!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Франција ќе ја одликува директорката на Академијата за судии и јавни обвинители


Скопје, 19 мај, 2017 - 17:54 (META) 

Амбасадорот на Франција во Македонија, Кристијан Тимоние, во име на претседателот на Република Франција, в понеделник ќе ја одликува директорката на Академијата за судии и јавни обвинители, Анета Арнаудовска со орден Витез на Националниот ред за заслуги, соопштија денеска од француската амбасада.

„Како директор на Академијата за судии и јавни обвинители, г-ѓата Арнаудовска постојано се залагаше во последните десет години за развој на соработката помеѓу Франција и Македонија во областа на обуката на судиите и на јавните обвинители, како клучна за зајакнување на владеењето на правото преку примена на европски стандарди од доменот на кривичното, на граѓанското право и на индивидуалните слободи. Со својата компетентност и непристрасност, г-ѓа Арнаудовска, поддржувајќи ја обуката на судиите и јавните обвинители преку постојана соработка со Националната школа за судии и јавни обвинители на Бордо, даде свој придонес за развојот на односите со Франција, како и за иднината на европската интеграција на земјата“, стои во соопштението.

Инаку, орденот за Национални заслуги на Франција, воспоставен во 1963 година од страна на генералот Жарл Де Гол, е едно од најпрестижните француски одликувања. Со него се наградуваат воени или цивилни лица, Французи или странци, коишто имаат особени заслуги за Република Франција. Одликувањето се доделува со указ на претседателот на Франција.


Трамп уверува дека потрагата за нов шеф на ФБИ се одвива брзо


Вашингтон, 15 мај, 2017 - 20:49 (META) 

Претседателот на Соединетите Aмерикански Држави, Доналд Трамп, изјави дека неговата потрага за нов шеф на ФБИ се одвива брзо.

– Процесот се одвива брзо – изјави Трамп.

Американскиот претседател претходно изјави дека сака бргу да именува нов директор на ФБИ на местото на сменетиот Џејмс Коми, напомнувајќи дека тоа би можело да се случи до петок, а веќе почнал и со разговори со кандидатите за таа функција.

Трамп во саботата на новинарите кои патувале со него во авионот за Вирџинија им кажал дека кандидатите што ги разгледува се генерално добро познати, високо уважени и талентирани луѓе.


„Викиликс“ нуди 100.000 долари за снимка од разговорот меѓу Трамп и Коми


Вашингтон, 13 мај, 2017 - 11:36 (META) 

„Викиликс“ објави дека ќе плати 100.000 долари за снимка од разговорот на американскиот претседател Доналд Трамп и на доскорешниот директор на ФБИ, Џејмс Коми. Пораката е објавена на твитер-профилот на „Викиликс“ неколку часа откако Трамп, исто така на „Твитер“, го предупреди Коми да не оддава премногу информации на медиумите за нивната средба.

„Њујорк тајмс“ пренесе дека колегите на Коми изјавиле дека на вечерата на поранешниот директор со Трамп во јануари, од него била побарана лојалност. Коми, според тврдењата, тоа го одбил и понудил „чесност“.

Кога Трамп потоа го притиснал да му даде „чесна лојалност“, Коми му кажал на американскиот претседател „Ќе го добиете тоа“, изјавиле колегите, кои за „Њујорк тајмс“ потврдиле дека се сложиле да не го откриваат тоа сè додека Коми е директор на ФБИ. Трамп ги негираше тврдењата.

 


Трамп се закани на Коми, размислува да ги укине брифинзите за новинари


Вашингтон, 12 мај, 2017 - 18:03 (META) 

Претседателот на САД Доналд Трамп со неколку твитови денеска предизвика вистинска сензација во јавноста, откако порача дека „можеби е подобро“ да се укинат брифинзите за новинарите во Белата куќа, а потоа му се закани на сменетиот директор на ФБИ, Џејмс Коми да не искажува негативни ставови за претседателот во јавноста, споменувајќи „снимки“.

