!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Македонската Влада не била инволвирана во разузнавањето, утврдиле Димитров и Дачиќ


Ниш, 25 август, 2017 - 17:47 (META) 

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Србија, Никола Димитров и Ивица Дачиќ денеска во Ниш разговараа за последните случувања на релација Белград – Скопје, по обвинувањата од српските власти за офанзивни разузнавачки активности против Србија.

Министрите, како што соопштија на прес-конференцијата, детално ги разгледале доказите, по кои Белград го повлече персоналот на српската амбасада од Скопје и заклучиле, дека во таквите активности не е вклучена македонската влада.

Шефот на српската дипломатија истакна дека информациите за разузнавачките активности не се однесуваат на македонската Влада, туку на безбедносниот сектор, кој тоа го правел заедно со една странска држава. Дачиќ, сепак не сакаше да прецизира за која држава станува збор.

Димитров истакна дека областа на разузнавањето е деликатна и поради тоа не сакаат да шпекулираат за да не нанесат поголема штета.

– Допрва треба да се работи на разјаснување на тие информации. Ме радува ако испадне дека информациите се точни дека не е инволвирана македонската влада. Затоа особено е важно овие информации детално да се испитаат – рече Димитров.

Тој истакна дека на тензиите кои настанале изминатите денови може да се гледа како шанса за подобрување на односите меѓу двете земји.

– И од овие денови можеме да видиме нешто добро, а тоа е да ги подобриме односите. Да ги донесеме на едно подобро ниво отколку што беа пред неделата. Свесен сум колку јавноста е збунета и жедна за информации, но поради природата на тој сектор мислам дека во оваа фаза, навлегувањето во детали може да не однесе во погрешна насока – рече Димитров.

Министрите изразија задоволство од ваквиот канал на комуникација и се договориле тој да остане постојано отворен.

Дачиќ во контекст на подобрувањето на добрососедските односи рече дека многу билатерални теми не биле покренати на средбата, поради што најави продлабочување на комуникацијата и соработката меѓу двете, како што рече, традиционално пријателски земји.

Во меѓувреме, амбасадата на Србија денеска почна нормално да функционира, откако персоналот вчера се врати во Скопје. Амбасадорката Душанка Дивјак-Томиќ, според најавите, ќе се врати во Македонија на 31 август.


Мекалистер: Брисел беше изненаден од дипломатскиот спор меѓу Србија и Македонија


Белград, 25 август, 2017 - 13:08 (META) 

Брисел бил изненаден од дипломатскиот спор меѓу Србија и Македонија, но е задоволен што раководствата на двете држави овозможиле да се дојде до решение преку дијалог на дипломатско ниво без ескалации, вели известувачот за Србија во Европскиот парламент и шеф надворешнополитичкиот совет на ЕП, Дејвид Мекалистер во интервју за балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“.

Мекалистер вели дека вчера разговарал со српските претставници околу контроверзниот спор меѓу Србија и Македонија од чија страна, како што наведува, му било кажано дека „тоа прашање е решено“.

Околу дипломатскиот спор, европарламентарецот вчера разговарал и со шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ.

– Ми беше соопштено дека конфликтот, ако така го нарекуваме, е решен. Тука беше и повикот од сите институции на Европската Унија двете страни да останат смирени, колку што е можно повеќе – вели Мекалистер.

Тој додава дека разговорот бил доверлив и поради тоа не може да зборува за деталите.

– Очигледно е дека Србија била разочарана од одредени активности кои Македонија ги презела против српските дипломати. Мислам дека сега ја разјаснија ситуацијата, дека двете страни го промениле мислењето по тоа прашање и се надевам дека нема да видиме повторување на ваквите чекори – наведува европратеникот.

Прашан каде е интересот на Србија за вклучување во македонските политички прилики и обратно, кој е интересот на Македонија тоа да го прави во Србија, Мекалистер вели дека не може да каже „која била причината за македонските акции, и што бил мотивот тоа да го направат“, бидејќи нема информации. Тој, додава оти смета дека сите земји од Западен Балкан треба да гледаат напред и дека сите држави од регионот треба да прават сè за да не се блокираат едни со други на нивниот пат кон членство во Европската Унија.

