!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Анѓушев во официјална посета на САД


Скопје, 13 ноември, 2017 - 11:05 (META) 

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, од денеска до четврток ќе претстојува во официјална посета на Вашингтон, соопштија од неговиот кабинет.

Анѓушев во главниот град на САД ќе учествува на Трансатлантскиот форум во организација на „Школата за напредни меѓународни студии“ на Универзитетот „Џонс Хопкинс“, Стопанската комора на САД и Центарот за трансатлантски односи.

„За време на посетата планирано е вицепремиерот да оствари средби и со претставници на Конгресот на САД, Стејт департментот, меѓународни финансиски организации, како и со претставници од организации на македонската дијаспора во САД“, стои во соопштението од кабинетот на Анѓушев.


Димитров – Бишоп: Дијаспората е мост за поголема соработка меѓу Австралија и Македонија


Скопје, 11 јули, 2017 - 15:28 (META) 

Македонската дијаспора, билатералната и економската соработка биле главните теми на состанокот на шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и австралиската министерка за надворешни работи, Џули Бишоп. Тие заклучиле дека постои огромен потенцијал за соработка меѓу двете земји, а како мост за таа сораборка ја посочија и бројната македонска дијаспора во Австралија.

Шефицата на австралиската дипломатија ги поздрави прмените во Македонија и изрази надеж дека тие ќе бидат почести во иднина.

– Особено сум задоволна што сум тука во овој период кога има големи очекувања, големи можности, во време кога македонскиот народ има нова влада и врти нова страница. Земјата отвора ново поглавје и Австралија ве охрабрува во спроведувањето на сите задачи што се поставени на агендата – економските реформи, заложбите за демократија, демократските вредности, за владеење на правото и човековите права, нулта толеранција за корупцијата. Треба да се поддржат напорите во овие цели и ќе направиме сè што можеме да ве поттикнеме во вашите напори – рече Бишоп.

Димитров истакна дека поради географската оддалеченост, не се можни пречести средби, но дека би било добро да се има редовни средби и на министерско и на повисоко ниво меѓу Република Македонија и Австралија.

На средбата било разговарано и за можностите за зголемување на економската соработка, на трговската размена меѓу двете земји, како и за глобалните предизвици како што се мигрантската и бегалската криза, борбата против тероризмот и заедничките напори кои можат да ги направат двете земји како дел од Коалицијата против ИД.

Посетата на Бишоп на Македонија е во рамки на нејзината балканска турнеја. Ова е прва посета на австралиски министер на Македонија, од прогласувањето на независност во 1991 година.


Иселеничкиот Форум за демократска Македонија ја објави програмата


Скопје, 19 јуни, 2017 - 10:53 (META) 

Форумот за демократска Македонија на група на иселеници од Република Македонија и нивните потомци од целиот свет ја објави програмата, на својата фејсбук-страница.

„Форумот сака да ја види земјата како прогресивна, демократска, граѓанска, европска, просперитетна држава, која ќе создава подобар живот за сите свои граѓани. Држава што ќе биде пример за мултиетничко општество, засновано на заемна почит, толеранција и на разбирање, каде владата ќе работи за доброто на сите граѓани, а не за лични интереси“, се вели во описот.


Форум за демократска Македонија ќе ја поврзува дијаспората и ќе помага на земјата


Сиднеј, 7 јуни, 2017 - 14:34 (META) 

Иселеници пред околку еден месец го формирале Форумот за демократска Македонија, „како демократско и непартиско тело“ кое треба да ги поврзе сите демократски ориентирани иселеници, но и луѓе кои по каква било основа се чувствуваат поврзани со Република Македонија, објаснува Емилија Тодорова од Сиднеј за програмата на македонски јазик на австралиското радио „Си-би-ес“.

– Форумот за демократска Македонија се формира пред приближно еден месец, за да ги поврзе и да им даде глас на сите демократски, непартиски ориентирани иселеници од Република Македонија. Идејата на форумот е да придонесе кон развивањето и унапредувањето на демократските процеси во Македонија. Ние тоа го гледаме преку зајакнувањето на човековите права и слободи, преку отчетност на владата и институциите, владеење на правото и јасна одделеност на извршната, судската и на законодавната моќ. Исто така се залагаме да се негува и да се промовира културното наследство на Македонија, но и достигнувањата на нејзината иселеничка заедница. Да се поддржува интегрирањето на земјата во евроатлантските структури, да се поддржуваат односите меѓу Македонија и нејзините соседи да се засилуваат економските социјални и културните врски меѓу иселеничката заедница земјите во кои живеат иселениците – објаснува Тодорова.