„Бидејќи сум многу активен претседател а многу работи се случуваат, не е можно моите соработници да застанат на говорница и да бидат совршено точни. Можеби е најдобро да се укинат сите идни брифинзи за новинарите и во интерес на вистината да се даваат писмени одговори???“, напиша Трамп на Твитер.

Овој потег е испровоциран од непријатностите со кои се соочи Белата куќа поради различните објаснувања за причините Трамп да го смени директорот на ФБИ, Џејмс Коми.

Откако Трамп го смени Коми, неговите советници изјавија дека тоа го направил по препорака на заменик министерот за правда Род Розенстајн. Потоа и самиот Трамп и неговите советници истакнаа дека тој планирал да го отстрани Коми од функцијата уште пред да ја добие препораката.

По првиот твит, уследи уште еден во кој Трамп го предупредува Коми навестувајќи дека е можно да има снимки од нивните разговори.

„Коми подобро нека се надева дека нема „снимки“ од нашите разговори пред да почне да дава информации во медиумите“, напиша Трамп.


Директор на тетовско средно училиште смета дека е разрешен незаконски и тенденциозно


Тетово, 12 мај, 2017 - 13:28 (META) 

Директорот на Средното стручно училиште „Моша Пијаде“ од Тетово, Александар Бачевски, смета дека решението за негово разрешување донесено од Општина Тетово е незаконско, тенденциозно и од политички причини.

Тој изјави дека ќе го прифати решението за да не ја усложнува ситуацијата која, според него, е и онака комплицирана, во период кога завршува мандатот на градоначалниците и на советите на општините.

– Решението за мое разрешување, кое е потпишано лично од градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, е невалидно и незаконско, затоа што е донесено според Законот за локална самоуправа, а не според Законот за средно образование. Но, јас ова решение ќе го прифатам и нема да поднесам жалба затоа што в понеделник истекува мандатот на градоначалниците и ако поднесам жалба, уште повеќе ќе се искомплицира работата, а тоа ќе штети и на воспитно-образовниот процес во нашето училиште – додаде Бачевски.

Според него, откако се обзнанила коалицијата СДСМ –  ДУИ, тој постојано имал притисоци и од заменик-директорот во училиштето, кој е кадар на ДУИ, но и од други луѓе од општината, иако со нив во изминативе неколку години имал одлична соработка.

– Сите знаат дека моево разрешување е политички мотивирано. Јас имав одлична соработка со Општина Тетово, многу успеси сум постигнал со училиштево, дури и од Општината имам добиено награда – рече Бачевски.

Инаку директорот на средното земјоделско училиште „Моша Пијаде“ беше разрешен од градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, поради, како што пишува во решението, „учеството на директорот во настаните во Собранието на 27 април, за време на одвивањето на воспитно-образовниот процес во училиштето.“


Трамп го отпушти директорот на ФБИ, Џејмс Коми


Вашингтон, 10 мај, 2017 - 10:30 (META) 

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го смени директорот на ФБИ, Џејмс Коми, соопшти Белата куќа.

Коми беше на чело на истрагата за наводната вмешаност на Русија во американските претседателски избори.

– Претседателот го прифати предлогот на државниот обвинител Џеф Сешонс, за разрешување на директорот на ФБИ, Џејмс Коми – изјави портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер.

Во соопштението на Белата куќа се наведува дека потрагата по нов директор на ФБИ ќе почне веднаш.

Коми, кој беше поставен за директор на ФБИ за време на администрацијата на Барак Обама во 2013 година, со десетгодишен мандат, жестоко ја критикуваше администрацијата на Трамп поради истрагата водена против Хилари Клинтон поради користење на приватни меилови додека беше на местото државен секретар.

Во писмото упатено до Коми, Трамп го известил дека одлуката за смена стапува на сила веднаш.
„Иако многу го ценам тоа што во три одвоени пригоди ме известивте дека не сум под истрага, сепак се согласувам со оценката на Министерството за правда дека Вие не сте во состојба ефикасно да го водите ФБИ“, се наведува во писмото на Трамп.

