Иванов: Борисов одбивајќи да се сретне со мене зазема страна


Софија, 14 јуни, 2018 - 13:49 (META) 

Со овој гест Борисов зазема страна, изјави македонскиот претседател Ѓорге Иванов кој е во дводневна официјална посета на Бугарија, како реакција на одлуката на бугарскиот премиер Бојко Борисов да не се сретне со Иванов кој е во дводневна посета на Бугарија.

Борисов и вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, во последен момент ја откажаа средбата.

– Тоа е негова одлука и негова одговорност. Со овој негов гест тој зазема страна. Борисов не е само премиер на Бугарија, туку е и претседавач со ЕУ. Но, со овој гест тој учествува и не ја разбира главната цел на претседателствувањето. Европската Унија апелира за дијалог, а некој бега од него – изјави претседателот Иванов, одговарајќи на новинарско прашање во врска со одлуката на Борисов да не се сретне со него.

Иванов по средбата со бугарскиот претседател Румен Радев рече дека ние сме Македонци и тоа ќе останеме.

– Ние сме Македонци и тоа ќе останеме и не можеме да бидеме ништо поинаку. Ние сме тука да го чуваме континуитетот, тој што има проблем со името, тоа е негов проблем и треба да си бара решение – истакна Иванов.


Нова книга од академик Георги Старделов посветена на писателот Владимир Костов


Скопје, 4 јуни, 2018 - 10:02 (META) 

Во издание на „Везилка 2011“ излезе од печат најновата книга на академик Георги Старделов „Критика на деморализираниот ум“ посветена на истакнатиот македонски писател Владимир Костов.

На 165 страници, оваа книга содржи тринаесет секвенци за литературата и филозофијата во романескниот опус на Владимир Костов.

Оценувајќи дека „на страниците на литературата на Владимир Костов се води отворен дијалог со нашето време“, Старделов пишува дека „неговата литература, особено неговата прозна уметност, нé соочува со сознанието дека живееме во едно скудно време (Хајдегер) на доминација на распаметениот политички ум во сите сфери на животот, кој со неверојатна леснотија го употреби човекот против него самиот. Нашето време до невидени граници ги усвити спротивностите во општеството; тие се оттргнаа од нас и не можеме да ги хармонизираме, сé повеќе ги чувствуваме како сила против себе.”


Вучиќ: Ако идејата е дека Србија мора да го признае Косово, тогаш – фала, довидување


Давос, 25 јануари, 2018 - 20:37 (META) 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска во Давос изјави дека ако идејата на дијалогот меѓу Белград и Приштина и на процесот за нормализација на односите е само Србија да ја признае независноста на Косово, „тогаш – фала, довидување“, притоа истакнувајќи дека се потребни отстапки од двете страни.

Вучиќ, кој учествува на Светскиот економски форум во Давос, пред новинарите изјави дека е важно да се покаже добра волја и разбирање и дека е потребен компромис, додавајќи дека во таков случај Србија е подготвена на разговори.

– Ако кажете „Србија мора да го признае Косово и тоа е тоа“, тогаш „фала, довидување“ – рече Вучиќ.

Тој изјави дека со косовскиот претседател, Хашим Тачи во Давос разговарале за продолжување на дијалогот.

Тачи на својот фејсбук-профил напиша дека е неопходно да се постигне „историски договор меѓу двете држави“ и дека тоа е единствениот начин за зачувување на мирот и отворање на европските перспективи за целиот Западен Балкан.

Вучиќ во Давос имаше средба и со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, на која било разговарано за ситуацијата во регионот, европскиот пат на Србија, како и за дијалогот меѓу Белград и Приштина.


Заев и Брнабиќ договориле заедничка владина седница во февруари или март


Белград, 21 ноември, 2017 - 11:53 (META) 

Премиерот Зоран Заев и премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на денешната средба во Белград се договориле владите на Македонија и на Србија на крајот на февруари или на почетокот на март да одржат заеднички седницa.

На пленарната средба, делегациите на двете земји разговарале за интензивирање на некои од заедничките проекти и за соработката на проектите за завршување на Коридорот 10, изградба на пруга Будимпешта – Белград – Скопје, како и за гасна конекција Врање – Куманово.

Заев, како што информира владината прес-служба, истакнал дека може да се продлабочи економската соработка во делот на инвестициите, како и да се засили поддршката на бизнис-иницијативите во информатичките технологии, иноватовните компании, технолошките паркови и во иновативните технологии.

Според него, соработката во дигитализацијата има потенцијал да ги олесни царинските формалности, роаминг-комуникацијата и во голема мера да ги олесни врските меѓу двете економии, бизниси и други проекти.

Двајцата лидери разговарале за соработката помеѓу двете министерства за внатрешни работи, за заедничка контрола на границите и справување со мигрантските процеси, како и за унапредувањето на заедниците на Србите и на Македонците во Република Македонија и во Република Србија.