Форумот сака да ја види земјата како прогресивна, демократска, граѓанска, европска, просперитетна држава, која ќе создава подобар живот за сите свои граѓани. Држава што ќе биде пример за мултииетничко општество, засновано на заемна почит, толеранција и разбирање, каде владата ќе работи за доброто на сите граѓани, а не за лични интереси, појаснува таа.

– Фокусот е на тоа што како иселеници може да направиме да помогнеме на Македонија. Има инженери, ИТ, научници, новинари, унвиерзитетски професори, музичари, архитекти, вработени во јавна админситрација, волни своето искуство да ги стават во функција на целите на форумот – објаснува Тодорова, напоменувајќи дека наскоро ќе биде објавена и програмата на форумот.


ОМД сугерира во новата влада да има и министерство за дијаспора


Вашингтон, 18 мај, 2017 - 15:14 (META) 

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), една од најголемите и најактивните организации на македонската емиграција, му сугерираше на мандатарот за составување на новата влада да формира министерство за дијаспора, како начин да се продлабочат врските меѓу иселениците и Македонија.

Ова не е првпат ОМД да бара министерство за дијаспора, тоа го повторува безмалку секоја година во последниве четири-пет години, но сега тоа барање добива особено значење поради фактот што власта преминува во рацете на СДСМ – партија која на 12 октомври 2015 година вети дека СДСМ веднаш по доаѓањето на власт, ќе формира и министерство за дијаспора.

Во владата на Љубчо Георгиевски во 1998 година имаше министерство за иселеници, кое по извесен период беше згаснато, а неговите ингеренции ги презедоа Агенцијата за иселеништво и Министерството за надворешни работи.

Во соопштението, ОМД порачува оти од Заев очекува „подобрување на имиџот на Македонија во странство и нејзино враќање на вистинскиот пат за целосна евро-атлантска интеграција, без никакви условувања за името и за идентитетот на Македонија“.

ОМД се обрати и до ВМРО-ДПМНЕ, порачувајќи дека треба да биде силна и конструктивна опозиција, „со што би имале директно влијание врз македонската влада, да биде одговорна, транспарентна и прогресивна“.


Албанската дијаспора ја поддржува албанската платформа


Чикаго, 11 март, 2017 - 17:13 (META) 

Албанско-американската заедница од Илионис, со седиште во Чикаго ја поддржа албанската платформа и ги поздрави напорите на Албанија и на Косово за решавање на прашањата на Албанците во Македонија.

„Претседателството на заедницата одлучи едногласно да ја поддржи заедничката декларација на албанските партии во Македонија, позната како албанска платформа. Го поздравуваме обединувањето на албанскиот политички фактор во Македонија, како и уставната посветеност на двете албански држави на Балканот, кои во овој вистински и деликатен момент дадоа значителен и историски придонес во решавањето на албанското прашање во Македонија“, стои соопштението.

Од Албанко-американската заедница истакнуваат дека не само што ја поддржуваат, туку и цврсто инсистираат на целосна имплементација на точките од платформата.

„Се надеваме дека платформата ќе го обедини албанскиот фактор кон целосно имплементирање“, стои во соопштението.

Од Здружението бараат да се воспостават механизми со кои ќе се следи континуитет, соработка и имплементација на платформа во согласност со идните барања и состојби.

„Албанско-американската заедница во Илиноис со седиште во Чикаго, која веќе долго време има одлични односи со американската администрација, политички и финансиски ја поддржување војната на Косово и таа од 2001 година во Македонија. Затоа, се обврзуваме дека заедницата и како и оние во други делови во САД ќе ги активира своите механизми преку кои ќе обезбедат поддршка за барањата на Албанците во Македонија. Ние ќе продолжиме внимателно да го следиме развојот на настаните во Македонија и во регионот врз основа на околностите ќе ги носиме идните одлуки. Ги покануваме нашите членови да останат смирени и да не потпаѓаат на ниските провокации и да останат будни“, стои во соопштението.