– Македонија е државата која со години беше блокирана, поради спорот околу името со Грција, и јас се надевам дека тој спор конечно ќе биде разрешен. И на тој начин и на оваа држава исто така би можеле да и ја понудиме ЕУ перспективата и да направиме неколку конкретни чекори – вели Мекалистер, кој денеска ја завршува дводневната посета на Белград каде имал разговори со највисоките државни претставници и со претставници на дел од опозицијата.


Брнабиќ ќе го покани Заев на заедничка владина седница, најави Вучиќ


Белград, 24 август, 2017 - 15:18 (META) 

Српската премиерка, Ана Брнабиќ ќе испрати покана до премиерот Зоран Заев за одржување на заедничка седница на владите на двете земји до крајот на годината во Белград. Ова, меѓу другото, го истакнал претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на денешната средба со амбасадорката на Македонија во Белград, Вера Јовановска – Типко.

На средбата, како што се наведува во соопштението на официјалната интернет-страница на претседателот на Србија, Вучиќ и Јовановска – Типко, разговарале за „континуираното унапредување на добрососедските односи и негување на традиционалните пријателски врски меѓу двете земји“.

– Сите сметаме дека е потребно да работиме вредно и одговорно на унапредување на нашите односи – нагласил Вучиќ на средбата.

На неа било договорено, по поставувањето на советникот за национална безбедност на Србија, да биде одржан заеднички состанок со неговиот македонски колега.

Тема на средбата, како што се додава во соопштението било унапредувањето на соработката во сите сфери, особено во областа на економијата, туризмот и зедничкиот настап на трети пазари, науката и културата.

Инаку, зачестената комуникација меѓу македонските и српските власти деновиве, доаѓа откако пред пет дена Белград го повлече комлетниот персонал од својата амбасада во Македонија на итни консултации, поради „многу офанзивни разузнавачки активности“ против Србија во Македонија, што предзвика дипломатски тензии.

Премиерот Зоран Заев и претседателот на Србија, Александар Вучиќ вчера во „долг и отворен“ разговор ги разгледаа сите „новононастанати околности“ и ги договорија принципите на кои ќе ги темелат односите меѓу двете земји, а пред дека сите евентуални несогласувања ќе ги решаваат преку дијалог.

За утре во Ниш е најавена средба меѓу шефот на макеоднската дипломатија, Никола Димитров и неговиот српски колега, Ивица Дачиќ.

Денеска се очекува персоналот на амбасадата на Србија да се врати назад во Скопје, а наскоро, според најавите од Белград треба да се врати и српската амбасадрока во земјава, Душанка Дивјак – Томиќ.


Заев и Вучиќ во „долг и отворен“ разговор се договориле за дијалог и соработка


Скопје/Белград, 23 август, 2017 - 13:50 (META) 

Премиерот Зоран Заев и претседателот на Србија, Александар Вучиќ разговарале „долго и отворено“, за време на денешниот телефонски разговор, во кој ги разгледале сите „новононастанати околности“ во односите меѓу двете земји,

Во заедничкото соопштение по разговорот, се наведува дека Заев и Вучиќ постигнале согласност околу пет точки.

Тие се договориле дека Македонија и Србија исклучиво преку дијалог ќе го решаваат секое евентуално несогласување во меѓусебните односи.

Понатаму, без оглед на сите политички разлики околу одредени важни политички и регионални прашања, Србија и Македонија заедно ќе се борат не само за зачувување, туку и за унапредување на пријателските односи меѓу српскиот и македонскиот народ и граѓаните на Србија и на Македонија.

Република Македонија и Република Србија ќе вложат уште поголеми напори за натамошно унапредување на економските односи и зголемување на трговската размена меѓу двете земји.