Српската премиерка по средбата истакна дека посетата на Заев е важна за целиот регион.

– Регионалната соработка и регионалното поврзување е многу важно, затоа што без регионален мир и стабилност нема европска интеграција на Западен Балкан – изјави Брнабиќ која додаде дека на заедничката владина седница ќе бидат потпишани неколку важни договори.

Според Брнабиќ, посетата на македонскиот премиер е добар сигнал, кој говори за тоа дека сите меѓусебно отворени прашања треба да се решаваат со дијалог.


Иво Вајгл со политичките партии разговара за проектот „Жан Моне“


Скопје, 10 ноември, 2017 - 9:54 (META) 

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, денеска ги продолжува средбите со координаторите на пратеничките групи во Собранието, по што ќе следува брифинг со претседателот на Собранието Талат Џафери и со амбасадорот на Европската унија Самуел Жбогар.

– Би сакал да разговараме за проектот „Жан Моне“ на Европскиот парламент што значи покренување на дијалогот на политичките играчи во Македонија и интеракција со парламентарците од Европскиот парламент – изјави синоќа Вајгл.

Како симбол за ЕУ интеграцијата, овие состаноци би се одржувале во Франција, во куќата на Жан Моне.

Вообичаено во оваа вила се одржуваат неформални средби за отворање на процес на дијалог, без присуство на камери, во обид да се најдат некакви заеднички решенија за одредени прашања. Според Вајгл во вилата на Жан Моне треба да се разговара за клучните теми за процесот на евроинтеграција на Македонија.

Денеска Вајгл ќе има средби со координаторот на пратеничката групи на СДСМ, Томислав Тунтев, на ДУИ, Ејуп Алими и со Сурија Рушиди од Алијанса за Албанците.

Вчера Вајгл вчера имаше средби со претседателот на Собранието Талат Џафери, со координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, со Африм Гаши од Беса и со Мерал Узеири Ферати од ДПА.


ЕП ќе помага во дијалогот меѓу власта и опозицијата во Собранието


Скопје, 9 ноември, 2017 - 18:15 (META) 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери и европратеникот и известувач за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, кој е во дводневна посета на земјава, на денешната средба разговарале за можноста за отпочнување на дијалог меѓу различните пратенички групи во Собранието, под покривителство во Европскиот парламент.

Ваквиот дијалог, како што се наведува во соопштението од средбата, има за цел да придонесе кон создавањето на позитивна атмосфера во Собранието и подобрена комуникација меѓу опозицијата и власта по одредени прашања.

На средбата, Џафери го информирал Вајгл за актуелните случувања на политички план и за планираните активности на Собранието до крајот на оваа календарска година.

Вајгл истакнал дека Европскиот парламент ја поддржува Македонија на патот кон Европската Унија и работи на тоа земјите од Западен Балкан да имаат еднаков третман во регионален контекст.

Собранието и понатаму останува посветено на реформите кои се неопходни за приближување до Европската Унија и добивање на позитивна препорака од страна на Европската комисија во првата половина од следната година, нагласил претседателот на законодавниот дом на средбата.


Пучдемон ја потпиша декларацијата за независност на Каталонија, Мадрид најави одговор


Барселона, 11 октомври, 2017 - 10:31 (META) 

Претседателот на каталонската регионална влада, Карлес Пучдемон, доцна синоќа ја потпиша декларацијата за прогласување на независност на Каталонија, но го одложи нејзиното стапување на сила.

„Ја создаваме Република Каталонија како независна, суверена, правна, демократска и социјална држава“, се наведува во текстот на декларацијата.

Претставник на каталонската влада, по потпишувањето на декларацијата, изјави дека Пучдемон го одложува нејзиното стапување на сила за да остави простор за дијалог со Мадрид.

Според најавите, Пучдемон ќе ја стави декларацијата на усвојување во каталонскиот парламент, доколку централните власти во Мадрид одбијат дијалог или ако евентуалните преговори не резултираат со договор за надминување на кризата.

Пучдемон синоќа во регионалниот парламент во Барселона рече дека Каталонија ги почитува резултатите од референдумот одржан на 1 октомври, но предложи „суспендирање на прогласувањето независност, за во пракса да се работи на спроведување на резултатите од референдумот“ и ги поздрави повиците за дијалог со Мадрид.

Шпанската влада, во првата реакција на одлуката на Пучдемон, соопшти дека го отфрла „молчеливото“ прогласување на каталонската независност. Во владиното соопштение се наведува дека е неприфатливо да се објави „тивка независност“, а потоа да се суспендира на таков експлицитен начин.

Владата во Мадрид денеска претпладне ќе има состанок, на кој ќе одлучи за одговорот во врска со обраќањето на Пучдемон во каталонскиот парламент.


