Владата на Орбан лани потрошила 40 милиони евра на анти-Сорос пропагандата


Будимпешта, 7 февруари, 2018 - 10:50 (META) 

Вкупно 40,5 милиони евра потрошила минатата година Владата на Унгарија на пропагандата против невладините организации и Институтот „Отворено општество“ на американскиот мултимилијардер роден во Унгарија, Џорџ Сорос, пишува унгарскиот центар за истражувачко новинарство „Atlatszo“, изнесувајќи ги резултатите од своето истражување.

Притоа, истражувачките новинари утврдиле дека третина од тие пари завршиле во џебот на Леринц Месарош (Lőrinc Mészáros), близок пријател на унгарскиот премиер Виктор Орбан.

„Atlatszo“ во текот на целата 2017 година следел колку владата троши на пропагандата, а откако на крајот на минатата година го побарале последниот комплет податоци, требало за него да платат 375 евра.

Во рамките на владините кампањи минатата година од април до ноември, со мала пауза во текот на летото, улиците во Унгарија беа исполепени со плакати против Сорос и против мигрантите.
Најголем дел од парите завршиле во џебот на Месарош, градоначалник на Фелчут, родниот град на Орбан и сопственик на неделник, портали и телевизијата „Ехо“. Станува збор за вкупно 12,8 милиони евра исплатени за реклами. На второ место е Андраш Томбор, бизнис-партнер на Арпад Хабоњи, советник кој работи за Орбан. На трето место е компанијата Одекс, која работи со билборди, а на четвртото е Енди Вајна, филмски автор кој тесно соработува со владата и сопственик на казина, кој „спечалил“ 3,3 милиони евра.


Владата и Сорос отворени за соработка за развој на демократијата и нови инвестиции


Давос, 26 јануари, 2018 - 20:02 (META) 

Премиерот Зоран Заев, денеска во Давос се сретнал со филантропот и финансиер Џорџ Сорос, основач на Фондацијата отворено општество (ФОО) и со Александар Сорос, заменик претседавач со глобалниот одбор на ФОО.

На средбата било истакнато дека Македонија ги споделува и промовира вредностите на демократијата, заштитата на човековите права, владеењето на правото и отвореното општество, како вредности за кои се застапува и ФОО.

„Концептот отворено општество еднакво за сите и понатаму останува столб врз кој се гради новиот лик на Република Македонија, заедно со демократските реформи за членство во ЕУ ​​и НАТО и со економските мерки кои ги презема Владата“, било нагласено на средбата со Сорос.

Во соопштението се додава дека, Владата и Џорџ Сорос и понатаму остануваат отворени за соработка на планот на развојот на демократските капацитети на општеството, како и на можностите за нови бизниси и директни инвестиции.


Орбан: Муслиманските мигранти ќе доведат до појава на паралелни општества


Будимпешта, 8 јануари, 2018 - 18:08 (META) 

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан во интервју за германскиот весник „Билд“ тврди дека милијардерот со унгарско потекло, Џорџ Сорос заработил на „казино капитализам“ и дека се однесува како шеф на држава без држава.

Со потенцирање дека Унгарија не сака мигранти, Орбан додаде дека Сорос финансирал 60 невладини организации кои ја поддржуваат миграцијата во Европа.

-Голем број на муслимански имигранти ќе доведат до појава на паралелни општества. Муслиманските и христијанските општества никогаш не се поврзуваат. Ние (Унгарија) тоа не го сакаме и не сакаме никој да не присилува на тоа –вели Орбан.

Тој вели дека не ги гледа мигрантите кои сакаат да влезат во ЕУ како бегалци туку како „инвазивна муслиманска сила“.


Хан со Сорос разговарал за засилување на реформите и за отворените општества


Брисел, 27 април, 2017 - 17:32 (META) 

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан и основачот на фондациите „Отворено општество“, Џорџ Сорос, денеска во Брисел разговарале за засилувањето на реформите и на отвореното општество во земјите од регионот на Зпаден Балкан и во Источна Европа.

„Секогаш е добро да се сретне Џорџ Сорос и да се разговара за нашите заеднички напори за засилување на реформите и на отворените општества на Западен Балкан и во Источна Европ“, напиша Хан на „Твитер“.

Џорџ Сорос е во посета на Брисел, каде денеска и утре треба да се сретне со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, и со неговиот заменик Франс Тимерманс, како и со еврокомесарката за правосудство Вера Јурова и еврокомесарот за економски пораст и инвестиции, Јурки Катаинен.