Во Прилеп потпишана Семакедонска платформа на Македонците од соседството и од дијаспората


Прилеп, 5 февруари, 2017 - 10:33 (META) 

Претставници на десет македонски асоцијации – здруженија и политички партии од Грција, Бугарија, Србија, Албанија, областа Гора на Косово, Хрватска, подалечната дијаспора, како и од граѓанска иницијатива „Нè има“ од Македонија, по повод 145 години од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев, се собраа, викендов, во Прилеп, на 15. семакедонски собир, кој усвои посебна декларација.

„Во согласност со општите меѓународни акти за правото на слободно изјаснување и самоопределување, правото на слободна мисла и слободно изразување, личните права и слободи на личноста и граѓаните, ние, Македонците, како и сите други нации од соседството, имаме своја матична држава – Република Македонија“, се вели во декларацијата.

Потписниците на декларацијата сметаат дека Република Македонија е културна матица на македонскиот народ кој живее во соседните држави и во дијаспората и дека на различните национални заедници во државите на Балканот треба да се гледа како на своевидно богатство и разноликост, кои треба да бидат мост за соработка, а не предмет на манипулација за остварување на големодржавнички идеи.

„Македонскиот идентитет и ентитет се потврдени со неприкосновени, аргументирани и содржајни сознанија – културни, историски, демографски, лингвистички, антрополошки и тие не треба да бидат тема на никакво оспорување или негирање. Националните симболи се дел од македонскиот идентитет, македонската култура и историја и не смеат да бидат предмет на пазарење за создавање сегашни или идни владини коалиции или за други политички пазарења“, се вели во декларацијата.

Во платформата се наведува дека негирањето на македонскиот идентитет, македонската нација, македонскиот јазик и култура, кое доаѓа од официјалните власти и политичари на соседните држави, Албанија, Грција, Бугарија, Србија, не значи ништо друго, туку само грубо кршење на основните права на Македонците, гарантирани со општите меѓународни акти.

Од Република Македонија потписниците побараа да застане на браникот на правата на Македонците во соседните земји и таа обврска да биде вратена во Уставот.

„Македонија ги применува највисоките стандарди во остварувањето на правата на другите национални заедници, затоа и другите држави треба да ги имаат истите стандарди за македонските национални заедници во тие држави. Во таа смисла, се бара Скопје и Тирана да потпишат билатерален договор за основните права на Македонците во Албанија и на Албанците во Македонија, на реципроцитетна основа“, се вели во декларацијата.

Организациите сметаат дека Македонија треба да ги прекине преговорите за разликите околу името со Грција и членството во Обединетите нации и во сите меѓународни организации да го продолжи под своето уставно име, Република Македонија, без латинична транскрипција на македонски јазик (Republika Makedonija), туку на англиски јазик – Republic of Macedonia.

„ЕУ треба да разбере дека цената што ја бара од Република Македонија, за влез во ЕУ, солидаризирајќи се со Грција за промена на нашето вековно име, е превисока. Промената на името, во услови кога соседите не ја признаваат ни територијата, ни границите, ни народот, ни јазикот, ни државата, ни црквата, значи долгорочна и трајна дестабилизација на Македонија и Балканот. Само влезот во ЕУ под уставното име може да ги запечати сите аспирации на соседите и да обезбеди стабилност на Балканот“, стои во декларацијата.


Дачиќ: Албанската дијаспора планира заземање на српски дипломатски претставништва


Белград, 9 јануари, 2017 - 20:25 (META) 

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска изјави дека има информации дека во албанската дијаспора се планира заземање на некое дипломатско-конзуларно претставништво на Србија во САД или Европа за Србија да биде принудена да се откаже од барањето за судење на поранешниот косовски премиер, Рамуш Харадинај.

Дачиќ рече дека тоа покажува дека албанските политичари се подготвени „дури и на тероризам“ и ги предупреди сите земји дека се одговорни за безбедноста на српските дипломатски претставништва, а албанските политичари „да не си играат со оган“.

– Србија нема да се откаже од гонење на Харадинај ниту од кој било друг кој направи злосторства против српскиот народ. И српскиот народ, како и секој друг, заслужува правда – рече Дачиќ.

Тој истакна дека изјавата на министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати, дека по апсењето на Харадинај треба да се ревидира дијалогот Белград – Приштина, покажува дека во суштина албанската политика дозволува злосторства против Србите и дека дијалогот се води само за понатамошно афирмирање на косовската независност.