„Република Србија и Република Макединија, во склад со меѓународните јавно-правни прописи, со добра верба и на пријателска основа ќе ги штитат правата и интересите на дипломатско-конзуларните претставништа на својата територија“, се наведува во соопштението.

Петтата точка околу која се договориле Заев и Вучиќ е Македонија и Србија да ја интензивираат меѓусебната комуникација на највисоко ниво, да се поддржуваат една со друга на европскиот пат и со јакнење на добрососедските односи да придонесуваат за стабилноста на регионот.

Денешниот телефоснки разговор меѓу Заев и Вучиќ доаѓа по повлекувањето на целокупниот персонал на амбасадата на Србија во Македонија на итни консултации во Белград и дипломатските тензии што уследија откако српските власти обвинија за „многу офанзивни разузнавачки активности“ против Србија во Македонија.


Османи: Најмалку што ни треба е отворање на нови прашања со соседите


Скопје, 23 август, 2017 - 12:25 (META) 

Сè уште се нејасни причините за повлекување на персоналот на амбасадата на Србија во Скопје, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, истакнувајќи дека треба да се почекаат целосните информации и да не се избрзува со „заклучоци, декларации и изјави кои што можат дополнително да ги влошат односите“

Османи наведе дека Македонија има и ќе има конректен однос кон сите соседи и дека е важно да ги затвори сите отворени прашања, како важна одредница на патот на земјата кон евроинтеграциите.

– Македонија се наоѓа во историски момент на позитивна клима и внатре и во регионот за да направиме исчекор во евроинтеграците, и ќе биде грешка на било кој ако си дозволи да отвора нови прашања со соседите. Работиме интензивно да ги затвориме прашњата со соседите. Направивме храбар чекор на затварање и потпишување на договорот со Бугарија. Разговараме за мерки на доверба со Република Грција. Најмалку што треба е отворање на нови прашања – изјави Османи, одговарајќи на новинарско прашања во врска со изјавите на српскиот претседател Александар Вучиќ.

Вицепремиерот, кој денеска беше во посета на Државната фитосанитарна лабораторија, истакна дека македонските власти ги охрабруваат изјавите од Србија за нормализирање на односите.

– Истите позитивни сигнали ги даваме од тука, дека сме за нормализирање на односите и за објаснување на евентуалните причини што довеле до тоа нарушување – изјави Османи.

Прашан за очекувањата од најавената посета на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас на Македонија, Османи рече дека се во позитивно исчекување на неговата посета која претставува важна средба што ќе ги продлабочи дополнително односите меѓу двете држави и дека агендата дополнително ќе се утврди.


Брисел ги повика Македонија и Србија на воздржаност


Брисел, 23 август, 2017 - 11:27 (META) 

Европската комисија ги повика властите во Скопје и во Белград да покажат воздржаност и по мирен пат да го решат прашањето со повлекувањето на персоналот на српската амбасада во Скопје.

Портпаролот на Европската комисија вели дека дипломатскиот инцидент е билатерално прашање на двете земји кое Европската Унија внимателно го следи.

– Очекуваме двете страни да покажат воздржаност и прашањето да го решат мирно, во духот на добрососедските односи – изјави портпаролот на Комисијата.

Официјален Белград во неделата го повлече целиот персонал од својата амбасада во Скопје, поради како што соопшти српскиот претседател Александар Вучиќ, за „голема офанзивна разузнавачка активност против органите и институциите на Србија“.

Вучиќ синоќа во интервју за „РТС“ рече дека прислушувањето на српските дипломати е вршено на многу повисоко ниво и дека во целата ситуација има вмешан и странски фактор, но не наведе кој.

Министерот за внатрешни работи, Никола Димитров вчера соопшти дека македонската влада не вршела, не дала наредба ниту пак планирала разузнавачки активности против или на штета на некоја од соседните земји, вклучувајќи ја и Србија.

Премиерот Зоран Заев во изјава за српскиот весник „Блиц“ изрази надеж дека работите ќе се решат по денешниот телефонски разговор со Вучуќ, закажан за 12 часот на пладне.