Инаку, во Македонија, која е дел од регионот на Западен Балкан, заедно со Албанија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Косово, партијата ВМРО-ДПМНЕ води жестока кампања против граѓанското општество и невладините организации, а тој процес го нарекува „десоросоизација“.


Иванов од Будимпешта распали по невладините организации во Македонија


Будимпешта, 20 март, 2017 - 11:05 (META) 

Мора да се зајакне контролата и транспарентноста во финансирањето на работата на невладните организации, мора да се отфрлат сите сомнежи и да се направена дистинкција помеѓу невладините организации кои навистина работат во интерес на народот и тие што само се кријат зад името НВО.

Ова го изјави претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во дел од интервју за унгарскиот весник „Маџар хирлап“ (Magyar Hírlap), одговарајќи на прашањето за напорите што Македонија и Унгарија ги вложуваат за намалување на политичките активности на невладините организации поддржани од Џорџ Сорос.

– Не треба да се дозволи злоупотреба на граѓанскиот сектор. Како професор по право, многу години поминав во цивилниот сектор, во фондации, институции, невладини организации, со иницијатива да помогнам општеството да се направи позрело. За жал, со неколку исклучоци, овој сектор сега е доминиран од партиски интереси, а интересите на граѓаните се најдолу меѓу приоритетите на овие организации – вели Иванов.

Македонскиот претседател вели дека „покрај политичка, на НВО им се дава и етничка боја бидејќи некои од странските фондации настојуваат да ги поддржат на етничка основа“.

– Ги осудувам сите обиди за политизирање на граѓанскиот сектор и обидот да се направат пристрасни. Неприфатливо е странски пари да се влеваат во НВО за развивање на политички цели, иницирање на активности, кои вклучуваат директно странско мешање во внатрешните работи на една суверена држава – нагласи Иванов.

Според него, граѓанскиот сектор треба да придонесе за прогрес и за позитивни промени кои ќе им бидат од корист на државата.

– Наместо тоа, ние имаме работа со организации кои на различни начини и без самокритичност дејствуваат деструктивно и спротивно на националните и на граѓанските интереси – заклучува Иванов.

Во интервјуто тој зборува и за актуелните политички случувања во земјата и вели дека партиите треба да го бараат решението преку одговорно однесување, а во согласност со Уставот на Република Македонија. Според Иванов, можно решение за надминување на ситуацијата се и нови предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ќе се изјаснат и за темите кои се наметнаа во постизборниот период.

Иванов во интервјуто истакнува дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, наместо во рок од 10 дена, го известил по 27 дена дека има обезбедено мнозинство во Собранието со поддршка на сите партии на етничките Албанци. Тој уште еднаш повторува дека нема да го додели мандатот доколку не се отфрли албанската платформа со која, како што вели, се загрозува унитарноста, суверенитет и независноста на Македонија.

Претседателот истакнува дека дел од барањата на партиите од албанскиот политички блок се во судир со Уставот, додека другите барања зависат од статистиката на терен, за која е неопходно да се направи попис. Тој посочува дека главната причина за продлабочување на кризата е тиранската платформа и притоа истакна дека по нејзиното објавување следела радикална реторика и изјави од високи државни функционери на Албанија и на Косово, поради што неколкупати ја повикал меѓународната заедница да ја осуди платформата.

Инаку, Иванов денеска престојува во работна посета на Унгарија, каде ќе има средби со државниот врв на земјата.


Тереза Меј нема долго да остане на власт, оцени Сорос


Давос, 20 јануари, 2017 - 10:41 (META) 

Американскиот милијардер и инвеститор, Џорџ Сорос, изјавил дека британската премиерка Тереза Меј нема долго да остане на сегашната функција.

Тој за „Блумберг њуз“, на вечерата приредена на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, рекол дека тешко може да се очекува Меј да остане на власт, имајќи ги предвид поделбите во незиниот кабинет.

Премиеркта на Велика Британија во вторникот ги претстави плановите за преговори за излез на земјата од ЕУ, а Сорос оцени дека процесот Брексит ќе биде долг и оти „горкиот развод“ ќе им наштети и на двете страни.

Сорос, исто така, е познат и по тоа што оствари голем профит во 1992 година, кога типувал против британската фунта, која тогаш падна под однапред утврденото ниво и морала да се повлече од Европскиот механизам за менувачки курс.

Тој исто така рекол дека лично е убеден оти новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп нема да успее да ја спроведе политиката што ја најавил.


