Ниту во моментов, ниту во кое било време не може да постои двовластие. Со МВР раководи министерот за внатрешни работи и никој друг. Фракции постоеле отсекогаш, имате фракции кои се блиски до министерот, до некој од директорите и кога раководи една политичка партија. Меѓутоа, најважно од сè е што во иднина ова министерството мораме да го професионализираме, да го ослободиме од партиските притисоци, ако сакаме да ги остварува интересите на граѓаните. Така што, верувајте, во овој момент далеку е постабилно и попрофесионално министерството отколку во периодот кога самите го нарекуваа место МВР, МВРО“, вели Спасовски.

Според министерот за внатрешни работи, фракциите во МВР, кои не му се блиски нему, не ја опструирале во голема мера истрагата на Специјалното јавно обвинителство, а специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим во ниту еден момент не биле оневозможени да си ја вршат својата работа.

„Овие денови немаше рефлексија на ниту една фракција. СЈО имаше две наредби, влегоа во УБК, врз основа на наредбите се постапуваше до ниво до кое можеше да биде постапувано, веднаш по пристигнувањето на експертот ќе се заврши целата наредба. Можеби некој од партиски причини, некакви насоки што ги добил, пред сè мислам на директорите на Бирото за јавна безбедност и на Управата за безбедност и контраразузнавање, го одолжуваат процесот, зборувам за час-два, меѓутоа во ниту еден момент СЈО не е оневозможено туку, напротив, две третини од работата е завршена и мора да се заврши и делот од наредбата што преостанува“, тврди Спасовски.

Специјалната јавна обвинителка и неколку обвинители и истражители во средата минатата недела влегоа во УБК да одземат документи и електорнски податоци од системот за следење на комуникации. По неколку часа, Јанева излезе од УБК и изјави дека соработката со раководството на УБК оди многу тешко и дека има обиди за опструкции врз истрагата. Ситуацијата кулминираше во петокот кога од УБК беше избркан истражител на СЈО, кој бил оставен да дежура додека да пристигне надворешниот експерт на шведската компанија „Ериксон“, кој треба да помогне во извлекувањето на другите податоци што ги бара СЈО.


Во еден ден девет директори на центри за социјална работа најавиле боледување


Скопје, 10 септември, 2016 - 17:06 (META) 

Девет директори на центри за социјална работа испратиле известување до Министерството за труд и социјална политика дека се болни и дека отвориле боледување. Шесте писмени и трите усни најави за боледување во Министерството пристигнале во еден ден.

Оваа информација за „Телма“ ја потврдила и министерката за труд и социјална политика, Фросина Ременски, која беше назначена на оваа позиција од редовите на опозицискиот СДСМ, во согласност со Договорот од Пржино и со договорот од 20 јули.

Таа вели дека слично сценарио имало и претходно кога беше избрана за министер во преодната влада за спроведување на предвремените парламентарни избори.

Користење на боледување најавиле директорите на центрите за социјална работа во Битола, Струмица, Берово, Радовиш, Кавадарци и во други градови низ Македонија. Од вкупно 24 директори на овие институции, повеќе од една третина сега се на боледување.

Синдикатот на администрација и државна управа (САДУ) денеска обвини дека новата министерка за труд и социјална политика им ги скратила годишните одмори на вработените, со што го прекршила Законот за работни односи.

„Дел од вработените ни се обратија со претставки дека телефонски биле известени дека треба да се вратат на работа и да го прекинат користењето на годишниот одмор, поради зголемен обем на работа. Во случајот, вработените имале уредни барања за користење на годишни одмори, кои им биле одобрени од непосредно претпоставените државни службеници и врз основа на тоа донесени се решенија за остварување на правото. Но, и покрај уредно водената постапка, министерката за труд и социјална политика побарала писмено преку државниот секретар, а и усно до вработените, да го прекинат користењето на годишниот одмор и да се вратат на работа“, се вели во соопштението на САДУ.

Ременски за „Телма“ изјавила дека за потпишувањето на одморите е задолжен државниот секретар во Министерството, кој на одмор заминува во вторник следната недела. Според министерката, на четири раководителки на сектори им биле прекинати одмори, кои биле при крај, на што, како што рекла Ременски, тие се согласиле, откако им било кажано дека се потребни за функционирањето на Министерството.

Министерството за труд и социјална политика денека преку соопштение ја поздрави реакцијата на Синдикатот, нагласувајќи дека очекува САДУ во иднина со иста загриженост да ги разгледува и претставките за мобинг и за нарушување на правата на вработените во администрацијата.


ЛДП:Директори осомничени во „Транспортер“ директоруваат со поминат мандат


Битола, 9 септември, 2016 - 12:10 (META) 

Директори осомничени од СЈО во случајот „Транспортер“ директоруваат во битолските училишта со поминат мандат. Со вакво обвинување денеска излегоа битолските либерал-демократи, кои според официјално достапните документи, тврдат дека директорите на неколку училишта во градот се со поминат мандат и одлуките што ги носат во овој период не можат да бидат законски и одржливи.

Томе Цветковски, потпретседател на општинската организација на ЛДП во Битола, вели дека на директорот на гимназијата „Јосип Броз Тито“, кој е осомничен во случајот „Транспортер“, мандатот за в.д. директор му истекол на 11 јули годинава и досега не добил продолжување.

– Директорката на средното медицинско училиште, и покрај тоа што е под истрага за „Транспортер“, направи долг од 250.000 евра, доби две препораки од Антикорупциската комисија за нејзина смена, сè уште безгрижно седи во директорската фотелја, а мандатот ѝ истекол на 10 јули оваа година. Јавно прашуваме што треба да направи за да биде сменета од директорското место? – вели Цветковски.

Според него, во иста ситуација е и директорката на ОУ „Кирил и Методиј“, а во ОУ „Ѓорги Сугарев“ решението за избор истекува за два дена.

Поради ваквата состојба во битолското образование, либерал-деморатите и денеска побараа итна оставка од Талески и одржување на избори за градоначалник на 11 декември заедно со парламентарните избори.

– Овие аргументи покажуваат дека во Битола владее организиран хаос, а ДПМНЕ продолжува да ја негира реалноста што му се случува на градот – вели Цветковски.


Ердоган им нареди на директорите на компаниите да вработат по еден невработен


Истанбул, 10 мај, 2016 - 11:33 (META) 

Секоја компанија нека вработи по еден невработен, тоа е едноставно решение за невработеноста, предложи турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Повикувајќи ја главната организација на турски работодавци, Ердоган изјави дека таа денес брои 1,5 милиони членови и ако секоја од компаниите вработи по еден, тоа значи работа за исто толкав број невработени.

– Парите нема да ги однесеме со нас во гроб, ќе останат овде. Кога веќе е така, да им дадеме работа на тие што ја немаат – изјавил Ердоган.

Тој додал дека компанијата на тој начин нема да пропадне, туку, напротив, ќе има корист.

Неговото сè поголемо мешање во бизнисот ги загрижува турските бизнисмени, пренесува агенцијата „Франс прес“.