Демократската кандидатка за претседател на САД, Хилари Клинтон, претходно го обвини Коми дека ги упропастил нејзините шанси да дојде на чело на државата со тоа што објави дека е обновена истрагата за нејзиниот начин за користење електронска пошта.

По отпуштањето на Коми, привремен директор на ФБИ ќе биде Ендрју Мекејб.


Иванов за шеф за разузнавање го именуваше специјалистот за психолошко војување Иванов


Скопје, 27 март, 2017 - 16:07 (META) 

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов денеска за нов директор на Агенцијата за разузнавање (АР) го именуваше Зоран Иванов, откако на досегашниот, Наќе Чулев, му истече мандатот, соопштија од кабинетот на Иванов.

Зоран Иванов досега ја извршувал функцијата началник на военото разузнавање во рамките на службата за воена безбедност и разузнавање.

„Тој е професионален кадар на Министерството за одбрана и активен воен персонал со борбено искуство во извршување на операции во земјата и меѓународните одбранбени мисии во странство. По завршување на воената академија во Скопје е поставен на должност во батаљонот за специјални операции и е учесник во конфликтот во 2001 година. Одликуван е со медал бронзена ѕвезда за храброст од департментот за одбрана на САД за извршување на должност командир на воениот контингент и вршење на специјални операции и поддршка во Ирак во 2006 година. Има завршено и магистрирано на колеџот за команда и генералштаб во Форт Левернворт, САД, а докторирано на Институтот за националната историја на Република Македонија. Од 2009 година е началник на военото разузнавање. Покрај борбеното искуство, специјалист е за специјални операции и психолошко војување“, стои во соопштението од кабинетот на Иванов.

Оттаму додаваат дека досегашиот директор, Наќе Чулев останува во составот на АР и „во соработка со новоименуваниот директор ќе ги продолжат отпочнатите процеси за трансформација на Агенцијата за разузнавање, чија мисија е собирање на податоци за информирање во одбрана на државата, заштита на националната безбедност и остварување на интересите во странство на Република Македонија“.

Иванов, во петокот, минатата недела, на свеченост во Македонскиот народен театар (МНТ) со орден ја одликуваше Агенцијата за разузнавање по повод 20 години од основањето, а особено како еден од основните сегменти на разузнавачко-безбедносниот систем на државата.


СДСМ Прилеп поднесе кривична пријава против директорот на прилепската гимназија


Прилеп, 17 март, 2017 - 14:30 (META) 

СДСМ Прилеп денеска поднесе кривична пријава во Основното јавно обвинителство Прилеп, против директорот на прилепската гимназија „Мирче Ацев“, Киро Николоски, за кој велат дека извршил тешка злоупотреба на службената положба и овластувања.

– Наместо да ги заштити децата од партиски злоупотреби, што му е должност, Николоски самиот, преку партиски говори во гимназијата, ги поттикнувал учениците на протести, на кои се шири национална омраза. Покрај пријавата за директорот на прилепската гимназија, истовремено поднесуваме кривична пријава против Жарко Темелкоски, директор на Средното индустриско училиште „Ристе Ристески – Ричко“ за истото дело. Надлежните институции мора да постапат по вакви груби злоупотреби на учениците во партиски цели. Никој не смее да злоупотребува ученици за партиски интереси – вели Миле Талевски, член на Советот во Општина Прилеп од СДСМ.

Талевски соопшти дека денеска ќе побараат и итно свикување на вонредна седница на Советот на Општина Прилеп, на која мора да присуствува и градоначалникот Марјан Ристески. Барањето било потпишано од една третина од советниците, со што според Законот за локална самоуправа, претседателот на Советот е должен да свика седница.

Од СДСМ Прилеп велат дека локалната самоуправа во Прилеп е должна да ги осуди злоупотребите на ученици во средните училишта во тој град.