Заев се надева дека со Вучиќ ќе ги решат недоразбирањата


Скопје, 23 август, 2017 - 9:53 (META) 

Без какви било предвремени заклучоци го почитуваме и поддржуваме повикот на официјален Белград да ги заштитиме билатералните односи меѓу Србија и Македонија и да воспоставиме стандарден кодекс на однесување, изјави премиерот Зоран Заев за српски „Блиц“ и изрази надеж дена на денешните разговори со претседателот Александар Вучиќ ќе се решат сите евентуални недоразбирања.

– Владата во Скопје никогаш ниту имала намера, ниту дала упатства за вршење какви било разузнавачки активности против која било соседна земја, вклучувајќи ја и Србија – рече Заев.

Тој вели дека владата е силно посветена на изградба на добрососедски односи со Србија.

– Уверен сум дека единствен конструктивен пристап е отворен и директен дијалог со сите прашања и пронаоѓање на взаемно корисно решение – вели Заев.

Премиерот Заев ги оцени како „лажни вести“ информациите дека македонската влада склучила договори со албанското малцинство на штета на српските интереси.

– Дозволете ми да бидам јасен, во нашата политика нема стратегија и политика на штета на Србија. Посветени сме на одржување и константна работа за јакнење на нашите билатерални односи со нашиот сосед, Република Србија. Нашиот пристап во надворешната политика за темели на политика на отворени врати, директен дијалог и добра волја која ќе решава проблеми, наместо да создава. Сметаме дека тоа е најефикасен начин за изградба на добрососедски односи, соработка и партнерство – рече премиерот.

Заев и Вучиќ денеска во 12 часот треба телефонски да разговараат за последните случувања во односите меѓу Белград и Скопје и повлекувањето на целиот персонал од Амбасадата на Србија во Македонија. Исто така се очекува денеска и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров телефонски да разговара со својот српски колега, Ивица Дачиќ.


Вучиќ за РТС: Знаеме сè, разузнавачките активности се правени на многу повисоко ниво


Белград, 22 август, 2017 - 21:29 (META) 

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, во интервју за српската државна телевизија РТС вели дека Србија нема да дозволи да биде понижувана, но дека нема потреба од паника кај народот во Србија и во Македонија „бидејќи никој не сака судири, ниту ќе има“.

Во однос на одговорот на македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров дека Владата на Македонија не прислушувала, ниту планирала нешто такво, Вучиќ рече дека е свесен дека тоа се прави на едно многу повисоко ниво.

– Димитров беше многу прецизен велејќи „Владата не наредила, ниту планирала“. Ние знаеме. Нашата контраразузнавачка служба е силна. Знаеме што сè правеле. Правено е тоа на едно многу повисоко ниво, но тоа не им се прави на пријателите. Тоа го правеа и некои други во регионот, па интерно ги предупредивме тоа да не го прават. Проблемот тука што се прави една политичка приказна за да се вовлече Србија, во која нема да дозволам да бидеме вовлечена – рече Вучиќ, додавајќи дека тешко дека односите меѓу двете држави ќе бидат на највисоко ниво, поради ставовите на Македонија за Косово, но дека ќе тие ќе бидат „на пристојно ниво“.

Вучиќ вели дека е подобро темите да се отвораат, за да има повеќе фокус и внимание на тоа, отколку да се премолчуваат работите. Во контекст на тоа го спомна „крвавиот четврток“, и присуството на припадникот на БИА, Горан Живаљевиќ на во Собранието за време на насилствата.

– Тргна голема хајка против Живаљевиќ, дека тој е одговорен за тоа што се случувало во Собранието, бидејќи работел заедно со руските служби. Затоа што им беше тешко да кажат дека Русија и посветила толку многу внимание на Македонија, па мора да вовлечат и некој друг. Тешко им беше да ги вмешаат Бугарите, Грците и Албанците, па ги вмешаа оние кои немаат никакви територијални претензии кон Македонија и никогаш ништо не направиле против Македонија – вели Вучиќ.

