Почина американскиот сенатор и воен херој Џон Мекејн


Вашингтон, 26 август, 2018 - 14:01 (META) 

Вчера во неговиот дом во Корнвил, Аризона, почина американскиот воен херој и политичар Џон Мекејн (81), објави неговото семејство. Мекејн, кој служеше како шест кратен републикански сенатор од Аризона, подолго време боледуваше од рак на мозокот и пред неколку дена најави дека го прекинува третманот.

Сопругата Синди Мекејн пиша на Твитер: „Моето срце е скршено. Имав среќа што во тек на цели 38 години ја проживеав авантурата на љубов со овој неверојатен човек. Тој замина како што и живееше, под негови услови, опкружен со луѓето кои ги љубеше, во неговото најсакано место.“

Во текот на војната во Виетнам Мекејн како воен пилот бил соборен и поминал 5 и пол години како воен заробеник (1967-73) во самица и под тортура. Како син на адмирал му бил понуден повластен третман и пуштање, но тој ги одбил барајќи прво да бидат пуштени соборците кои биле заробени пред него. По 20 години во морнарицата, Мекејн имаше долга политичка кариера со особен фокус на безбедноста, при што два пати беше и кандидат за претседател на САД. Како еден од највлијателните републикански сенатори, Мекејн својата политичка кариера ја темелеше принципи поради кои не се колебаше да гласа и против ставовите на мнозинството на неговата партија, како и јавно да опонира на ставовите на републиканскиот претседател Доналд Трамп. Мекејн до самиот крај на животот беше политички активен и се спротивставуваше на ширењето на непријателското влијание на Кремљ, посетувајќи ги Грузија и Украина знак на поддршка и укажувајќи и дека скандалот со хакирање на изборите претставува акт на агресија. Мекејн се залагаше и за влез на Македонија во НАТО и во април 2018 година Мекејн одржа средба и со вицепремиерката на Република Македонија Радмила Шекеринска при нејзината посета на Вашингтон. На 13 јуни, по потпишувањето на Договорот од Преспа, тој испрати порака на целосна поддршка до премиерите Ципрас и Заев за нивната работа на решавањето на спорот со името. „Ако продолжат да покажуваат државничка храброст, резултатот ќе биде поголема безбедност и просперитет и за нивните земји и за регионот,“ тогаш изјави Мекејн.

Објавата за прекин на лекувањето на интернет предизвика лавина на изрази на поддршка и надеж од пријателите на Мекејн. Еден од нив беше и сопартиецот Арнолд Шварценегер, филмска ѕвезда и бивш гувернер на Калифорнија, кој објави порака до „еден од најголемите борци во историјата на нашата земја“:

„Верувам дека на луѓето треба да им се каже  што ви значат пред да им кажете збогум, па затоа сенаторе Мекејн, ви велам: Благодарам! Ви благодарам од сѐ срце за Вашата посветеност на нашата земја, Вашата инспирација и Вашето пријателство.“

Почитувачите на Мекејн го истакнуваат неговиот интегритет и достоинство преку споделување примери од неговата долга кариера. Меѓу нив се истакнува моментот кога одбива да прифати напади на лична основа кон неговиот противкандидат Обама од страна на сопствена поддржувачка и учтиво ја замолчува со „тој е пристоен семеен човек, граѓанин со кого се погодило дека јас имам несогласувања за фундаментални прашања. Само тоа е поентата на оваа кампања.“


Мекејн: Никому не му е во интерес да дојде до распад на Македонија


Вашингтон, 27 април, 2017 - 10:46 (META) 

Не е во ничиј интерес да се распадне Македонија, коментира Џон Мекејн, влијателниот републикански сенатор од сојузната држава Аризона, кој претседава со Комисијата за вооружените сили во Сенатот на САД.
Во интервју за српската редакција на „Гласот на Америка“, кое го пренесе и македонската редакција на овој сервис.

Тој вели дека не предвидува војна, но гледа дека ситуацијата излегува од контрола. Смета дека САД и ЕУ треба да бидат многу поактивни.

– Загрижен сум за Македонија. Не предвидувам војна или конфликт, но велам дека напнатоста е голема и ситуацијата излегува од контрола и бара поголем ангажман од САД, но и од ЕУ – коментира поранешниот претседателски кандидат.