Уапсен директорот на авиокомпанијата чиј авион се урна близу Меделин, Колумбија


Сукре, 7 декември, 2016 - 10:15 (META) 

Боливиските власти го уапсиле директорот на авиокомпанијата „Ламија“, чиј авион се урна во Колумбија, при што загинаа 71 лице, вклучувајќи го и речиси целиот фудбалски тим од Бразил – „Шапикоенсе“, јавуваат светските агенции.

Директорот на боливиската чартер-авиокомпанија „Ламија“, Густаво Варгас, бил уапсен ноќеска, а обвинителот Иван Кинтанила, инаку член на меѓународната комисија задолжена за истраги на несреќи, за медиумите соопштил дека биле уапсени и секретарот и главниот механичар на компанијата.

Авионот на компанијата „Ламија“ со кој патуваа 77 лица се урна на 29 ноември, на летот од Боливија до Меделин, во Колумбија. Во несреќата загинаа 71 лице, меѓу кои и 19 членови на фудбалскиот клуб од Бразил, кој патуваше на финалниот натпревар од регионалниот куп.

Боливиското јавно обвинителство соопшти дека е формирана комисија од боливиски, бразилски и колумбиски обвинители која треба да ја истражи несреќата.

Боливиските власти вчера извршиле претрес на просториите на управата на аеродромот и на канцеларијата на компанијата „Ламија“, а вработената која го одобрила планот за лет на авионот, е во бегство во Бразил.

Причините за падот на авионот сè уште не се официјално познати. Истражителите се фокусирани на индициите дека авионот останал без гориво, бидејќи екипажот не го почитувал планот за снабдување со гориво, поради што не било направено слетување за дополнување на резервоарите.

Боливиската влада претходно ја суспендираше дозволата за летање на авиокомпанијата „Ламија“.


Директорот на ЦИА до Трамп: Не чепкај го договорот со Иран и внимателно со Русија


Вашингтон, 30 ноември, 2016 - 10:44 (META) 

Директорот на Централната разузнавачка агенција (ЦИА), Џон Бренан, го предупреди новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, дека ставањето крај на договорот меѓу САД и Иран за нуклеарната програма на Техеран би било „катастрофално“ и „врв на глупоста“. Ваквиот став, Бренан го истакнува во интервју за „Би-би-си“, во кое исто така го советува Трамп да биде претпазлив во односите со Русија.

Во текот на својата кампања, Трамп се закани дека ќе го укине договорот со Иран и најави поблиска соработка со Русија.

Бренан, кој треба да замине од функцијата шеф на ЦИА во јануари следната година, во врска со ситуацијата во Сирија ги обвинува сирискиот режим и Русија дека се одговорни за масакрот врз цивилното население, кој го опишува како „недозволив“.

Тој истакна дека администрацијата на САД треба да продолжи со поддршката на силите на умеренетите бунтовници во нивната борба против војската лојална на сирискиот претседател Башар ал Асад.

Русија продолжува да ја игра клучната улога околу иднината на Сирија, вели Бренан во интервјуто, но изразува скепса за волјата на Москва да се дојде до некаков договор за прекинување на непријателствата.

Во врска со наводите за обидите на Русија да влијае на претседателските избори преку хакирање и пуштање на информации во јавноста, директорот на ЦИА во интервјуто потврдува дека имало такви активности од Москва, но за нивното евентулано влијание остава да се произнесат службите задолжени за тоа.

Тој потврдува дека околу ова прашање имал разговори со руските тајни служби од кои барал одговор за овие активности и ги предупредил дека тие можат да завршат лошо.

САД не би требало да „се задржат на нивното ниво“ или да ризикуваат ескалација во односите со Русија одговарајќи на идентичен начин, вели Бренан, и додава дека постојат други начини за да се осигури дека Москва ја разбира пораката дека ваквите активности се неприфатливи.

Тероризмот, вели Бренан, и понатаму останува главна грижа на безбедносната политика на САД. Директорот на ЦИА, посочува дека Исламска држава и понатаму е „многу активна“ и дека бара начин тоа да го покаже, без разлика на случувањата на бојното поле.

„ИД е сè уште способна да изведува терористички напади против Западот“, вели Бренан, кој четири години е на чело на ЦИА.