Тој рече дека време е да престанат да молчат по тоа прашање и да им откријат на граѓаните кој му дозволил на Живаљевиќ да биде во Собранието.

– Па тој Живаљевиќ не отишол на своја рака. Не ме прашал мене, ниту кого било во нашата земја, иако нам треба да би полага сметки. Тој го прашал највисокиот претставник на извршната власт на Македонија, директно го прашал: „Јас сакам да бидам таму. Дали имате нешто против?“. Тие беа целосно запознаени со неговото присуство – вели Вучиќ, додавајќи дека тоа е искористено за да се води кампања против Србија и за Србија да се врзе со приказните на големите сили, со кои немаме никаква врска.


Димитров: Владата не дала наредби за разузнавачки активности против Србија


Скопје, 22 август, 2017 - 16:55 (META) 

Владата ниту имала намера, ниту пак дала наредби да се вршат разузнавачки активности против и на штета на некоја од соседните држави, вклучувајќи ја и Србија, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димотров, на денешната прес-конференција, одговарајќи на обвинувањата на неговиот српски колега Ивица Дачиќ дека српските дипломати во Скопје биле прислушувани, заплашувани и следени.

Димитров истакна дека чекаат официјални информации од Белград за ваквите тврдења поради што не сакаат да навлегуваат во шпекулации кој би можел да врши вакви активности.

Тој рече дека суштинскиот пристап на новата Влада е решавање, а не создавање на проблеми.

– Успехот на нашите соседи е и наша успех, а нашиот успех е успех и за соседите – рече Димитров.

Според Димитров, ако постојат недоразбирања, тие треба да се решаваат во директен разговор.

– Во неделата, веднаш по добивањето на нотата, го побарав Дачиќ, но не го добив. Вчера преку македонската амбасада во Белград побаравме телефонски разговор кој наверојатно ќе се случи утре – изјави Димитров.

Во однос на обвинувањата за разузнавачка офанзива тој истака дека единствената офанзива која ја спроведува новата Влада е онаа на развој на пријателство и решавање проблеми. Во контекст на тоа, тој го спомена Договорот со Бугарија, планираната заедничка седница со владата Албанија и посетата на Атина.

Во врска со инцидентот со македонскиот конзул во Канада кој беше фотографиран со мапа на Голема Македонија рече дека нема да дозволи однесување кое што излегува надвор од Уставот на Македонија и не е во интерес на државата.

– Сликање со мапа не е политика на Министерството за надворешни работи, ниту на Владата – рече Димтров додавајќи дека конзулот е повикан на консултации, а посебна комисија ќе го разгледа случајот и дека вакви случаи повеќе нема да бидат толерирани.


Трајанов: Македонија треба да се воздржи од реципрочни мерки кон Србија


Скопје, 22 август, 2017 - 13:44 (META) 

Повлекувањето на персоналот од амбасадата на Србија во Македонија е сценарио за дестабилизација на Балканот од пошироки размери, каде се испреплетуваат геостратешките интереси на повеќе центри на моќ, сметаат од Демократскиот сојуз.

Од партијата на поранешниот пратеник и министер за внатрешни работи, Павле Трајанов, велат дека со овој непромислен, избрзан и неавтентичен акт на Србија, главната цел е да се блокираат евроатланските процеси на Македонија и да се спречи или забави приемот на земјата во НАТО и почетокот на преговорите за влез во Европската Унија.

„Повеќе од сигурно е дека Србија со поддршка од странство е ‘вовлечена’ во оваа непромислена авантура, која има поткрепа и од политички структури во Македонија. Македонија треба да се воздржи од реципрочни мерки и да се залага за продлабочување на соработката со Република Србија и при тоа, да не отстапува од нашите национални, државни и стратешки интереси за членство во НАТО и во ЕУ“, велат од партијата.

Оттаму додаваат дека наводните офанзивни разузнавачки активности можеби се резултат на добро смислена стратегија со „поддршка и инволвираност на припадници на безбедносни служби во Македонија, кои не се сложуваат со политиката на новата Влада и реформите кои се одвиваат“.