Европската комисија ги повика Шпанија и Каталонија на дијалог


Брисел, 4 октомври, 2017 - 18:42 (META) 

Европската комисија ги повика Шпанија и Каталонија на дијалог, дури и ако постои општ консензус дека Каталонците го прекршиле шпанскиот закон за распишување реферндум за независност.

Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс, изјавил дека каналите на комуникација помеѓу Шпанија и Каталонија мора да останат отворени.

Тимерманс додал дека е време за разговор за да се најде решение за безизлезната ситуација, во рамките на шпанскиот уставен поредок.

Во однос на повикот од страна на Каталонците, ЕУ да интервенира во спорот помеѓу Барселона и Мадрид, тој додаде дека се работи за внатрешно прашање на Шпанија, кое мора да се реши во рамките на шпанскиот устав.


Мекалистер: Брисел беше изненаден од дипломатскиот спор меѓу Србија и Македонија


Белград, 25 август, 2017 - 13:08 (META) 

Брисел бил изненаден од дипломатскиот спор меѓу Србија и Македонија, но е задоволен што раководствата на двете држави овозможиле да се дојде до решение преку дијалог на дипломатско ниво без ескалации, вели известувачот за Србија во Европскиот парламент и шеф надворешнополитичкиот совет на ЕП, Дејвид Мекалистер во интервју за балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“.

Мекалистер вели дека вчера разговарал со српските претставници околу контроверзниот спор меѓу Србија и Македонија од чија страна, како што наведува, му било кажано дека „тоа прашање е решено“.

Околу дипломатскиот спор, европарламентарецот вчера разговарал и со шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ.

– Ми беше соопштено дека конфликтот, ако така го нарекуваме, е решен. Тука беше и повикот од сите институции на Европската Унија двете страни да останат смирени, колку што е можно повеќе – вели Мекалистер.

Тој додава дека разговорот бил доверлив и поради тоа не може да зборува за деталите.

– Очигледно е дека Србија била разочарана од одредени активности кои Македонија ги презела против српските дипломати. Мислам дека сега ја разјаснија ситуацијата, дека двете страни го промениле мислењето по тоа прашање и се надевам дека нема да видиме повторување на ваквите чекори – наведува европратеникот.

Прашан каде е интересот на Србија за вклучување во македонските политички прилики и обратно, кој е интересот на Македонија тоа да го прави во Србија, Мекалистер вели дека не може да каже „која била причината за македонските акции, и што бил мотивот тоа да го направат“, бидејќи нема информации. Тој, додава оти смета дека сите земји од Западен Балкан треба да гледаат напред и дека сите држави од регионот треба да прават сè за да не се блокираат едни со други на нивниот пат кон членство во Европската Унија.

– Македонија е државата која со години беше блокирана, поради спорот околу името со Грција, и јас се надевам дека тој спор конечно ќе биде разрешен. И на тој начин и на оваа држава исто така би можеле да и ја понудиме ЕУ перспективата и да направиме неколку конкретни чекори – вели Мекалистер, кој денеска ја завршува дводневната посета на Белград каде имал разговори со највисоките државни претставници и со претставници на дел од опозицијата.


Заев и Вучиќ во „долг и отворен“ разговор се договориле за дијалог и соработка


Скопје/Белград, 23 август, 2017 - 13:50 (META) 

Премиерот Зоран Заев и претседателот на Србија, Александар Вучиќ разговарале „долго и отворено“, за време на денешниот телефонски разговор, во кој ги разгледале сите „новононастанати околности“ во односите меѓу двете земји,

Во заедничкото соопштение по разговорот, се наведува дека Заев и Вучиќ постигнале согласност околу пет точки.

Тие се договориле дека Македонија и Србија исклучиво преку дијалог ќе го решаваат секое евентуално несогласување во меѓусебните односи.

Понатаму, без оглед на сите политички разлики околу одредени важни политички и регионални прашања, Србија и Македонија заедно ќе се борат не само за зачувување, туку и за унапредување на пријателските односи меѓу српскиот и македонскиот народ и граѓаните на Србија и на Македонија.

Република Македонија и Република Србија ќе вложат уште поголеми напори за натамошно унапредување на економските односи и зголемување на трговската размена меѓу двете земји.

„Република Србија и Република Макединија, во склад со меѓународните јавно-правни прописи, со добра верба и на пријателска основа ќе ги штитат правата и интересите на дипломатско-конзуларните претставништа на својата територија“, се наведува во соопштението.

Петтата точка околу која се договориле Заев и Вучиќ е Македонија и Србија да ја интензивираат меѓусебната комуникација на највисоко ниво, да се поддржуваат една со друга на европскиот пат и со јакнење на добрососедските односи да придонесуваат за стабилноста на регионот.

Денешниот телефоснки разговор меѓу Заев и Вучиќ доаѓа по повлекувањето на целокупниот персонал на амбасадата на Србија во Македонија на итни консултации во Белград и дипломатските тензии што уследија откако српските власти обвинија за „многу офанзивни разузнавачки активности“ против Србија во Македонија.