Запрашан каква треба да биде улогата на САД на Балканот, Мекејн вели е потребен поголем ангажман за Вашингтон да ја потврди поддршката за регионот. Тој смета дека балканските земји треба да бидат вклучени во заедничките воени операции на САД, а особено тоа важи за земјите од регионот кои се дел од НАТО. Сенаторот Мекејн коментира дека САД треба да изразат благодарност до земјите од Балканот, за помошта во Авганистан, но и за учеството во други мисии во светот.

Осврнувајќи се на севкупните состојби во регионот, сенаторот Мекејн изрази мислење дека иако има огромен напредок од 1990-тите години, и понатаму има значителни притисоци и нестабилност, кои се зголемуваат наместо да се намалуваат.


Мекејн не верува дека има можност за војна на Балканот


Сараево, 11 април, 2017 - 20:32 (META) 

Сенаторот на САД, Џон Мекејн, претседавач на Комисијата за вооружените сили во Горниот дом на парламентот на САД, смета оти нема изгледи да избувне војна на Балканот, но дека некои области многу загрижуваат, поради што е потребно ангажирање од сите земји во регионот и од САД.

– Ќе кажам дека новиот претседател на Србија веднаш дојде овде откако беше избран и не можеме да заборавиме дека судирот кој во првите 50 години од минатиот век го привлече вниманието од целиот свет, почна токму тука. Тоа е аргумент за нас светот да го фокусира вниманието и поддршката за изградба на демократијата, која е нагласена во Дејтонскиот договор. Не верувам дека ќе има војна, но сметам дека ова бара напори од сите земји во регионот, но и од други држави, вклучувајќи ги САД, да се ангажираат – истакна Меккејн денеска во Сараево.

Тој во главниот град на БИХ допатува од Белград, а утре ќе престојува во Подгорица. Претходно беше во Загреб и во Љубљана. Меккејн рече дека една од причините за загриженост е руското влијание на Балканот.


Вучиќ и Мекејн во Белград разговарале за ситуацијата во Македонија


Белград, 10 април, 2017 - 16:41 (META) 

Српскиот премиер Александар Вучиќ и американскиот сенатор Џон Мекејн на средбата во Белград денеска разговарале за ситуацијата во Македонија, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

Вучиќ се надевал дека работите во Македонија ќе се одвиваат мирно и со почитување на македонските закони.

„За нас тоа е од големо значење, бидејќи ако не се задоволни Албанците, може да имаме проблем на југот на Србија. Ако имаат меѓусебни македонски судири, што никој не ги сака, ќе има големи и тешки последици. Да не зборувам дека тоа би довело до несигурност и до повлекување на инвеститорите“, изјавил Вучиќ на заедничката прес-конференција.

Тој додал дека поради тоа, зачувувањето на стабилноста и на мирот на Западен Балкан е од пресудно значење за регионот.

Мекејн истакнал дека сè што се случува во Источна Европа е од витално значење за безбедноста на САД и дека не смее да се дозволи да се случи нешто, со што може да се влоши состојбата во регионот.

Освен за регионот, Вучиќ и Мекејн разговарале и за дијалогот помеѓу Белград и Приштина, европскиот пат на Србија и за билатералната соработка помеѓу Србија и САД.


Мекејн: Бегалската криза е последица на американските неуспеси


Вашингтон, 10 март, 2016 - 10:24 (META) 

Бегалската криза, меѓу другото, е резултат на неуспехот на САД во Ирак и во Сирија, оцени американскиот сенатор Џон Мекејн во интервју за „Гласот на Америка“.

– Кризата, која е резултат на судирите и на неуспехот на САД во Сирија и во Ирак, имаше значајно влијание на причината за приливот на бегалците. Доколку САД го отстранеа Башар ал Асад од власт и ја одржеа контролата над ситуацијата во Ирак, немаше да се соочуваме со актуелната бегалска криза – рече Мекејн.

Сенаторот вели дека станува збор за економски проблем и оти САД требало да помогнат во хуманитарен и во друг аспект и оти имаат обврска да помогнат колку што можно да помогнат со последиците од нивните неуспеси.

Мекејн вели дека во Сирија сега преовладува влијанието на Русија, Хезболах, Иран и на различни други фракции поради што помалку е веројатно заминувањето на Асад од власт.

„САД, кои не се покажале како лидер, дозволиле Русија да дојде во позиција да има влијание на Блискиот Исток, првпат до 1973 година, како што Анвар Садат ги исфрли Русите од Египет – рече Мекејн.