Дигитална дипломатија: Повеќе сме отсутни, отколку присутни на социјалните медиуми


Скопје, 18 декември, 2017 - 16:12 (META) 

„Твитер“ препукувањата помеѓу амбасадите на Русија и на САД околу загадувањето на воздухот во Скопје ја истакна важноста на социјалните мрежи и комуникацијата која се врши преку нив.

Политичарите од западните земји активно и постојано ги користат социјалните мрежи за споделување на информации и за комуникација со јавноста.

Обединетата македонска дијаспора во истражувањето спроведено од октомври до декември годинава го споредува присуството на македонското Министерство за надворешни работи на социјалните медиуми со она на десетина други европски земји од регионот.

Според истражувањето, македонското МНР го има едно од најниските нивоа на присуство на социјалните медиуми, односно најмал број на официјални профили на „Фејсбук“ и „Твитер“ за дипломатските мисии и за министерствата за надворешни работи, односно министри.

Македонија има 57 дипломатски мисии, а само 14 профили на социјалните мрежи што значи дека, во просек, Македонија има малку помалку од еден профил на социјалните медиуми за секои четири дипломатски мисии. Албанија има 52 дипломатски мисии и има 58 профили на социјалните медиуми.

Според истражувањето, Македонија има „нула екстремно многу активни“ профили на социјалните мрежи, Албанија има 8, Бугарија еден, Грција 5, Полска 10, а Србија и Косово исто како Македонија немаат екстремно многу активни профили. Македонија има три многу активни профили, активни 5, не многу активни 3.

https://www.theverge.com/2017/12/16/16778604/london-great-smog-1952-death-in-the-air-pollution-book-review-john-reginald-christie

Министерот за надворешни работи Никола Димитров има 4.996 следачи на „Фејсбук“, Дитмир Бушати од Албанија има 68.120, Екатерина Захариева од Бугарија има 6.801, Ивица Дачиќ од Србија има 8.532, а Беџет Пацоли од Косово има далеку најголем број на следачи во споредба со сите други, односно 502.884.

На „Твитер“, Димитров има 4.948 следачи, Бушати 91.925, Захариева 81, Никос Коѕијас 25.985, Дачиќ 514, а Пацоли 1.455

Според истражувањето, веб-страницата на македонското МНР не е лесна за користење како повеќето веб-страници на другите министерства опфатени со анализата.

Од ОМД велат дека нема причина зошто Македонија да нема профили на „Твитер“ и „Фејсбук“ за секоја од своите 57 дипломатски мисии, без притоа да потроши дополнителни средства. ОМД го советува министерството значително да го зголеми присуството на социјалните медиуми со „Твитер“ и „Фејсбук“ профили за сите дипломатски мисии и персонал и притоа да ги држи профилите активни со објавување неколку пати на ден.


Кохабитацијата на тест: Во тек се разговорите за именување 18 амбасадори и конзули


Скопје, 6 јули, 2017 - 17:17 (META) 

Премиерот Зоран Заев вчера при промовирањето на реформскиот план „3-6-9“ за забрзување на евроатлантските интеграции, најави кохабитација со претседателот Ѓорге Иванов. Прв чекор во кохабитацијата е пополнување на испразнетите 18 дипломатски позиции во амбасадите, конзулатите и во мисиите на Македонија во странство.

Во моментов испразнети се 13 амбасадорски позиции, од кои 12 се во Европа и една во Кина, три конзулски позиции, а Македонија нема амбасадори ниту во Мисијата во ЕУ, ниту во Мисијата на Обединетите нации во Женева. На овие позиции во моментов има само вршители на должноста.

Како што соопштија од МНР за „Мета“, веќе се почнати разговори со претседателот Иванов за пополнување на амбасадорските и на конзулските позиции.

Редоследот на пополнувањето на амбасадорските места ќе зависи од приоритетите и од потребите на Република Македонија, велат од МНР, но не коментираат колку од овие дипломатски позиции ќе бидат пополнети од дипломати од кариера, а колку со партиски кадри.

– Ќе настојуваме, во рамките на нашите надлежности, да го поместиме балансот кон кариерните дипломати и кон професионалците – велат од кабинетот на министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

Засега не се знае ниту колку амбасадорски позиции ќе отидат кај СДСМ, а колку кај ДУИ и кај Алијансата за Албанците.

Некои од амбасадорските места веќе подолго време се испразнети. Дел од нив требеше да бидат пополнети од редовите на ДУИ, која беше дел и од претходната владина коалиција. Сепак, по претседателските избори во 2014 година, партијата соопшти дека не го признава Иванов за претседател, поради што тој одбива да ги потпише акредитивите за амбасадорите од редовите на ДУИ.

Инаку, според последните измени на Законот за надворешни работи од декември 2015 година, најмалку една третина од вкупниот број шефови на дипломатско-конзуларни претставништва се именуваат од редот на дипломатско-конзуларните службеници со високи дипломатски звања во Министерството. Истовремено, најмногу една третина од вкупниот број на шефови на дипломатско-конзуларни претставништва може да се именуваат од редот на истакнати личности од областа на надворешната политика, меѓународните односи, меѓународното право, науката и културата.

Во моментов испразнети се амбасадорските позиции во Брисел, Лондон, Париз, Осло, Талин, Варшава, Букурешт, Загреб, Подгорица, Берн, Мадрид, Пекинг, Прага и во Загреб.