– Србија е за конструктивен дијалог, но не се плаши и не дозволува некој да ја условува и да ја понижува. Навредите на сметка на Александар Вучиќ поради ставот за Харадинај, покажуваат колку на Албанија не ѝ е гајле за добрите односи со Србија. Ако Вучиќ, како што вели Бушати, живее во минатото, во каков ли темен вилает живеат албанските политичари во Албанија и на Косово? Затоа решиле да дадат налог на албанската емиграција да протестира пред нашите и француските дипломатско-конзуларни претставништва во светот како што направија денеска во Њујорк – изјави Дачиќ, а пренесе министерството за надворешни работи на Србија.


ВИЗУЕЛИЗАЦИЈА: ВМРО-ДПМНЕ освои 51, а СДСМ 49 пратенички мандати


Скопје, 12 декември, 2016 - 22:26 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ има освоено два мандати повеќе од СДСМ, покажаа првичните резултати на Државната изборна комисија од вчера одржаните предвремени парламентарни избори.

Како што истакна претседателот на ДИК, Александар Чичаковски, според првичните, но не конечни резултати, ВМРО-ДПМНЕ освоила 51 пратеничко место, СДСМ 49 мандати, ДУИ 10, движењето Беса 5, Алијанса на Албанците 3 и ДПА 2 мандати.

Од ДИК истакнаа дека ова се податоци добиени според резултатите добиени од шест изборни единици и оти сè уште се чекаат резултати седмата изборна единици. Чичаковски истакна недостигаат резултатите од уште 10 избирачки места од дијаспората, поточно од САД, и оти откако ќе ги добијат овие податоци ќе излезат со информации и за ИЕ 7.

Во текот на денешниот ден до ДИК веќе пристигнале и првите приговори од носители на избирачки листи, но, според Чичаковски, нивниот број е незначителен.

Во однос на бројот на неважечките ливчиња, Чичаковски истакна дека во тоа не треба да се гледа недостиг во едукацијата на избирачките комисии, туку тоа може да е искажан став на самите гласачи.

Од ДИК соопштија дека партиите имаат можност во рок од 48 часа да поднесат приговори до ДИК, а Комисијата во рок од 48 часа треба да одговори на пријавите. По одговорот поднесувачите на приговори можат да поднесат жалба и до Управниот суд.


ДИК: Гласањето во дијаспората тече во најдобар ред


Скопје, 10 декември, 2016 - 14:12 (META) 

„Сите гласачки места во казнено-поправните установи се отворени во 7 часот и гласањето таму ќе трае до 19 часот. На овие гласачки места, своето избирачко право ќе можат да го остварат 2.015 гласачи. Во текот на денешниот ден ќе гласаат и лицата кои се наоѓаат во центрите за внатрешно раселени лица, а такви гласачи има вкупно 13. Во своите домови избирачкото право ќе го остварат вкупно 5.746 гласачи“, информираше Љупка Гугучевска од Државната изборна комисија на денешната прес-конференција.

Во посебниот извод од избирачкиот список за лица кои поднеле пријава за гласање во странство се запишани 20.573 гласачи. Своето избирачко право ќе може да го остварат во текот на денешниот ден на 46 избирачки места во странство.

– Сите гласачки места на територијата на Австралија, Азија и на Европа се отворени и гласањето се одвива во најдобар ред – изјави Гугучевска.

Таа истакна дека гласачите, своите гласачки ливчиња треба да го обележуваат исклучиво со заокружување на редниот број пред подносителот на листата, заокружување на симболот на подносителот на листата или на целиот назив на подносителот на листата со хемиско пенкало во сина боја. Ливчињата обележани на поинаков начин ќе се сметаат за неважечки.

Одговарајќи на новинарско прашање информираше дека сè уште немаат официјални податоци за одзивот денеска на болните, затворениците и на внатрешно раселените лица и дека во текот на денот, откако ќе ги добијат, ќе ги испратат.

Таа додаде дека интересот за набљудување на овие избори од страна на домашни и на странски организации и медиуми е голем.

– ДИК издаде акредитација за набљудување на 7.585 домашни, 667 странски набљудувачи, 354 преведувачи и 75 странски новинари – додаде Гугучевска.