Груевски открива лек за Сорос, активно одмора и го чита Трамп


Скопје, 3 јануари, 2017 - 16:35 (META) 

Во божиќното „мегаинтервју“ за електронското издание на неделникот „Република“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, огромен простор одвојува за пресметка со „Џорџ Сорос и сите милиони што ги истура во Македонија“ и со „корумпирани новинари, сопственици на медиуми, професори, интелектуалци, аналитичари, активисти, предводени од професионални протестирачи“.

– Да не беше Сорос со целата мрежа од НВО, медиуми, политичари, внатре и надвор, што ги плаќа, влијание во најмоќните држави во светот, и тоа одлучувачко влијание кога станува збор за помали земји како нашата, немаше да е толку тешко, а и економијата ќе беше посилна, ќе имавме повеќе нови отворени работни места – вели Груевски во интервјуто со индикативен наслов „Граѓанскиот сектор не смее да остане во рацете на Сорос“.

Според него, граѓанскиот сектор во иднина „не смее да остане само во рацете на Сорос и на странски влади“.

– Сорос во Македонија ги направи модерна армија. Да, класична армија, Сорос во Македонија ги направи НВО модерна армија. Денес битката не е со пушки и со пиштоли како пред 100 години, туку со НВО, корумпирани медиуми и новинари и влијание на моќни странски медиуми и моќни странски влади за нивните политики кон една земја да ги насочат во правец на неговите цели. Тоа е реалноста и, за жал, така дејствува Сорос. И тогаш те прават што сакаат. Те гмечат, те сукаат, како тесто. Ќе те направат и криминалец, и крадец, и предавник, и идиот, и неспособен, и монструм, сè што ќе наумат. Па, оди потоа излези на избори. Ќе ти измислат триста афери, купишта лаги и дезинформации, едно зборуваш, друго се пренесува итн. Може светски медиуми како „Асошиејтед прес“ или „Вашингтон пост“ коректно да ја пренесат информацијата, но не може тоа да го направат медиумите финансирани од Сорос-фондацијата во Македонија. Но, има лек и за тоа – вели Груевски и најавува дека ќе го каже лекот во продолжението на интервјуто.

Инаку, за Нова година тој бил „дома, семејно, а потоа два-три дена во Маврово“, но не признава дека одмора, туку, вели, бил на активен одмор, а прочитал и „некоја книга“.

– Навидум одмор, инаку со мислите работев максимално на планови и на стратегии за понатаму. Носев и некои материјали со мене… Прочитав и некоја книга. „Повторно величествена“ од Доналд Трамп. Многу интересна. Ја препорачувам – вели Груевски.


Конкретен напредок во инклузијата на Ромите, услов за влез во ЕУ


Брисел, 9 јуни, 2016 - 14:41 (META) 

Земјите аспиранти за влез во ЕУ, пред да станат дел од клубот, ќе мораат да докажат конкретен напредок во инклузијата на Ромите во своите општества, изјави денеска во Брисел еврокомесарот Јоханес Хан.

Изјавата на Хан е дадена на промоцијата на иницијативата „Интеграцијата на Ромите 2020“, поведена од Европската комисија, Советот за регионална соработка (РСС, интервладино тело на Процесот за соработка во Југоисточна Европа- SEECP) и од Фондацијата „Отворено општество“.

– Пред да пристапат, земјите ќе мора да покажат остварување на конкретен напредок во областите на образованието, вработувањето, здравството, домувањето и на личните документи на Ромите – посочи Хан.

Генералниот секретар на РСС, Горан Свилановиќ, изјави дека станува збор за тешки времиња за сите и во Југоисточна Европа, и дека тие тие тешки времиња и сиромаштија, најмногу се одразуваат на Ромите.

– Овој регион мора да оди кон ЕУ со сите свои луѓе и Ромите не смеат повторно да бидат изоставени. Проектот „Интеграција на Ромите 2020 година“ води кон инклузија – изјави Свилановиќ, додавајќи дека „ќе се стори сè од страна на РСС да се намали јазот меѓу ромскатата и неромската популација во земјите од Западен Балкан и во Турција“.

Според претседателот на Фондацијата „Отворено општество“, Џорџ Сорос, Ромите мора да останат приоритет за ЕУ и надвор од неа, а додаде дека неговата фондација сторила многу за инклузија на Ромите и била клучна за ставањето на агендата за Ромите на дневен ред на националните влади.

Проектот „Интеграција на Ромите 2020“ се реализира во Република Македонија и во другите земји од Западен Балкан и во Турција. Таа се темели на продолжување на постигнатото со проектот „Декада на Ромите 2005-2015 година“.

Денешната промоција на иницијативата, како што соопшти РСС, беше проследена со состанок меѓу именуваните претставници за ова прашање од националните влади, претставници на ромската популација и претставници на Европската комисија.